KaynaklarEnocta Blog

Mükemmel Liderler Kendilerine Eleştirel Sorular Sormak İçin Uygun Zamanı Bekler

Deepak, özellikle şu 3 temel soruyu ön plana çıkartıyor:

“Ben kimim?
Ne yapmak istiyorum?
Beni ne tatmin eder?"

Ancak, bu sorulara hızlı cevap verme dürtüsünü engellememiz gerektiğini de vurguluyor. “Önemli olan nokta, bu soruları yaşamak; hayat zaten sizi cevaplara götürecektir” diye de ekliyor.

Bu soruları hayatında yaşarken ise tamamen güvenlik ve denetim mekanizmaları olmaksızın, beklentisizce ilerleterek yapmalısın. Çünkü gergin olduğunu zaman her olayda kontrollü olmaya çalışmalı. Her şeyi ve herkesi kendi akışına bırakarak kontrol gerginliğinden kurtulmalı ve gerçekte ilerleyen yaşamın akışını hissederek kendimizi hedeflerimizi o akışla uyum içerisinde hissetmeliyiz. Gerçekte yaşamın bir ilerleyişi vardır. Biz akışı anlarsak hayatımızı o akışa göre ilerletebiliriz.

Levo’nun kurucu CEO’su Caroline Ghosn, özellikle girişimin başlarında, iş planından çok bir problem tanımı yaratmayı tavsiye ediyor. Bir soruyu yanıtlama konusunda, harekete noktası olarak, problemi çözmek için çok sayıda fikir ve hipotezi test edebilirsiniz. Ayrıca, işinizle ilgili tutkunuzu takip etmenize yarayacak en güzel methodlardan birisi, işinizle ilgili her bir sorunu 1e1 yaşamak.

Bu konu da bir alanda başarı kazanma ve büyüme odaklı bir iş kurma gibi büyük ve sınırsız bir şeyi şekillendirme konusunda da oldukça yardımcıdır.

Mükemmel Liderler Kendilerine Eleştirel Sorular Sormak İçin Uygun Zamanı Bekler
Bir önceki blog yazısına göz atın.
Bir sonraki blog yazısına göz atın.

Benzer Bloglar

Genel
14/12/2021
4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi
Genel

CNBC tarafından Ekim 2021'de gerçekleştirilen bir ankette teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57'si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Eğitim ve Gelişimde Yeni Dönem
Genel

Çağ değişti. “Eskiden…” ile başlayan cümleleri dikkatli dinlediğimizde ne kadar yol aldığımızı görmemek neredeyse imkânsız. Çağ ile birlikte birçok sektör de değişti. Teknoloji, sanayi, otomotiv, telekomünikasyon ve daha nicesi… Tüm bu değişim ve dönüşümler, eğitim sisteminin değişmesine ve gelişmesine öncülük etti. Bir düşünün, 15 yıl öncesine kadar “mobil eğitim” kavramından bahsedebilir miydik? Elbette edemezdik fakat eğitim platformları hakkında konuşabilirdik. Çünkü mazisi çok daha eskiye dayanıyor. İşte tam da bu noktada, Türkiye’deki ilk e-öğrenme girişimi olan Enocta Platformu hayatına devam ediyor. Günümüzde sadece hayatta kalmak önem arz etmiyor, günün koşullarına uyum sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple platform her gün gelişiyor ve çağa uygun olarak şekilleniyor. Kuşkusuz bu değişimleri tetikleyen en önemli unsurların başında ise gelişen teknoloji ve internet yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Genel

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?” Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?