KaynaklarEnocta Blog

Kurumunuz E-Öğrenme İçeriklerine İhtiyaç Duyuyor ve Birlikte Çalışacağınız Bir Çözüm Ortağı Mı Arıyorsunuz?

Peki hangi şirketle çalışacağınıza nasıl karar vereceksiniz?

Gerçek ihtiyaçlarınızı karşılayacak uzun vadeli e-öğrenme programları oluşturabilmek ve e-öğrenmeyi kurum kültürünüzün bir parçası haline getirmek, ciddi bir analiz ve karar verme süreci içerir. Doğru soruları sorarak kurumunuzun ihtiyaçlarını karşılayacak uzmanlık ve yeteneğe sahip olan çözüm ortağınızı seçebilirsiniz.

“Sizin için doğru” olan çözüm ortağını seçmeniz, kurumunuza mutlaka katma değer sağlayacaktır. Yanlış bir karar vermeniz, geri dönülmez olmamakla birlikte,  para, zaman ve sonuçlar açısından çok ciddi kayıplara sebep olabilir.

E-öğrenme çözüm ortağınızı seçerken “elmaları elmalarla karşılaştırın”.

Herhangi bir hizmet alırken ilk bakacağınız kriterlerden biri elbette maliyet olacaktır.  Bununla birlikte, “ne kadar ucuz, o kadar iyi” felsefesi sizi çok zor bir durumda bırakabilir. İşin sonunda size gerçekten fayda sağlayacak olan, aldığınız hizmetin ihtiyacınızı karşılamasıdır. Ucuz alternatifleri değerlendirirken ihtiyacınızın da karşılanacağından emin olmalısınız. O nedenle maliyet kriterine göre değerlendirme yaparken mutlaka maliyet – kalite oranını göz önünde bulundurmanızı öneriyoruz. Size sunulan maliyetin hangi kriterlere göre sunulduğunu iyi irdeleyin. Projeniz için teklifleri almadan önce, sunulmasını istediğiniz e-öğrenme çözümü için ortalama maliyetlerin ne seviyede olduğunu araştırın. Hedeflediğiniz projeyi temsil eden iyi bir teklif talebi hazırladığınızdan emin olun ve hayal kırıklığını önlemek için paranızın karşılığında neler alabileceğinizi iyice öğrenin.  İhtiyacınız doğrultusunda kapsamınızı ve beklentilerinizi netleştirerek maliyet araştırması yapmanız ve maliyet kriterlerine göre “elmaları elmalarla” karşılaştırmanız sizi kötü sürprizlerden koruyacaktır.

“Yaptıklarım yapacaklarımın garantisidir.”

Sağlıklı bir seçim yapabilmek için maliyetin dışında da göz önünde bulundurulması gereken birçok kriter var.   Bunların en başında çözüm ortağınızı tanımak geliyor. Birlikte çalışacağınız şirketin kredibilitesi, iş yapma kapasitesi, proje yönetimi yaklaşımı ve işleri zamanında teslim edip edemediği bu bağlamda asla göz ardı edilmemesi gereken noktalar. Aday şirketlerin birlikte çalıştıkları kurumlar ile görüşmek, size nasıl bir çözüm ortağı ile çalışacağınız konusunda fikir verecektir.

Bir şirketin adı, çalışanlarının yetkinlikleri ve deneyimi ölçüsünde değerlidir.

Şirketi tanımak için şirketin çalışan profilini öğrenmek bir ilk adım sayılabilir. Bir şirketi değerlendirirken birlikte yapmayı düşündüğümüz işi yapabilecek yetkinliklere sahip olup olmadığına bakarız. Örneğin; aday e-öğrenme şirketi, alanlarında deneyimli ve yetişmiş “öğretimsel tasarım uzmanları” ve “görsel tasarım uzmanları”yla birlikte çalışıyor mu? “Bu bizi ilgilendirmez.” diye düşünmeyin. Konu öğrenme olduğu için, projeleriniz süresince sizin ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde anlayacak üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun, deneyimli kişilerle birlikte çalışmanız oldukça önemlidir.

İletişim ve proje yönetimi konusuna dikkat!

Bir diğer konu, birlikte çalıştığınız şirketin projeler boyunca yeterli bilgi alışverişinde bulunması ve sürecin takibine sizi de dahil etmesidir. Aslına bakılırsa süreç içerisinde yaşanması olası pek çok problem, iyi bir proje yönetimi ile bertaraf edilebilir. Hangi şirketle çalışacağınıza karar vermeden önce, şirketin üretim süresi boyunca iletişim ve proje yönetimi için nasıl bir yaklaşım benimsediğini irdelemeniz önemlidir.

Ele alacağımız konu çok karışık, ihtiyacımıza uygun, doğru çözümü üretebilecek mi?

Seçeceğiniz şirketin iş yapma kapasitesini ve performansını göz ardı etmemelisiniz. Kuruma özel içerik hazırlama konusunda deneyimli bir şirket, en zorlu konularda dahi, ihtiyaç analizini doğru yapmak, konu uzmanlarından konuyu almak, özümsemek ve gerektiği gibi işleyerek anlamlı bir e-öğrenme materyali haline dönüştürmek konusunda usta olmalıdır. Buradaki ustalık, yaratıcı çözümler üretebilmeyi ve deneyimlerden faydalanabilmeyi gerektirir. Çözüm ortağınızın kaç tane projeyi başarıyla bitirdiğini ve bu projelerin kapsamını öğrenmeniz değerlendirme sürecinizde sizlere yardımcı olacaktır. Bırakın içerik üreten şirketler, sizleri ihtiyaçlarınız için en iyisi olduklarına ikna etsinler.

Kurumunuza özel bir içerik geliştirme konusunda bir şirketle birlikte çalışma kararı vermeden önce, değindiğimiz kriterleri göz önünde bulundurarak araştırma yapmanızı öneriyoruz. Sorular sorun, örnekler isteyin, “elmaları elmalarla” karşılaştırın. Şirketlerin ihtiyacınıza paralel çözümler sunduklarından emin olmaya çalışın. Bu sayede kurumunuz için en doğru kararları daha rahat verebilirsiniz.

Kurumunuz E-Öğrenme İçeriklerine İhtiyaç Duyuyor ve Birlikte Çalışacağınız Bir Çözüm Ortağı Mı Arıyorsunuz?
Bir önceki blog yazısına göz atın.
Bir sonraki blog yazısına göz atın.

Benzer Bloglar

Genel
14/12/2021
4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi
Genel

CNBC tarafından Ekim 2021'de gerçekleştirilen bir ankette teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57'si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Eğitim ve Gelişimde Yeni Dönem
Genel

Çağ değişti. “Eskiden…” ile başlayan cümleleri dikkatli dinlediğimizde ne kadar yol aldığımızı görmemek neredeyse imkânsız. Çağ ile birlikte birçok sektör de değişti. Teknoloji, sanayi, otomotiv, telekomünikasyon ve daha nicesi… Tüm bu değişim ve dönüşümler, eğitim sisteminin değişmesine ve gelişmesine öncülük etti. Bir düşünün, 15 yıl öncesine kadar “mobil eğitim” kavramından bahsedebilir miydik? Elbette edemezdik fakat eğitim platformları hakkında konuşabilirdik. Çünkü mazisi çok daha eskiye dayanıyor. İşte tam da bu noktada, Türkiye’deki ilk e-öğrenme girişimi olan Enocta Platformu hayatına devam ediyor. Günümüzde sadece hayatta kalmak önem arz etmiyor, günün koşullarına uyum sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple platform her gün gelişiyor ve çağa uygun olarak şekilleniyor. Kuşkusuz bu değişimleri tetikleyen en önemli unsurların başında ise gelişen teknoloji ve internet yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Genel

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?” Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?