KaynaklarEnocta Blog

E-Öğrenme’de “Büyük Veri” Kullanımı Performansınızı Nasıl Etkiler?

“Without big data, you are blind and deaf and in the middle of a freeway.” – Geoffrey Moore, author and consultant.

Büyük Veri (Big Data) terimini daha önce duymuşsunuzdur. Dijital verinin entegre biçimde e-öğrenme dünyası ile nasıl ilişkili olduğunu bu yazıda anlatmaya çalışacağım. Öncelikle "Big Data - Büyük Veri" kavramı nedir ona bir bakalım.

Büyük Veri Nedir?

Son dönemin popüler terimi Büyük Veri, her ne kadar teknolojinin ilerlemesi ile ortaya çıkmış bir kavram olarak görülse de, aslında yıllardır bu ortama bilgi aktarımı yaparak gelişimine destek verdiğimiz bir olgudur.

Akıllı telefon, tablet ve bilgisayar gibi hayatın her alanında yer alan araçların artmasıyla birlikte farkında olmadan yaptığımız bu bilgi aktarımı, bilgi çöplüğünü oluşturur. Bu çöplükteki verileri anlamlandırmak için AR-GE çalışmalarını bu alanda yürüten bazı yazılım şirketleri ise bu olguyu Büyük Veri olarak adlandırırlar.

İnternet üzerinden alışveriş yaptığımız günümüzde, insanların belirli bir süre içerisinde hangi ürünleri satın aldığı veya ne sıklıkla alışveriş yaptığı takip edilebilir.  Bir kişinin satın aldığı her bir ürün tek başına anlamsız bir veridir ve bu veriler bizim bilgi çöplüğümüzü oluşturur. Ancak aynı özelliklere sahip olan bir grup insanın belirli bir süre içerisinde internette yaptığı alışveriş verileri analiz edildiğinde ortaya çıkan davranış kalıbı, bazı öngörüler sunar. İşte bizim öngörüye sahip olmamızı sağlayan ise Büyük Veri’nin ta kendisidir.

Büyük Veri E-Öğrenme’yi Nasıl Etkileyecek?

Bir kişinin internette alışveriş yaparken oluşturduğu veriler gibi LMS üzerinden eğitim alan bir kullanıcı da farkında olmadan kendi verilerini oluşturmaktadır. Kullanıcının demografik özellikleri, aldığı eğitim, eğitim içerisinde geçirdiği süre, hangi eğitimleri tamamladığı veya tamamlayamadığı gibi bilgiler bu verilere örnek olarak verilebilir.

Belirli bir kurum veya sektörde çalışan kişilerin LMS üzerinden eğitim alırken oluşturdukları veriler ve buna bağlı davranış kalıpları, o sektör veya kurumda çalışan kişiler hakkında bize bazı öngörüler sunar. Bu öngörüler sayesinde e-eğitim uzmanları,

  1. Çalışanların ve eğitimin hangi noktalarda gelişime ihtiyacı olduğunu anlayabilirler.
  2. Daha kişiselleştirilmiş eğitimler üretebilirler.
  3. Hangi e-öğrenme stratejilerinin etkili olduğunu anlayabilirler.
  4. E-öğrenme sürecinin işleyişi hakkında çok daha derin bir anlayışa sahip olarak e-öğrenme sektöründe bir sonraki seviyeye geçişi sağlayabilirler.

Özetlemek gerekirse, Büyük Veri sayesinde şirket çalışanları hakkında daha iyi bir ihtiyaç analizi yaparak onlara daha faydalı eğitimler atayabiliriz.

Dolayısıyla,

“Çalışanların performansını arttırarak şirketlerin performansını arttırabiliriz.”
E-Öğrenme’de “Büyük Veri” Kullanımı Performansınızı Nasıl Etkiler?
Bir önceki blog yazısına göz atın.
Bir sonraki blog yazısına göz atın.

Benzer Bloglar

Genel
14/12/2021
4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi
Genel

CNBC tarafından Ekim 2021'de gerçekleştirilen bir ankette teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57'si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Eğitim ve Gelişimde Yeni Dönem
Genel

Çağ değişti. “Eskiden…” ile başlayan cümleleri dikkatli dinlediğimizde ne kadar yol aldığımızı görmemek neredeyse imkânsız. Çağ ile birlikte birçok sektör de değişti. Teknoloji, sanayi, otomotiv, telekomünikasyon ve daha nicesi… Tüm bu değişim ve dönüşümler, eğitim sisteminin değişmesine ve gelişmesine öncülük etti. Bir düşünün, 15 yıl öncesine kadar “mobil eğitim” kavramından bahsedebilir miydik? Elbette edemezdik fakat eğitim platformları hakkında konuşabilirdik. Çünkü mazisi çok daha eskiye dayanıyor. İşte tam da bu noktada, Türkiye’deki ilk e-öğrenme girişimi olan Enocta Platformu hayatına devam ediyor. Günümüzde sadece hayatta kalmak önem arz etmiyor, günün koşullarına uyum sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple platform her gün gelişiyor ve çağa uygun olarak şekilleniyor. Kuşkusuz bu değişimleri tetikleyen en önemli unsurların başında ise gelişen teknoloji ve internet yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Genel

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?” Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?