KaynaklarEnocta Blog

Mobil Öğrenmeye Başlamak için 10 Sebep

Günümüzde mobil öğrenmenin çok sayıda şirket tarafından benimsendiğini ve yeni uygulamaların ilgiyle takip edildiğini gözlemlemekteyiz. Bu eğilimin temelinde, teknolojinin hızlı gelişiminden belki de en büyük payı alan akıllı telefon ve tabletlerin artık daha iyi, daha hızlı ve daha ucuz modeller ile tüketicilerin zorlanmadan ulaşabileceği bir konuma gelmesi yatmakta. Ayrıca, iş dünyasının mobil öğrenmenin yararlarına ve olası uygulamalarına dair farkındalığının artması da mobil öğrenmenin yaygınlaşmasını tetikleyen en önemli faktör.

Bu konuda yakın geleceğe projeksiyon tutan yazılarda uzmanlar, gelecekte cep telefonlarının ofis ve sınıfların yerine geçerek oryantasyon eğitimlerinden tutun işbaşı eğitimlerine kadar her şeyin cep telefonları tarafından sağlanacağını öngörüyorlar.*

Biz de, mobil öğrenmenin bu heyecan verici dünyasına katılarak çağı yakalamak için 10 sebebi sizinle paylaşıyoruz:

  • Elverişlilik ve esneklik: Mobil öğrenmeye her an, her yerden, tam da öğrenme ihtiyacı doğduğu anda erişmek mümkündür. Öğrenme teoride değil, yerinde gerçekleşir.
  • Öğrenen hakimiyeti: Mobil öğrenmenin her an erişilebilir oluşu, öğrenen kişilerin inisiyatif alıp öğrenme süreçlerini kendilerinin yönetebilmelerini sağlar.
  • Ölü zamanın değerlendirilmesi: Öğrenme; “ölü” zaman aralıklarında, örneğin, seyahat esnasında, hatta bir toplantının başlaması beklenirken bile gerçekleştirilebilir. Zamana değer katar.
  • Farklı öğrenme tarzlarına uygunluk: Okuma (metin ve grafik), video, animasyon, ses kayıtları (podcast), tartışmalara katılım (forumlar ya da SMS), internette araştırma, doğru yanıtı seçme (metin ya da fotoğraf) vb. bunların tümü mobil cihazların sunduğu farklı öğrenme yollarıdır.
  • Sosyal öğrenmenin gelişimi: SMS hatırlatmaları, bilgi paylaşım forumları, soru formları ve telefon görüşmeleri; mobil cihaz kullanan iş arkadaşları ve eğitimciler arasında etkileşimi sağlar.
  • Hataları düzeltme hızında artış: Mobil öğrenme, unutulan ya da yanlış hatırlanan bilgiye hızla erişilerek düzeltilmesine imkân tanır.
  • Öğrenenin özgüveninde artış: Mobil cihazlarla erişilebilen küçük bilgi parçacıkları, toplantılardan ya da bir işe başlamadan önce kullanıldığında; kişilerin becerilerine olan güvenleri artmaktadır.
  • Kolay sindirilen bilgiler: Küçük ekran, kullanıcıya herhangi bir anda sunulan bilgi miktarını kısıtlayarak aşırı bilgi yüklenmesini engeller.
  • Bilginin kalıcılığında artış: Seri bir şekilde aktarılan kısa bilgi notları ya da mobil ortamda gerçekleştirilen ödev ve sınavlar, diğer eğitim faaliyetlerinin arasında kullanıldığında; öğrenilenlerin akılda kalmasını sağlayarak, başarı olasılığını artırır.
  • Bir kez tasarlanıp birçok platformda sunulması: Mobil içerik geliştirme araçları kullanılarak hazırlanan mobil öğrenme uygulamaları; tek bir tasarımın, birçok platform üzerinden pek çok farklı cihaz için kullanıma sunulmasını sağlar.

Özetlersek, mobil öğrenmenin farklı yaklaşım tarzları ve yaşattığı farklı öğrenme deneyimleri çalışanların gözünde öğrenmeyi cazip hale getiriyor. Bu durumun eğitim sektöründeki oyuncular için eşsiz bir fırsat alanı oluşturduğu konusunda hiçbir şüphe yok. Eski tarihlerde öğrenmenin hayatın içine entegre edilebilmesi hayal gibi düşünülürken, mobil öğrenme ile hayata geçiyor.

*Meister, Jeanne, C., Willyerd, Karie. The 2020 Workplace: How Innovative Companies Attract, Develop, And Keep Tomorrow’s Employees Today, sayfa 215.

Enocta’nın Mobil Öğrenme Stratejisi

Enocta olarak, mobil öğrenmenin sunduğu fırsatları önemsiyor ve müşterilerimize ihtiyaçları paralelinde çözümler üretiyoruz.

Tablet gibi bilgisayar ekranı deneyimini destekleyen cihazlar için, e-öğrenme paketlerinin mobil sürümlerini geliştiriyoruz. Daha düşük ekran çözünürlüklerini destekleyen akıllı telefonlar için ise performans veya eğitim desteği olarak sunulabilecek alternatifler öneriyoruz.

Farklı algı ve öğrenme tiplerine yanıt veren videolarla, mobil öğrenmede kullanılabilecek farklı koleksiyonlar üretiyoruz.

İçerikleri mobil telefonlardan erişilebilir kılmanın yanı sıra, takip edilebilir bir yapıda sunmak konusunda Enocta Eğitim Platformu’nun mobil aplikasyonunu hazırladık ve yeni özellikler ile geliştiriyoruz.

Çalışanların kendi eğitimlerini takip edebildikleri ve kendilerine atanan mobil eğitimleri alabildikleri Enocta Eğitim Platformu’nun mobil aplikasyonu e.mobil aynı zamanda, sosyal öğrenme özellikleri ile çalışanların istedikleri yerden keyifli bir sosyal öğrenme deneyimini de destekliyor.

Mobil Öğrenmeye Başlamak için 10 Sebep
Bir önceki blog yazısına göz atın.
Bir sonraki blog yazısına göz atın.

Benzer Bloglar

Genel
14/12/2021
4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi
Genel

CNBC tarafından Ekim 2021'de gerçekleştirilen bir ankette teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57'si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Eğitim ve Gelişimde Yeni Dönem
Genel

Çağ değişti. “Eskiden…” ile başlayan cümleleri dikkatli dinlediğimizde ne kadar yol aldığımızı görmemek neredeyse imkânsız. Çağ ile birlikte birçok sektör de değişti. Teknoloji, sanayi, otomotiv, telekomünikasyon ve daha nicesi… Tüm bu değişim ve dönüşümler, eğitim sisteminin değişmesine ve gelişmesine öncülük etti. Bir düşünün, 15 yıl öncesine kadar “mobil eğitim” kavramından bahsedebilir miydik? Elbette edemezdik fakat eğitim platformları hakkında konuşabilirdik. Çünkü mazisi çok daha eskiye dayanıyor. İşte tam da bu noktada, Türkiye’deki ilk e-öğrenme girişimi olan Enocta Platformu hayatına devam ediyor. Günümüzde sadece hayatta kalmak önem arz etmiyor, günün koşullarına uyum sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple platform her gün gelişiyor ve çağa uygun olarak şekilleniyor. Kuşkusuz bu değişimleri tetikleyen en önemli unsurların başında ise gelişen teknoloji ve internet yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Genel

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?” Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?