KaynaklarEnocta Blog

Konu Uzmanları ve Öğretim Tasarım Uzmanları: Öğrenmede Muhteşem Sonuçlar İçin Çalışan Bir İşbirliği

Alanınızda uzun bir süre çalıştıysanız ve işinizde mükemmel sonuçlar almak için ne yapılması gerektiğini biliyorsanız, büyük ihtimalle siz de bir konu uzmanısınız. Peki, bir konu uzmanı olarak alanınıza ait herhangi bir eğitimi geliştirmek için neden bir öğretim tasarım uzmanı ile çalışasınız? Bu sorunuzun ve konu uzmanları ile öğretim tasarım uzmanlarının nasıl bir arada çalışabileceğine ilişkin ipuçları bu yazıda!

‍Konu uzmanları bir alanda bilinmesi gereken temel ve bazen çok ileri düzeyde bilgi ve becerileri kendisinde toplayan kişidir diyebiliriz. Genellikle hedef kitleyi tanır, alanındaki konular arasındaki bağlantıları bilir, en çok zorlanılan ya da en zor öğrenilen konu veya süreçlerin farkındadır. Bu bilgiye rağmen her konu uzmanı alanındaki bilgi ve tecrübesini başkalarına aktarmak konusunda yeterince rahat olmayabilir. İşte bu noktada öğretim tasarım uzmanları devreye girer.

Kurumunuzun sizden bir e-öğrenme içeriği için konu uzmanlığı sağlamanızı talep ettiğini düşünün. Elinizde belki bir sunumunuz ya da yararlandığınız kaynaklar var. Bu bilgilerin ve daha da fazlasının en uygun – öğretecek - biçimde kurumunuzdaki diğer çalışanlara aktarılması konusunda bir öğretim tasarım uzmanı sizin en büyük desteğiniz olacaktır. Bir öğretim tasarım uzmanı öğrenmenin gerçekleşebilmesini sağlayan prensipleri ve bunların - konu ne olursa olsun - öğrenme ortamında nasıl uygulanacağını bilir. Öğretebilmek için çözülmesi gereken ana problemin ne olduğunu anlayabilme çabası içinde hedefleri, ihtiyaçları, hedef kitlenin ayırt edici özelliklerini analiz eder ve buna bağlı olarak konu uzmanının desteği ile öğrenme ortamında ele alınacak konunun kapsamını ve derinliğini belirler. Bir diğer deyişle, öğretim tasarım uzmanı belki hiçbir bilgisi bulunmayan bir konuda verilmek istenen bilgileri bir bilgi dağından filtrelemek, uygun sıraya dizmek, organize etmek ve sunulacak en uygun öğretim metotlarını seçmek durumundadır. Bu noktadaki en büyük destekçisi elbette konu uzmanı olacaktır.

Konu uzmanları ile öğretim tasarım uzmanlarının nasıl bir arada çalıştığına biraz daha yakından bakalım:

  • Konu uzmanları bir işin adımlarının ne olması ve nasıl yapılması gerektiğini bilirken, öğretim tasarım uzmanları verilen süre ve öğrenme ortamı kısıtları içinde bu bilginin nasıl sunulması gerektiğine karar verirler.
  • Konu uzmanları teknik jargona hakim ve bunu aktarmakla sorumlu iken, öğretim tasarım uzmanları hedef kitleyi göz önünde bulundurarak bu jargonun açıklanmasının gerekip gerekmediğine karar verirler.
  • Konu uzmanları kabul edilebilir performansın ne olduğunu belirlerken, öğretim tasarım uzmanları bu performansın nasıl ölçüleceğine karar verirler.
  • Konu uzmanları performans hedeflerini sağlarken, öğretim tasarım uzmanları bu hedefleri öğrenme ve/veya performansa yönelik görev, durum veya deneyimlere dönüştürmekle yükümlüdürler.

Konu uzmanı ve öğretim tasarım uzmanı birlikte nasıl çalışabilirler?

Ele alınacak konunun doğasına, kurumun ve çalışanların ihtiyaçlarına bağlı olarak, konu uzmanının bir eğitim projesine ne kadar dahil olacağı değişkenlik gösterebilir. Bazı durumlarda sadece teknik danışmanlık sağlarken, diğer durumlarda vakaların oluşturulmasından sunuma kadar her konuda işin içine girip bilgi ve deneyimlerini paylaşabilirler. Ne kadar dahil olduklarından bağımsız olarak her konu uzmanı başarılması gereken temel performans hedeflerini ve adımlarını öğretim tasarım uzmanına sağlar. Bu noktada öğretim tasarım uzmanının doğru sorularla analiz yapması ve kapsamı konu uzmanı ile birlikte netleştirmesi büyük önem kazanmaktadır.

Konu uzmanı eldeki materyallere içerik açısından bakarken, öğretim tasarım uzmanı tasarım açısından bakar. Bu iki yaklaşımın etkin bir şekilde bir arada çalışabilmesi için, her iki tarafın da birbirini iyi anlaması ve birbirini dinlemesi gerekir. Bir konu veya süreci öğretirken hedef kitleyi bilgi bombardımanına tutmaktan kaçınarak en kritik noktaları ön plana çıkarmak ve bunları destekleyici materyaller ile sunabilmek ancak böyle bir iş birliği ile mümkün olabilmektedir. Öğretim tasarım uzmanları konu uzmanının bilgi ve deneyimlerine saygı göstererek bundan her anlamda yararlanmalı, konu uzmanları ise sunum konusunda öğretim tasarım uzmanlarının çözüm önerilerine ön yargısız bakabilmelidir. Her iki taraf da kendi uzmanlığını ortaya koyarsa, hedef kitle için etkileyici bir öğrenme deneyimi yaratmak hiç de zor olmayacaktır.

Enocta olarak, tüm içerik geliştirim süreçlerimizde konu uzmanları ile birlikte çalışmanın önemini her zaman göz önünde bulunduruyoruz. İçeriklerin oluşturulmasından bunların filtrelenerek hedefe en uygun biçimde organize edilmesine kadar her adımda konu uzmanlarımızla birlikte çalışıyor, verdiğimiz öğretimsel tasarım kararlarını onların görüş ve önerileri ile şekillendiriyoruz. Bu sayede hedef kitlenin gerçekten ihtiyaç duyduğu bilgi ve becerileri edinebileceği etkileşimli ve etkileyici öğrenme ortamlarını konu uzmanları ile birlikte yaratabiliyoruz.

Konu Uzmanları ve Öğretim Tasarım Uzmanları: Öğrenmede Muhteşem Sonuçlar İçin Çalışan Bir İşbirliği
Bir önceki blog yazısına göz atın.
Bir sonraki blog yazısına göz atın.

Benzer Bloglar

Genel
14/12/2021
4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi
Genel

CNBC tarafından Ekim 2021'de gerçekleştirilen bir ankette teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57'si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Eğitim ve Gelişimde Yeni Dönem
Genel

Çağ değişti. “Eskiden…” ile başlayan cümleleri dikkatli dinlediğimizde ne kadar yol aldığımızı görmemek neredeyse imkânsız. Çağ ile birlikte birçok sektör de değişti. Teknoloji, sanayi, otomotiv, telekomünikasyon ve daha nicesi… Tüm bu değişim ve dönüşümler, eğitim sisteminin değişmesine ve gelişmesine öncülük etti. Bir düşünün, 15 yıl öncesine kadar “mobil eğitim” kavramından bahsedebilir miydik? Elbette edemezdik fakat eğitim platformları hakkında konuşabilirdik. Çünkü mazisi çok daha eskiye dayanıyor. İşte tam da bu noktada, Türkiye’deki ilk e-öğrenme girişimi olan Enocta Platformu hayatına devam ediyor. Günümüzde sadece hayatta kalmak önem arz etmiyor, günün koşullarına uyum sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple platform her gün gelişiyor ve çağa uygun olarak şekilleniyor. Kuşkusuz bu değişimleri tetikleyen en önemli unsurların başında ise gelişen teknoloji ve internet yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Genel

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?” Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?