KaynaklarEnocta Blog

E-Öğrenme Stratejisi Oluştururken Reklam ve Tanıtım Araçlarını Kullanma

Bir eğitim programının değerini hedef kitleye anlatabilmek için, programın iyi bir iletişim stratejisiyle desteklenmesi gerekiyor. Reklam ve pazarlama faaliyetleri, eğitim ve gelişim programlarının kurum içinde tutundurulmasına destek oluyor.

Reklam ve tanıtım araçlarını kullanmak

Pazarlama araçları, çalışanlara e-öğrenmenin ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağını ve sağlayacağı faydaları anlatmak için yardımcı olur. Faydayı ön plana çıkaran e-posta duyuruları, meraklandırıcı animasyonlar (Teaser), tanıtım filmleri, posterler ve eğitim portalleri e-öğrenme programlarının ve faaliyetlerinin duyurulmasını ve program konusunda farkındalık yaratılmasını sağlar.

Eski katılımcıları da işe katmak

E-öğrenmeyi kullanan eski katılımcılar diğer çalışanların eğitim programından nasıl faydalanabileceklerini görebilmelerini sağlar. Kişilerin, bir eğitim programının onlara sağladığı yararları iş arkadaşlarından ya da meslektaşlarından duyması, eğitimi bu kişilerin gözünde daha anlamlı kılar.

Sosyal Medyayı Dahil etmek

Öğrenim platformunuz ve eğitimlerinizi diğer sosyal medya siteleriyle bütünleştirerek popüler bir boyut kazandırın. Öğrencilere, kazandıkları rozetleri platform dışında da paylaşmalarına fırsat verin (Tabii ki bunun için de onlara puan vermeyi ihmal etmeyin).

Rekabete Teşvik Etmek

Birazcık rekabet iyidir. İnsanları birazcık daha uğraşmaya iter ve aynı zamanda topluluk hissini pekiştirir. Online eğitimlerinizi düzenlerken liderlik sıralamalarını kullanarak kimin en çok rozete ya da puana sahip olduğunu gösterebilir ve kullanıcılarınızın bölümlere göre filtreleme yapmalarını sağlayabilirsiniz. Böylelikle öğrencileriniz kimin en başarılı olduğunu ve birinciliğe oturmak için neler yapmaları gerektiğini görebilirler.

İmrendirin

Fazladan bir teşvik olarak, neden platformunuzda bir yarışma düzenlemeyesiniz ki? Herkesi davet edin ve kazanana ödül olarak özel bir site bandı (banner) verin. Herkes görür görmez, bir sonraki sefere daha çok çabalayacaklardır.

Markanızı Yansıtın

Ara yüzünüzü şekillendirirken, eğitiminizin markanızı yansıttığından emin olun. Bu hem süreklilik sağlar hem de şirketinizi oluşturan genel değerleri pekiştirmiş olur.

E-Öğrenme Stratejisi Oluştururken Reklam ve Tanıtım Araçlarını Kullanma
Bir önceki blog yazısına göz atın.
Bir sonraki blog yazısına göz atın.

Benzer Bloglar

Genel
14/12/2021
4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi
Genel

CNBC tarafından Ekim 2021'de gerçekleştirilen bir ankette teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57'si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Eğitim ve Gelişimde Yeni Dönem
Genel

Çağ değişti. “Eskiden…” ile başlayan cümleleri dikkatli dinlediğimizde ne kadar yol aldığımızı görmemek neredeyse imkânsız. Çağ ile birlikte birçok sektör de değişti. Teknoloji, sanayi, otomotiv, telekomünikasyon ve daha nicesi… Tüm bu değişim ve dönüşümler, eğitim sisteminin değişmesine ve gelişmesine öncülük etti. Bir düşünün, 15 yıl öncesine kadar “mobil eğitim” kavramından bahsedebilir miydik? Elbette edemezdik fakat eğitim platformları hakkında konuşabilirdik. Çünkü mazisi çok daha eskiye dayanıyor. İşte tam da bu noktada, Türkiye’deki ilk e-öğrenme girişimi olan Enocta Platformu hayatına devam ediyor. Günümüzde sadece hayatta kalmak önem arz etmiyor, günün koşullarına uyum sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple platform her gün gelişiyor ve çağa uygun olarak şekilleniyor. Kuşkusuz bu değişimleri tetikleyen en önemli unsurların başında ise gelişen teknoloji ve internet yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Genel

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?” Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?