En Yeniler

Mobilken Öğrenme Deneyiminizi Güzelleştiriyoruz!

Siz gününüze nasıl başlıyorsunuz?

Eskiden gazetelerin eşlik ettiği kahvaltılarımız vardı ; ancak artık elimizde akıllı telefonlar, tabletler var. Çalar saat olarak kullanmıyorsak bile uyandıktan sonra belki de çoğumuzun ilk yaptığı şey telefonu elimize alıp maillere, trafik durumuna, sosyal medya uygulamalarındaki güncellemelere bakmak. Google’ın bir raporuna göre, sadece bilgisayarını kullananlara karşın, mobil cihazlarını kullanan insanların sayısı gittikçe artıyor. Hatta bu insanların %40’ı ağırlıklı olarak akıllı mobil cihazlarına güvenerek hareket ediyorlar [1]. Yine yapılan bir anket sonucuna göre, ortalama bir insan günde 221 kere akıllı cihazına bakıyor [2]. E-posta okumak, sosyal medya paylaşımlarını takip etmek, video izlemek gibi artık mobilde olağan sayılan aktiviteleri düşündüğümüzde, bu rakam göründüğü kadar inanılmaz gelmiyor.

Akıllı cihazlarımız bilgisayarlarımızdan daha erişilebilir ve yoğun iş / sosyal hayatımızın ayrılmaz bir parçası. Hayatımızın bu kadar içine işleyen akıllı cihazların, yeni nesil öğrenme yolculuğunun önemli bir bileşeni olarak konumlanması bu nedenle hiç şaşırtıcı değil. Teknolojinin sunduğu tüm imkanları kullanarak, artık istediğimiz yerde, zamanda ve “dijital ortamda” öğrenme gücüne sahibiz.

Bu bakışla, Enocta Eğitim Platformu’nun altyapısal olarak mobilde öğrenmeyi desteklemek ve öğrenmeyi istenen yer ve zamanda sürdürülebilir bir sürece dönüştürmek için sunduğu iki ana erişim yöntemi bulunuyor: İlki mobil cihaz tarayıcılarından direkt erişimde öğreneni karşılayan mobil uyumlu (responsive) bir tasarım , diğeri ise IOS ve Android mağazalarından indirilebilecek native e.Mobil uygulamasıdır.

Neden e.Mobil?

Web’tekine Benzer Deneyim

Mobil cihaz tarayıcılarından farklı olarak, native uygulamaların sağladığı ek hız ve performans artılarını aynen taşıyan e.Mobil uygulaması, yeni versiyonundaki ara yüzü ve görünümüyle, öğrenene web’tekine benzer son kullanıcı deneyimini aynen yaşatmayı hedeflemektedir.

Örneğin, öğrenenler, tek tek eğitimleri görmek yerine, kendilerine bir program olarak atanan etkinlikleri Web’teki ile aynı yapıda görebiliyor ve program kurallarına uygun olarak öğrenme yolculuklarına devam edebiliyorlar.

  

Videolara ve Podcast’lere Offline Erişim

Yeni nesil öğrenme süreçleri yapılandırılırken öne çıkan video materyalleri, E.Mobil üzerinden mobil cihazlara indirilerek offline olarak da izlenebiliyor.

Kesintisiz Öğrenme Yolculuğu

e.mobil, EEP’yle tam entegre çalışır ve eğitimlerde geçirilen süre, kalınan yer gibi tüm bilgiler web-mobil ortamlarında senkron çalışır. E.mobil’de başladığınız bir eğitimi masaüstü bilgisayarınızdan açtığınızda, eğitime  kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

 

Eğitim Alma ve Sosyalleşme

Öğrenenlerin EEP’de en sık kullandığı öğrenme süreci adımları yeni versiyonda zenginleştirilerek E.Mobil’e taşındı.

Öğrenenler;

  • Kendilerine atanmış tüm eğitim materyalleri ve etkinliklerine ulaşabilir ve tüketebilir,
  • Oluşturduğunuz eğitim kataloğunu ve koleksiyonları inceleyerek tüm eğitim materyallerine ulaşabilir,
  • Eğitimlerle ilgili yorum ve beğenme işlemlerini yapabilir,
  • Sosyal gruplara erişebilir, grup duvarındaki paylaşımları görebilir, beğenebilir, yorum yapabilir ve paylaşım yapabilir,

•    Video ve ses koleksiyonlarındaki içeriklerin kendiliğinden devam etmesi sayesinde, eller serbest deneyimini yaşar.

 

Zenginleştirilmiş Anket ve Sınav Deneyimi

Öğrenenler, hem kendilerine atanan sınavları, hem de her türlü anketi (eğitim değerlendirme, bilgi anketi vb.) sade ve kolay kullanılabilir bir uygulama ara yüzü ile tamamlayabiliyorlar. Sınavın hemen ardından sınav sonuçlarını da yine ayrıntılı şekilde görebiliyorlar.

 

Sınavlar e.Mobil uygulamasına taşınırken, Web’de sınavlar için geçerli olan performans ve güvenlik özelliklerinin tamamı da mobil uygulamada aynen korundu.

 

KAYNAKLAR

[1] How People Use Their Devices, https://www.thinkwithgoogle.com/articles/device-use-marketer-tips.html?utm_campaign=elearningindustry.com&utm_source=%2Fsurprising-mobile-learning-statistics-elearning-professionals-know&utm_medium=link

[2] Tecmark survey finds average user picks up their smartphone 221 times a dayhttp://www.tecmark.co.uk/smartphone-usage-data-uk-2014/?utm_campaign=elearningindustry.com&utm_source=%2Fsurprising-mobile-learning-statistics-elearning-professionals-know&utm_medium=link