Müşterilerinizi mutlu edin ve hedeflerinize ulaşın! Mikro ve mobil öğrenmenin gücünden faydalanarak geliştirdiğimiz Müşteri Deneyimi Rootie Programı ile çalışanlarınıza eşsiz bir müşteri deneyimi yaratmanın önemini  ve olmazsa olmazlarını anlatıyoruz.

Bu program sayesinde, müşterileriniz ile her an iletişim içerisinde olan çalışanlarınıza, gün içerisinde gönderilen bildirimlerle öğrenme anları yaratabilirsiniz. Katılımcılar sorulara cevap vererek, hazırlanan içerikleri ve videoları izleyerek, müşteri deneyiminin önemini ve etkili bir müşteri deneyimi yaşatmanın yollarını öğrenecek.

ADS danışmanlarının konu uzmanlığı ile geliştirdiğimiz, 25 adımdan oluşan bu programı, dilerseniz tek başına bir mikro öğrenme programı olarak, dilerseniz sınıf içi eğitimlerden ya da Müşteri Deneyimi Gelişim Yolculuğu’ndan sonra pekiştirme amaçlı kullanabilirsiniz.

Bu programı dilerseniz bir Rootie programı olarak tek başına, dilerseniz sınıf içi eğitimler ya da Müşteri Deneyimi Gelişim Yolculuğu‘ndan sonra pekiştirme amaçlı kullanabilirsiniz.

Detayları merak ediyorsanız hemen demo talebinde bulunun, sizinle iletişime geçelim!

 

Enocta Gelişim Yolculukları hakkında bilgi almak için tıklayın.