KaynaklarEnocta Blog

Öğrenme Yönetim Sistemlerinde Mobil Öğrenme Deneyimi Neden Önemli?

Öğrenme yönetim sistemleri, başlangıçta masaüstü uygulamaları olarak ortaya çıkmış olsalar da, sonrasında yaygın şekilde web-tabanlı teknoloji platformları halini aldılar. Bu sistemler, ortaya çıktıkları 90’lı yılların sonundan itibaren özellik bakımından zenginleştiler, daha çevik ve güçlü yapılar haline geldiler. İş dünyasının büyük oranda dijitalleştiği bu dönemi takip eden yıllar boyunca, her gün daha fazla kurum öğrenme yönetim sistemlerine geçiş sağladı ve dijital / sınıf-içi kurumsal eğitimlerini bu sistemler üzerinden yönetmeye başladılar.

Ancak 2007 yılında iPhone’un çıkışı ile birlikte gerçekleşen mobil devrim, insan hayatında büyük değişikliklere yol açtı ve bugün geldiğimiz noktada, mobil, insan hayatının olmazsa olmaz bir parçası haline geldi. Deloitte’un Şubat 2018 yılında yayınladığı Global Mobil Kullanıcı Araştırması’na göre, Türkiye’deki akıllı telefon kullanıcıları her 13 dakikada bir telefonlarını kontrol ediyorlar. Bu sürenin kısalığı, bize mobilin insan hayatında ne denli derin bir yeri olduğunu gösteriyor.

İnsanın hayatına giren mobil ve sosyal medya kanalları ile birlikte tükettiğimiz içeriklerin geçirdiği evrim yüzünden, artık içeriklere daha kısa süre odaklanıyor, ilgimizi çekmeyen içerikleri tüketmiyor, kısa videoları daha yüksek sayıda tüketiyoruz. Bu durum da öğrenme içeriklerini ve deneyimini, insan ile birlikte bir evrime zorluyor.

Bu evrimin adı ise mobil öğrenme.
Öğrenme yönetim sistemlerinin uzantıları olarak gelişmiş mobil öğrenme uygulamaları, kişilere çok daha özgür ve mobil bir öğrenme deneyimi sunuyor - kişilere yatkın oldukları kanallar üzerinden ulaşıyor.

Peki, mobil öğrenme neden önemli, öğrenme yönetim sistemi seçerken neden entegre bir mobil deneyim sunan alternatifleri seçmelisiniz? Bu soruların cevaplarını sizler için sıraladık.

1. Konum ve Zaman Bağımsız Öğrenme Deneyimi

İş dünyasında mobil işgücünün oranı gittikçe artıyor.
Google Tüketici Barometresi verilerine göre, Türkiye’de 2013’te %30 olan akıllı telefon sahiplik oranı, 2017 yılında iki katından daha fazla büyüyerek %77’ye yükselmiş durumda. Bu durum her geçen gün daha fazla kişinin konum ve zamandan bağımsız eğitime ulaşabileceğini gösteriyor.

Bu yüzden, günümüzde kurum çalışanlarına belirli bir konum ve zaman sınırlaması ile eğitim sınırlaması vermek yerine mobil üzerinden bir öğrenme alternatifi sunmak, kişilerin kendi öğrenme süreçlerini yönetebilmelerine ve diledikleri zaman eğitim alabilmelerine yardımcı oluyor.

2. Daha Kolay İçerik Erişimi ile Verimlilik

Mobil uygulamalar, web uygulamalara göre daha konforlu ve rahat bir kullanıma sahip. Bunun en büyük sebebi, mobilin daha küçük alanda, kişinin parmak ucunda olan, odaklı bir deneyim sunması. Bu yüzden mobil, eğitim alan kişilere daha iyi şekilde hitap ediyor. Mobil öğrenme yönetim sistemleri de, kişilere parmaklarının ucunda olan bir deneyim sundukları için, kişilerin eğitimlere daha kolay erişebilmelerini sağlıyor. Bu erişim kolaylığı sayesinde de, hem eğitimde hem de iş hayatında kişilerin verimlilikleri artıyor.

3. Daha Yüksek Katılım ve Öğrenme Oranı

Kurumsal dünyada bir çalışan günde ortalama 96 e-posta alıyor, 30 e-posta gönderiyor. Bu noktada öğrenme yönetim sistemleri üzerinden gönderilen eğitim hatırlatma ve sınav bildirimleri bazen kişilerin gözünden kaçabiliyor, kişiler detayları ve mesajları atlayabiliyor.

Mobil teknolojilerin sunduğu mobil bildirimler ve iletişim kanalları sayesinde, kişilerin en yoğun kullandıkları kanal olan mobil üzerinden kişilere eğitim ve sınav hatırlatmaları gerçekleştirilebiliyor, bu sayede daha yüksek oranda katılım sağlanıyor.

4. Mikro Öğrenme Deneyimi

Mobil uygulamaların içerikleri odaklı bir şekilde sunabilmesi sayesinde mobil, kişilere çok daha iyi bir mikro öğrenme deneyimi sunulabiliyor. Mobilin doğası gereği eğitimlerin küçük parçalar halinde net şekilde sunulması ve kişilerin mobilde bu tip içerik tüketimine alışık olması, çok daha iyi bir mikro öğrenme deneyimi sunulmasını sağlıyor.

5. Farklı Eğitim İçerik Tipleri

Motion graphic, konu uzmanı videoları, ses kayıtları ve dokümanların yanında, geliştirilebilecek etkileşimli simülasyonlar ve oyunlar sayesinde, etkileşim odaklı eğitimler tasarlanabilir, bu sayede kişilerin öğrenme deneyimi iyileştirilebilir ve katılım/etkileşim oranı yükseltilebilir.

6. Karma Öğrenmeyi Geliştirme

Sınıf içi eğitimleriniz ve öğrenme yönetim sistemlerini birlikte kullanarak karma öğrenmeyi desteklemenin yanında mobil öğrenme teknolojilerini kullanarak sınıf içi eğitim sürecindeki etkileşim oranını yükseltebilirsiniz. Sınıf içi eğitim öncesinde ve sonrasında uygulayacağınız çalışmalarla hem öğrenme deneyimini iyileştirebilir, hem de katılım oranını yükseltebilirsiniz.

Mobil Öğrenme Artık Bir Standart

Mobil, artık kurum çalışanlarında da çok yoğun oranda kullandığı bir teknoloji, ve hemen hemen herkesin cebinde olduğu için bir standart haline gelmiş durumda. Bu noktada, eğitimde dijital dönüşüm gerçekleştirmek isteyen ve öğrenme deneyimi artırarak gelişmeyi öngören kurumların öğrenme yönetim sistemi seçimlerinde mobili göz önünde bulundurmaları oldukça kritik.

Bu yüzden öğrenme yönetim sistemi iş ortağınızı değerlendirirken mobil öğrenme deneyimlerini de değerlendirmelisiniz. Peki öğrenme yönetim sistemi seçerken mobil dışında nelere dikkat etmelisiniz? Bu konuda geçmiş Öğrenme Yönetim Sistemi Seçerken Hangi Kriterlere Dikkat Etmelisiniz? yazımıza göz atmanızı öneririz.

Enocta olarak, kurumların eğitim alanında dijitalleşmelerine yardımcı olan teknolojiler sunuyor, kurumsal eğitimlerini her açıdan iyileştirmelerine destek oluyoruz. Enocta’nın mobil deneyimine göz atmak için, mobil uygulamamız olan e.mobil’e göz atabilirsiniz. Sizde eğitim altyapınızı mobil ile genişletmek isterseniz, bizimle iletişime geçerek ücretsiz destek alabilir, dilerseniz Enocta’nın öğrenme yönetim sistemi ürünü EEP’ye, EEP ile sunduğumuz öğrenme deneyimini zenginleştiren teknoloji ortaklarımıza ya da eğitim içeriklerimizin listesinin bulunduğu Enocta Gelişim Kataloğu’na göz atabilirsiniz.

Öğrenme Yönetim Sistemlerinde Mobil Öğrenme Deneyimi Neden Önemli?
Bir önceki blog yazısına göz atın.
Bir sonraki blog yazısına göz atın.

Benzer Bloglar

Genel
14/12/2021
4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi
Genel

CNBC tarafından Ekim 2021'de gerçekleştirilen bir ankette teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57'si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Eğitim ve Gelişimde Yeni Dönem
Genel

Çağ değişti. “Eskiden…” ile başlayan cümleleri dikkatli dinlediğimizde ne kadar yol aldığımızı görmemek neredeyse imkânsız. Çağ ile birlikte birçok sektör de değişti. Teknoloji, sanayi, otomotiv, telekomünikasyon ve daha nicesi… Tüm bu değişim ve dönüşümler, eğitim sisteminin değişmesine ve gelişmesine öncülük etti. Bir düşünün, 15 yıl öncesine kadar “mobil eğitim” kavramından bahsedebilir miydik? Elbette edemezdik fakat eğitim platformları hakkında konuşabilirdik. Çünkü mazisi çok daha eskiye dayanıyor. İşte tam da bu noktada, Türkiye’deki ilk e-öğrenme girişimi olan Enocta Platformu hayatına devam ediyor. Günümüzde sadece hayatta kalmak önem arz etmiyor, günün koşullarına uyum sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple platform her gün gelişiyor ve çağa uygun olarak şekilleniyor. Kuşkusuz bu değişimleri tetikleyen en önemli unsurların başında ise gelişen teknoloji ve internet yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Genel

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?” Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?