KaynaklarEnocta Blog

2011 Eğitim Teknolojilerindeki Trendler

Bu yazı http://theelearningcoach.com sitesinden derlenmiştir.

Her alanda olduğu gibi eğitim ve gelişim alanındaki trendleri bilmek de gelecekteki eğitim stratejinizi şekillendirmenize, yeni araçların ve teknolojinin sağladığı yeni imkanları hızlı bir şekilde yakalamanıza olanak tanır. 2011 yılı için eğitim teknolojileri alanı için ön görülen trendlerin bazıları inovatif teknolojik gelişmelerden bazıları ise insanların farkındalıklarının artarak bakış açılarının degişmesinden kaynaklanıyor. Gelin 2011’de eğitim teknolojileri alanında bizleri neler bekliyor, birlikte bir göz atalım.

Sosyal Öğrenmenin Yaygınlaşması

Facebook’ta 550 milyonun, Twitter’da ise 65 milyonun üzerinde kayıtlı kullanıcı var. Sosyal medyayı kullanarak gelişim ve ögrenme fırsatları yaratma olanakları oldukça fazla ve bu olanakların önümüzdeki yıllarda daha da artması bekleniyor. Birçok çalışan profesyonel gelişim ihtiyaçları için kendi kurumlarının sunduğu olanaklar dışında sosyal medyayı da kullanıyor; dolayısıyla artan talepleri karşılamak için yeni hizmetler (örneğin insanların size soru sormasını ya da sizin farklı kişilere soru sorup cevap almanızı sağlayan formspring.me sitesi gibi) ortaya çıkacaktır.

Örneklemek gerekirse, birçok eğitim uzmanı Twitter, Facebook ve benzeri hizmetleri kullanarak günün farklı saatlerinde linkler ve bilgiler paylaşıyorlar. Eğitim ile ilintili chat ve forum ortamları dünya çapındaki insanlari biraraya getirerek fiziksel ve kültürel uzaklıkları ortadan kaldırıyor. Online iletişim ve işbirliğini kullandığımız tüm teknolojik cihazları kapsayacak şekilde artıracak ve insanların daha küçük, yoğun bilgi paylaşımının olduğu lokal topluluklar kurmasını sağlayacak yeni hizmetler görmeye hazır olmalıyız.

LMS (Eğitim Yönetim Sistemi)

Bu sene özellikle LMS’lerin kullanımı ve gerekliliği konusundaki tartışmalar devam ediyor. Konu kapsamında, özellikle de informal ögrenmenin giderek yaygınlaşmasıyla, ögrenmenin kontrollü bir ortamda sağlanması ve takip edilmesinin gerekli olup olmadığı tartışılıyor. Neredeyse hiçbir kurum yakın zamanda LMS kullanmaktan vazgeçmeyecek olsa da, informal öğrenmenin değeri de anlaşılmaya başlandı. Dolayısıyla, birçok LMS sağlayıcı şirket mevcut yapılarına işbirliği, bilgi paylaşımı sağlayan araçları ve sosyal medya entegrasyonunu dahil ederek daha geniş kapsamlı özellikler sunan altyapılar sunmaya başladı.

Taşınabilir Video Teknolojileri

Taşınabilir video teknolojilerindeki gelişmeler ile birlikte birbirine birçok kanaldan bağlı olan sanal hayatlarımızın her yerinde bulunan video da daha çok ön plana çıkmaya başladı. Flip ile başlayan ve rakiplerinin geliştirdiği diğer uygun fiyatlı ürünlerle gelişen taşınabilir video kameralarıyla HD videolar çekilebiliyor ve bunlar kolaylıkla youtube gibi video paylaşım sitelerine yüklenebiliyor. Amatör de olsa birçok kişi öğretici videolar çekerek bilgilerini ve deneyimlerini etkin bir şekilde paylaşıyor. Günde yaklaşık 2 trilyon videonun izlendiği youtube hizmeti göz önüne alındığında taşınabilir video teknolojilerinin önemi daha da çok ortaya çıkıyor. Videolara olan bu talep elbette videoların hayatlarımıza daha farklı ihtiyaçları karşıllamaya yönelik entegrasyonunu sağlayacak çesitli online hizmetlerin gelişmesine de yol açacaktır. Ustrategy.com’dan Ravit Lichtenberg’in paylaştığı üzere, “Önümüzdeki yıl her video öğesine filtreleme, etiketleme, düzenleme ve konumlandırma imkanı sağlayan hizmetler entegre edilerek mevcut paylaşım ve sunum olanakları daha da artacağa benziyor.

Mobil Öğrenme

Sürekli gelişen mobil cihaz teknolojileri ile mobil içerikler de daha fazla rağbet görmeye başladı. Mini mobil eğitimlerden performans destekleyici materyallerin ve videolarin sunulmasına kadar birçok alanda mobil öğrenme olanakları yakın zamanda birçok profesyonelin hayatında önemli bir yer edinecek gibi görünüyor. Tasarımsal anlamda mobil içerik geliştiriciler daha küçük ekran ve hafıza kısıtlarının aşıllması için yeni yöntemler geliştirerek daha geniş kitlelere hızlı ve sürekli bir biçimde içerik ulaştırma imkanı yaratacaklar.

iPad ve Diğer Tablet Cihazlar

Özellikle Ipad ve benzeri tablet cihazlar sunduklari altyapı ile etkileşimli içerikler geliştirilmesi anlamında çok ciddi fırsatlar sunuyor. Dokunmatik ekranların rahatlık ve taşınabilirlikle birleşmesi, etkileşimli eğitsel içeriklerin, dergilerin, gazetelerin ve sosyal uygulamalarin ciddi oranda rağbet görmesini sağlıyor.

Artan Gerçeklik

Brandon Hall’da uzman araştırmacı olarak çalışan Gary Woodill artan gerçekliğin mobil öğrenme trendlerine olan etkisinden şu şekilde bahsediyor: “Artan gerçeklik, mobil öğrenenler için en vurucu hizmetlerden biri. Bulunduğunuz yere ve hatta telefonunuzun kamerasının baktığı yöne göre size bilgi sunulabiliyor. Akıllı telefonlar, bu bilgi ile birlikte ek görsel ve açıklamalar sağlayarak örneğin baktığınız bir yapı veya binanın ne olduğu ile ilgili bilgi verebiliyor. Mobil öğrenme gittikçe yaygınlaşırken, artan gerçekliğin mobil ögrenme bileşenleriyle farklı ihtiyaçları karşılayabilecek hizmetler ve sunmasını bekliyoruz.”

Bloglar

Technorati’ye göre geçen seneki blog adedi 70 milyonu buldu. Bloglar herkese sesini duyurma, farklı insanlarla iletişim kurma ve görüş alış verişinde bulunma imkanı tanıyor. RSS teknolojisi ile birlikte, blog yazıları takip eden kullanıcılara hızlı bir şekilde ulaştırılabiliyor. Bloglar sosyal paylaşıma geçtiğimiz yıllardan beri önemli katkılar sağlıyordu ve artık öğrenme alanında etkili bir paylaşım aracı olarak blogların sağladığı bu katkı daha fazla ön plana çıktı diyebiliriz.

e-Kitaplar

Dijital kitapların yaygınlaşması ve bunlara rahat bir şekilde erişim sağlayan elektronik cihazların (iPad, Kindle vb.) sayı ve niteliklerinin artması, eğitim ve içerik dağıtımı anlamında informal ve formal öğrenmeye ciddi bir katkı sağlıyor. Gelecekte de kurumlar mevcut eğitim içeriklerini indirilebilir formatlarda çalışanlarına sunmaya devam edecekler.

2011 Eğitim Teknolojilerindeki Trendler
Bir önceki blog yazısına göz atın.
Bir sonraki blog yazısına göz atın.

Benzer Bloglar

Genel
14/12/2021
4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi
Genel

CNBC tarafından Ekim 2021'de gerçekleştirilen bir ankette teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57'si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Eğitim ve Gelişimde Yeni Dönem
Genel

Çağ değişti. “Eskiden…” ile başlayan cümleleri dikkatli dinlediğimizde ne kadar yol aldığımızı görmemek neredeyse imkânsız. Çağ ile birlikte birçok sektör de değişti. Teknoloji, sanayi, otomotiv, telekomünikasyon ve daha nicesi… Tüm bu değişim ve dönüşümler, eğitim sisteminin değişmesine ve gelişmesine öncülük etti. Bir düşünün, 15 yıl öncesine kadar “mobil eğitim” kavramından bahsedebilir miydik? Elbette edemezdik fakat eğitim platformları hakkında konuşabilirdik. Çünkü mazisi çok daha eskiye dayanıyor. İşte tam da bu noktada, Türkiye’deki ilk e-öğrenme girişimi olan Enocta Platformu hayatına devam ediyor. Günümüzde sadece hayatta kalmak önem arz etmiyor, günün koşullarına uyum sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple platform her gün gelişiyor ve çağa uygun olarak şekilleniyor. Kuşkusuz bu değişimleri tetikleyen en önemli unsurların başında ise gelişen teknoloji ve internet yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Genel

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?” Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?