KaynaklarEnocta Blog

Dijital Dönüşümde Eğitimin Önemi

Dijital dönüşümün ciddiyetinin hepimiz farkındayız. Geçtiğimiz yıllarda kurumların hayatına giren en önemli konulardan biri olan dijital dönüşüm, bu süreçten geçen firmaların rekabette öne çıkmasını, geçmeyen firmaların ise rekabette geri kalmalarını sağlıyor. Dijital dönüşüm ve gereklilikleri ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz, öncelikle Dijital Dönüşüm Nedir blog yazımıza göz atabilirsiniz.

Dijital dönüşüm iki parçadan oluşuyor; iç dönüşüm ve dış dönüşüm. İç dönüşüm, kurum kültürünün ve iş yapış biçiminin değişmesi, teknik alanda çalışanların güçlendirilmesi ve yetkinliği olanlar ile çalışan grubunun genişletilmesini içeriyor. Dış dönüşüm ise, müşteri deneyiminin ve müşterilerin şirket içerisinde temas ettiği noktaların dijital süreçler ile yeniden tasarlanmasını ve yapılandırılmasını içeriyor.

Dış dönüşüm, iç dönüşümde ortaya çıkan potansiyeli yönlendiren bir kaldıraç etkisi görüyor. İç dönüşüm ile birlikte kurum kültürüne empoze olan çevik çalışma kültürü, kurumu dış dönüşüme itiyor. 

Bu durum, dijital dönüşüm sürecinde eğitimin kurumlardaki en önemli nokta olduğunu bize gösteriyor. Bir kurumun dijital dönüşümünü gerçekleştirmesi için gerekli olan kültürel değişim ve yetkinlik geliştirmesi, en kolay şekilde eğitim ile gerçekleşiyor. Peki, eğitimin bu alanda önemli olmasının altında başka hangi sebepler yatıyor? 

  1. Çalışma Kültürünün Değiştirilmesi
  2. Şirket İçi Dijital Dönüşüm Bilgi Seviyesinin Artırılması
  3. Sürekli Öğrenme Altyapısı Sunulması
  4. Gelecek Organizasyonunun Yaratılması
  5. Yetenek Açığının Aşılması

Eğer hazırsanız, bu sebeplere daha detaylı göz atarak, eğitimin dijital dönüşüm sürecini nasıl etkilediğinin ayrıntılarını inceleyelim.

1. Çalışma Kültürünün Değiştirilmesi

Capgemini’nin yaptığı araştırmanın sonuçlarına göz attığımızda, kurumların %62’sine göre kültürün dijital dönüşümün önündeki en büyük engel olduğunu görüyoruz. Dijital dönüşümün başarısını belirleyen en önemli nokta, bu istatistiğin de belirttiği gibi organizasyon kültürü. Dönüşümü ve yeniliği kabul etmeyen bir kültür, dijital dönüşüm uğruna atılan tüm adımların boşa atılmasına, alınması gereken aksiyonların sarkmasına sebep oluyor. Başarılı bir dijital dönüşüm sürecine götüren bir kültür geliştirmek için, iş birliği, sürekli öğrenme, gelişim odaklı bir zihin ve şeffaflık oldukça önemli.

Bu noktada uygulanacak eğitim programları ile çalışanların yeni nesil süreçler ile ilgili bilgi seviyeleri ve farkındalıkları artırılabilir, yetkinlikleri geliştirilebilir, bu sayede tüm organizasyon dijital dönüşüm süreçlerine daha kolay adapte olabilir.

2. Şirket İçi Dijital Dönüşüm Bilgi Seviyesinin Artırılması

Dijital dönüşüm, birçok kavramı ve teknolojiyi de beraberinde getiriyor. Her değişim sürecinde olduğu gibi, organizasyon içindeki kişiler bu yeni terimler ve teknolojilerin ağırlığı altında eziliyor, hem negatif hisler yaşıyor, hem de kurum içerisindeki sürece karşı olan inançları zayıflıyor.

Bu noktada dijital dönüşüm sürecinin başlarında, organizasyon içindeki ekiplerin dijital dönüşüm ile ilgili başlangıç eğitimlerini almaları ve sürecin içinde yer alan terimleri öğrenmeleri oldukça önemli. Bu sayede organizasyon süreçlere daha kolay adapte oluyor, sürecin içine daha yüksek oranda dahil oluyor.

Enocta'nın Dijital Dönüşüme İlk Adım ve Kavram Sözlüğü Gelişim Yolculuğu ile, kurumunuzun dijital dönüşüm konusunda bilgi seviyesini artırabilir, dijital dönüşüm sürecinin daha pürüzsüz geçmesini sağlayabilirsiniz.

Demo Talep Edin

3. Sürekli Öğrenme Altyapısı Sunulması

Dijital dünyanın değişim hızı oldukça yüksek. Dijital dönüşüm sürecinde organizasyonun teknik alanda gelişmesi, yeni dünyaya adapte olması ve her zaman yeni şeyleri deneyebilmesi için, organizasyon içindeki departmanların işleri ile alakalı sürekli şekilde kendilerini yenilemeleri, güncel kalmaları gerekiyor.

Organizasyonların dünyaya uyumlu olabilmeleri için çalışanlarının dünyaya uyumlu olmaları gerekiyor. Bu noktada çalışanlara sürekli öğrenme altyapısı sunulması, onların profesyonel gelişimlerine aralıksız devam etmelerini, bu sayede organizasyonun pazarda rakiplerine göre daha rekabetçi olabilmesini sağlıyor. 

4. Gelecek Organizasyonunun Yaratılması

Gelişim kültürü olan, dijital dönüşüm hakkında bilgi sahibi ve sürekli öğrenen bir organizasyon, aynı zamanda başarısızlıklarından ders alan, çevresi hakkında yeterli farkındalık sahibi ve bol bol deneyen, büyüme odaklı bir organizasyondur. Bu adımlar, gelecek organizasyonunun yaratılmasının temellerini oluşturuyor ve organizasyonların geleceğe hazırlanmasını sağlıyor.

5. Yetenek Açığının Aşılması

Sürekli öğrenen, gelişen ve yeniliğe açık bir organizasyon, kişilerin alanlarında güncel kalmalarını, yenilikleri yakından takip etmelerini sağlayan bir yapıya sahip olur. Bu durumun getirdiği iki yan fayda bulunuyor. 

Birincisi, %66 yetenek açığı ile, Dünya’daki en yüksek yetenek açığına sahip 11 ülke arasında olan Türkiye’de, kurumlar kendi içlerindeki yetenekleri geliştirebilir, bu sayede işe alım sürecinde yaşanan zorlukları daha az sürtünme ile aşabilir. İkincisi ise, yeni şeyler deneyen ve sürekli öğrenen bir organizasyon, sektördeki yetenekler tarafından daha pozitif bir tutumla karşılanacak, bu sayede pozisyonlara başvurularını artıracaktır. Bu durum, kurumun yetenek açığı sorunlarını minimize edecektir.

Geleceğin Organizasyonunu Yaratın!

Dijital dönüşüm, geleneksel organizasyonlar için içinden geçilmesi çok da kolay olmayan bir süreç. Bu sürecin yönetiminde işlerin herkes için kolaylaşması için eğitim profesyonellerine büyük iş düşüyor. Kurumlardaki eğitimden sorumlu kişiler organizasyonu bu alanda eğitim ile desteklemeli, dönüşüme katkı sağlamalılar. Dijital dönüşüm ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak için Dijital Dönüşüm Nedir yazımıza, eğitimde dijital dönüşümün tüm faydalarına göz atmak için Kurumsal Eğitimlerde Dijital Dönüşümün Faydaları yazımıza göz atabilirsiniz.

Enocta olarak, kurumların uçtan uca bir öğrenme deneyimi tasarlamalarına yardımcı oluyor, onlara bu süreçte ihtiyaçları olan tüm teknolojileri ve eğitim materyallerini sunuyoruz. Kurumsal eğitimlerinizde dijitalleşmek isterseniz bizimle iletişime geçerek ücretsiz destek alabilir, dilerseniz Enocta’nın öğrenme yönetim sistemi ürünü EEP’yeEEP ile sunduğumuz öğrenme deneyimini zenginleştiren teknoloji ortaklarımıza ya da eğitim içeriklerimizin listesinin bulunduğu Enocta Gelişim Kataloğu’na göz atabilirsiniz.


Dijital Dönüşümde Eğitimin Önemi
Bir önceki blog yazısına göz atın.
Bir sonraki blog yazısına göz atın.

Benzer Bloglar

Genel
14/12/2021
4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi
Genel

CNBC tarafından Ekim 2021'de gerçekleştirilen bir ankette teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57'si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Eğitim ve Gelişimde Yeni Dönem
Genel

Çağ değişti. “Eskiden…” ile başlayan cümleleri dikkatli dinlediğimizde ne kadar yol aldığımızı görmemek neredeyse imkânsız. Çağ ile birlikte birçok sektör de değişti. Teknoloji, sanayi, otomotiv, telekomünikasyon ve daha nicesi… Tüm bu değişim ve dönüşümler, eğitim sisteminin değişmesine ve gelişmesine öncülük etti. Bir düşünün, 15 yıl öncesine kadar “mobil eğitim” kavramından bahsedebilir miydik? Elbette edemezdik fakat eğitim platformları hakkında konuşabilirdik. Çünkü mazisi çok daha eskiye dayanıyor. İşte tam da bu noktada, Türkiye’deki ilk e-öğrenme girişimi olan Enocta Platformu hayatına devam ediyor. Günümüzde sadece hayatta kalmak önem arz etmiyor, günün koşullarına uyum sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple platform her gün gelişiyor ve çağa uygun olarak şekilleniyor. Kuşkusuz bu değişimleri tetikleyen en önemli unsurların başında ise gelişen teknoloji ve internet yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Genel

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?” Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?