KaynaklarEnocta Blog

Doğru E-Öğrenme Stratejisi: 1 - Yeni Başlayan Kurumlar İçin

E-öğrenmeye uyum ve tutundurma

E-öğrenmenin kurumların eğitim planlarının etkin bir parçası olabilmesi için, öncelikle eğitim, insan kaynakları ve bilgi teknolojileri departmanları çalışanlarının, e-öğrenmeye uyum sağlanabilmesiyle ilgili bir arada çalışmaları önem taşıyor.

E-öğrenme için kritik faktörler

E-öğrenmenin kurumda tutundurulmasında birçok etmen rol oynuyor. Bu etmenler göz önünde bulundurularak başlatılan e-öğrenme sürecinde, genellikle e-öğrenme takip oranları ve katılımcıların e-öğrenmeye ilgisi artıyor:

 • Eğitimler tasarlanırken katılımcıların özellikleri, öğrenme şartları, öğretilecek konular vb. koşulların dikkate alınması
 • Katılımcıların e-öğrenme deneyiminin pürüzsüz geçmesi
 • İş ve katılımcı hedefleriyle örtüşen nitelikli bir eğitim programının hazırlanmış olması
 • Katılımcıların yaşadıkları deneyimin değerini ve katkılarını iyi anlamaları
 • Katılımcıların soru sorabilecekleri kişilere ulaşabiliyor olmaları
 • Katılımcıların ihtiyaç duydukları altyapı, teknik donanım ve desteğin sağlanması
 • Eğitim, insan kaynakları ve bilgi teknolojileri departmanları tarafından her aşamada gerekli yönlendirmelerin yapılması

Başarılı e-öğrenme programları tasarlamak için 4 altın kural:

 1. Eğitim hedeflerini karşılamak yanında bilgilerin ne zaman ve nasıl uygulanacağı becerisini de birlikte kazandırmayı amaçlamak
 2. Kurum kültürünü, beklentileri ve çalışanların özelliklerini dikkate almak.
 3. Verimlilik yaklaşımı doğrultusunda, e-öğrenmedeki ham içerikleri, eğitimde odaklanılması gereken konular, referans verilecek kaynaklar vb. koşullara göre yeniden düzenleyerek kullanmak.
 4. E-öğrenmeyi, sınıf eğitimlerini destekleyici, çalışanların performanslarını iyileştiren teknolojik bir olanak olarak ele almak.
Doğru E-Öğrenme Stratejisi: 1 - Yeni Başlayan Kurumlar İçin
Bir önceki blog yazısına göz atın.
Bir sonraki blog yazısına göz atın.

Benzer Bloglar

Genel
14/12/2021
4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi
Genel

CNBC tarafından Ekim 2021'de gerçekleştirilen bir ankette teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57'si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Eğitim ve Gelişimde Yeni Dönem
Genel

Çağ değişti. “Eskiden…” ile başlayan cümleleri dikkatli dinlediğimizde ne kadar yol aldığımızı görmemek neredeyse imkânsız. Çağ ile birlikte birçok sektör de değişti. Teknoloji, sanayi, otomotiv, telekomünikasyon ve daha nicesi… Tüm bu değişim ve dönüşümler, eğitim sisteminin değişmesine ve gelişmesine öncülük etti. Bir düşünün, 15 yıl öncesine kadar “mobil eğitim” kavramından bahsedebilir miydik? Elbette edemezdik fakat eğitim platformları hakkında konuşabilirdik. Çünkü mazisi çok daha eskiye dayanıyor. İşte tam da bu noktada, Türkiye’deki ilk e-öğrenme girişimi olan Enocta Platformu hayatına devam ediyor. Günümüzde sadece hayatta kalmak önem arz etmiyor, günün koşullarına uyum sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple platform her gün gelişiyor ve çağa uygun olarak şekilleniyor. Kuşkusuz bu değişimleri tetikleyen en önemli unsurların başında ise gelişen teknoloji ve internet yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Genel

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?” Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?