KaynaklarEnocta Blog

Sanal Takımınızı Motive Etmek için İpuçları

COVID-19 salgını, uzaktan çalışmayı zorunlu kılarak, yöneticilere yeni bir çalışma dinamiğini tanıttı. Ekiplerin, sanal ortamda motive ve üretken kalmasını sağlamak için, yöneticilerin tedbirli ve sağduyulu davranması bekleniyor. İşte sanal motivasyonu doğru şekilde yapabilmek için bazı ipuçları:

Ekip üyeleri ile temas sıklığınızı belirleyin

Proaktif olarak, yeni durumda çalışmakla ilgili nasıl hissettiklerini anlamak için, her bir takım üyesi ile bireysel olarak konuşun. Örneğin, bazı kişiler sizinle yakın temasta kalmak isteyebilir ve sık geri bildirim alarak daha iyi hissederler. Diğerleri ise, bağımsız devam edebilir ve sizinle daha az sıklıkta iletişim kurmayı tercih edebilir. Siz ve her çalışan arasındaki bireysel temaslar için doğru ritmin belirlenmesi, çalışanlarınıza olan ilginizi göstermenizi ve onlara ihtiyaç duydukları desteği vermenizi sağlayacaktır.

Takım dinamiklerini koruyun

Ofiste çalışırken, herkesin iletişimde ve aynı sayfada olmasını sağlamak için konferans odasını tutmak kolaydı :) Sanal çalışma ortamında, ofistekine benzer şekilde çalışabilmek için ekip olarak ihtiyacınız olan araçları değerlendirmeniz gerekir. Ekibin tanıtılan yeni araçları veya teknolojileri öğrenmesi için zaman tanıyın. Ekip üyelerinin kendilerini yalnız hissetme riskini ortadan kaldırmak için ekip oturumlarını düzenli olarak planladığınızdan emin olun. Ekip toplantılarını yürütürken herkese söz hakkı ve sohbete katılma fırsatı sunun.

İletişimi en tepe seviyeye taşıyın

Video konferanslarınızda, ekip üyelerinin kameralarını açmalarını isteyin. Bu, ekibin hala bir takım gibi hissetmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca, dikkat çekmek istediğiniz noktaları birkaç kez tekrar edin. Yapabiliyorsanız, toplantıları kaydedin ve daha sonra özet notlarla ekibinize gönderin. Anlaşıldığınızı sağlamak için ekip üyelerini takip edin.

Başarıyı takdir edin

Etkili yöneticiler takımlarının başarısını takdir eder. Ofiste yapılan takdir konuşmalarının sanal ortama uyarlanması gerekir. Bu, hem bireylerin hem de tüm ekibin katkılarını herkese açık olarak duyurmak için bilinçli bir çaba göstermek anlamına gelir. Yöneticiler bu çabayı göstererek, takım atmosferini güçlendirir ve her bir takım üyesinin motive olmasına yardımcı olur.

Kişisel dokunuşu kaybetmeyin

Her çalışanın nasıl olduğunu anlamak, onlara ihtiyaç duydukları desteği sağlamak için kritik öneme sahiptir. Nasıl olduklarını sorun ve onları dinleyin. Empati kurun ve tam kapasitelerinde çalıştıklarında tolerans gösterin. Çalışanlarına samimi özeni gösteren yöneticiler daha motive ve sadık ekiplere sahiptir.

Ulaşılabilir olun

Ofisteyken, çalışanlar istedikleri zaman sizinle konuşabilirler. Bu durum uzaktan çalışma dinamiğinde hazırlıksız konuşmaların yapılmasını zorlaştırır. Çalışanların size ulaşabilmesi için takviminizde aralar bırakmaya çalışın. Telefon, e-posta veya anlık mesajlaşma yoluyla ekibiniz için olabildiğince ulaşılabilir olun. Bu, onlar için orada olduğunuza dair bir güven duygusu oluşturacaktır.

Çapraz işlevselliği etkinleştirin

Ekibiniz, işleri yapmak için diğer departmanlarla çalışmaya alışık olabilir. Sanal bir çalışma ortamında, işleri yapmanın yolu değişebilir. Bir lider olarak, ekiplerin birlikte çalışması için araçları, süreçleri, toplantıları ve katılım kurallarını oluşturmak üzere diğer bölüm liderleriyle birlikte çalışın. Farklı araçları değerlendirmeniz için Uzaktan Toplantı Araçları ve Kullanımı eğitimimizi izlemenizi tavsiye ederiz.

Enocta eğitimlerini inceleyin

Ekip üyelerinin birbirinin eksiklerini tamamlaması, yardımlaşmayı ve iş birliğini en üst seviyeye çıkartmaları bu süreçte daha da değerli hale geldi. Bu kapsamda sizler ve ekipleriniz için hazırladığımız Uzaktan Çalışma Kiti’mizi incelemenizi tavsiye ederiz.

Bu kit aşağıdaki beş eğitimlerden oluşuyor;

  • Sanal Liderlik
  • 6 Adımda Daha Verimli Sanal Toplantılar - Bu eğitimimizin özet versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
  • Sanal Takım Güçlükleriyle Yüzleşmek
  • Etkili Sanal Takımlar Oluşturmak
  • Sanal Bir Takımın Üyesi Olarak Katkı Sağlamak

Şimdi herkes için değişim zamanı :)

Sanal Takımınızı Motive Etmek için İpuçları
Bir önceki blog yazısına göz atın.
Bir sonraki blog yazısına göz atın.

Benzer Bloglar

Genel
14/12/2021
4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi
Genel

CNBC tarafından Ekim 2021'de gerçekleştirilen bir ankette teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57'si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Eğitim ve Gelişimde Yeni Dönem
Genel

Çağ değişti. “Eskiden…” ile başlayan cümleleri dikkatli dinlediğimizde ne kadar yol aldığımızı görmemek neredeyse imkânsız. Çağ ile birlikte birçok sektör de değişti. Teknoloji, sanayi, otomotiv, telekomünikasyon ve daha nicesi… Tüm bu değişim ve dönüşümler, eğitim sisteminin değişmesine ve gelişmesine öncülük etti. Bir düşünün, 15 yıl öncesine kadar “mobil eğitim” kavramından bahsedebilir miydik? Elbette edemezdik fakat eğitim platformları hakkında konuşabilirdik. Çünkü mazisi çok daha eskiye dayanıyor. İşte tam da bu noktada, Türkiye’deki ilk e-öğrenme girişimi olan Enocta Platformu hayatına devam ediyor. Günümüzde sadece hayatta kalmak önem arz etmiyor, günün koşullarına uyum sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple platform her gün gelişiyor ve çağa uygun olarak şekilleniyor. Kuşkusuz bu değişimleri tetikleyen en önemli unsurların başında ise gelişen teknoloji ve internet yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Genel

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?” Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?