KaynaklarEnocta Blog

Yeterince Esnemeyen Kırılır

Alışık olmadığımız çalışma ortamlarını ve şekillerini deneyimlediğimiz bir dönemden geçiyoruz. İK ve eğitim profesyonelleri açısından bireysel olarak insanların, kurumun değişime uyumu ile ilgili kritik rol üstlendikleri bir dönem. Bu süreçte Enocta, sizleri; en iyilerle, konusunda uzman kişilerle ve doğru bilgiyle buluşturuyor. Amacımız, İK ve eğitimciler olarak içinden geçtiğimiz belirsiz dönemle ilgili kafamızdaki soru işaretlerine yanıt bulabilmek. Öte yandan, buradan aldığımız ipuçlarıyla gerek gelişim sürecimizi, gerek sistemlerimizi tasarlayarak insana katkı sağlamak.

Mehmet Auf, ODTÜ Makine Mühendisliği bölümünde başlayan, California Polytechnic State University’de yapay zekâ üzerine yaptığı yüksek lisansı, ODTÜ’de MBA; ODTÜ ve Bilkent’te öğretim görevliliğiyle devam eden ve hala süren akademik hayatının yanında; çeşitli kuruluşlarda üst düzey yöneticilik ve yönetici ortaklıklarında bulundu. Çok yönlü kişiliğini eğitim ve danışmanlık alanında sürdüren Mehmet Auf, Enocta kataloğu için birçok içerik hazırladı ve 28 Nisan’da da bizlerle çok keyifli bir webinar gerçekleştirdi.

Her gün yeni bir deneyime uyandığımız, özellikle konfor alanımızı zorlayan pandemi sürecinde, kritikliği pekişen yeteneklerden biri ve belki de en önemlisi esneklik. Kurumsal ve bireysel esnemenin önemi; esnek insanları nkarakteristik özellikleri ve “nereye kadar esnemeliyiz?” gibi birçok konudan bahsettiğimiz “Yeterince Esnemeyen Kırılır” webinarımızdan seçtiğimiz kesitleri sizinle paylaşıyoruz. 

Esnekliğin hayatta kalmamız için en önemli yetkinliklerden biri olduğunu dile getirdikten sonra Mehmet Auf, “Esneklik için sınırımız ne olmalı?” sorusunu yanıtlıyor:

“Aslında çok basit bir kural var, esnemeyi ne kadar biliyorsanız, o kadar memnuniyet dolu bir hayat yaşıyorsunuz: daha az streslisiniz, ilişkileriniz diğer insanlarla daha iyi, daha sağlıklısınız, kurumsal anlamda bulunduğunuz kurumda daha fazla liderlik gösteriyorsunuz. Ama durma noktası; meşhur “kırmızı çizgi” ne derseniz: değerlerimizdir, iyi değerlerimizden bahsediyoruz. Esneyeceğiz diye dürüstlükten vazgeçecekseniz, esnemeyin yıkılın diyeceğim. Ama belki daha güçlendirici, veri ile ilgili cevaplar gelebilir.”

Bunun ardından “Esneklik doğuştan mı gelir?”, “Esnek insanların karakteristik özellikleri nelerdir?” sorularını cevaplandıran Mehmet Auf’un sözlerini; webinarda da bahsettiği, Emmy Werner’ın, 1955 yılındaki doğumlarından itibaren, 40 sene boyunca gözlemlediği, 700 kişinin davranışlarından yaptığı çıkarımlarla özetleyebiliriz.  Bu kişiler arasında stresle büyük ölçüde başa çıkmış, hayatından keyif alan ve mutlu bir hayat süren; dolayısıyla esneklikte çok üst noktalara ulaşmış kişilerin bazı ortak özelliklerinden bahsedelim.  

Birincisi: kabul etme durumu. Bu kişiler “keşke” demiyor veya sıkıntılı geçen anları tekrar tekrar kafalarında yaşamıyorlar. Toz pembe bir dünya beklentileri yok, en kötü ne olabilir sorusunu sorabilmeyi alışkanlık ediniyorlar ve bu sorunun cevabı başa çıkılabilir bir düzeyde ise, hemen harekete geçiyorlar.

İkincisi, gerçekçi iyimserlik. Bunu en iyi, Mehmet Auf’un kendi sözleri açıklıyor: “Dünyanın en büyük klişesi vardır ya, bardağın yarısı mı boş yoksa yarısı mı dolu, uğraşmayalım şu bardakla. O bardağın dolu kısımları var, boş kısımları var. Eğer fazla içecekseniz, suya ihtiyacınız varsa, o bardağın kalan yarıyı doldurmayı düşünmelisiniz... Gerçekçi iyimserlik: durum ne ise, olabildiğince gerçekçi bir şekilde kavra; elinden geleni yapma yolunda harekete geç, eksiğini tamamla; tamamladıktan sonra iyimser olmamak için hiçbir sebep yok demektir. Mesela ben elimi yıkadım, maskesiz adım atmıyorum; bu durumda virüse yakalanmama iyimserliğini gösterebilirim, gerçekçi bir iyimserlik olur.”.

Son ortak özellik olarak, bu kişilerin kendi hayatları üzerinde olumlu bir etkileri olduğuna, davranışları ve uygulamalarında gösterdikleri çaba ile hayatlarına katkıda bulunabildiklerine güvenmelerini gösterebiliriz. Burada da güvendikleri kişilerin geri bildirimlerinden ve görüşlerinden destek alıyorlar. Dolayısıyla güçlü bir iletişim ağına sahip olmak; ihtiyaç duyduğumuz anlarda esneklik sağlayabilmemiz adına oldukça önemli.

Webinarda bu gibi bireysel esneklik sorularının yanında, “kurumsal esnekliği neler etkiler?” sorusunun cevabını özetlediğimizde, karşımıza şunlar çıkıyor:

  • Kararların kalitesi: öneri çeşitliliğini arttırmak, doğru zamanda doğru şekilde verilen ve uygulanan kararlar,
  • Risk komitelerinin oluşturulması ve toplanması: doğru riskler hesaplanamasa da b-c-d planları üzerine çalışılması,
  • Sermaye yönetimi,
  • Liderlik,
  • İnsan odaklı yaklaşım

Bunların yanında, “Herkes aynı noktada esneklik gösteremiyor, özellikle iş hayatı için ortak bir frekans sağlamak adına ne önerirsiniz?” ve: “kendimizi yeterince mutlu ve güvende hissetmiyorsak, insanlar için bu cesareti nasıl gösterebiliriz?” sorularına Mehmet Auf’un yanıtı:

“Birincisi şu anda endişeli olmak kadar, cesaretimizi toplayamamış olmak kadar doğal bir hadise yok. Olumsuz olarak söylemiyorum; bazıları bu dönemi gelişim fırsatı olarak gördü ama motivasyonla ilgili sıkıntılar vardı; dolayısıyla hepsi yapılmadı. Bu çok doğaldır çünkü biz de alışık olmadığımız bir dönemi daha algılamaya çalışıyoruz. Cesaret bazısına hızlı, bazısına zaman içerisinde, bazısına hiç, bazısına zorunda kalınca gelir. Zorunda kalmak tatsız bir şeydir, acı verir. Yani cesareti mecburen göstermektense, kendi iyiliği için göstermek daha akılcı bir yaklaşım olur. Herkesin harekete geçme süresinin farklı olduğunu kabul edersek, herkesin tetikleyicisini, motivasyonunu bir araya getirecek tek şey nedir? İçinde bulunduğumuz topluluğun ortak hedefidir. Bu dönemsel hedef de olabilir, insanlar birbirine daha çok yaklaşacak; o zaman zor ikna olanlar da yavaş yavaş ikna olacaktır.

Bu webinarımız da dahil olmak üzere, Mehmet Auf’un, uygulanabilir ipuçları barındıran, harekete geçiren, eğlenceli ve hayat içerisinden örneklerle dolu eğitim videoları Enocta Gelişim Kataloğu’nda. Bu videolarla istediğiniz yerde ve zamanda, iş ve sosyal hayatınızı kolaylaştırmak için daha fazla bilgiyi buradan alabilirsiniz.


Başka webinarlarda görüşmek üzere! 

Yeterince Esnemeyen Kırılır
Bir önceki blog yazısına göz atın.
Bir sonraki blog yazısına göz atın.

Benzer Bloglar

Genel
14/12/2021
4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi
Genel

CNBC tarafından Ekim 2021'de gerçekleştirilen bir ankette teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57'si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Eğitim ve Gelişimde Yeni Dönem
Genel

Çağ değişti. “Eskiden…” ile başlayan cümleleri dikkatli dinlediğimizde ne kadar yol aldığımızı görmemek neredeyse imkânsız. Çağ ile birlikte birçok sektör de değişti. Teknoloji, sanayi, otomotiv, telekomünikasyon ve daha nicesi… Tüm bu değişim ve dönüşümler, eğitim sisteminin değişmesine ve gelişmesine öncülük etti. Bir düşünün, 15 yıl öncesine kadar “mobil eğitim” kavramından bahsedebilir miydik? Elbette edemezdik fakat eğitim platformları hakkında konuşabilirdik. Çünkü mazisi çok daha eskiye dayanıyor. İşte tam da bu noktada, Türkiye’deki ilk e-öğrenme girişimi olan Enocta Platformu hayatına devam ediyor. Günümüzde sadece hayatta kalmak önem arz etmiyor, günün koşullarına uyum sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple platform her gün gelişiyor ve çağa uygun olarak şekilleniyor. Kuşkusuz bu değişimleri tetikleyen en önemli unsurların başında ise gelişen teknoloji ve internet yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Genel

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?” Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?