KaynaklarEnocta Blog

Zamanın Önünde Koşan Kurumlar Sosyal Öğreniyor

Doğduğumuzdan beri öğreniyoruz. Annemizden, babamızdan, kardeşlerimizden, arkadaşlarımızdan, öğretmenlerimizden, eğitmenlerimizden… Sürekli öğreniyoruz.

Bilinçli bir öğrenme sürecine girmeksizin içgüdülerimiz (merak, gözlem) veya ihtiyaçlarımız sonucunda gerçekleştirdiğimiz öğrenme, informal öğrenmedir.

İnformal öğrenme, genel olarak belirgin bir eğitmen olmadan gerçekleşir ve süre, derinlik, zamanlama olarak öğrenenin kontrolündedir.

İş yerinizdeki ilk günlerinizi düşünün. Nasıl öğrendiniz? Muhtemelen bir oryantasyon programı sonrası yerinize geçtiniz ve oryantasyon eğitimlerinde anlatılmış olmasına rağmen, yan masadaki arkadaşınıza sordunuz, takım liderinize-şefinize sordunuz, proje yöneticinize sordunuz. Oryantasyon eğitiminiz 2 gün, oryantasyon süreciniz ise 2 ay sürdü.

Aldığınız oryantasyon eğitimi formal öğrenme sürecinizi, çevrenizdekilere sorarak topladığınız bilgiler ise informal öğrenme sürecinizi oluşturur. İki süreç de birbirini doğru oranda desteklediğinde öğrenme en verimli halini alır.

Sihirli Karışım: İnformal ve Formal Öğrenme

Geçmişte komut-kontrol sistemiyle yönetilen kurumlarda formal öğrenme yeterli olabiliyordu, ancak bugün etkili olan yöntem kontrol vererek kontrol altına almak. Bu şekilde yönetilen bir çalışanın isteği kendi öğrenme organizasyonunu yönetebilmektir. Yapılan araştırmalar, çalışanların molalarda ve öğle aralarında bilgi paylaşımında bulunduklarını, konusunda uzman olduğuna inandıkları, doğru bilen çalışma arkadaşlarını örnek aldıklarını, kurum içinde ilk kez çalışacakları işle ilgili olarak daha önce çalışmış olanlarla etkileşime girmek istediklerini, formal bilgi ve prosedürlere nadiren ihtiyaç duyduklarını gösteriyor. Özetle, informal öğrenmenin formal öğrenmeye göre yoğunlukta olduğu harmanlanmış bir ortama ihtiyaç var.

Kurumların görevi, günümüz çalışanlarının istek ve ihtiyaçları doğrultusunda en uygun öğrenme stratejilerini oluşturabilmek, öğrenme türlerini doğru oranda-doğru şekilde çalışanlara sunabilmektir.

İnformal Öğrenmenin Sosyal Öğrenmeye Dönüşümü

İnformal öğrenme, paylaşım ve etkileşimin esas olduğu internet dünyasında sosyal öğrenme olarak karşımıza çıkıyor. Sosyal öğrenme, kişilerin ihtiyacı olan bilgiyi istedikleri zaman bulabilecekleri, tartışabilecekleri ve paylaşabilecekleri bir ortam olarak hayat buldu. Kişiler birbirleriyle sosyal ortamlar üstünden etkileşime girerek bilgiye ulaşmaya çalıştı ancak internet ortamına giren kullanıcı sayısı ve artan bilgi, ortamı gittikçe kalabalıklaştırdı. Bilgilerin gerçekliği, hızlı bulunabilmesi gibi birçok önemli konu avantajken dezavantaja dönüşmeye başladı. Bu durum, kendiliğinden oluşmuş olan sosyal öğrenmenin gerçek bir öğrenme ortamına taşınması zorunluluğunu kaçınılmaz kıldı.

Bu ihtiyaçla birlikte doğan Enocta Sosyal serüveni bugün Sosyal 2.0 versiyonuyla yolculuğuna devam ediyor.

Artık çalışanlar facebook, twitter, vb. sosyal alanlara gerek kalmadan, bu sistemde aradıkları tüm etkileşim-paylaşım özelliklerini gerçek bir öğrenme tabanında bulabiliyor.

Kurum içindeki e-postalar, ortak paylaşım alanlarındaki dokümanlar arasında kaybolmadan informal bilgiyi kullanıcıya daha derli toplu ve daha kaliteli bir şekilde sunmayı hedefleyen Sosyal 2.0, informal öğrenmenin tüm dinamiklerini içinde barındırıyor.

Örneğin; informal öğrenmede kişilerin aradıkları bilgiyi “doğru bilenden öğrenme” güdüsü, Sosyal 2.0’da “uzmanlık” olarak karşılığını buluyor.

Sistemdeki bir kullanıcı, bir ilgi alanına sahip çok fazla sayıda olumlu işlem ve katkı yapmış ise, sistem onu o konunun uzmanı olarak işaretliyor. Kullanıcı bir kere uzman olduktan sonra onun girdiği içerikler ve sunduğu katkılar, bilgi birikimi açısından daha nitelikli kabul ediliyor. Bu açıdan uzmanlık kavramı informal öğrenmeyi destekliyor.

Gir-Ara-Bul-Oku!

Sosyal 2.0 sadece informal bilgiyi sunmakla kalmayıp aynı zamanda sistemin içinde bulunan eğitimler, uzman yorumları, wikiler, linkler, vb. sayesinde de en doğru öğrenme stratejisine ulaşmak üzere informal ve formal bilgiyi bir potada eritiyor.

Bilgi paylaşımı ve etkileşimi destekleyen çeşitli oyunlaştırma stratejileri ile puan, rozet, ödül, yetki gibi kavramları doğuran Sosyal 2.0, günümüz kullanma alışkanlıkları doğrultusunda öğrenme ihtiyaçlarını karşılayan büyük bir fırsat olarak kurumlara göz kırpıyor.

Günümüzün öğrenme alışkanlıklarından biri olan sosyal öğrenme, dünyadaki eğitim ve gelişim programlarının önemli bir parçası olmaya başladı. Zamanın önünde koşmak isteyen kurumlar, öğrenme stratejilerini oluştururken bu yönteme daha sık başvuruyorlar. Çünkü artık çalışanlar sosyal öğreniyor!

[DA(1]Bu önemli bir cümle, tasarım sırasında bir çerçeve/kutu içinde bu paragrafın yanına iliştirilirse güzel olur.

Zamanın Önünde Koşan Kurumlar Sosyal Öğreniyor
Bir önceki blog yazısına göz atın.
Bir sonraki blog yazısına göz atın.

Benzer Bloglar

Genel
14/12/2021
4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi
Genel

CNBC tarafından Ekim 2021'de gerçekleştirilen bir ankette teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57'si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Eğitim ve Gelişimde Yeni Dönem
Genel

Çağ değişti. “Eskiden…” ile başlayan cümleleri dikkatli dinlediğimizde ne kadar yol aldığımızı görmemek neredeyse imkânsız. Çağ ile birlikte birçok sektör de değişti. Teknoloji, sanayi, otomotiv, telekomünikasyon ve daha nicesi… Tüm bu değişim ve dönüşümler, eğitim sisteminin değişmesine ve gelişmesine öncülük etti. Bir düşünün, 15 yıl öncesine kadar “mobil eğitim” kavramından bahsedebilir miydik? Elbette edemezdik fakat eğitim platformları hakkında konuşabilirdik. Çünkü mazisi çok daha eskiye dayanıyor. İşte tam da bu noktada, Türkiye’deki ilk e-öğrenme girişimi olan Enocta Platformu hayatına devam ediyor. Günümüzde sadece hayatta kalmak önem arz etmiyor, günün koşullarına uyum sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple platform her gün gelişiyor ve çağa uygun olarak şekilleniyor. Kuşkusuz bu değişimleri tetikleyen en önemli unsurların başında ise gelişen teknoloji ve internet yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Genel

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?” Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?