KaynaklarEnocta Blog

10x10x10 Çerçevesi: İş Gücümüzü Yarınlara Hazırlama Modeli

İş Dünyası Zamana Karşı Yarışıyor

Zaman, günümüz iş dünyasının en değerli varlığı ve bütün kurumsal görevlerin, projelerin ve girişimlerin ardındaki metronomdur. Hızla dönen bu çarkın içinde bilgili olmak ve mevcut bilgilerini güncelleyebilmek, çalışanların en kritik ve aynı zamanda da en fazla vakit alan ihtiyaçlarının başında gelmektedir.

Günümüzde çok sayıda kanal bilgiye erişmemizi sağlasa da, söz konusu bilgileri araştırırken değerli vaktimizin büyük bir kısmı boşa harcanabiliyor. Genel arama motorları birçok farklı bilgiye ulaşmada yararlı; ama ne yazık ki, araştırdığımız bilgi süzülmüş bir şekilde bizi orada beklemiyor. Bilgi kalabalığının içinden işimize yarayacak kadarını ayıklamak durumunda kalıyoruz. Bilgiyi araştırma sürecinde çok zaman kaybetmemiz bir yana, karşımıza gelen bilginin çoğunlukla iş zekamızı geliştiren, geniş bir bakış açısı sağlayan veya doğru bilgi olduğundan emin olamıyoruz. Dolayısıyla kurumların her seviyesinde, işle ilgili bakış açılarını zenginleştirebilen düşünce liderliğine duyulan ihtiyaç, hiç bu denli büyük ve önemli bir mesele olmamıştı.

Eğitim uzmanları günümüzde geçmişe kıyasla daha hızlı şekilde, uzun vadeli ve farklı yönlere doğru ilerliyorlar. Çalışanların ve kurumların canlı, enerjik ve nihai olarak başarılarının sürekli olmasını desteklemek için eğitim uzmanları artık sunmakta oldukları eğitim içeriklerini sadece “içerik” olarak değil; kurumların gelişimi için ihtiyaç duydukları düşünce liderliğinin yakıtı olarak tekrar ele almaları gerektiğinin farkındalar. Bu aşamada kısıtlı zaman faktörü öne çıkarak belirleyici olmaktadır. Önümüzdeki on yıl içerisinde eğitim uzmanları, kurumların çok boyutlu bakış açıları ve en iyi uygulamalara olan ihtiyaçlarını giderebilecek yaratıcı bilgi çözümleri sunmak konusunda daha önce karşı karşıya kalmadıkları zorluklar yaşayabilirler.

Teknoloji; Peter Drucker, Clay Christensen, Gary Hamel, Marshall Goldsmith, Thomas Friedman ve diğer birçok konu uzmanının zaman içinde sınanmış fikirlerini, tavsiyelerini ve en iyi uygulamalarını ortaya çıkarıp ufak, sindirimi kolay lokmalardan oluşan ve tüm çalışanların bakış açılarını ve kritik yetkinliklerini zenginleştirebilecek, değeri ölçülemez bir düşünce liderliği akışını bize sunabilir. Dünya üzerinde birkaç yüz bin çalışana sahip Fortune 50 şirketlerinden birinde çalışan bir liderlik gelişim uzmanının dediği gibi, “Çalışanlarımızın hepsi üst düzey yöneticiler değil ama çalışanlarımızın öyle olduklarını düşünerek ihtiyaç duydukları araçları onlara sunmak bizim işimiz.”

10x10x10 Çerçevesi

Dijital bir düşünce liderliği akışı oluşturmak için başvurulabilecek en iyi uygulamalardan biri, 10x10x10 çerçevesi olabilir. Bu çerçeve, bir kurum içerisinde zengin ve çığır açan fikirlerden en çok fayda sağlayacak kişilerin, bununla birlikte zaman konusunda sıkıntı yaşayan ve erişilmesi en zor kişiler oldukları önermesi üzerine yapılandırılmıştır. Bu çalışanlar sadece üst düzey yöneticileriniz olmayabilir; aynı zamanda kıdemli yöneticileriniz, yüksek motivasyona sahip ve kurumunuza önemli katkılar sağlayan kilit konumdaki kişiler, yüksek potansiyele sahip çalışanlar ve işine üst düzeyde bağlılık gösteren ve kurumun büyümesini arzu eden genel iş gücünüzün büyük bir kesimi de olabilir. 10x10x10 çerçevesi, bireylerin tercih ettikleri öğrenme stilleri ve zaman kısıtları ile eşleştirilmiş, tek lokmalık, cazip içeriklerle bütün bu kesimlere ulaşmak üzere tasarlanmış bir sistemdir.

Basitçe tanımlamak gerekirse 10x10x10, yoğun çalışan ve zaman olarak sadece 10 dakikasını ayırabilecek kadar meşgul bir kişinin, herhangi bir web cihazı üzerinden dünyanın her yerinden erişebildiği yüksek kalitedeki içerik akışıdır. Ayrıca bu sistem kullanıcının çeşitli yöntemler arasından seçim yapmasına olanak tanımaktadır. Kullanıcının okumak için on dakikası, dinlemek için on dakikası veya izlemek için on dakikası olabilir. 10x10x10 çerçevesi birbirinden bağımsız kaynaklardan değerli içerikleri bir araya getirerek söz konusu ihtiyaçları karşılayabilecek tek bir liderlik akışı oluşturur.

Okumak için On Dakika

Kurumunuzdaki bütün çalışanlar, kitap okumanın değerinin bilincindeler. Bir anket yapılsa, çalışanların büyük bir kısmının daha fazla kitap okuyamamaktan şikayetçi olduğunu görebilirsiniz. Aslında günümüz iş dünyasında kitaplar, birçok kişi için en öncelikli gelişim aracıdır. Ancak çağın gerçekliği, uzun kitaplar okumayı nadir bulunan bir lüks haline getirdi. Buna karşın kitaplardan elde edilen bilgilerin önemi hiç azalmadı ve değerini korumakta.

10x10x10 çerçevesinin birinci ayağı, görsel öğrenenleri hedefler. Okumak için sadece on dakikası olan birinin ihtiyacı olan damıtılmış bilgiye ulaşabilmesi üzerine şekillenmiştir. Bu uygulama, kullanıcıların, iş dünyası ile ilgili dikkatle seçilmiş milyonlarca sayfalık içeriği anlık olarak araştırmalarına imkan sağlayan online bir referans çözümünü kapsar. Fakat içerik tek başına yeterli değildir. Eşit derecede önem taşıyan diğer bir husus da, bu kitaplar içerisine gömülü olan ilgili bölümleri tespit edebilen bir arama platformu olmasıdır. Böylelikle meşgul bir çalışan hem istediği bilginin tam kalbine ulaşabilir hem de herhangi bir yönde daha derinlemesine ilerlemesi gerektiğinde tüm içeriğe erişebilir.

Dinlemek için On Dakika

Zamanla yarışan yüksek performanslı çalışanlar yoğun ajandalarındaki “boşluğu” maksimize etmeye çalıştıkları için dinleyerek öğrenme giderek popüler hale geldi. Araba kullanırken, spor yaparken, uçuş esnasında ya da bir bekleme salonunda “dinlenen” eğitimler buna örnek olarak verilebilir. Ses dosyalarının en büyük avantajı kişileri kısıtlamadan farklı faaliyetlere imkan tanımasıdır.

10x10x10 çerçevesinin ikinci ayağı da işitsel öğrenenleri ve yukarıda örneklediğimiz kişileri hedefler. Öğrenen kurumlar, çalışma haricinde geçirilen zaman dilimlerinde bile çalışanların bakış açılarını geliştiren doğru yaklaşımla üretilmiş, zengin içerikleri sunmayı bir fırsat olarak görmektedir.

İzlemek için On Dakika

10x10x10 çerçevesinin üçüncü ayağı, video yöntemidir. Videoların ikna etme, ilgi çekme ve duygulara hitap etme özelliklerini avantaja çevirir. Video, çalışanlarla iş dünyasının önde gelenlerini ve liderlik gurularını ihtiyaç duyulan yerde ve zamanda hızlı, etkili bir şekilde bir araya getirmek konusunda son derece başarılı bir araçtır. Standart video dosyalarını okuyabilen yeni nesil akıllı telefonların da aralarında bulunduğu sayıları gittikçe artan cihazlar sayesinde eğitim ve geliştirme şirketleri, bu formattaki bilgiyi desteklemek için çok daha fazla seçeneğe sahipler. Kısa ve etkili videoların günümüzün YouTube nesline cazip gelecek şekilde sunulduğunda eşsiz bir öğrenme aracı olduğunu göreceksiniz. Çalışanların planlanmış veya planlanmamış ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir video kütüphanesi, kurumunuzun çalışanlarıyla birlikte gelişmesine ve buna bağlı olarak büyümesine önemli bir katkı sağlayacaktır.

Özetlersek, başarılı kurumlarda, önümüzdeki on yılın iş gücünün gelişimi kurumun öncelikleri arasında yer almakta. Bu bağlamda 10x10x10 çerçevesi zamanı kıymetli çalışanların gelişimi konusunda etkili bir araç olarak öne çıkmaktadır.

10x10x10 çerçevesinde bilgi, birçok ihtiyacı karşılayabilen, kolaylıkla hazmedilebilir, 10’ar dakikalık paketçikler halinde sunulmaktadır. 10x10x10 çerçevesi, günümüzün yüksek rekabetçi, sürekli değişen iş dünyasında liderlerin anlık problem çözme ve süre giden gelişim ihtiyaçlarını desteklerken, nihai olarak da kurumsal performans ve çevikliği daha yüksek seviyelere taşıyacaktır.

Bu yazı, Skillsoft Kurumsal Gelişim ve Gelişmekte Olan Pazarlar’dan sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı , John Ambrose’un “10x10x10 Framework: A Model for Creating a Nimble, Adaptable Global Workforce” isimli yazısından derlenmiştir.

10x10x10 Çerçevesi: İş Gücümüzü Yarınlara Hazırlama Modeli
Bir önceki blog yazısına göz atın.
Bir sonraki blog yazısına göz atın.

Benzer Bloglar

Genel
14/12/2021
4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi
Genel

CNBC tarafından Ekim 2021'de gerçekleştirilen bir ankette teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57'si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Eğitim ve Gelişimde Yeni Dönem
Genel

Çağ değişti. “Eskiden…” ile başlayan cümleleri dikkatli dinlediğimizde ne kadar yol aldığımızı görmemek neredeyse imkânsız. Çağ ile birlikte birçok sektör de değişti. Teknoloji, sanayi, otomotiv, telekomünikasyon ve daha nicesi… Tüm bu değişim ve dönüşümler, eğitim sisteminin değişmesine ve gelişmesine öncülük etti. Bir düşünün, 15 yıl öncesine kadar “mobil eğitim” kavramından bahsedebilir miydik? Elbette edemezdik fakat eğitim platformları hakkında konuşabilirdik. Çünkü mazisi çok daha eskiye dayanıyor. İşte tam da bu noktada, Türkiye’deki ilk e-öğrenme girişimi olan Enocta Platformu hayatına devam ediyor. Günümüzde sadece hayatta kalmak önem arz etmiyor, günün koşullarına uyum sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple platform her gün gelişiyor ve çağa uygun olarak şekilleniyor. Kuşkusuz bu değişimleri tetikleyen en önemli unsurların başında ise gelişen teknoloji ve internet yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Genel

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?” Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?