Yetenekleri kurumunuza özel eğitimlerle desteklemek

E-öğrenmenin yeni bir kavram olmaktan çıktığı, birçok kurum tarafından benimsendiği ve her geçen gün geliştiği günlerdeyiz. Kurum içi eğitim programlarının e-öğrenme şeklinde verilmesi; zaman, fayda ve maliyet karşılaştırmasında çok anlamlı sonuçlar doğuruyor. Ayrıca mekan bağımsızlığı ve Y-Kuşağı dediğimiz, kişiselleştirilmiş ve informal öğrenmeyi tercih eden kuşağın yaşam tarzına uygunluğu da e-öğrenmenin artılarından. Bu da e-öğrenmenin neden bu kadar yoğun tercih edildiğinin bir cevabı.
Birçok şirket çalışanlarının profesyonel ve kişisel becerilerini geliştirmek için gelişim eğitimleri sunuyor.

 

Bunların yanında standart teknoloji ve mevzuat gibi eğitimlerin verilmesi de sık karşılaşılan durumlardan. Peki, iş kurumlara özgü ihtiyaçlara geldiğinde nasıl bir politika izleniyor? Ya da e-öğrenme kataloglarından alınan eğitimlerde ilgili kurumun iş süreçlerine ya da kurum kültürüne uygun olmayan ekstra bilgiler ya da bazı eksiklikler olduğu zaman?
Bu durumda şirketler kendi iç eğitimlerini kendileri hazırlamayı tercih ediyor. Kurum içi eğitimler için 2 yöntem var:
1 -Geleneksel eğitim: Şimdiye kadar kullanılan geleneksel eğitim yöntemleri sınıf içi eğitimler ya da saha eğitimleri. Sınıf içi eğitimler, çalışanları belli bir zamanda belirlenen bir yerde buluşturarak yapılıyor. Bazen zaman eksikliğinden ya da bu şekilde daha verimli olacağına inanıldığından, eğitimler direkt olarak sahada gerçekleştiriliyor ya da ihtiyaç duyulduğunda veriliyor. Bu durumda çalışanlar bazı noktaları kaçırabiliyorlar. Bu da motivasyon ve dolayısıyla performans düşüklüğüne sebep olabiliyor.
2 – E-öğrenme yöntemi: E-öğrenme tedarikçilerinin katalog eğitimlerinden ihtiyaçlara uygun olanların seçilebileceği gibi kuruma özel e-öğrenme içerikleri de oluşturulabilir. Böylece, çalışanlar bireyselleştirilmiş bir öğrenme hızında ve zamanında e-eğitimleri tamamlar ve takıldıkları noktalarda dönüp eğitimde ilgili kısımları tekrar edebilirler, böylece öğrendikleri de pekiştirilmiş olur.

 

Takıldıkları bir konuda bocalamak yerine her zaman ellerinin altında bulunan e-öğrenme kaynaklarından faydalanarak zaman tasarrufu yaparlar.  Bu durumda da motivasyon, performans ve dolayısıyla iş verimliliği de yükselir.
Gelin özel içerik geliştirme ihtiyacı duyulan alanlara kısaca değinelim:
Bilişim Teknolojileri, Yazılım ve Ekran Eğitimleri: Kurum içinde çalışanlar tarafından sıkça kullanılan yazılım programları, paket programlar ya da portallerin nasıl kullanıldığını anlatan özel içeriklerdir. Bu gibi eğitimler kullanıcılara eğitim sonrasında da başvurabilecekleri bir referans sunar. Bu konudaki özel içerikler, yine kurumunuza özel olarak geliştirilen bir eğitim platformunda makaleler ve e-kitaplarla da desteklenebilir.
Oryantasyon Eğitimleri: Kuruma özel e-öğrenmenin sıklıkla kullanıldığı alanlardan birisi de oryantasyon eğitimleri. İşe yeni başlayan çalışanların şirkete ve iş süreçlerine en kısa sürede adapte olmalarını sağlamak çok önemli. Bu eğitimlerde çalışılacak kurumla ilgili bilgilerin yanı sıra şirket kurucularının ve departman yöneticilerinin çalışanlarına olan mesajlarını içeren videolara da yer verebilirsiniz. Bu tarz videoların kurumsal bir video platformunda sunulması da kurum içi iletişim ve çalışan motivasyonunun yükselmesine önemli derecede katkı sağlar.
Mesleki ve Teknik Eğitimler: Kurumdan kuruma değişen teknik iş süreçleri ile ilgili bilgi vermek amaçlı hazırlanan eğitimlerdir. Bu eğitimler zaman zaman simülasyon şeklinde de karşımıza çıkabilir. Animasyonlaştırılmış iş akışları ile çalışanlarınıza iş aşamalarını kolaylıkla aktarabilirsiniz. Bu tür eğitimlerle elde edilmesi beklenen kazanımları çalışanlara aktarmanın eğlenceli yollarından birisi de oyunlar. Sürece özel olarak geliştirilen oyunlar iş süreçlerinin benimsenmesi, görselleştirilmesi ve pekiştirilmesi için oldukça idealdir.
Profesyonel Gelişim / Yönetici Yetiştirme Eğitimleri: İş dünyasının olmazsa olmazlarından olan bu eğitimler de kuruma özel bir şekilde hazırlanabiliyor. İletişim becerileri, stres yönetimi ve işyeri etiği gibi profesyonel gelişim eğitimleri ile performans yönetimi ve motivasyon yönetimi gibi yönetici geliştirme eğitimleri de ihtiyaç  duyulan özel içeriklerden.
Finans: Daha çok bankalar tarafından kullanılan finans eğitimleri ile finans sektörü çalışanlarının sıkça kullandığı süreçler ihtiyaç olduğu her an erişilebilecek bir kaynak niteliği görüyor. Bankalar dışında, çalışanlarına finans alanında temel beceri sunmak isteyen kurumlar da bu eğitimleri kullanabilir. Verilen bilgilerin değerlendirilebilmesi için eğitimleri alan çalışanlara özel sınavlar hazırlanır, böylece katılım, eğitimleri tamamlama ya da eğitim başarı oranı gibi istatistikler çıkarılabilir.
Satış ve Müşteri İlişkileri: Satış Departmanı, kurum müşterileri ile doğrudan etkileşim içinde olduğundan satış ve iletişim becerileri büyük önem taşımakta. Alanında uzman grupların oluşturacağı içerikler, eğlenceli ve somut örneklerle birlikte sunularak edinilen bilgilerin performansa dönüşmesi sağlanabilir.
Enocta özel içerik ekibi, katalog eğitimlerinde olduğu gibi evrensel standartlara uygun nitelikte, kurumunuz çalışanlarına özel içerikler üretiyor. Bugüne kadar  400’e yakın kurumun eğitim ihtiyaçlarına çözüm sunan Enocta, birbirinden çok farklı alanlarda 1.400’den fazla  özel e-öğrenme içeriği üretti.  Enocta, sadece e-öğrenme içerikleri ya da eğitim platformu  tedarik etmekle kalmayıp, eğitim ve danışmanlık hizmetleriyle kurumlara e-öğrenme ihtiyaçları için içerik üretme ve sunma becerileri kazandırıyor.

2012 yılında Bilkent Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bölümünden mezun oldu. Hiç vakit kaybetmeden Enocta'da Öğretim Tasarım Uzmanı olarak işe başladı. Şu anda ODTÜ'de Eğitim Yönetimi ve Planlaması bölümünde yüksek lisans yapıyor. Organizasyoncu kişiliği ile etkinliklerin aranan ismi Tuğba, örgü örmeye bayılıyor.

Leave a reply:

İLETİŞİMDE KALIN, YENİLİKLERİ KAÇIRMAYIN

Enocta ürün ve hizmetleri hakkında yenilikleri kaçırmamak ve blog yazılarımızı takip etmek için hemen kayıt olmanız yeterli.