Türkiye Eğitim ve Gelişim Platformu Derneği (TEGEP) bu yıl 6 Haziran’da ilk olarak gerçekleştirdiği Kurumsal Akademi Zirvesi’nde kurumsal akademi, eğitim ve gelişim dünyasını bir araya getirdi. Bu yıl itibariyle her yıl düzenlenecek zirvenin ilk teması “Kurumsal Akademi 1.0 Yapı Taşları” oldu.

Kuruluşundan itibaren, “Kurumsal Akademi Yapılandırma Çalışma Komitesi” liderliğinde, kurumsal akademiler konusunda vizyon sunmak, farkındalığı artırmak ve perspektif sunmak üzere çalışmalar yürüten ve bu çalışmalar ile muhtelif çıktılar üreten TEGEP, bu misyon doğrultusunda, yepyeni bir organizasyonla, eğitim ve gelişim dünyasının nabzını tuttu. 6 Haziran’da Divan Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri’nde gerçekleşen etkinlikte, son yıllarda kurumlardaki eğitim birimlerinde yaşanan dönüşüme ışık tutuldu. Bu bağlamda öğrenme ve gelişimin, kurumsal vizyona hizmet eden en kritik stratejik öncelik olarak konumlandırılmasıyla gelinen noktalar ve Kurumsal Akademilere dönüşüm süreci mercek altına alındı.

Zirvede sunulan zengin içerikle, bu alanda çalışan ve zirveye katılan tüm konuklara bir fayda yaratmak, sektörün gelişimine katkı sağlamak, bilgi alışverişi ile paylaşımları desteklemek amaçlandı. Farklı sektörlerden 85 farklı kurumdan, 200’ün üzerinde profesyonelin katıldığı zirvede, biri yurt dışından olmak üzere, 13 konuşmacı yer aldı. Zirvenin bu seneki teması “Yapı Taşları” idi. Bu temayla vizyon odaklı bir içerik sunulan zirvede, öğrenme ve gelişime kafa yoran, emek harcayan profesyoneller bir araya geldi. Bilgi alışverişinin, paylaşımların ve ortak akılla sektöre fayda sağlayacak çıktılar sunmanın amaçlandığı zirvenin içeriği de bu şekilde kurgulandı. Tüm katılımcıların katkı sağladığı bir çalıştay gerçekleştirildi ve zirveye özel yapılan mini bir araştırmanın sonuçları da anlık olarak bu çalıştay çıktıları ile birlikte yorumlandı.

Zirve, yurt dışından katılan, Caterpillar Academy’nin eski dekanı ve yetişkin eğitimi alanında akademik çalışmaları bulunan Dr. Ruud Kronenberg’in açılış konuşması ile başladı. Ardından Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şahin Karasar’ın moderatörlüğünde gerçekleşen, kurumsal akademiler ve üst yönetim ilişkisinin ele alındığı panelde, Borusan Makina Güç Sistemleri Yönetim Kurulu Üyesi Ercüment İnanç ve Hayat Varlık CEO’su Hilmi Güvenal değerli deneyimlerini paylaştı. Zirvede, Garanti Bankası, Turkcell ve Tofaş gibi Türkiye’nin önde gelen kurumlarının Akademi ve Eğitim Birimi yöneticilerinin konuşmacı olarak yer aldığı panel ise Unlearn Academy Kurucusu Dr. Ecmel Ayral’ın moderatörlüğünde gerçekleşti. Yapı Kredi Bankacılık Akademisi ve Migros Perakende Akademisi gibi yurt dışında da bu alanda pek çok ödül almış olan kurumların akademi uygulamaları paylaşımı da farklı oturumlarda gerçekleşti.

TEGEP, zirvede ayrıca eğitim ve gelişim sektörü ve profesyoneller için oldukça önemli olan gelişmeleri ve çalışmaları paylaştı. Bunlardan ilki, her yıl TEGEP tarafından gerçekleştirilen kurumsal eğitim sektör araştırması ve gelinen aşamada öne çıkan bazı veriler oldu. Araştırmanın hedeflenen örneklem sayısına ulaşması ile bu ay sonunda tamamlanmasının hedeflendiği ve sektör için önemli verilerin oluştuğunun aktarıldığı sunumda, bu süreçte henüz araştırılmamış olan kurumlar da araştırmaya katılmaya davet edildi.

İkinci önemli gelişme ise, öğrenme ve gelişim profesyonelleri ile eğitmenler için değerli bir rehber niteliğindeki “Tellling Ain’t Training” (Eğitim Anlatmak Değildir) kitabının çok yakında TEGEP Yayını olarak okuyucularla paylaşılacağı haberi oldu.

TEGEP ayrıca, bu yıl yedincisini gerçekleştireceği Eğitim ve Gelişim Zirvesi’nin tarihini de bu zirvede 24-25 Ekim 2017 olarak açıkladı.

TEGEP Hakkında

TEGEP Eğitim ve Gelişim Platformu Derneği; kurumlar, eğitimciler, akademisyenler ve eğitim alanlardan oluşan paydaşları ile iş birliği içinde fikir üretip, araştırma ve geliştirme yapıp, ilkeler belirleyerek, ülkemizde öncü ve yerel bir öğrenim kültürünün toplumda yayılmasını sağlamak misyonu ile yola çıkmış; öğrenme kültürünü toplumun tüm katmanlarına yaymayı ise vizyon olarak belirlemiş olan bir dernektir. http://www.tegep.org/