Enocta

Blog Yazıları

Tatil Dönüşü Sendromunu Yenmek

Yoğun iş temposunda biraz olsun dinlenebilmek ve yeniden enerji depolamak için tatil en önemli ihtiyaçlarımızdan. Tatilleri hepimiz çok sevsek de, son günü herkes için zorlu geçer. Bu durum iş başı yaptığımızda tatil dönüşü sendromu yaşamamıza sebep olur. Çünkü işe başlamadan önceki gün aklımızda biriken onlarca iş olur; biriken e-postalar, artarak büyüyen işler ve kaçırılan toplantılar ve toplantı notları, tabii bir de tatilin bitmesinin getirdiği hüzün ile çalışmaya geri dönmek, bizi psikolojik olarak zorlar.

Genel
01/12/2022
E-Öğrenme'de IoT ve Big Data (Büyük Veri) Kullanımı

Hızla gelişen dijital dünya, hayatımıza teknolojik ürünlerle birlikte yeni kavramlar da hediye etti. Bunlardan ikisi, loT ve Büyük Veri (Big Data). İnternetin neredeyse olmadığı bir alan kalmadığı gibi kullanım alanı da genişledi. Öyle ki etrafımızdaki nesneler bile internet sayesinde yeni beceriler kazanarak daha donanımlı hale geldi. IoT denilen ve beraberinde getirdiği yenilikler de bu teknolojinin bir parçası.

Genel
01/12/2022
Eğitimde Video Kullanımı ile Bilgi Paylaşımını Kolaylaştırın

Gelişen teknoloji ile büyüyen sosyal medyanın etkisiyle üretimi, paylaşımı ve erişimi daha kolay hale getiren videolar hayatımızda hızla yer almaya başladı. Video paylaşım sitelerinde, haber ve bilgi kanallarında milyarlarca video izleniyor. Videolar öğrenmeyi kolaylaştırmak ve bilgiyi daha kalıcı hale getirmek amacıyla e-öğrenme alanında da kullanılmaya başlandı. Bu sebeple eğitimde video kullanımı hayli yaygın hale geldi.

Genel
28/11/2022
İş Hayatında Y Kuşağı

Teknolojideki yeniliklerle birlikte son 15-20 yıl içinde yeni bir neslin doğuşuna tanık olduk. Her geçen zaman, daha genç bir kuşak yepyeni alışkanlıklar ve beklentilerle iş dünyasında yerini alıyor. Günümüz iş dünyasındaki bu yeni nesil “Y nesli, internet nesli, Y kuşağı, dijital nesil” olarak da adlandırılıyor.

Genel
28/11/2022
Eğitim İçeriği Hazırlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Online öğrenme uygulaması hazırlarken en önem verilmesi gereken konulardan birisi içeriktir. Şirketler için içeriklerin gerçekçi ve konunun odak noktasında olması, hazırlık aşamasının bütçe - zaman etkileri de düşünülmelidir. Eğitim içeriği hazırlama aşamasında sormanız gereken sorular ve kritik noktaları öğrenmek için okumaya devam edebilirsiniz.

Kurumsal
18/11/2022
Kurumsal Aidiyet Nasıl Sağlanabilir?

Çalışanlarının kurumsal aidiyetlerinin yüksek olduğu bir şirkette verimlilik ve şirket içi mutluluk artış göstereceğinden her şirket, çalışanlarının yüksek kurumsal aidiyet duygusuna sahip olmasını ister. Ancak bu nasıl mümkün olabilir? Kurumsal aidiyet duygusunu şirket içerisinde sağlayabilmenin yollarını anlamadan önce, aidiyetin ne olduğunu ve nasıl kazanılabileceğini incelememiz gerekiyor.

Liderlik
10/11/2022
Yöneticilerde Bulunması Gereken Liderlik Özellikleri

Lider olarak, şirketin ya da kurumun hikâyesini yazmak için Deepak *, önce kendi hikâyenizi yazmanızı tavsiye ediyor. Kendi hikâyenizi yazmak ise bir dizi karar alma süreçlerine bağlı. Örneğin işle ilgili bir karar alırken bunu liderlik özellikleri ile mi yoksa kendinizi geliştirmek için mi veriyorsunuz? Bu ayrımı yapabiliyor olmalısınız.

Genel
10/11/2022
Evden Çalışma Nasıl Verimli Hale Getirilir?

Covid – 19 salgının hayatlarımıza getirdiği değişikliklerden birisi de evden çalışma olgusu oldu. Bu sebeple birçok sektör ve firma zorunlu sebeplerle başladığı bu çalışma yöntemine artık çağın bir getirisi ve bir ihtiyaç olarak devam ediyor. Evden çalışma kulağa hoş geliyor, avantajlı tarafları olduğu kadar zorlayıcı yanları da bulunuyor.

Genel
09/11/2022
Eğitim Sektörünün Yükselen Yıldızı: E-Öğrenme

İnternet ve teknolojik araçların kullanımı ile gerçekleştirilen web tabanlı eğitim, öğrenim ve bilgi yönetimi faaliyetleri e-öğrenme olarak adlandırılıyor. Bireysel eğitim çalışmaları çok eskilere dayansa da bu kelimenin ilk defa kullanımı 90’lı yılları buluyor.

Genel
18/10/2022
Harmanlanmış Öğrenme Nedir, Kurumunuza Katkıları Nelerdir?

Harmanlanmış öğrenme, dilimizde “karma” ya da “hibrit” öğrenme olarak da bilinmektedir. Sınıfta yapılan yüz yüze öğrenme ile internet destekli (web tabanlı) öğrenme yönteminin avantajlı yönlerinin kullanıldığı bir model olarak tanımlanıyor Karma ya da Hibrit öğrenme.

Genel
17/10/2022
Mobil Öğrenmeye Dair Bilmeniz Gereken Her Şey

Teknoloji insan hayatında büyük değişikliklere yol açtı. Özellikle mobil teknolojiler günlük yaşamın bir parçası haline geldi. Artık her konuda akıllı telefonlar ve internet aracılığı ile elimizin altındaki cihazlardan yardım alabiliyoruz. Bunun son dönemlerde en gelişmiş ve kullanım alanı çoğalmış bir dalı da mobil eğitim için önemli olan mobil öğrenme.

Genel
30/09/2022
Yüz Yüze ve Uzaktan Eğitimde Yeni Trendler

2022’ye hızla girdik ve yılı neredeyse tamamlamak üzereyiz… COVİD 19 ve global ekonomide yatırım sepetlerine eklenen tahmin edilemez araçların, her alanda toplumu dönüştüren etkisi eğitimde de yeni trendlerin oluşmasına neden oldu. Bir süredir kullanımda olan dijital eğitim ve öğrenme teknikleri, hızla gelişen ve birbirine entegre olabilen yeni teknolojilerle değişip dönüştü.

Genel
30/09/2022
Kurumsal Dünyanın Yıldızı: İnformal Öğrenme

İnformal öğrenme, bilinçli bir öğrenme sürecine girmeksizin, ihtiyaçlar sonucunda, içgüdüsel ve doğal olarak gerçekleştirilen öğrenme süreci demektir. Yazımızda bu metodun tanımı, kullanımı ve araştırmalar sonucu ortaya çıkan önemli bulguları sizlerle paylaşacağız.

Genel
23/10/2020
Esnek Profesyoneller için Esnek Dil Öğrenme Çözümü: Rosetta Stone

Esneklik profesyonel dünyada en çok konuşulan kavramlardan biri halini aldı. Hatta değişen dünyaya uyum sağlamak için iş dünyasında ilk akla gelen etkenlerden biri… Artık kurumlar çalışanlarının bu becerilere sahip olması için eğitim programlarına daha fazla yatırım yapıyor ve daha esnek metotlar üzerinde duruyorlar. Bu yüzden eğitim teknolojisi de sürekli gelişen iş dünyasının beklentilerine uyum sağlayacak şekilde kendisini geliştiriyor. Esnek öğrenme modeli de bunlardan biri… Ödüllü kurumsal dil eğitim çözümü olan Rosetta Stone uygulaması, bu beklentileri karşılayacak özelliklere sahip…

Genel
27/05/2020
Etkili Online Dil Eğitimi için Bilmeniz Gereken 4 Şey

Başarılı bir online dil eğitimi programı yönetmek için, öğrenenlerin performansını sürekli takip etmek ve değerlendirmek gerekir. Kurumsal eğitimde başarıyı yakalamanın ortak noktası, öğrenenleri sürece etkin bir biçimde dâhil etmektir. Peki, çalışanlarınızı bu sürece nasıl dâhil edebilirsiniz?

Kurumsal Hafıza
Genel
02/08/2019
Kurumsal Hafızayı Kayıt Altına Almak

Kurumsal hafızayı korumak ve kayıt altında tutmak şirketlerin iş akışını düzenlemek için ihtiyaç duyduğu bir işlem... Yapılan toplantı çıktıları, aylar önce hazırlanan maliyet tablosu, ürün kullanım kılavuzu, şirket içi eğitim raporları ve benzer dokümanları depolamak ve gerektiğinde bulup kullanmak hayati önem taşır.

Kurumsal
Genel
10/05/2019
Kurumsal Eğitimlerde Dijital Dönüşümün Faydaları

1801 yılında kara tahta icat edilene kadar, eğitimlerde öğretmenlere dayalı genelde sözel bir anlatım yöntemi hakimdi. Görsel anlatıma ve yaratıcılığa imkan tanıyan kara tahta, o yıldan sonra Dünya’da yayılmaya başladı. 1980’de beyaz tahta hayatımıza girene kadar ana araç olan kara tahta ve tebeşir, zaman içerisinde yerini tahta kalemi ve beyaz tahtaya bıraktı.

Genel
05/04/2019
VUCA Dünyasında Değişimi ve Öğrenme Anlarını Yakalamak

Güne aklınızda yapılacak onlarca iş varken mi başlıyorsunuz? Tüm işleri tamamlama umudu ile iş yerine yetişme telaşı, işe başlama telaşı, yöneticinin günlük planı değiştirecek öncelikli istekleri. Bunlara ek olarak, yaklaşan doğum günü hazırlıkları ya da yapmak isteyip ertelediğiniz işler. Çoğu çalışanın aynı durumda olduğunu düşünürsek yoğun mesai saatlerimizi yüksek farkındalık gerektirecek şekilde atlatmaya çalışıyoruz. Bu koşuşturma birçoğumuz için aynı. Eğitmenler artık, hem yaşam temposu ile uyumlu öğrenme anları yaratmak istiyorlar hem de bilginin hızla değiştiği VUCA dünyasında anlık farkındalık oluşturma hedefindeler.

Kurumsal
20/02/2019
Dijital Liderin En Önemli 6 Özelliği

Dijital dönüşümün neden gerektiğini çok sık konuştuk. Bu yazıda da dönüşümün nasıl yapılacağına değineceğiz. Bu konuda pek çok etken mevcut olmakla birlikte, liderin rolünün kritik olduğu açıktır.‍

Trendler
14/12/2016
Mikro Öğrenme Neden Eğitim ve Gelişim Stratejinizin Bir Parçası Olmalı ?

Küçük parçalar halinde sunulan bilgilerin, çalışanların daha çok tercih ettiği eğitim içeriği olduğu artık biliniyor. Mikro öğrenme ile ilgili yapılan bir araştırma eğitim alacak kişilerin %94’ünün 10 dakikadan daha kısa süreli e-öğrenme içeriklerini tercih ettiğini gösteriyor. Dikkat süresinin giderek azaldığı ve insanların zaman konusunda kısıtlı davrandığı düşünülürse bilgilerin mümkün olduğunca kısa, öz ve dolu olması gerekiyor. Videolu anlatımların daha çok tercih edilme nedenlerinden biri de bu.

Liderlik
Kurumsal
Genel
14/11/2016
Liderliğin 4 Çeşidi ve Duruma Uygun Kullanılması

Ufak çaplı bir yönetici olarak algılanmaktan ve isteklerinizi uygulatamamaktan rahatsız mı oluyorsunuz? İşte yönetim tarzınızı değiştirmek ve ekibinizin sizi tekrar sevmesini daha aktif çalışmasını sağlamak için yapmanız gerekenler.

Genel
03/11/2016
Takım Liderliğinin Temel Prensipleri

Büyük ve küçük birçok başarılı şirketin liderlerinde yapılan araştırma sonucunda liderlerin deneyimlerinden ders çıkarıp öğrenerek temel bazı prensipleri iş hayatlarında uyguladıklarını ortaya koyuyor. Başarılı liderlerin öğrendiği derslerden birkaçı şu şekilde...

Genel
22/08/2016
Perakende Sektörüne Özel Eğitimler

Sabancı Edu ve Enocta iş birliği ile hazırlanan perakende içerikleri kariyer geliştirme fırsatı sunuyor! Perakende sektörü, gün geçtikçe gelişen ve farklılaşan müşteri ihtiyaçları ve özellikle teknolojinin gelişmesiyle değişen şartlara ayak uydurmayı gerektirmekte. Eğlenceli konseptlerle akılda kalıcılığı yüksek, öğrenmeyi kolaylaştıran eğitimler sayesinde çalışanlarınız öğrendiklerini hayata geçirirken hiç zorlanmayacak. Ayrıca, çalışanların kendini değerlendirebilmesi için her dersin sonunda ara testler olacak. Tüm paket tamamlandığında oyun tabanlı bir öğrenim değerlendirme modülü olacak. Peki, bu eğitimlerde neler var?

Eğitim ve Gelişim
Genel
20/04/2016
Yetişkin Eğitiminde İşinizi Kolaylaştıracak 10 İpucu

Değişime ayak uydurmak, hayatı daha pratik hale getirmek ve daha rahat yaşamak için eğitim olmazsa olmaz! Yetişkin eğitimi, bilinçli bireylerin kendilerini geliştirmelerine ve profesyonel hayatta başarılı olmalarına yardım eden planlı eğitim programıdır. Yetişkin eğitimi ile ilgilenen bilim ve sanat dalının adı ise Androgoji'dir.

Eğitim Teknolojileri
Kurumsal
Trendler
21/10/2015
Çevik (Agile) Yazılım Geliştirme Süreci

Enocta yazılım geliştirme ekibi olarak Mayıs 2015 başında, “Waterfall” olarak tanımlanabilecek yazılım geliştirme süreçlerimizi değiştirerek , farklı disiplinlerde de kullanılan çevik (agile) proje yönetim metotlarından “Scrum” yöntemini kullanmak üzere adımlarımızı attık.

Eğitim ve Gelişim
Kurumsal
Trendler
05/07/2013
Teknoloji Tabanlı Öğrenme Yaklaşımlarının Liderlik Gelişimine Katkısı

Liderlik gelişimi ile ilgili çalışmalar birçok kurumun farklı kademelerinde farklı biçimlerde sürdürülmekte. Yönetimin üst kademelerine sağlanan uzun soluklu liderlik gelişim programları yüksek maliyetleri nedeniyle kurumun geneline yayılamıyor. Bu nedenle, alt kadrolarda genelde temel yönetim becerilerinin geliştirilmesine odaklı ve e-öğrenme ile sınıf içi eğitimin harmanlandığı karma eğitimler tercih ediliyor. Liderlik gelişiminin tüm yöneticileri kapsaması gereğine inanılan günümüzde, zaman ve maliyet kısıtlarını aşmanın yolu teknolojiden yararlanma olarak görülmekte.

Genel
05/04/2013
Öğrenmede Yeni Boyut: Yeni Bloom Taksonomisi

Her şey büyük bir hızla değişiyor ve gelişiyor. Peki ya, ihtiyaçlarımız ve öğrenme alışkanlıklarımız? Bilgiyi aktarmaktan öte üst düzey düşünme becerileri ile bilgiye ulaşılmasını sağlayan revize edilmiş Bloom Taksonomosi, teknoloji ve iletişim çağına uygun bir öğrenme hiyerarşisi olarak karşımıza çıkıyor.‍Hedeflerin Taksonomisi

Genel
05/02/2013
Karma Eğitim Yaklaşımına Genel Bakış

Güçlü bir eğitim stratejisi olan karma eğitim yönteminin iyi tasarlandığı takdirde, öğrenim gereksinimlerini karşılamada, daha çok katılımcıya ulaşmada ve hatta performansı artırmada yarattığı olumlu etki artık kabul edilen bir gerçek.

Genel
05/01/2013
Yetenek Yönetiminin Başarısında Eğitimin Rolü

İşgücü planlamasını, işletme stratejisine uyarlamayı benimseyen kuruluşların sayısının giderek çoğaldığı son yıllarda, yetenek yönetiminin önemi de artmıştır. Yetenek yönetimi sistemleri ve stratejileri ancak iş gücünü sürekli olarak değişen piyasanın ihtiyaçlarına hazır hale getirerek ilerleyebilir. Yani bir şirketin gelecekte var olmasını, insan kaynakları ile şirket ihtiyaçlarının birbiriyle uyumlu hale getirilmesindeki sistematik yaklaşım sağlar. Çünkü işletme planınız ne kadar mükemmel olursa olsun bunu destekleyecek bir işgücünüz yoksa hedeflediğiniz sonuçları alamazsınız.

Genel
04/09/2012
Akıllı Telefonlar ve Tabletler: Mobil Öğrenmenin İki Ayrı Yüzü

Our Mobile Planet’in yaptığı araştırmaya göre Türkiye’de yaklaşık 11 milyon kişi akıllı telefon, 7 milyon kişi de tablet bilgisayar kullanıyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu da, mobil araçlar ile internet erişiminin yılda ortalama %10 civarında bir büyüme gösterdiğini bildiriyor. Bu da demek oluyor ki; her geçen gün hayatımızda daha fazla yer edinen tabletler ve akıllı telefonları etkili ve verimli birer öğrenme aracı olarak kullanabilmek için bildiğimiz tasarım yöntemlerini ve yaklaşımları tekrar gözden geçirmenin tam zamanı.

Genel
03/04/2012
Öğrenme ve Gelişimi, Ücretlendirme ve Ödül Yönetimi ile Birlikte Etkin Kullanabilmek

Öğrenme ve gelişimin; ücretlendirme ve ödül yönetiminin yanısıra tüm yönetim politikaları, süreçler ve uygulamalarla uyumlu olması, etkili bir yetenek yönetim sisteminin vazgeçilmez bir özelliğidir.

Genel
03/03/2012
Liderlik Gelişiminde Teknoloji Tabanlı Öğrenmenin Rolü

Liderlik vasfı şirketlerin performans büyütmesi açısından çok önemsediği bir konudur. Liderliğin ne olduğuna ve kurum içerisinde hangi metotla uygulanması gerektiğine dair farklı fikirler vardır. Liderlik becerisi eğitimle geliştirilebilse de doğuştan gelen yönetme kabiliyeti, güçlü insan ilişkileri, kriz çözme yetenekleri de olması gereklidir. Artan rekabet, küreselleşme, inovasyon ihtiyacının sürekliliği ve takım çalışmasındaki gelişmeler liderlik gelişimi programlarının önemini açıklıyor.

Genel
03/02/2012
Öykü Anlatma Sanatı

Bir zamanlar mutsuz bir çalışan varmış, eğitim esnasında PowerPoint sunumunu izlerken 100 yıllık bir uykuya dalmış... Bu size tanıdık geliyor mu? Eğer çalışanlarınızın yeni beceriler kazanması için artık bıkkınlık veren eski yöntemleri hala kullanan biri iseniz, evet!

Genel
03/12/2011
Eğlenceli ve Kalıcı Öğrenmenin Yolu, Başarılı Bir Öğretim Tasarımından Geçer!

İnsan zihni canlı ve aktiftir. Uyarılara, renklere, seslere, farklılıklara duyarlıdır ve tepki verir. Öğrenme sürecinde de aktiftir ve doğası gereği aktif olmak ister. Bu yazımızda daha kalıcı öğrenmenin temelinde yatan öğretim tasarımına ilişkin ögelere yer vereceğiz.

Genel
03/10/2011
Sosyal Öğrenme: Eğitim Uzmanlarının Yeni Öğrenim Alanı

Sosyal öğrenme insanlarla etkileşim kurarak başkalarından yeni bilgiler öğrenmektir. Kişilerin birbirlerinden bilgi edinmesi, farklı bir bakış açısı kazanmaya yardımcı olur. Sosyal medyanın iş yerlerinde artan kullanımı, kurumsal öğrenmenin büyük oranda formel değil, informel kanallardan gerçekleşmesini sağlar. Sosyal medya araçları informel öğrenme deneyiminin güçlendirilmesi açısından önemli bir yöntemdir.

Genel
03/10/2010
Enocta, Kurumlarda Yetkinlik Yönetimine Neler Katıyor ?

Kurumlarda kişilerin çalıştıkları ya da çalışacakları pozisyona göre sahip olmaları gereken, bilgi, birikim, tutum, davranış ve kabiliyetlerin, yani aslında yetkinlik yönetiminin önemini artık hepimiz biliyoruz. Bu yazıda Enocta olarak verdiğimiz hizmetlerle ve eğitimlerimizle, kurumlarda yetkinlik süreçlerine nasıl maksimum faydalı katkılar yaptığımızı paylaşmak istiyoruz.

Genel
03/09/2010
Yönetici Geliştirme ve Liderlik Eğitim Programlarında E-Öğrenmenin Rolü

Hiç şüphe yok ki, yönetici geliştirme ve liderlik eğitim programları, eğitim faaliyetleri içinde önemli bir yere sahiptir. Üstelik kurumsal eğitim sektöründe, en hızlı büyüyen ve gelişen alanlardan birisidir.

İletişimde Kalın, Blog
Yazılarımızı Kaçırmayın.
En yeni blog yazılarımızı anında okumak için iletişim bilgilerinizi bizimle paylaşın.
Teşekkürler! Kaydınız alındı.
Lütfen bilgilerinizi kontrol edin.