KaynaklarEnocta Blog

E-Öğrenme İçeriklerinde Üretim Trendleri ve Görsel Tasarım

Trendlerin ortaya çıkmasında bilimsel, teknolojik, kültürel, sosyolojik, ekonomik ve bunun gibi birçok faktör rol oynamaktadır. Bu faktörler zamana, mekana, şartlara ve aralarındaki etkileşimlere bağlı olarak yavaş yavaş gelişirler.

Eğitimde son trendlerden biri olan e-öğrenme de yukarıda değindiklerimize uygun olarak yani insanların yaşam şartlarındaki değişimler ve teknolojik gelişmeler paralelinde evrilen bir eğitim yöntemi olarak karşımıza çıkıyor.

Ortaya çıkış amacı, insanlara zaman ve mekan bağımlılığı olmadan eğitim fırsatı sağlamak olan e-öğrenme, günümüz teknolojik gelişmeleri sayesinde bu faydaları adım adım daha ileriye taşımamızı sağlıyor.

İnternet hızındaki sürekli iyileşme, daha büyük eğitim materyallerini son kullanıcıya ulaştırmamızı sağlıyor. Bu nedenle önceki yıllarda kullanmaktan kaçındığımız video içeriklere, gün geçtikçe daha fazla yer vermeye çalışıyoruz. E-öğrenme üretiminde kullanılan video teknolojisi, zengin görsel ve işitsel öğeleri sayesinde, öğrenmede oldukça etkili bir e-öğrenme materyali olarak da öne çıkıyor.

Video dışında, içerik üretiminde kullanılan diğer araçlar da, teknolojik gelişmelere paralel olarak değişime uğruyor. E-öğrenme içeriği üretiminde tüm sektörün vazgeçilmez tercihi olan Adobe Flash yazılımı, mobil teknolojilerdeki gelişim ve mobil cihazların flash ile üretilen içeriklere destek vermemesi nedeniyle ister istemez yerini yeni teknolojilere bırakmak durumunda kalıyor. Yakın zamanda flash desteğinin kişisel bilgisayarlar da dahil olmak üzere birçok cihazda kaldırılması ihtimaline karşı tüm içerik üreticileri birer birer flash’ı terk etmeye başlayarak farklı araçlar tercih etmeye başlıyor ve içerik üretim trendleri de bu paralelde, hem kişisel bilgisayarlar, hem de mobil cihazlarda çalışabilen HTML5 teknolojilerine kayıyor.

İş hayatının artan temposu ve bunun getirdiği zaman darlığı çalışanların daha kısa, daha vurucu ve farklı öğrenme tiplerine hitap eden eğitim ve bilgilendirme yöntemlerini talep etmelerine sebep oluyor. Hızlı tüketilmesi ve daha vurucu olması istenen eğitim içerikleri, görsel tasarım anlamında da yeni trendleri beraberinde getiriyor. Daha önceleri kullanılan abartılı görsel efektler, yerini daha sade, basit tasarımlara bırakıyor. Bu sayede görsel tasarımdan ziyade içeriğin ön plana çıkarılarak, kullanıcıyı yormayan ve hızlı tüketilebilecek eğitim içerikleri üretmek hedefleniyor. Özellikle mobil hayatın hakim olduğu günümüzde tercih edilen “flat” tasarımlar sade, temiz, düz, kolay anlaşılır ve efektsiz yapılarıyla, e-öğrenme içeriği üretiminde de en çok tercih edilen tasarım trendleri arasında yer alıyor.

Peki, bu trendler daha ne kadar devam edecek? Görünen o ki 2016 yılında da gözler mobil teknolojileri yakından takip etmeye devam edecek ve e-öğrenme içeriği üretimindeki trendleri, yine bu alandaki gelişmeler belirleyecek. Sektörün önceliği video ve HTML5 içeriklerde olmaya devam edecek gibi gözüküyor. Bu içerikler hazırlanırken de görsel tasarımlarının günümüz trendlerine uygun olarak mümkün olduğunca sade ve kolay anlaşılabilir şekilde olacağını, yani “flat” tasarım trendinin süreceğini düşünüyoruz.

E-Öğrenme İçeriklerinde Üretim Trendleri ve Görsel Tasarım
Bir önceki blog yazısına göz atın.
Bir sonraki blog yazısına göz atın.

Benzer Bloglar

Genel
14/12/2021
4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi
Genel

CNBC tarafından Ekim 2021'de gerçekleştirilen bir ankette teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57'si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Eğitim ve Gelişimde Yeni Dönem
Genel

Çağ değişti. “Eskiden…” ile başlayan cümleleri dikkatli dinlediğimizde ne kadar yol aldığımızı görmemek neredeyse imkânsız. Çağ ile birlikte birçok sektör de değişti. Teknoloji, sanayi, otomotiv, telekomünikasyon ve daha nicesi… Tüm bu değişim ve dönüşümler, eğitim sisteminin değişmesine ve gelişmesine öncülük etti. Bir düşünün, 15 yıl öncesine kadar “mobil eğitim” kavramından bahsedebilir miydik? Elbette edemezdik fakat eğitim platformları hakkında konuşabilirdik. Çünkü mazisi çok daha eskiye dayanıyor. İşte tam da bu noktada, Türkiye’deki ilk e-öğrenme girişimi olan Enocta Platformu hayatına devam ediyor. Günümüzde sadece hayatta kalmak önem arz etmiyor, günün koşullarına uyum sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple platform her gün gelişiyor ve çağa uygun olarak şekilleniyor. Kuşkusuz bu değişimleri tetikleyen en önemli unsurların başında ise gelişen teknoloji ve internet yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Genel

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?” Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?