KaynaklarEnocta Blog

Kurumsal Eğitim Yönetim Sistemleri Tedarikçilerinin Dünyası

“Büyük Resim”

Acaba Thomas Edison dünyanın ilk eğitim yönetim sistemini öngörmüş müydü?  Ya da ilk eğitimciler, eğitimlerin izlenmesi için gerekli bir sistemi ve altyapıyı hayata geçirmek için ne kadar uzun zaman uğraştılar? Zamanla, kurumsal eğitim yönetim sistemlerinde hangi özellik daha kritik hale geldi? Peki, günümüzde kullanıcılar kurumsal eğitim yönetim sistemlerini nasıl değerlendiriyorlar?

Brandon Hall’un uzman analistlerinden Gary Woodill ve Brandon Hall ekibi, son hazırladıkları raporda, yukarıda yer alan tüm sorulara cevap aradılar. Ortaya, kurumsal eğitim yönetim sistemleri ile ilgili çok güzel bir resim çıkardılar. Biz de bu çalışmayı aşağıda sizler için özetlemeye çalıştık.

Kurumsal Eğitim Yönetim Sistemlerinin Dünü ve Yarını

Aslında bu çalışma, konuyla ilgili hikayeyi, gelişimi ve kurumsal eğitim yönetim sistemlerinin geleceğini araştıran bir çalışmadır. Bu nedenle Gary Woodill, bu rapor ile çok farklı konu başlıklarını irdelemiştir. Raporda irdelenen bazı konu başlıkları ve sorular ise şu şekildedir;

 • Yıllar içinde eğitim yönetim sistemleri nasıl geliştirildi?
 • Eğitim Yönetim Sistemlerinin işlevleri nasıl olgunlaştı?
 • Eğitim Yönetim Sistemi tedarikçilerinin demografik özellikleri (büyüklükleri ve lokasyonları) nedir?
 • Kurumsal eğitim yönetim sistemleri nasıl fiyatlandırılmaktadır?
 • “Ana” eğitim yönetim sisteminin fonksiyonları nelerdir, neler olmalıdır?
 • Kurumsal eğitim yönetim sisteminin kurulmasına ve işlevlik kazanmasına yönelik adımlar ve dikkat edilmesi gereken konular hangileridir?

Bunca önemli soruya cevap bulmayı hedeflemesinin yanı sıra, çalışmayı önemli kılan bir diğer unsur da, katılımcı firma sayısıdır. Söz konusu araştırmaya kaynak olan olan veriler, 117 (yüz on yedi) farklı eğitim yönetim sistemi üreticisi firma üzerinde çalışılarak elde edilmiştir. Bu kadar çok firma ile yapılan bir çalışma, bu güne kadar yapılan en kapsamlı ve en gerçekçi sonuçları içermektedir.

Peki bu çalışmada varılan  sonuçlar nelerdir? İşte bazı satır başları;

 • Eğitim Yönetim Sistemleri gelişme aşamasında değildir. Artık belirli bir olgunluğa erişilmiştir.
 • Söz konusu sistemlerde büyük değişiklikler yerine küçük geliştirmeler yapılmaktadır. Fark, küçük ama önemli etki sağlayan değişikliklerdedir.
 • Önemli saptamalardan bir diğeri ise, eğitim yönetim sistemi piyasasına oyuncuların ağırlıklı ve çoğunlukla, 1998 ve 2004 tarihleri arasında katılmış olduğudur.  Yani piyasa, yakın bir tarihte oluşmuş ve belirli bir olgunluğa kavuşmuştur.
 • Kurumsal eğitim yönetim sistemlerine son dönemlerde yetenek yönetimi ve sosyal medya ile ilgili özellikler ve fonksiyonlar eklenmiştir. Bu fonksiyonlar eklenene kadar, eğitim yönetim sistemlerinin temel özelliklerinin çok daha benzer olduğu, bu yeni fonksiyonlarla bazı farklılaşmaların başladığı görülmüştür.
 • Gelişmiş bir teknolojide, sistemleri birbirinden ayıran temel özelliklerin işe yarar olması, esnekliği, sezgiselliği ve uygulamalarıdır. Eğitim yönetim sistemi üreticisi firmalarının da, aynı temel özellikleri göz önüne aldıkları görülmektedir. Dolayısıyla sistemlerde yaratıcılık, bu konu başlıklarında adım adım ilerleyen bir süreç halinde devam etmektedir.

Bu araştırma raporunda incelenen ve birlikte çalışma yapılan çok sayıda eğitim yönetim sistemi üreticisi firma bulunmaktadır. Bu çalışmada yer alan eğitim yönetim sistemi tedarikçileri iki kategori altında toplanmıştır. Bunlar;

 1. Küçük ve orta ölçekli şirketlere çözümler sunan, sayıca çok küçük tedarikçiler ve
 2. Uluslararası ve Fortune 1.000 firmalarına çözüm sunan, az sayıda büyük tedarikçiler.

Eğitim yönetim sistemi sunan firmalarının çoğunun Amerika’da olduğu görülmektedir. Bu nedenle Amerikan firmalarının eğitim yönetim sistemi piyasasının % 85’ine sahip olması şaşırtıcı değildir. Kanadalı firmalar piyasada ikinci sıradayken, Hintli firmalar ise üçüncü sırayı almaktadırlar.

Tüm tedarikçiler için en büyük Pazar şüphesiz Amerika’dır. Eğitim yönetim sistemlerinin fiyatlamalarının geniş bir yelpazeye yayıldığı görülmektedir. Dolayısıyla birkaç bin dolardan, milyon dolarlık bütçelere uzanan eğitim yönetim sistemleri bulunmaktadır. Bu fiyat aralığına rağmen, eğitime yapılan yatırım olması nedeniyle olsa gerek, piyasada eğitim yönetim sistemlerinin diğer uygulamalara kıyasla daha pahalı bir yazılım olduğu hissi vardır. Bu nedenle, eğitim yönetim sistemi maliyetleri bazı firmalar için hala yüksek olarak değerlendirilmektedir. Ama bu bakış açısının hızla değişmekte olduğunu gösteren çok sayıda veri de bulunmaktadır. Eğitim yönetim sistemi geliştiren firmalar, her yıl, sundukları fonksiyon ve uygulamalara birçok farklı yenilik eklemektedirler. Sürekli gelişen eğitim yönetim sistemleri, kullanıcıların sadece eğitim puanlarını takip eden basit bir programdan çok, tüm gelişimlerini takip ettikleri, farklı birçok özelliği seçenekli olarak sunan entegre ve sofistike sistemler haline dönüşmeye başlamışlardır.

Eğitim yönetim sistemi piyasasındaki araştırmalar, sistemlere bu tip farklı uygulamaların eskisine göre çok daha kısa sürelerde eklendiğini göstermektedir.

Kurumsal Eğitim Yönetim Sistemleri Tedarikçilerinin Dünyası
Bir önceki blog yazısına göz atın.
Bir sonraki blog yazısına göz atın.

Benzer Bloglar

Genel
14/12/2021
4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi
Genel

CNBC tarafından Ekim 2021'de gerçekleştirilen bir ankette teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57'si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Eğitim ve Gelişimde Yeni Dönem
Genel

Çağ değişti. “Eskiden…” ile başlayan cümleleri dikkatli dinlediğimizde ne kadar yol aldığımızı görmemek neredeyse imkânsız. Çağ ile birlikte birçok sektör de değişti. Teknoloji, sanayi, otomotiv, telekomünikasyon ve daha nicesi… Tüm bu değişim ve dönüşümler, eğitim sisteminin değişmesine ve gelişmesine öncülük etti. Bir düşünün, 15 yıl öncesine kadar “mobil eğitim” kavramından bahsedebilir miydik? Elbette edemezdik fakat eğitim platformları hakkında konuşabilirdik. Çünkü mazisi çok daha eskiye dayanıyor. İşte tam da bu noktada, Türkiye’deki ilk e-öğrenme girişimi olan Enocta Platformu hayatına devam ediyor. Günümüzde sadece hayatta kalmak önem arz etmiyor, günün koşullarına uyum sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple platform her gün gelişiyor ve çağa uygun olarak şekilleniyor. Kuşkusuz bu değişimleri tetikleyen en önemli unsurların başında ise gelişen teknoloji ve internet yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Genel

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?” Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?