KaynaklarEnocta Blog

2013 Bize Ne Getirdin? E-öğrenmenin Yeni Yıl Rotası

2012 yılını geride bıraktık. Geçtiğimiz yıl; sosyal öğrenme, oyunlaştırma ve mobil eğitim üstüne bol bol konuştuk, yenilikleri takip ettik, çalışanlara farklı ve etkin yöntemler sunmaya çalıştık. 2013’e girdiğimiz bu günlerde, yeni yılda “E-öğrenme”nin rotasında neler gözüküyor, sizler için derledik.

Daha Çok Teşvik, Daha Çok Eğlenmek!

Pazarlama alanında kendini kanıtlamış olan oyunlaştırma tekniği, öğrenmenin farklı alanlarında da kullanılır oldu. Oyunlaştırma tasarımlarının temel amacı; katılımcıya, tasarımcının istediği şeyleri yapması doğrultusunda sanal ya da gerçek ödüller vermek ve bu ödülleri istediği zaman kullanmasını sağlamak. Bu yöntemin temelinde yatan “ödül verme”, eğitimlerde sıkça kullanılmaktadır. Fakat bu ödülü tek bir eğitimin içinden çıkarıp, kullanıcının istediği şekilde değerlendirmesini sağlayan ve bir başarı simgesi haline getirerek rekabet ortamı yaratan uygulamalar henüz geçtiğimiz yıl filizlenmeye başladı.

2013 yılında da bu yöntemin kullanımını artıracak yeni araç ve teknolojilerin, öğrenme yönetim sistemlerinde daha sık görüleceğini öngörebiliyoruz. Eğitim faaliyetlerine etkin katılımı teşvik edici bu yöntemi kurgulamayı kolaylaştıracak sistemler, yeni bir furya haline gelecek. Böylelikle çalışanlar tarafından çoğunlukla zorunluluk olarak görülen faaliyetler birden bire talep görmeye başlayacak. Enocta Eğitim Platformu için de, bu öngörü doğrultusunda, sahip olduğu sosyal özellikleri daha da geliştirecek yatırımlara devam edilecek.

Daha Kişisel Öğrenme!

Y kuşağının her geçen gün iş hayatına daha fazla dahil olması, bireylerin kendi öğrenme ihtiyaçlarını belirleme motivasyonlarının artması ve bu ihtiyaçlarına çözüm arayışları  sonucunda, açık eğitim materyallerine olan ilgi artıyor. Yani, birey, ihtiyacı olan bilginin nerede olduğunu kolaylıkla bulabilmek ve karşılığını almak istiyor. Kullanıcıların, tamamen kendi profesyonel hedeflerini gerçekleştirmelerini sağlayacak öğrenme ortamları yaratarak, ve bu ortamları zenginleştirecek özelliklere sahip araçlar kullanmak, gelecekteki eğitim yapılanmalarına zemin oluşturabilir. Bu yeni modele uyum sağlamak adına kurum olarak atılabilecek adımlar, kurum hedefleri doğrultusunda bireylerin kendi öğrenme ihtiyaçlarını fark etmelerini sağlamak, öğrenme ortamlarını ve araçlarını kişiselleştirebilecekleri altyapıyı kurmak ve kişiye özel eğitim programlarını kurgulamaya başlamak olabilir. 2013 yılında bu model üzerine çalışan kurumlar önümüzdeki yıllarda diğer kurumlara göre bir adım önde olacaklar.

Daha Çok Paylaşmak!

Değişen kullanıcı alışkanlıkları ve iş dünyasında hızla sayısı artan yeni kuşaklar ile gördük ki, deneyim ve dolayısıyla bilgi paylaşımının geçmişe göre her geçen gün arttığı bir yıl yaşadık. İlk örneğini yıllar önce forumlarda gördüğümüz sosyal öğrenmenin etkinliğinin fark edilerek bilinçli bir şekilde kurgulanması çalışmaları henüz çok yeni.

2012 yılı bize, bu çalışmaların önümüzdeki yıllarda artacağının sinyallerini net olarak verdi. Bu doğrultuda, bu çalışmaların etkinliğini artıracak teknik bilgi ve donanımı zenginleştirecek faaliyetler, kurumların 2013 programı içerisinde mutlaka yer almalı. Bu programları oluştururken kurumların ufkunu açacağını düşündüğümüz Enocta Eğitim Platformu, yeni sosyal özellikleri ile hem informal öğrenmeyi destekliyor hem de bu paylaşım ağlarını otokontrol sistemi ile kolay yönetilebilir bir hale getiriyor.

Bugüne kadar kurumlar sosyal öğrenmeyi kullanmak isterken buna olanak sağlayan wiki, blog, soru-cevap ya da tartışma gruplarının nasıl kontrol edilebileceği ve yönetilebileceği konusunda soru işaretlerine sahiptiler. Kişilerin bu alanları kötü niyetle kullandıkları örnekler de yaşandı. Bunların önüne geçmek adına, uzmanların veya konu hakkında en doğru bilgiye sahip olan kişilerin de sistemin içinde var olması sağlandı ve beğeni/onay mekanizması sayesinde bu kişiler ön plana çıkarılarak bilgi kirliliği engellendi ve sistemin oto kontrolü sağlanmış oldu. Bu özellik 2013 yılında sosyal alanların güvenirliliğini artıracak en önemli adımlardan biri olarak düşünülebilir.

Daha Çok Gerçeklik!

Youtube’da günlük tıklama sayısı 3 milyarın üstünde! İnternet kullanıcıları tarafından böylesine benimsenmiş bir teknolojiden, e-öğrenmenin de payına düşenler oldu. Videolar artık öğrenme materyali olarak daha çok kullanılır hale geldi. Zengin görsel ve işitsel ögeleri sayesinde, öğrenmede oldukça etkili bir yöntem olarak öne çıktı. Eğitimde kullanılan videolar, zamandan tasarruf, yüksek motivasyon, kolay odaklanma sağlama ve farklı öğrenme eğilimlerini karşılayabilme özellikleri ile etkili birer araç olsa da, videonun yanlış kullanımı tüm bu olumlu özellikleri bir öğrenme çıktısı oluşturamayacak hale getirebilir.

Eğer doğru ve kaliteli kullanım sağlanırsa; 2013 yılında, etkili videoların artacağı ve videoların etkin kullanım alanları genişleyeceğe benziyor.

Daha Çabuk Erişim! Her Yerde Erişim!

2012’de öğrenmenin mobil hali kendini iyice benimsetti. Yakın bir geçmişe kadar mobil öğrenme denildiğinde sadece akıllı telefonlar akla gelirken, tablet bilgisayarların çıkması, mobil araçlar anlamında ekran boyutlarının artması demek oldu. Bu da bugüne kadar masa üstü ya da diz üstü bilgisayarlarda görüntülenmek için üretilen içeriklerin, tabletler için de üretilebilir hale gelmesini sağladı. Ayrıca; tablet bilgisayarlardaki çeşitliliğin artması, birçok markanın bu pazara girmesi de fiyatların düşmesine ve bu cihazların yaygınlaşmasına katkıda bulundu.

Tüm tabletler tarafından desteklenen HTML5 teknolojisinin, piyasaya yeni çıkan editörler sayesinde daha rahat geliştirilebilir hale gelmesi ile içerikler, öğrenme hedefleri doğrultusunda daha özgür tasarlanabilecek.

HTML5 teknolojisi henüz gelişim sürecinde ve önümüzdeki dönemlerde bize ne gibi fırsatlar sunacağı zaman içerisinde netleşecek. Fakat görünen o ki, 2013 yılında mobil içerikler ve öğrenme yönetim sistemleri yaygınlaşacak; mobil öğrenme çok daha fazla kullanıcıya ulaşacak.

Daha Zengin Daha Şık Bilgi!

Fatih projesi sayesinde Türkçeleştirilen z-kitap, yani, zenginleştirilmiş kitaplar, çevrimiçi eğitimde raflardaki yerini almaya başlıyor. Kurumsal dünyada, özellikle bilgi aktarmaya yönelik hedefler doğrultusunda hazırlanacak olan zengin kitaplar, ilk aşamada birer pdf doküman olarak algılansa da içinde barındırdığı animasyon, video, ses, grafik gibi farklı multimedya araçları ile daha cazip içerikler haline gelecekler. 2013 yılı, zengin kitapların doğum sancılarının son bulduğu, gelişmeye başladığı yıl olacak.

Kısacası 2013; sosyal ve mobil öğrenmenin hüküm sürdüğü, video ve zengin kitapların da etkin birer materyal haline geldiği, oyunlaştırma ve bireysel öğrenme modelleri gibi yöntemlerin daha çok kullanılacağı bir yıl olacak gibi görünüyor. Bakalım bu yeni yıl başka ne yenilikleri yanında getirdi, hep birlikte göreceğiz. Kaliteli eğitim çıktıları alacağınız bir yıl olsun! İyi yıllar dileriz.

2013 Bize Ne Getirdin? E-öğrenmenin Yeni Yıl Rotası
Bir önceki blog yazısına göz atın.
Bir sonraki blog yazısına göz atın.

Benzer Bloglar

Genel
14/12/2021
4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi
Genel

CNBC tarafından Ekim 2021'de gerçekleştirilen bir ankette teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57'si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Eğitim ve Gelişimde Yeni Dönem
Genel

Çağ değişti. “Eskiden…” ile başlayan cümleleri dikkatli dinlediğimizde ne kadar yol aldığımızı görmemek neredeyse imkânsız. Çağ ile birlikte birçok sektör de değişti. Teknoloji, sanayi, otomotiv, telekomünikasyon ve daha nicesi… Tüm bu değişim ve dönüşümler, eğitim sisteminin değişmesine ve gelişmesine öncülük etti. Bir düşünün, 15 yıl öncesine kadar “mobil eğitim” kavramından bahsedebilir miydik? Elbette edemezdik fakat eğitim platformları hakkında konuşabilirdik. Çünkü mazisi çok daha eskiye dayanıyor. İşte tam da bu noktada, Türkiye’deki ilk e-öğrenme girişimi olan Enocta Platformu hayatına devam ediyor. Günümüzde sadece hayatta kalmak önem arz etmiyor, günün koşullarına uyum sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple platform her gün gelişiyor ve çağa uygun olarak şekilleniyor. Kuşkusuz bu değişimleri tetikleyen en önemli unsurların başında ise gelişen teknoloji ve internet yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Genel

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?” Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?