İnteraktif E-Learning

interactive-learning

21.yüzyıl da teknolojinin eriştiği nokta sosyal ve iş hayatında her kesimi hız konusunda oldukça baskı altına almış durumda. Zamanı yönetmek artık çok daha değerli. Eğitim ihtiyaçlarının giderilmesi ve Ar-Ge süreçleri gelişen teknoloji ile orantılı olarak evrim geçirmiş durumda.

Eğitim’de teknoloji kullanımının artmasıyla birlikte interaktif e-learning birçok alanda bireylerin ve kurumların eğitim ihtiyacını karşılamak için alternatif çözümler sunan, kurumsal firmaların eğitim maliyetlerini azaltan ve sınıf içi eğitimlerde elde edilemeyecek imkanlar sağlayan sosyal bir öğretim sistemi oldu.

İnteraktif e-learning çözümleri 2002 yılından bu yana gelişim göstererek kolaylıklar sunmaya devam ediyor. Birçok öğretim kurumu, büyüme ve gelişim sürecinde olan kurumsal şirketler, yeni sistemleri&yazılımları tercih ettikleri gibi yeni öğretim teknolojilerini de tercih etmeye başladı. Bireysel kullanıcıların kişisel gelişimlerine katkı sağlamakla birlikte kurumsal firmaların aynı anda büyük kitlelere eğitim hizmeti verme sorusunun cevabı interkatif e-learning oldu. Pratik ve efektif simülasyon eğitimleri ile şirket içerisindeki geçiş süreçlerini hızlandırmak, yeni oluşumları çalışanlara adapte etmek çok daha hızlı ve düşük maliyetli.

 

Kolayca-yenilenebilirlikKolayca yenilenebilir, ihtiyaca nokta atışlar yapacak, performansı arttıracak içerikler oluşturmak, oluşturulan içeriklerin kullanıcıya etkisini takip etmek, raporlamak ve sınavlar ile değerlendirmek interaktif eğitimler ile mümkün. İnteraktif eğitim (simülasyon) ile kullanıcılara canlı ortamda çalışmakta olan bir sistemi tanıtabilir, yeni geliştirilen özelliklerin eski kullanıcılara aktarılması sağlanabilir veya yepyeni bir sistemin en temel özelliklerinden başlayarak tüm işlevleri ilgili senaryolarla birlikte kullanıcılara simüle ortamda aktarılabilir.

elearning-tablet

İnteraktif etkileşimli içerikler, bilgisayar veya mobil araçlar yoluyla, iletişim, ses ve video gibi interaktif medyanın da kullanıldığı, iletişim ve öğrenmenin bir araya geldiği sosyal, istenilen zaman istenilen yerde çevrimiçi veya offline olarak eğitim içeriklerine ulaşma ve tekrarlama imkanlarını da beraberinde getirmekte.

Kişiler eksik olduklarını düşündükleri noktada kendi takvimlerine uygun zaman dilimini seçerek eğitim içeriklerine ulaşabilecekleri gibi, çalışma esnasında karşılaştıkları spesifik bir soruna cevap aradıklarında eğitmene ihtiyaç duymadan online eğitim platformları aracılığı ile içeriklere anında erişerek öğrenim ve kişisel gelişimlerini sağlayabilirler. Çok sayıda çalışana sahip kurumsal firmalarda öğretim ihtiyaçlarını, 7/24 şekilde konum fark etmeksizin çalışanlarına sunabilirler.

software-touch

Canlı ortamda çalışan bir sistemin, yeni geliştirilen özellikleri eski kullanıcılar için bir bilinmeyen olabilir veya yeni işe başlamış olan bir çalışanın mesai sırasında yapacağı hataları minimuma indirmek için, etkili bir interaktif e-learning içeriği ile çözüm sunulabilir. Sistem üzerinde gerçekleşebilecek senaryoları veya alternatif çözümleri, sistemin birebir özelliklerini kullanıcıya yaşatarak ön çalışmalar yaptırabilirsiniz. Böylece iş süreçleri ve gerçekleşebilecek senaryolar ile farkındalık yaratılabilir, çalışanın performansı arttırılabilir.

Kurumsal firmalar yeni veya mevcut yazılımlarını geliştirirken paralelinde yürütülecek interaktif e-learning süreci iş geliştirmeye destek olur. Önceden test etme imkanı sunar bu sayede iş geliştirme birimine katkı sağlanabilir.

Kaliteli ve kolay bilgi aktarımı çalışanların performansı olumlu yönde etkileyecektir. Sürekli olarak destek ve güncellenebilir eğitim içeriği çalışanlara zaman ve bilgi aktarımı konusunda oldukça avantaj sağlayacaktır.

steps

Envanterini sürekli dopdolu bilgilerle donatmak isteyen bireysel kullanıcılar, zaman ve konum fark etmeksizin bilgiye kolay erişim ile kişisel gelişimlerine katkı sağlayacak pratik ipuçlarına tekrar tekrar erişerek boş vakitlerini değerlendirebilirler.