Doğru E-Öğrenme Stratejisi: 1 – Yeni Başlayan Kurumlar İçin

E-öğrenmeye uyum ve tutundurma

E-öğrenmenin kurumların eğitim planlarının etkin bir parçası olabilmesi için, öncelikle eğitim, insan kaynakları ve bilgi teknolojileri departmanları çalışanlarının, e-öğrenmeye uyum sağlanabilmesiyle ilgili bir arada çalışmaları önem taşıyor.
E-öğrenme için kritik faktörler
E-öğrenmenin kurumda tutundurulmasında birçok etmen rol oynuyor. Bu etmenler göz önünde bulundurularak başlatılan e-öğrenme sürecinde, genellikle e-öğrenme takip oranları ve katılımcıların e-öğrenmeye ilgisi artıyor:

  • Eğitimler tasarlanırken katılımcıların özellikleri, öğrenme şartları, öğretilecek konular vb. koşulların dikkate alınması
  • Katılımcıların e-öğrenme deneyiminin pürüzsüz geçmesi
  • İş ve katılımcı hedefleriyle örtüşen nitelikli bir eğitim programının hazırlanmış olması
  • Katılımcıların yaşadıkları deneyimin değerini ve katkılarını iyi anlamaları
  • Katılımcıların soru sorabilecekleri kişilere ulaşabiliyor olmaları
  • Katılımcıların ihtiyaç duydukları altyapı, teknik donanım ve desteğin sağlanması
  • Eğitim, insan kaynakları ve bilgi teknolojileri departmanları tarafından her aşamada gerekli yönlendirmelerin yapılması

Başarılı e-öğrenme programları tasarlamak için 4 altın kural:

1. Eğitim hedeflerini karşılamak yanında bilgilerin ne zaman ve nasıl uygulanacağı becerisini de birlikte kazandırmayı amaçlamak.
2. Kurum kültürünü, beklentileri ve çalışanların özelliklerini dikkate almak.
3. Verimlilik yaklaşımı doğrultusunda, e-öğrenmedeki ham içerikleri, eğitimde odaklanılması gereken konular, referans verilecek kaynaklar vb. koşullara göre yeniden düzenleyerek kullanmak.
4. E-öğrenmeyi, sınıf eğitimlerini destekleyici, çalışanların performanslarını iyileştiren teknolojik bir olanak olarak ele almak.

Tüm uzaktan eğitim ihtiyaçlarını tek bir çatı altında sunan 15 yıllı aşkın sektör deneyimiyle Türkiye'nin lider firmasıdır.

Leave a reply:

İLETİŞİMDE KALIN, YENİLİKLERİ KAÇIRMAYIN

Enocta ürün ve hizmetleri hakkında yenilikleri kaçırmamak ve blog yazılarımızı takip etmek için hemen kayıt olmanız yeterli.