KaynaklarEnocta Blog

mLearncon 2015 (Mobile Learning Conference & Expo)

10 – 12 Haziran 2015 tarihlerinde Amerika’da, Teksas eyaletinin başkenti, aynı zamanda dünyanın canlı müzik başkenti Austin şehrinde gerçekleştirilen mLearnCon 2015’e katılarak sektördeki yenilikleri takip etme fırsatını yakaladım. Adından da anlaşılacağı üzere odak noktası tamamen mobil öğrenme olan konferans 2010 yılından itibaren The eLearning Guild tarafından düzenleniyor.

Bu yıl iSpring ana sponsorluğunda gerçekleştirilen konferansta, 120’den fazla eş zamanlı oturum, 12 uygulamalı oturum, yaklaşık 150 konuşmacı ve 1000’in üzerinde katılımcı vardı. Oturumların dışında 22 adet sabah toplantısı ve expo alanında 35 firmanın standı bulunuyordu. Konferansın 2. günü, mobil öğrenme üzerine yapılmış olan 30 ürünün demosu yapıldı ve toplam 9 ödül verildi.

Oturumlardan daha çok yazılım ve strateji tabanlı olanlara katılmayı seçtim. Expo alanındaki tüm firmalarla görüşüp Enocta’nın sektördeki durumunu ve yerini analiz etme fırsatı yakaladım. Katıldığım 10 oturumdan ana başlıklar ise CMI5, Augmented Reality (Arttırılmış gerçeklik), etkileşimli video, iWatch ile e-öğrenme, konum bazlı öğrenme ve içerik üretim araçları karşılaştırması.

CMI5 karşımıza yeni içerik standardı olarak çıkıyor. xApi (TinCan) sonrasında, bu alt yapı üzerine kurulmuş olan, xApi’nin özelliklerini içeren fakat kendince kurallı olan bir standart. CMI5, birlikte çalışabilirlik, genişletilebilirlik ve mobil destek üzerine kurulan bir standart. Basitçe “kurallı xApi” olarak adlandırılabilir, bu kurallara referans siteden erişilebilir[1]. Basitçe xApi’de karşılaşılan içeriğin tamamlanması, bitirilmesi, görülmesi, geçilmesi vb. fiil karmaşasının önüne geçilecek bir standart olması düşünülüyor. Mayıs 2015’te ilk yazılımcı sürümü çıkan standardın, 2015 son çeyreğinde ilk uygulama sürümü çıkması planlanıyor.

Augmented Reality (Arttırılmış gerçeklik) konusunun eğitimde kullanılması ise mobil cihazlarla (cep telefonu, tablet, gözlük) öğrenmeyi farklı bir boyuta taşıyor. BMW’nin teknik elemanlarını eğitmek için 8 yıl önce geliştirmeye başladığı sisteme[2] benzer sistemler daha da geliştirilerek kişisel cihazlarda kullanılabilir hale getiriliyor.

Etkileşimli video içerikler, özellikle videoların tüm cihazlardan erişilebilmesi sayesinde kullanımı artmakta. Videoların içine koyulan etkileşimlerle beraber kullanıcının sadece izleme değil aynı zamanda etkileşimde de bulunmasını sağlıyor. Th3rd coast özel içerik üretim firmasının Amway şirketi için yaklaşık 9 ay üretim süreci sonucunda çıkarttığı bir etkileşimli video içeriği konferansa damga vurdu[3]. HTML5 özellikler kullanılarak, video üzerine konumlandırılan bilgiler, sorular ve nesnelerle kullanıcının etkileşimde bulunması sağlanmış.

iWatch ile e-öğrenme konusunda ise sunum daha çok iWatch kullanımı üzerine olsa da neler yapılmaması gerektiği örneklerle anlatıldı. Saatinize bakarak ne kadar süre kolunuzu havada tutabilirsiniz ki? iWatch ile e-öğrenme ancak “kısa notlar” ve “titreşimle birlikte hatırlatmalar” kullanılabilir noktasında, “az ama öz” ilkesinde herkes hemfikirdi.

Konum bazlı öğrenme, oyun ve oyunlaştırma konusu altında anlatıldı. Konferansa Avusturalya’dan katılan Roger Edmonds’ın sunumunda kurguladıkları,bir uygulama ile konum bazlı öğrenmenin nasıl olacağını anlattı. Kişiler mobil cihazlarıyla GPS özelliğini kullanarak oynayabildikleri bir oyunla gizemli bilgilere erişme, rozet kazanma, gerçek ödüller kazanma şansı yakalıyorlar.

İçerik üretim araçları karşılaştırması ise Enocta’nın E.pratik ürününün hangi noktada olduğunu görmek için güzel bir fırsattı. Elbette karşılaştırılan araçlar içinde Adobe Presenter, Articulate Studio Pro ve iSpring Suite gibi oldukça yüksek fiyatlara satılan ürünler olsa da, Microsoft Mix gibi ücretsiz araçlar da vardı. E.pratik eklentisinin EEP ve E.mobil desteği sayesinde; video – ses – soru ekleme, tüm cihazlardan erişim vb. özellikleri karşılayabildiğini görmek doğru yolda olduğumuzu hissettirdi.

Sonuç olarak, yeni trend ve teknolojileri takip etmek için gittiğim konferanstan, Enocta’nın sektördeki durumunun iyi olduğunu görerek ayrılmak beni daha da mutlu etti. Etkileşimli video, iWatch ile e-öğrenme ve içerik üretim araçları konusunda edindiğim tecrübelerin sonucu olarak Enocta’nın ürünlerinin gelişimini hep birlikte izleyelim.

[1]CMI-5: The next generation SCORM

[2]BMW Augmented Reality Research

[3]Amway Core

mLearncon 2015 (Mobile Learning Conference & Expo)
Bir önceki blog yazısına göz atın.
Bir sonraki blog yazısına göz atın.

Benzer Bloglar

Genel
14/12/2021
4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi
Genel

CNBC tarafından Ekim 2021'de gerçekleştirilen bir ankette teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57'si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Eğitim ve Gelişimde Yeni Dönem
Genel

Çağ değişti. “Eskiden…” ile başlayan cümleleri dikkatli dinlediğimizde ne kadar yol aldığımızı görmemek neredeyse imkânsız. Çağ ile birlikte birçok sektör de değişti. Teknoloji, sanayi, otomotiv, telekomünikasyon ve daha nicesi… Tüm bu değişim ve dönüşümler, eğitim sisteminin değişmesine ve gelişmesine öncülük etti. Bir düşünün, 15 yıl öncesine kadar “mobil eğitim” kavramından bahsedebilir miydik? Elbette edemezdik fakat eğitim platformları hakkında konuşabilirdik. Çünkü mazisi çok daha eskiye dayanıyor. İşte tam da bu noktada, Türkiye’deki ilk e-öğrenme girişimi olan Enocta Platformu hayatına devam ediyor. Günümüzde sadece hayatta kalmak önem arz etmiyor, günün koşullarına uyum sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple platform her gün gelişiyor ve çağa uygun olarak şekilleniyor. Kuşkusuz bu değişimleri tetikleyen en önemli unsurların başında ise gelişen teknoloji ve internet yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Genel

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?” Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?