KaynaklarEnocta Blog

Kurumsal Eğitimde Bireyler Arası Yetkinlikleri Kolaylaştıracak 8 İpucu

Çalışanlarınız karmaşık hesaplar yapabilir, teknolojik meseleleri çözebilir ve müşteri şikayetleriyle kolayca başa çıkabilirler. Peki, birbirleriyle çalışırken de bu kadar başarılılar mı? Bu makalede, kurumsal online eğitim programınızda bireyler arası yetkinlikleri inşa edecek 8 ipucunu inceleyebilirsiniz.

Kurumsal Online Eğitimde Bireyler Arası Yetkinlikler Nasıl Geliştirilir?

Bilgi sizi sadece buraya kadar getirir. Çalışanlarınız her gün arkadaşlarıyla, akranlarıyla ve iş arkadaşlarıyla iletişim kurar. Her bir konuşma yetkinliklerini geliştirmek ve yeni fikirleri keşfetmek için bir fırsattır. Ancak, bu tamamen etraflarındaki kişilerle iletişim ve empati kurma yeteneklerine bağlıdır. Günlük olarak, birlikte çalışabiliyor olmaları, beraber çözüm bulabilmeleri ve anlamlı iletişim kurabilmeleri gereklidir. İşte kurumsal online öğrenmede bireyler arası ilişkiyi güçlendirecek 8 ipucu.

1.  İletişim Becerileri Kurmak İçin Şubeleşme Senaryoları Üretin

Şubeleşme senaryoları gerçek yaşam olaylarını ve karakterleri içerir. Çalışanlar, onları belli bir yere götürecek olan yol boyunca kararlar almak zorundadır. Ayrıca, günlük hayatta karşılaşabilecekleri online öğrenme kişilikleriyle iletişim kurma şansına sahiptir. Örneğin, mutsuz bir müşteri faturası olmadığı halde bir ürünü iade etmek istiyor. Çalışan iletişim becerilerini kullanarak bu durumla başa çıkmalıdır; ki bu istenen sonuçtur. Şubeleştirme senaryoları ayrıca çalışanların çalışma arkadaşlarıyla daha etkili bir şekilde iletişimesine yardımcı olur. müşteri kişilikleri yerine, işyerlerinde karşılaşabilecekleri tipik çalışma arkadaşları ve durumları üretin.

2. Çatışma Çözümü Becerileri İçin Online Eğitim Simülasyonları Kullanın

Çoğumuz bir şekilde çatışmalardan kaçarız. Hiç kimseyi sinirlendirmek istemeyiz; özellikle de iş arkadaşlarımızı. Online eğitim simülasyonları çalışanlarınızı zorlayıcı durumlara sokarak onların çatışma çözümü becerilerini geliştirmeye çalışır. Bu onlara gerçek hayatta sakin ve soğukkanlı kalmalarını sağlayacak bilgi ve deneyimi sağlar. En üst seviyede fayda için, canlı görüntüler, sesler ve online öğrenme karakterleri kullanın. Stresi hissetmelerini istiyorsunuz; böylece baskı altındayken nasıl tepki vereceklerini bilecekler.

3.  Gerçek Yaşamdan Örnekler Ayarlayın

Bireyler arası yetkinliklerin gelişmesindeki en büyük engellerden biri bunu teoriden pratiğe aktarmaktır. Çalışanlar durumu nasıl ele almaları gerektiğini bilirler ama bu bilgiyi gerçek hayatta uygulayamazlar, çünkü online eğitim bağlam dışıdır. Ancak, gerçek yaşamdan örnekler süreci kişiselleştirme gücüne sahiptir ve bu sosyal becerilerin önemini vurgular. Çalışanlar uygulamada iletişim, işbirliği, ve takım çalışmasının nasıl kullanıldığını görebilirler. Bu ayrıca çalışanlara takip etmeleri için bir örnek olur, yönetimsel yaklaşımlarına uygulayabilecekleri uygun davranışlar gibi.

4.  Online Tartışmalarla Empatiyi Teşvik Edin

Çalışanlar desteklemeseler bile diğerlerinin fikirlerine saygı göstermelidirler. Online tartışmalar arkadaşlarıyla empati kurmalarına yardımcı olur, böylece olaylara yeni bir pencereden bakabilirler. Online forumlar, sosyal eğitim modeli, ve online eğitim blogları online tartışma için ideal platformlardır. Aslında, iletişim kanallarını açmak için bir konu listesi bile yaratabilirsiniz. Örneğin, her hafta yeni bir görevsel ya da işle alakalı mesele bulmak. Çalışanlar soru sorma ve fikirlerini paylaşma şansına sahip olurlar. Ek olarak, kendi algılarını ve varsayımlarını değerlendirebilirler; ki bu kişisel gelişim için önemlidir.

5.  Takım Çalışmasına Ve Proje Yönetimine Odaklanın

Online grup projelerinin görev tanımında yer aldığı zamanlar vardır. Bu yalnız çalışmayı sevenler için zorlayıcı olabilir. Online çalışanlarınızı küçük gruplara bölün ve her gruba, blog yazmak ya da online sunum hazırlamak gibi bir online proje verin. Birlikte çalışmak ve bir ürün ortaya çıkarmak için kullanılabilecek kaynakları kullanmak zorundalar. Süreci kolaylaştıran birçok online proje yönetimi platformu mevcut. Bu yazılım grupların online takvimlerini, bildirimlerini, görevlerini ve mesajlaşma araçlarını karakterize eder. Online görevin sonuna doğru, iş arkadaşlarını daha iyi anlayacaklar ve daha güçlü takım çalışması becerileri geliştirecekler.

6. Onlara Bir Hikaye Anlatın

Çalışanlarınız arasında empati ve saygınlığı inşa etmek için başka bir yol da duygusal anlamda etkili hikayeler üretmektir. Onlara daha derin bir seviyede hitap eden ve özel bir cevap üreten online öğrenme karakterleri kullanın; örneğin, iş arkadaşlarına kötü davranan ve onların bakış açılarını eleştiren muhalif bir hikaye örneği olabilir. Bu tip hikayeler bireyler arası yetkinliklerin değerini vurgular ve onları daha ilişkilendirilebilir kılar. Çalışanlar yetkinlikleri eylem halinde görebilir ve bu hayati yetkinliklerin geliştirilmemesinin yankılarını hissedebilir. Hikayenizi video, görsel ve diğer multimedya araçları kullanarak daha interaktif ve sürükleyici hale getirin; metin bazlı bir anlatımı bir hikayeye/oyuna dönüştürün.

7.  Destekleyici Bir Online Öğrenme Topluluğu Yaratın

Eğer çalışanlarınızın çalışma arkadaşlarını desteklemesini istiyorsanız onların ihtiyacı olan desteği sağlamalısınız. Bazı durumlar daha ciddi önlemler gerektirebilir. Mesela mevcut protokollerin işe yaramadığı bir anlaşmazlık ortaya çıkabilir. Sonuç olarak, çalışanlar yol gösterici olarak online öğrenme topluluğuna başvurabilir. Fikirlerini almak için, çalışma arkadaşlarına, yöneticilerine, ya da süpervizörlerine ulaşabilir. Bu online öğrenme toplulukları ek kaynaklara ulaşmalarını ve eksik olan yetkinliklerini geliştirmelerine olanak sağlar. Webinarlar, podcastler ve online eğitim videoları çatışma çözümü için ipuçları sunacağı için pratik öneriler sunar.

8.  Mentorluk Fırsatları Sunun

Mentorluk programları çalışanlara daha bilgili çalışma arkadaşlarıyla birebir çalışabilmeleri için olanak sağlar. Ancak, iki taraf da bundan faydalanır. Bunun sebebi HER çalışanın masaya bir şey getirmesidir. Her biri, etrafındakilerle paylaştığı, benzersiz yetkinliklere ve bilgiye sahiptir. İdeal eşleştirmeyi bulmak için çalışanlarınızı önceden araştırın, daha sonra onları doğru yolda tutmak için prensipler yaratın. Gerekirse, çalışanları sorumlu tutmak ve onlara standartlar koymak için mentorluk anlaşmaları yapın. Takımın hangi sıklıkta buluşacağını, hangi araçların uygun olduğunu, ve gelişim için önemli kilometretaşlarını belirtin.

Bireyler arası yetkinlik online eğitimini kurumsal online öğrenme stratejinizle birleştirmek üretkenliği ve çalışan bağlılığını arttırır. Çalışanlar, günlük hayatları için onları destekleyecek iyi şekillendirilmiş bir online eğitim alacaklardır. Böyle olunca, işyerinde daha mutlu ve daha tatmin olmuş olacaklar.

Kurumsal Eğitimde Bireyler Arası Yetkinlikleri Kolaylaştıracak 8 İpucu
Bir önceki blog yazısına göz atın.
Bir sonraki blog yazısına göz atın.

Benzer Bloglar

Genel
14/12/2021
4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi
Genel

CNBC tarafından Ekim 2021'de gerçekleştirilen bir ankette teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57'si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Eğitim ve Gelişimde Yeni Dönem
Genel

Çağ değişti. “Eskiden…” ile başlayan cümleleri dikkatli dinlediğimizde ne kadar yol aldığımızı görmemek neredeyse imkânsız. Çağ ile birlikte birçok sektör de değişti. Teknoloji, sanayi, otomotiv, telekomünikasyon ve daha nicesi… Tüm bu değişim ve dönüşümler, eğitim sisteminin değişmesine ve gelişmesine öncülük etti. Bir düşünün, 15 yıl öncesine kadar “mobil eğitim” kavramından bahsedebilir miydik? Elbette edemezdik fakat eğitim platformları hakkında konuşabilirdik. Çünkü mazisi çok daha eskiye dayanıyor. İşte tam da bu noktada, Türkiye’deki ilk e-öğrenme girişimi olan Enocta Platformu hayatına devam ediyor. Günümüzde sadece hayatta kalmak önem arz etmiyor, günün koşullarına uyum sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple platform her gün gelişiyor ve çağa uygun olarak şekilleniyor. Kuşkusuz bu değişimleri tetikleyen en önemli unsurların başında ise gelişen teknoloji ve internet yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Genel

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?” Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?