KaynaklarEnocta Blog

Enocta Ürünlerini Teknolojideki Son Trendlere Göre Geliştiriyor

1- Enocta’nın eğitim teknolojileri alanında sunduğu hizmetlerden bahsedebilir misiniz? Ayrıca ileriye yönelik hedeflerinizi paylaşabilir misiniz?

Enocta, teknolojinin gelişimine ve eğitim dünyasındaki yeniliklere paralel olarak etkin eğitim uygulama ve yöntemleri geliştirmektedir.

Enocta’nın farklı ihtiyaçlara yönelik olarak 13 yıllık birikiminin sonucu olarak ortaya çıkmış 4 önemli uzmanlık alanı bulunmaktadır. Bu uzmanlık alanları:

  • Eğitim yönetim altyapı ürün ve hizmetleri,
  • E-öğrenme içerikleri ve teknolojileri,
  • E-öğrenme tanıtım ve tutundurma hizmetleri,
  • E-öğrenme Yönetim Danışmanlığı hizmetleridir.Bu uzmanlık alanlarının somut ürünü olarak Enocta Eğitim Platformu, Enocta Akademik Eğitim Platformu, Enocta Eğitim Kataloğu, Sanal Sınıf, E-toplantı ve E-konferans Platformu, Online Ölçme ve Değerlendirme Sistemlerini başlıca ürünler olarak tanımlayabiliriz.Enocta tarafından geliştirilen eğitim yönetim sistemi, e-öğrenme süreçlerinin yanı sıra, eğitim ihtiyaç analizi, eğitim talep yönetimi, planlama, kaynak ve bütçe yönetim ve benzeri fonksiyonlar ile eğitim ve gelişim sürecinin tek noktadan yönetilmesine olanak sağlar.
  • Enocta’nın bir başka önemli yeniliği, e-öğrenme içeriklerinin mobil cihazlara uygun hale getirilmesidir. Dünyanın en büyük e-öğrenme şirketlerinden Skillsoft’un binlerce içeriği ve Enocta’nın kendi katalog eğitimleri ve eğitim videoları mobil cihazlara uygun hale getirilmektedir.
  • Enocta bir yandan, Facebook ve Twitter’ın milyonlarca kullanıcıya ulaşmasından yola çıkarak, sosyal medyanın olanaklarını kurum içi eğitime aktarırken, diğer yandan ‘Kurumsal Tube’ uygulaması ile bilginin video formatında daha hızlı ve izlenebilir olarak çalışanlarla paylaşmasını sağlamaktadır.
  • Enocta, değişen kurum ihtiyaçları ve değişen teknolojilere paralel olarak ürün ve hizmetlerini yenilemektedir. Bu ürünlerin daha da geliştirilmesi için 2014 yılında da çalışmalara devam edecektir.
  • Altypapı ürün ve hizmetleri dışında e-öğrenme içerik ve ürün hizmetleri de sunmaktadır. Farklı içeriklerden oluşan oldukça zengin bir içerik havuzunu Enocta Eğitim Kataloğu olarak kurumların hizmetine sunmuştur.

Kurumsal Tube

Bir süredir gündemde olan bu öğrenme teknolojisi, kurumların kendi kurumsal “tube”larını yani kurumsal video sunum ve paylaşım ortamlarını oluşturmaları ve kullanmalarıdır.

KurumsalTube’da, hazırlanan hikaye tabanlı, eğlenceli eğitim videoları, eğitim alan çalışanlara ulaştırılmakta ve e-öğrenmenin etkin bir parçası olarak kullanılmaktadır. Sadece eğitmenlerin veya konu uzmanlarının değil, aynı zamanda tüm çalışanların video içerikleri oluşturarak bilgiyi başkalarıyla paylaşıyor olmaları artan oranda kullanılacak olan bir araç ve teknoloji olarak görülmektedir.

Sosyal Öğrenme

Kişilerin birbirlerinden öğrenme becerisini hiçbir zaman küçümsememek gerek. Yapılan araştırmalar öğrenmenin %70’inin informal bir şekilde gerçekleştiğini gösteriyor. Çalışanlar deneyim ve bilgi paylaşımına meyilli. 2014’te sosyal öğrenme ortamlarının etkin bir biçimde kullanılmasında,

  • Sosyal öğrenmeyi artıracak, teknik bilgi ve donanımı zenginleştirecek faaliyetleri süreçlere dahil etmek,
  • İnformal öğrenmeyi destekleyen kaynakları geliştirmeye yardımcı olacak araçlar (video, e-kitap, podcast, blog, webinar) sunmak

her zamankinden daha büyük rol oynayacak.

Mobil İçerikler

Mobil teknolojiler hayatımızı daha kolay, daha eğlenceli ve daha basit hale getirmek için ideal araçlar sunuyorlar. Bu araçları öğrenmede kullanırken de tıpkı doğasına uygun olacak şekilde daha basit, kolay anlaşılan ve eğlenceli tasarımlar hazırlamak gerekiyor. Elimizdeki karmaşık, zaman ve konsantrasyon gerektiren tasarımlar, bu kuralı bozuyor. 2014’te mobil teknolojilerin sunduğu olanaklar düşünülerek, sıfırdan mobile uygun olarak tasarlanan uygulamalar ve içerikler öne çıkacak görünüyor. Mobilde en yaygın içerik kullanımı performansı destekleyen eğitim materyalleri ve referans içerikler olacak gibi gözüküyor.

Podcastler

Podcastler (ses dosyaları) zaman ve mekandan bağımsız bir öğrenme olanağı sağlıyor. Podcastler aracılığıyla serviste, arabada, vapurda, durakta, ofiste, asansörde, kısacası her yerde istediğiniz an, aradığınız bilgilere ulaşmak ve dinleyerek öğrenmek veya mevcut bilgileri pekiştirmek mümkün oluyor.

Enocta Eğitim Kataloğu’nda bulunan Podcast Koleksiyonu’nun, Profesyonel Gelişim Eğitimleri başlığı altındaki içeriklere paralel olarak hazırlanması, eğitimleri takip edenler için olumlu bir nokta olarak ortaya çıkıyor. Podcastler, e.mobil uygulaması  sayesinde mobil cihazlar aracılığıyla da kullanılabiliyor.

2- Enocta olarak Garanti Bankası tarafından kurulan Öğretmen Akademisi Vakfı’nın (ÖRAV) yürüttüğü “Öğretmenin Sınırı Yok” Projesine destek veriyorsunuz. Bu projeden ve projeye Enocta’nın yaptığı katkılardan bahsedebilir misiniz?

Garanti Bankası’nın kurucusu olduğu ÖRAV, öğretmenlerimizin gelişimi için uygulamalarını artırarak sürdürüyor. Enocta öğretmenlerimizin gerek teknoloji konularında, gerekse mesleki eğitim konularında gelişimi için destek verdi. Öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin doğru ve güncel bilgiye ve içeriklere her an erişimlerini sağlamak e-öğrenme altyapımızı kullanıldı ve eğitimler geliştirildi. Eğitimler, ÖRAV’ın konu uzmanlarının hazırlattığı ve onayladığı senaryoya göre Enocta içerik üretim uzmanları tarafından tasarlandı.

3- 2013 yılında eğitim teknolojilerindeki trendler nelerdi, 2014 yılında neler olacak?

Çalışanlar artık “öğreneceklerinin” kendilerine sunulmasını beklemek yerine proaktif davranıp, teknolojiyi kullanarak, tam da ihtiyaçları olduğu anda ihtiyaçlarını karşılayacak eğitim materyallerine ulaşma eğilimindeler. Bireylerin kendi öğrenme ihtiyaçlarını belirleme motivasyonlarının artması sonucunda, ihtiyaca yönelik kaliteli bilgiye her zaman ve her yerden ulaşılabilen, paylaşıldıkça zenginleşen sürekli bir öğrenme ortamının oluşturulması büyük önem taşıyor Teknolojinin sunduğu fırsatları değerlendirerek sürekli ve yaygın öğrenme ortamı yaratmayı başarabilen, kontrol etme güdüsü olmadan öğrenmeyi özgürleştirerek ihtiyaç duyulan kaliteli bilgiye ulaşılmasını sağlayan, bilginin üretilip paylaşılmasını teşvik eden kurumların 2014’te fark yaratması bekleniyor.

Öğretim tasarımı 2014’te bugüne kadar olduğundan çok daha önemli bir hale gelecek. Çünkü e-öğrenme dünyası kendi içine dönüp gözden kaçırılan, zayıf kalan noktalara odaklanmaya başladı ve farkı yaratacak uygulamalar bu boşlukların doldurulması ile birlikte gelecek.

Dünyanın en büyük ikinci arama motoru Youtube’da, mobil cihazlardan günde 1 milyar video izleniyor. Dakikada 72 saatlik video yükleniyor ve ayda 4 milyar saat video izleniyor. Hal böyleyken bu kadar çok tercih edilen bir yöntemin, gelişim aracı olarak kullanılmaması mümkün değil. 2014’te bugüne kadar pazarlamada örneklerini gördüğümüz interaktif videolar, video tabanlı öğrenmede ön plana çıkacak. İnteraktif videoda tüm etkileşim ve etkileşimin yarattığı deneyim video üzerinden devam ediyor. Bu da dikkati, katılımı, hatırlamayı, tatmini arttırıyor.

Teknolojinin gelişim hızı, modern hayatın beraberinde getirdiği dinamikler, zamana karşı yarış, değişim derken yaşam ve öğrenme biçimlerimiz de hızla dönüşüyor. 2014, öğrenme ve gelişim dünyası için bu dönüşümün gerekliliklerine odaklanma yılı olacak. Teknolojinin sunduğu olanaklarla nasıl daha iyi bir öğrenme deneyimi yaşatabiliriz sorusuna yanıtlar aranmaya devam edilecek

Enocta Ürünlerini Teknolojideki Son Trendlere Göre Geliştiriyor
Bir önceki blog yazısına göz atın.
Bir sonraki blog yazısına göz atın.

Benzer Bloglar

Genel
14/12/2021
4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi
Genel

CNBC tarafından Ekim 2021'de gerçekleştirilen bir ankette teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57'si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Eğitim ve Gelişimde Yeni Dönem
Genel

Çağ değişti. “Eskiden…” ile başlayan cümleleri dikkatli dinlediğimizde ne kadar yol aldığımızı görmemek neredeyse imkânsız. Çağ ile birlikte birçok sektör de değişti. Teknoloji, sanayi, otomotiv, telekomünikasyon ve daha nicesi… Tüm bu değişim ve dönüşümler, eğitim sisteminin değişmesine ve gelişmesine öncülük etti. Bir düşünün, 15 yıl öncesine kadar “mobil eğitim” kavramından bahsedebilir miydik? Elbette edemezdik fakat eğitim platformları hakkında konuşabilirdik. Çünkü mazisi çok daha eskiye dayanıyor. İşte tam da bu noktada, Türkiye’deki ilk e-öğrenme girişimi olan Enocta Platformu hayatına devam ediyor. Günümüzde sadece hayatta kalmak önem arz etmiyor, günün koşullarına uyum sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple platform her gün gelişiyor ve çağa uygun olarak şekilleniyor. Kuşkusuz bu değişimleri tetikleyen en önemli unsurların başında ise gelişen teknoloji ve internet yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Genel

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?” Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?