KaynaklarEnocta Blog

Yetişkinler İşte Böyle Öğreniyor!

Bugün her şey değişiyor, gelişiyor... Hayat karmaşıklaşıyor.

Değişime ayak uydurmanın, hayatı kolaylaştırmanın güzel ve rahat yaşamanın yolu elbette ki eğitim!

Önce yetişkin eğitiminin tanımını yapalım, daha sonra yetişkin eğitiminde dikkat edilecek konulara bir bakalım.

Yetişkin eğitimi, kendi hayatından sorumlu olan bilinçli bireylerin hayatlarını kolaylaştırmalarına, kendilerini geliştirmelerine ve profesyonel hayatta başarılı olmalarına yardım eden planlı eğitim etkinlikleridir. Yetişkin eğitimi ile ilgilenen bilim ve sanat dalı Androgoji'dir.

Yetişkinler;

Bilmek ister ama ihtiyacı doğrultusunda... Yetişkin bir kişi, öğrenme süreci başlamadan önce "Öğreneceklerim bana ne fayda sağlayacak?", "Ne işime yarayacak?", "Neden öğrenmeliyim?” gibi sorulara yanıt arar. Eğitimcinin, bu sorulara etkili yanıtlar vermesi, "Öğrenmesem de olur, ne olacak" fikrini ortadan kaldırması ve net bir hedef belirlemesi gerekir.

Kontrol elinde olsun ister... Küçükken sevilmek, büyükken sayılmak isteriz. Doğamız böyle.

Yetişkin, verdiği karara saygı duyulmasını, içeriğin akışının kendi kontrolünde ilerlemesini ister. Yetişkinlerin, kendi öğrenme biçimi ve hızına göre karar vermesine olanak sağlanmalı, öğrenme ortamı esnek olmalı. Bir de yetişkinlerin zamanı çok bilinçli kullandıklarını hatırlatmadan geçmeyelim. Zamanı bozuk para gibi harcadığımız günler çocuklukta kaldı...

Tecrübeleri ile ilişki kurmak ister... Keşke hep çocuk kalsak... Ancak yıllar geçti, herkes farklı tecrübeler edindi... Birbirinden farklı bilgi birikimi ve tecrübeye sahip olan yetişkinler, eğitim sırasında eski tecrübeleri ile yeni bilgileri bağdaştırmak isterler. Bu nedenle mümkün olduğunca eski tecrübe ile yeni bilgi arasında ilişki kurmasına olanak sağlayacak öğretim ortamları tasarlanmalıdır.

Öğrenirken eğlenmek ister... Neden yetişkinler de öğrenirken eğlenmesin ki? Yetişkin eğitimi tasarlanırken, bireyin sıkılmadan, keyifli bir zaman geçirmesini sağlayacak etkili ve eğlenceli öğrenme ortamları oluşturmak gerekir.

Hayata hazır olmak için öğrenmek ister... Lisedeyken üniversiteye, üniversitedeyken mesleğe hazır olmak için çok şey öğrendik. Ya sonra? Halledilmeyi bekleyen işler, çözümü aranan problemler, hizmet bekleyen müşteriler... Tüm bu sorunlarla başa çıkmanın yolu ise eğitim. "Evliliğim heyecanını kaybeder mi?", "Terfi almam için neler yapmam gerek?", "Müşterilerim neler ister?", "Çocuğumun sağlığı için ne yapmalıyım?" gibi daha nice sorular yetişkinlerin aklını kurcalar. Eğitimciler, yetişkinlerin ihtiyacı olduğu anda onların imdadına yetişmeli, doğru bilgiye ulaşmalarına ve bu eğitim sürecinde etkili bir öğrenme deneyimi yaşamalarına yardımcı olmalıdır.

Ya motivasyon?

Okul çağlarında öğretmen, not, diploma gibi dış faktörler önemliyken, yetişkin olunca işler değişir. Birbirinden farklı her bir yetişkin, ihtiyacı doğrultusunda alacağı eğitimlere hazırdır. Motivasyon ise içseldir. "Ben bunu da öğreneyim nasılsa bir yerde işime yarar" diye düşünmez. Bireysel faydayı düşünür. Bazen kişisel gelişim ve bilgiye duyulan ilgi; bazense rutinden kaçmak ve sosyalleşmek için eğitime ihtiyaç duyar. Öğrendiği bilgi ve becerinin gerçek hayattaki yansımasını görünce motive olur.

Unutmayalım ki bu hayatı güzel ve rahat yaşamak biraz da bizim elimizde!

Hayat karmaşasını çözdüğünüz, kendinizi bulduğunuz güzel günler yaşamanız dileğiyle...

Yetişkinler İşte Böyle Öğreniyor!
Bir önceki blog yazısına göz atın.
Bir sonraki blog yazısına göz atın.

Benzer Bloglar

Genel
14/12/2021
4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi
Genel

CNBC tarafından Ekim 2021'de gerçekleştirilen bir ankette teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57'si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Eğitim ve Gelişimde Yeni Dönem
Genel

Çağ değişti. “Eskiden…” ile başlayan cümleleri dikkatli dinlediğimizde ne kadar yol aldığımızı görmemek neredeyse imkânsız. Çağ ile birlikte birçok sektör de değişti. Teknoloji, sanayi, otomotiv, telekomünikasyon ve daha nicesi… Tüm bu değişim ve dönüşümler, eğitim sisteminin değişmesine ve gelişmesine öncülük etti. Bir düşünün, 15 yıl öncesine kadar “mobil eğitim” kavramından bahsedebilir miydik? Elbette edemezdik fakat eğitim platformları hakkında konuşabilirdik. Çünkü mazisi çok daha eskiye dayanıyor. İşte tam da bu noktada, Türkiye’deki ilk e-öğrenme girişimi olan Enocta Platformu hayatına devam ediyor. Günümüzde sadece hayatta kalmak önem arz etmiyor, günün koşullarına uyum sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple platform her gün gelişiyor ve çağa uygun olarak şekilleniyor. Kuşkusuz bu değişimleri tetikleyen en önemli unsurların başında ise gelişen teknoloji ve internet yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Genel

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?” Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?