Kaynaklar

Deneme

Blog Yazıları

Metaverse ve E-Öğrenme Dünyası

Hepimiz artık yepyeni bir dünya ile karşı karşıyayız. Tam yeni bir konuya kulak kesilirken hemen ardından hızlıca yepyeni bir şeyler hayatımıza girmeye başlıyor. Şimdilerde ise “Metaverse” kelimesi öylesine popüler oldu ki, Kripto para ve NFT’den sonra bu aralar en çok söylenen kelimelerden biri haline gelmeye başladı. “Şirketinizi neden bu Meta dünyaya sokmayalım?” dercesine hemen danışman firmalar bile kuruldu.

Görsel Telif: Unreal Engine, Shutterstock

Öncelikle bu hızlı dünyanın tanımını yaparak başlayalım ve yakından inceleyelim.

Evet, herkesin dilinde ve hem fikir olduğu şekilde Metaverse “tam bir dijital Rönesans!”

Metaverse Nedir?

Kelime olarak Meta (ötesi), Universe (Evren) anlamlarını taşır. «Metaverse» için ise dijital platform ve araçların bir arada olduğu bir «sanal evren, evren ötesi» tanımı yapılabilir.

Peki bu dünya da neler var, neler yapılabilir?

Öncelikle bu sanal evrende var olmak için kendinizin bir sanal kopyasını/ikizini/avatarını/kimliğinizi oluşturmanız gerekiyor. Bireysel olarak yapabileceğiniz bu işlemleri kurumunuz için de uygulayabilirsiniz. Bu sayede tıpkı bilim kurgu filmlerindeki gibi eş zamanlı olarak gerçek hayatta yaptığınız hemen hemen her şeyi yapabilir; örneğin sanal dünya/lar da gezinebilir, arazi alabilir, alışveriş yapabilir, toplantılara katılabilir, konserlere gidebilir, sosyalleşebilirsiniz. Kurumsal tarafını düşününce network kurabilir, iş birlikleri yapabilirsiniz.

Belki ileride gerçekten işin içine “bilinç” “duygu”larımızda dahil olabilir mi?

Metaverse neden bu kadar popüler?

Popüler olmasının sebepleri, yeni dijital dünyaya uyum mu, bir heves mi, dilimizde dolanırken bizi akıllı ve yenilikçi göstermesi mi, köşeyi dönmek mi, popüler olduğu için trend trenini kaçırmamak mı? Bu soruların cevapları birey ve kurum olarak birbirinden farklı olacaktır elbet. Fakat hepsinin sonunda bir gerçek var ki: “Metaverse” bir balon değil. Bazı noktaların ucu açık görünse de yıllar içerisinde kullanımı ve cazibesini artıracağına emin olabiliriz. Bakarsınız 90’ların sanal yumurtaları bile geri dönebilir. Sanal aile, sanal çocuk düşününce ucu bucağı yok gibi… Burada her şey hayal gücümüz kadar olabilir.

Özellikle bazı sektörler için bu sanal evren, fikri dönüştürme ve fayda sağlama süresini bir tık daha hızlı gerçekleştirmesini sağladı. Moda (Karakter Giyimleri), E-Ticaret (Sanal Alışveriş) gibi. En önemlisi Çevrimiçi olarak sunulan E-Öğrenme dünyasının bu evrene adaptasyonu çok daha elverişli ve kolay.

Meta dünyanın “deneyim” odaklı olması “etkileşim” içermesi en büyük artılarından biri elbette. Bu sayede simüle edilmiş sanal sınıflar, çevrimiçi katalog, oyunlaştırma, webinarlar yapabilir veya eğitim içeriğine kullanıcılarınızın hem görsel hem de işitsel etkileşimlerle dahil olmasında ve pekiştirilmesinde fayda sağlayabileceği ön görülebilir. E-Öğrenme etkinlikleri düzenleyebilir kurumlar arası iletişim ve network kurabilirsiniz.

Bu evrene tek bir cihaza bağlı olmadan “deneyimleme” ayrıcalığı ile her cihazdan kullanıcılarınıza özellikle sağlamak istediğiniz eğitimlerinize hemen erişim sağlayabilirsiniz.

Kurumunuzun akademisini kurabilir, farklı şubelerden çalışanlarınızı bir araya getirebilirsiniz. Burada akademiniz için yapabilecekleriniz, kurumunuzun esnekliği ve hayal dünyası kadar büyütülebilir.

  • aaaaa
  • aaaaaa
  • aaaaaaa
  1. bbbb
  2. bbbbb
  3. bbbbbb
İletişimde Kalın, Blog
Yazılarımızı Kaçırmayın.
En yeni blog yazılarımızı anında okumak için iletişim bilgilerinizi bizimle paylaşın.
Teşekkürler! Kaydınız alındı.
Lütfen bilgilerinizi kontrol edin.