Kaynaklar

Enocta Blog

Öğrenmede Yeni Boyut: Yeni Bloom Taksonomisi

Her şey büyük bir hızla değişiyor ve gelişiyor. Peki ya, ihtiyaçlarımız ve öğrenme alışkanlıklarımız? Bilgiyi aktarmaktan öte üst düzey düşünme becerileri ile bilgiye ulaşılmasını sağlayan revize edilmiş Bloom Taksonomosi, teknoloji ve iletişim çağına uygun bir öğrenme hiyerarşisi olarak karşımıza çıkıyor.‍Hedeflerin Taksonomisi

Ürün Geliştirmeleri
Sektörden
Eğitim Teknolojileri
Eğitim Araçları
Akademik
Eğitim ve Gelişim
Araştırma
İş Hayatı
Kurumsal Hafıza
Dijital Dönüşüm
Enocta'dan
Liderlik
Ürünler
Kurumsal
Trendler
Eğitim İçerikleri
Genel
Filtreyi Temizle
Eğitim ve Gelişim
15/09/2022
Geleceğin Yetkinliklerine Hazır Mıyız?
Eğitim ve Gelişim

Dünya değişiyor, işler değişiyor, yetkinlikler değişiyor. 2025 yılında hala değerli işler yapabiliyor olmak için sahip olmamız gereken beceriler de değişti. Artık meslekler değil beceriler çağındayız. Bireysel çabanın dışında kurumlar da iş gücünü yeni çağın gerekliliklerine uyumlandırmaya çalışırken harcanacak eforu ve elde edilecek faydayı daha fazla hesaplamaya başladı. Enocta olarak gerek teknolojilerimiz, gerekse içeriklerimiz açısından tam da bugünler için hazırlandık.

Eğitim Teknolojileri
15/06/2022
Eğitimde Metaverse ve E-Öğrenme Dünyası
Eğitim Teknolojileri

Hepimiz artık yepyeni bir dünya ile karşı karşıyayız. Tam yeni bir konuya kulak kesilirken hemen ardından hızlıca yepyeni bir şeyler hayatımıza girmeye başlıyor. Şimdilerde ise “metaverse” kelimesi öylesine popüler oldu ki kripto para ve NFT’den sonra bu aralar en çok söylenen kelimelerden biri haline gelmeye başladı. Durum böyle olunca eğitimde metaverse kavramı da dillerde dolanmaya başladı.

Eğitim İçerikleri
Eğitim Teknolojileri
Ürünler
21/04/2021
Canlı Özel Dersler Yabancı Dil Eğitimine Değer Katıyor!
Eğitim İçerikleri
Eğitim Teknolojileri
Ürünler

İş ortağımız Rosetta Stone, University of Maryland ile birlikte kullanıcılarına sunduğu “Live Tutoring” hizmetinin etkisini araştırdı. Dünya çapında, 309 şirketten, 1.760 kişinin katılımıyla veriler toplandı. Sonuçlar, Live Tutoring'in öğrenme deneyimine ölçülebilir değer kattığını ortaya koydu.

Akademik
Dijital Dönüşüm
Eğitim Teknolojileri
23/03/2021
Veri Analizleri ve Öğrenme Analitiği ile Kişiselleştirilmiş Deneyim
Akademik
Dijital Dönüşüm
Eğitim Teknolojileri

Dijital bir öğrenme ortamında etkileşim içerisinde bulunduğumuz her durumda bir ayak izi bırakırız. Platforma giriş, çıkış zamanlarımız, eğitim izleme, tamamlama durumlarımız, hangi başlıklara daha çok ilgi gösterdiğimiz, sosyal etkileşim oranlarımız gibi çok sayıda veri oluştururuz. Öğrenenler, öğrenme deneyimleri, eğitim programları ile ilgili toplanan bu verilerin, öğrenmeyi ve öğrenmenin kuruma etkisini anlamak ve optimize etmek amacıyla ölçülmesi, analizi ve raporlanmasını öğrenme analitiği olarak tanımlayabiliriz.

Dijital Dönüşüm
Eğitim İçerikleri
Genel
10/03/2021
Yeni PMP Sınavındaki 4 Değişiklik
Dijital Dönüşüm
Eğitim İçerikleri
Genel

Teknolojideki yenilikler ve değişen iş ortamları, proje yöneticilerinin rollerini ve hedeflerini dönüştürüyor. Bu dönüşümle birlikte Project Management Institue (PMI), Project Management Professional (PMP) sertifika sınavının içeriğini bu yılın başında değiştirdi.

Genel
29/12/2020
Harmanlanmış Öğrenme Ortamınıza Webinar ya da Sanal Sınıf Eklemeniz için 5 Neden
Genel

Pandemi sebebiyle sınıf içi yani yüz yüze eğitimlerin yerini, webinarlar ve sanal sınıflar aldı. Eğitmenlerin konuyu, sanal bir toplantı aracı kullanarak (Zoom, Teams, Webex…), öğrenenlere canlı olarak aktardığı bu eğitimlerin benzersiz faydaları var. Bu yazımızda, harmanlanmış öğrenme ortamınıza webinar ya da sanal sınıf eklemeniz için beş nedeni açıklayacağız.

Genel
24/12/2020
Farklı Öğrenme Stillerine Uygun Öğrenme Deneyimleri Yaratmak
Genel

Öğrenme şeklimizin kişiliğimize, beynimizin çalışma şekline, bulunduğumuz ortama ve kültüre bağlı olduğunu biliyor muydunuz?

Genel
23/10/2020
Esnek Profesyoneller için Esnek Dil Öğrenme Çözümü: Rosetta Stone
Genel

Şu sıralar profesyonel dünyada en çok konuşulan kavramlardan biri de esneklik. Hızla değişen dünyaya uyum sağlamak, adapte olabilmek iş dünyası için ilk akla gelen beceriler haline geldi. Kurumlar çalışanlarını bu becerilerle donatmak için çeşitli eğitim ve gelişim programlarına yatırım yapıyorlar. Hizmet aldıkları eğitim teknolojilerinin de sürekli değişen dünyaya ve esneme kabiliyeti artan çalışanlarına uyum sağlamasını bekliyorlar.

Genel
12/08/2020
Değişen Dünyada Kişisel Liderlik
Genel

Kişisel Liderlik, yaşamın her alanında bireysel olarak bir üst noktaya çıkmamızı sağlayan en önemli yeteneklerden. Bu yeteneğin içinde bulunduğumuz dönemde aldığı kritik hal, hayatımızın direksiyonuna nasıl geçeriz gibi birçok soruya yanıt bulduğumuz webinarımızda, Kemal İslamoğlu bizlerle buluştu.

Genel
28/07/2020
Eğitimde Yapay Zekâ ve Eğitimcilere Sunacağı Fırsatlar
Genel

Dijitalleşme sürecinde, hepimizin karşısına çıkan “makine öğrenmesi” ve “eğitimde yapay zekâ” terimleri, günümüz dünyasında algoritmalar yoluyla karar alma mekanizmasında, insan müdahalesini azaltıp daha iyi sonuçlar elde etmemize yardımcı oluyor.

Genel
20/07/2020
Yeni Başlayanlar için Percipio
Genel

İş ortağımız Skillsoft’un ödüllü öğrenme deneyimi platformu Percipio, öğrenenlere, sürekli zenginleşerek büyüyen bir içerik kütüphanesi sunuyor. Liderlik gelişimi, iş ve yönetim becerileri, dijital dönüşüm, teknoloji ve yazılım geliştirme konularında farklı formatlarda binlerce içerik, her gün 2 milyondan fazla kullanıcı tarafından erişiliyor.

Genel
27/05/2020
Etkili Online Dil Eğitimi için Bilmeniz Gereken 4 Şey
Genel

Herhangi bir çevirim içi (online) dil eğitim programını başarılı bir şekilde yönetmek için, öğrenenin performansını ölçmek ve sürekli takip etmek kritik öneme sahiptir. Tüm kurumsal eğitim başarı faktörlerinin ortak bir yanı vardır: öğrenenlerinizin sürece dahil olmaları ve bunu göstermeleri.

Genel
28/04/2020
Evden Çalışma Stresiyle Baş Etmek
Genel

Bazılarımız için, uzaktan çalışmak alışılmış bir durum değil. Bir salgın sebebiyle uzaktan çalışmak zorunda kalmak ise hiç kimse için alışılmış bir durum değil. Çoğumuz ilk defa salgın sebebiyle evden çalışmayı deneyimliyor. Rutinimizdeki böylesine bir değişiklik, hepimiz için stres yarattı.

Genel
28/04/2020
Evden Çalışmak ve Ergonomi
Genel

Her yıl yaklaşık 300.000 çalışan kas-iskelet sistemi hastalıkları nedeniyle çalışamaz duruma geliyor ve işe gidemiyor. Kas ve iskelet rahatsızlıkları, hemen hemen her endüstride en sık görülen hastalıklar. Amerikan Ulusal Tıp Akademisi, bu hastalıklarla ilişkili maliyetlerin – tazminatlar, iş göremezlik ödeneği ve verimlilik kaybı - yıllık 45 ila 54 milyar dolar arasında olduğunu tahmin ediyor.

Genel
28/04/2020
Evden Çalışırken Bunları Yapmayın!
Genel

Ofiste geçen uzun bir günün ardından sığındığımız yer şimdi ofisi emdi! Artık iş ve ev tek bir yerde, zamanımızı nasıl yönettiğimiz bizim için çok önemli. Evden çalışmak fazla özgürlük sunuyor, bu da iş-yaşam dengesi için harika, fakat tüm kaçınılmaz dikkat dağıtıcı unsurlarla, uzaktan çalışmaya uyum sağlamak zor olabilir.

Genel
28/04/2020
Sanal Takımınızı Motive Etmek için İpuçları
Genel

COVID-19 salgını, uzaktan çalışmayı zorunlu kılarak, yöneticilere yeni bir çalışma dinamiğini tanıttı. Ekiplerin, sanal ortamda motive ve üretken kalmasını sağlamak için, yöneticilerin tedbirli ve sağduyulu davranması bekleniyor. İşte sanal motivasyonu doğru şekilde yapabilmek için bazı ipuçları:

Genel
28/04/2020
Sanal Ekipler'e Bağlantıda Kalma İpuçları
Genel

“Normal şartlar altında” bile, “mobil” çalışmaya geçiş bir başarı aslında. Evden çalışmaya salgın nedeniyle ilk kez geçtiğimiz ay başlayanlar olarak, sayısız kişisel ve profesyonel öncelikle aynı anda başa çıkmaya çalıştık.

Araştırma
28/01/2020
‘İşimizin Geleceği’ için “Upskilling” ve “Reskilling”
Araştırma

Tüm dünyada dijitalleşme ve otomasyonun iş dünyası ve mesleklere olan etkileri ve bu dönüşümün nasıl yönetilmesi gerektiği konusunda çalışmalarını sürdüren McKinsey, geçtiğimiz hafta Türkiye’de iş birliğine dayalı, köklü ve fayda sunan bir dönüşüm için aksiyon odaklı bir rehber sundu.

Genel
22/01/2020
Öğrenme Evreleri
Genel

“Öğrenme” meselesi en ilkel haliyle baştan sona, çocukluktan yetişkinliğe nasıl ilerliyor? İnsan yaşamı boyunca her gün öğrenme ihtiyacı ile ilerler. Ayakta kalma içgüdüsü, duyguları, yetenekleri, bulunduğu ortam, çevre vb. unsurlar insanı her zaman yeni bir şeyler öğrenmeye tetikler

Eğitim İçerikleri
Eğitim ve Gelişim
Genel
04/11/2019
İş Yaşamında Cinsiyet Eşitliği
Eğitim İçerikleri
Eğitim ve Gelişim
Genel

Geçen hafta dokuzuncusu düzenlenen TEGEP Eğitim ve Gelişim Zirvesi’ne katılma fırsatım oldu. İki gün boyunca ana ve paralel oturumlarla süren etkinliğin teması akıştı. Oturumlardan biri de “İş Yaşamında Cinsiyet Eşitliği” üzerine olunca kaçırmak istemedim. Toplumsal cinsiyet eşitliği üzerine çalışan Dr. Canan Aratemur Çimen ve Dr. Ece Paralı Öztan, kendi işyerimizde ve eğitimlerimizde farkındalığın ötesine nasıl geçebileceğimizi tartıştı. Benim için oldukça bilgilendirici bir seanstı, aldığım notları paylaşmak istedim.

Sektörden
Trendler
Genel
18/10/2019
Önümüzdeki 10 Yılı Etkileyecek Yeni Teknolojiler
Sektörden
Trendler
Genel

Yeni teknolojilerin gelip geçici mi yoksa ticari olarak uygulanabilir mi olduğunu nasıl ayırt edersiniz? Amerikan teknoloji araştırma şirketi Gartner tarafından geliştirilen, Teknoloji İlerleme Döngüsü (Hype Cycle) metodolojisi, teknolojilerin olgunluğunu, benimsemesini ve uygulamasını grafiksel bir sunumla ortaya koyuyor. Bu sayede bir teknolojinin veya uygulamanın zaman içinde nasıl geliştiğine dair bir bakış açısı sunarak, iş hedeflerinin gerçekleştirilmesi bağlamında teknoloji yönetimi için sağlam bir fikir kaynağı sağlıyor.

Eğitim Araçları
Ürünler
Kurumsal Hafıza
19/09/2019
YazıyorumPRO ile Eğitimde Yeni Nesil İletişim ve Paylaşım Deneyimi Yaratın
Eğitim Araçları
Ürünler
Kurumsal Hafıza

Sosyal medya, yeni iletişim ve paylaşım ortamı olarak son yıllarda insanların hayatına oldukça nüfus etmiş bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. İnsanlar bu ortamlarda düşüncelerini, bilgilerini ve hatta eserlerini paylaşarak kendini ifade etmekle kalmayıp aynı zamanda kitleler arası etkileşimlerin içerisinde de yer alma fırsatını buluyorlar.

Eğitim ve Gelişim
Enocta'dan
15/08/2019
Tatil Sendromunu Ortadan Kaldıracak Enocta Eğitimleri
Eğitim ve Gelişim
Enocta'dan

Tatil sonrası sendromu, maalesef iş hayatımızdaki gerçeklerden bir tanesi. Belki de uzun zaman beklediğimiz bir tatilden normal hayatımıza döndüğümüz zaman bir hayal kırıklığı ve bir stres ile karşılaşıyoruz. E-postalar, işler ve toplantılar, tatilin bitmesinin getirdiği hüzün ile birleşiyor, çalışmaya geri dönmeyi zor bir hale getiriyor.

İş Hayatı
08/08/2019
Tatilden Döndükten Sonraki İlk İş Günü Sendromunu Yenmek
İş Hayatı

Tatilleri hepimiz çok sevsek ve iple çeksek de, işe dönmeden önceki gün yani tatilin son günü hepimiz için oldukça zorlu geçiyor. Tatilde geçen sürede biriken e-postalar, yavaş yavaş artarak büyüyen işler ve kaçırılan toplantılar, tatilin bitmesinin getirdiği hüzün ile birleştiği zaman, çalışmaya geri dönmek psikolojik olarak altından kalkması oldukça zor bir iş haline geliyor.

Kurumsal Hafıza
Genel
02/08/2019
Kurumsal Hafızayı Kayıt Altına Almak
Kurumsal Hafıza
Genel

Kurumsal hafızayı korumak, kayıt altında tutmak ve yeri geldiğinde ulaşmak şirketlerin iş akışında en büyük ihtiyaçlardan bazıları. Partnerlerle yapılan toplantının çıktıları, aylar önce yollanan maliyet tablosu e-postası, ürün kullanım kılavuzu, şirket içi eğitim raporları ve benzer dokümanları depolamak, bulmak büyük önem arz ediyor. Kurumsal hafızayı kayda almak için şirketler pek çok yola başvurabiliyor.

Kurumsal Hafıza
31/07/2019
Değişen ve Gelişen Dünya'da Kurumsal Hafızanın Önemi
Kurumsal Hafıza

Hız… Akış… Özellikle internetin artık bir temel hak konumuna gelmesi ve aktarım hızlarının inanılmaz boyutlara ulaşması ile hayat daha da tempolu hale geliyor. Bugün 5G teknolojileri, Gbps seviyesinde internet hızları, 4K çözünürlüğünde oyun ve film akışları ve yüksek kaliteli müzik yayınları, artık aşina olduğumuz şeyler. 

Eğitim Araçları
Kurumsal Hafıza
02/08/2019
YazıyorumPRO ile Kurumsal Hafızanızı Yönetin
Eğitim Araçları
Kurumsal Hafıza

Kurum içi pek çok içerik e-postalarda ve toplu mesaj gruplarında kaybolup gidiyor. Her çalışanın deneyimlerini anlaşılır şekilde paylaşması, kurum içi bir platform olmadığı takdirde çok zor. Kurumların bu sorunlarını ortadan kaldırmak için geliştirilmiş YazıyorumPRO, kurum içi (veya halka açık) bir blog altyapısı. Kolayca içerik üretilebilmesi ve kurumsal hafızanın düzenli şekilde aktarılması için tasarlanmış YazıyorumPRO’nun sunduğu araçlar ile kurumsal hafızanızı korumak ve geliştirmek gayet kolay.

Dijital Dönüşüm
17/07/2019
Dijital Dönüşümde Eğitimin Önemi
Dijital Dönüşüm

Dijital dönüşümün ciddiyetinin hepimiz farkındayız. Geçtiğimiz yıllarda kurumların hayatına giren en önemli konulardan biri olan dijital dönüşüm, bu süreçten geçen firmaların rekabette öne çıkmasını, geçmeyen firmaların ise rekabette geri kalmalarını sağlıyor. Dijital dönüşüm ve gereklilikleri ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz, öncelikle Dijital Dönüşüm Nedir blog yazımıza göz atabilirsiniz.

Dijital Dönüşüm
19/07/2019
Eğitimde Dijital Dönüşüm Yol Haritası
Dijital Dönüşüm

Dijital dönüşüm sürecinde eğitimin oldukça kritik bir yeri var. Çalışanların dijital dönüşüm süreci ile ilgili kavramlara ve sürece önceden hakim olması, organizasyonda sürekli öğrenme kültürünün oluşması ve geleceğe adapte olunabilmesi için, kurum içi eğitim programlarını önceden planlamak oldukça önemli. Bu süreç, sürecin başarılı mı başarısız mı geçeceğini bile belirleyebiliyor.

Dijital Dönüşüm
Eğitim Teknolojileri
Trendler
08/07/2019
Dijital Dönüşüm Nedir?
Dijital Dönüşüm
Eğitim Teknolojileri
Trendler

Dijital dönüşüm, tüm kurumların içinden geçmesi gereken zorunlu bir süreç. Bu süreç, son yıllarda iş dünyasında en çok konuşulan konulardan bir tanesi. Küreselleşen dünyada kurumların en büyük önceliği de, dijital dönüşüm dediğimiz yeniden yapılanmayı, dijitalleşmeyi, yenilenmeyi kurum içerisinde uygulamak.

Eğitim Teknolojileri
Trendler
13/06/2019
Öğrenme Yönetim Sistemlerinde Mobil Öğrenme Deneyimi Neden Önemli?
Eğitim Teknolojileri
Trendler

Öğrenme yönetim sistemleri, başlangıçta masaüstü uygulamaları olarak ortaya çıkmış olsalar da, sonrasında yaygın şekilde web-tabanlı teknoloji platformları halini aldılar. Bu sistemler, ortaya çıktıkları 90’lı yılların sonundan itibaren özellik bakımından zenginleştiler, daha çevik ve güçlü yapılar haline geldiler. İş dünyasının büyük oranda dijitalleştiği bu dönemi takip eden yıllar boyunca, her gün daha fazla kurum öğrenme yönetim sistemlerine geçiş sağladı ve dijital / sınıf-içi kurumsal eğitimlerini bu sistemler üzerinden yönetmeye başladılar.

Enocta'dan
Sektörden
Trendler
12/06/2019
Kurumsal Akademi Zirvesi 2019: Gelecek Çok Yakın
Enocta'dan
Sektörden
Trendler

Eğitim ve Gelişim Platformu Derneği (TEGEP) tarafından her sene düzenlenen Kurumsal Akademi Zirvesi, bu sene 29 Mayıs’ta gerçekleşti. Geçtiğimiz senelerde olduğu gibi, bu sene de Enocta olarak zirvede yer aldık.

Kurumsal
Genel
10/05/2019
Kurumsal Eğitimlerde Dijital Dönüşümün Faydaları
Kurumsal
Genel

1801 yılında kara tahta icat edilene kadar, eğitimlerde öğretmenlere dayalı genelde sözel bir anlatım yöntemi hakimdi. Görsel anlatıma ve yaratıcılığa imkan tanıyan kara tahta, o yıldan sonra Dünya’da yayılmaya başladı. 1980’de beyaz tahta hayatımıza girene kadar ana araç olan kara tahta ve tebeşir, zaman içerisinde yerini tahta kalemi ve beyaz tahtaya bıraktı.

Sektörden
Trendler
Genel
17/04/2019
Geleceğin Öğrenme Deneyimleri
Sektörden
Trendler
Genel

M.Ö. 535 ile 475 yılları arasında İzmir’de, Efes’te yaşamış olan ünlü düşünür Herakleitos’un hepimizin bildiği ve oldukça doğru bir sözü var; Değişmeyen tek şey, değişimin kendisidir.

Genel
05/04/2019
VUCA Dünyasında Değişimi ve Öğrenme Anlarını Yakalamak
Genel

Güneş doğarken aklında onlarca yapılacak işle kalktı yatağından Zeynep Hanım. Bu kez tüm işleri yetiştirip rahat bir nefes alma umuduyla gitti işine. O koşuşturmacanın içinde yöneticisinden gelen bir telefonla tüm planları alt üst oldu. Aldığı haber her zamanki gibi tüm işlerinin önüne geçecek kadar önemliydi. Zeynep Hanım’ın yapılacak işler listesi uzadıkça uzuyordu. Bir yandan da kızının doğum günü için hazırlayacağı sürprizi düşünüyordu.

Kurumsal
20/02/2019
Dijital Liderin En Önemli 6 Özelliği
Kurumsal

Dijital dönüşümün neden gerektiğini çok sık konuştuk. Bu yazıda da dönüşümün nasıl yapılacağına değineceğiz. Bu konuda pek çok etken mevcut olmakla birlikte, liderin rolünün kritik olduğu açıktır.‍

Genel
26/07/2017
Enocta Gelişim Programları
Genel

Günümüz öğrenme yaklaşımı olan Yeni Nesil Öğrenme bakışını hazır ürünlerimiz olan Enocta Gelişim Kataloğuna da yansıttık. Yeni döneme tüm içeriklerimizi gelişim programları çatısı altında kurguladığımız 30 farklı Gelişim Programı sizlerle buluşuyor olacak.

Eğitim Teknolojileri
Eğitim ve Gelişim
Kurumsal
11/05/2017
Yeni İş Hayatında Yeni Nesil Öğrenme
Eğitim Teknolojileri
Eğitim ve Gelişim
Kurumsal

Aslında yeni olan sadece iş hayatı değil. İş hayatını kökünden değiştiren pek çok önemli dijital, sosyal ve ekonomik etmenlerle karşı karşıya olduğumuz kesin. Aynı unsurlar ve hatta daha fazlası bireyler olarak bizlerin hayatlarını da derinden etkiliyor. İklim değişikliği, savaşlar, mülteci sorunu, terör, ekonomik sıkıntılar ve siyasi gelişmeler, dünden daha farklı bir yaşamı zorunlu kılıyor. Tüm bu olup bitenler olurken, eğitim, gelişimin ve öğrenmenin aynı kalması ve hatta aynı hızda değişime devam ediyor olması mümkün değil, yeterli de değil. Dijital çağa ayak uydurmamız, bu çağın gerektirdiği becerileri kazanmanız ve azalan dünya kaynaklarını daha etkin kullanmamız için, bireysel olarak yeni nesil bir öğrenme ihtiyacımız var. Öte yandan artan rekabet, hızlı değişim, dijital dönüşüm ve verimlilik baskısı nedeniyle, iş hayatında eğitimi, gelişimi ve daha doğru bir ifadeyle öğrenmeyi yeniden tasarlamamız, ezber bozmamız şart.

Liderlik
27/12/2016
Mükemmel Liderler Kendilerine Eleştirel Sorular Sormak İçin Uygun Zamanı Bekler
Liderlik

Deepak, özellikle şu 3 temel soruyu ön plana çıkartıyor: “Ben kimim? Ne yapmak istiyorum? Beni ne tatmin eder?" Ancak, bu sorulara hızlı cevap verme dürtüsünü engellememiz gerektiğini de vurguluyor. “Önemli olan nokta, bu soruları yaşamak; hayat zaten sizi cevaplara götürecektir” diye de ekliyor.

Liderlik
26/12/2016
Mükemmel Liderler Hikaye Anlatır ve En İyi Hikayeler Aşk Hikayeleridir
Liderlik

Liderlik etmek istediğiniz bir işin, şirketin ya da kurumun hikayesini yazmak için, Deepak önce kendi aşk hikayenizi yazmanızı, ardından bu hikayeyi yaşamanızı ısrarla tavsiye ediyor. Ünlü roman ya da filmler gibi, en iyi liderlik anlatımları eğlenceli ve anlamlıdır. Ancak bu hikayeler sizde yankı bulmuyorsa, belki de yanlış hikayeyi yazıyorsunuzdur.

Liderlik
Genel
26/12/2016
Mükemmel Liderler İç Benleriyle İletişim Halindedir
Liderlik
Genel

Geçtiğimiz günlerde "Liderlik Ruhu” isminde Deepak'ın girişimci, lider ve iş adamı tanımlarındaki bilinen kavramları, paralel antik ruhani gelenekler ile ifade ettiği mükemmel liderlik tanımlarını keşfettim ve çok şaşırdım. Birkaç yazı dizisiyle de, buradaki liderlik anlatımlarını, görüşlerini paylaşmayı planladım. Kendinizi yönetici, belki de meditasyon yapan biri olarak tanımlıyor olabilirsiniz. (belki de ikisi birden) Mükemmel liderliğin, yaşamı derinden dinlenilen ve özelliklerinin evrensel olduğu gerçeğini görebilirsiniz.

Liderlik
Başarılı Liderlerin 4 Ortak Özelliği
Liderlik

Bir lideri şirketinin ve ekibinin başarısına yol açan, bir lideri tutumlarıyla sıradan bir insandan ayıran aşağıdaki 4 liderlik özelliği, havayolu şirketlerinden otellere, başarılı startup girişimlerine, telefon operatörlerinden, bankalara kadar farklı alanlardaki sektör lideri iş adamlarında ortak olarak öne çıkan özellikler olduğunu söyleyebiliriz. İşte şirketleri başarıya götüren o 4 liderlik mantrası.

Liderlik
Y Kuşağı ve Liderlik Boşluğu
Liderlik

Doğru liderlik Y kuşağının en büyük problemi. Y kuşağı olarak adlandırılan jenerasyon işgücünün en büyük kısmı olmaya başladıkça, onların isteklerine, hedeflerine ve bakış açılarına daha çok dikkat ediliyor. 2014’de sürdürülen Gigoam Araştırması – “Modern İş Gücü” raporlarında, bu jenerasyonun bir önceki jenerasyonlar arası iş yeri ve iş teknolojileri hakkındaki düşünce farklılıkları incelenmiş. En belirgin bulgulardan birisi Y kuşağının diğer jenerasyonlara göre iletişim uygulamaları, yüz yüze buluşmalar ve işbirliği araçlarını kullanarak birbirine fikirsel olarak daha entegre olmaları.

Trendler
14/12/2016
Mikro Öğrenme Neden Eğitim ve Gelişim Stratejinizin Bir Parçası Olmalı ?
Trendler

Küçük parçalara bölünmüş bilgilerin çalışanların favori eğitim içeriği olduğu herkesin malumu. Hatta bir araştırma öğrenenlerin %94’ünün 10 dakikadan daha kısa süreli e-öğrenme içeriklerini tercih ettiğini ortaya koyuyor. Onlara göre bu tür içerikler tabiri caizse nuggettan farksız. Aynı araştırmadaki yaygın sonuçlardan biri de sıradan e-öğrenme materyalinin çok fazla bilgi içerdiği. Dikkat süresinin giderek azaldığını da göz önünde bulundurursak öğreneceğimiz bilgiler mümkün olduğunca kısa, öz ve dolu dolu olmalıdır.

Liderlik
Kurumsal
Genel
14/11/2016
Liderliğin 4 Çeşidi ve Duruma Uygun Kullanılması
Liderlik
Kurumsal
Genel

Ufak çaplı bir yönetici olarak algılanmaktan ve isteklerinizi uygulatamamaktan rahatsız mı oluyorsunuz? İşte yönetim tarzınızı değiştirmek ve ekibinizin sizi tekrar sevmesini daha aktif çalışmasını sağlamak için yapmanız gerekenler.

Kurumsal
Genel
07/11/2016
Kurumsal Eğitim İçeriği Hazırlarken Cevaplamanız Gereken 6 Soru
Kurumsal
Genel

Online öğrenmeyi uygulamadan önce düşünmeniz gereken en kritik noktalardan biri içeriktir. Öyleyse, şirketler içeriklerinin hazır olması konusunda nasıl daha gerçekçi ve nokta atışı olabilirler? İşte içeriklerinizi oluştururken sormanız gereken 6 soru.

Genel
04/11/2016
Harmanlanmış Öğrenmenin Kurumsal Eğitim İçin 6 Temel Faydası
Genel

“Harmanlamak ya da harmanlamamak” – sorunuz bu mu? Belki de soruyu şu şekilde sorarsınız: “İş ihtiyaçlarımız için en etkili kurumsal eğitim modeli hangisidir?”‍Ne şekilde sorarsanız sorun, cevap hep en iyi sonucu elde etmek için farklı eğitim methodlarının birleştirilmesidir. Farklı methodlar ve uzun vadeli planlama daima eğitimi daha etkili ve kalıcı hale getirir. Gelin harmanlanmış öğrenmenin kurumsal eğitime sağladığı 6 temel faydayı inceleyelim.

Genel
03/11/2016
Takım Liderliğinin Temel Prensipleri
Genel

Büyük ve küçük birçok başarılı şirketin liderlerinde yapılan araştırma sonucunda liderlerin deneyimlerinden ders çıkarıp öğrenerek temel bazı prensipleri iş hayatlarında uyguladıklarını ortaya koyuyor. Başarılı liderlerin öğrendiği derslerden birkaçı şu şekilde...

Kurumsal
20/10/2016
Başarılı Bir E-Öğrenme Projesinin Unsurları
Kurumsal

E-öğrenme projelerinin başarıları, hiç şüphesiz eğitim gelişim profesyonellerinin son dönemlerde oldukça yakından takip ettiği en önemli konulardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Genel
13/10/2016
E-Öğrenme’de “Büyük Veri” Kullanımı Performansınızı Nasıl Etkiler?
Genel

Büyük Veri (Big Data) terimini daha önce duymuşsunuzdur. Dijital verinin entegre biçimde e-öğrenme dünyası ile nasıl ilişkili olduğunu bu yazıda anlatmaya çalışacağım. Öncelikle "Big Data - Büyük Veri" kavramı nedir ona bir bakalım.

Trendler
Genel
05/10/2016
Kurumsal Eğitimlerde Mikro Öğrenmeyi Kullanmanız Gerektiğini Anlatan 4 Neden
Trendler
Genel

Neden artık hap gibi içerikler hazırlıyoruz ya da neden artık bu tarz eğitimler tasarlamaya ihtiyaç duyuyoruz?‍ Değişen ve gelişen teknoloji, mobil cihazların hayatımızın değişmeyen bir parçası oluşu, eğitimlere ayrılan bütçelerin gitgide azalması, sorunlara bir an önce çözüm bulunabilmesi için çok kısa sürede eğitimlerin tasarlanmasının istenmesi geleneksel e-öğrenme içeriklerinin yerini hap gibi içerikler alıyor. Diğer yandan insanların dikkat uzunluğu giderek düşüyor. Dolayısıyla, eğitimlerinde değişen alışkanlıklara uygun biçimlenmesi gerekiyor.

Trendler
05/10/2016
VUCA - Yeni Dünya Düzeni Sizin için Neden Önemli ?
Trendler

Güneş doğarken VUCA dünyasında; Hande Hanım ve Ahmet Bey işe, Berkecan okula gitmek için uyanır. Vakit bir an önce yola çıkıp o büyük kalabalığa karışma vaktidir. Arabalarına binerler ve yüzlercesinin içinden karınca misali yol alır giderler. Biraz şanslılarsa iş yerleri ve okul birbirine çok yakındır, değilse de böyle olması için ellerinden geleni yaparlar. Onların sistemli olduğu düşünülen hayatları vardır. İşe gidiş geliş saatleri, ne kadar sürede ne yapacakları bellidir. En azından öyle olduğu düşünülür. Gün boyu 4 farklı dersi, 6 saat boyunca dinler Berkecan. Hande Hanım ve Ahmet Bey günde 10 farklı raporu inceler, 2 toplantı yapar, 20 imza atar, 40 mail gönderir, sıklıkla Berkecan’ı düşünürler.

Trendler
28/09/2016
Eğitimde Hikayeleştirmenin Önemi
Trendler

Hepimiz masal ve hikayelerle büyüdük. İyi kalpli çocuklar, kötü canavarlar, güzel prensesler, öpünce prens olan kurbağalar… Bunlar hep ilgimizi çekti, hiç bitmesin istedik. Yıllar geçtikçe hikayeler iletişimimizin büyük bir kısmını oluşturmaya başladı. Hikâyeler, geçmişte yaşananlar arasında bağ kuran bir köprü gibidir. Üstelik, birden fazla duyguya hitap ettiği için hem akılda kalıcı hem de ilgi çekicidir. Bu nedenle başarılı hikâyeler, iş dünyası, pazarlama, reklam, sinema, medya, eğitim gibi birçok sektörde kullanılır.

Genel
22/08/2016
Perakende Sektörüne Özel Eğitimler
Genel

Sabancı Edu ve Enocta iş birliği ile hazırlanan perakende içerikleri kariyer geliştirme fırsatı sunuyor! Perakende sektörü, gün geçtikçe gelişen ve farklılaşan müşteri ihtiyaçları ve özellikle teknolojinin gelişmesiyle değişen şartlara ayak uydurmayı gerektirmekte. Eğlenceli konseptlerle akılda kalıcılığı yüksek, öğrenmeyi kolaylaştıran eğitimler sayesinde çalışanlarınız öğrendiklerini hayata geçirirken hiç zorlanmayacak. Ayrıca, çalışanların kendini değerlendirebilmesi için her dersin sonunda ara testler olacak. Tüm paket tamamlandığında oyun tabanlı bir öğrenim değerlendirme modülü olacak. Peki, bu eğitimlerde neler var?

Genel
20/04/2016
E-Öğrenmede Olmazsa Olmaz 5 Tasarım Prensibi
Genel

Hız kesmeden gelişen teknoloji sayesinde, her geçen gün yeni teknolojik oyuncaklarla tanışıyor, dudağımızı uçuklatan gelişmelere hep beraber tanıklık ediyoruz. Çıkan her yeni ürün gerek işlevsellik, gerekse tasarım anlamında beklentilerimizi sürekli olarak artırmamıza yol açıyor. Enocta’nın içerik üretim ekibi de bu gelişmeleri yakından takip ederek e-öğrenme içeriklerinin günümüz kullanımına uygun hangi prensiplerle yaratılması gerektiği konusunda kafa patlatıyor. İçerik üretim süreçlerimizi sürekli geliştirerek yeni teknolojilere uygun içerik formatlarını ve konseptlerini yakalamak ve paralelinde ürünlerimizle ilgili yeni teknolojik tasarım yaklaşımlarını takip ederek kendi sürecimiz ve e-öğrenme içerisindeki yerinde başarılı uygulamalarla içeriklerin katma değerini arttırmak en büyük hedefimiz arasında yer alıyor.

Eğitim Teknolojileri
Kurumsal
Genel
20/04/2016
IoT ve BigData ile Yeni Cesur Dünyanın Keşfi
Eğitim Teknolojileri
Kurumsal
Genel

6 Ocak’ta Microsoft’un ODTÜ’de düzenlediği IoT ve BigData etkinliğine katılma fırsatı yakaladım. Açılışını Microsoft Türkiye’nin Genel Müdür Yardımcısı Cavit Yantaç’ın yaptığı etkinlikte Microsoft’un bu alanlarda çalışmaları bulunan İbrahim Kıvanç, Engin Polat, Daron Yöndem gibi önemli profesyonelleri Microsoft’un bu konulardaki yaklaşımından ve çözümlerinden bahsettiler. Ama etkinliğin en önemli konuğu şüphesiz Microsoft’un CEO’su Satya Nadella’ydı. Türkiye’ye ilk ziyaretini yapan Satya Nadella Microsoft’un özellikle önümüzdeki 10-20 yıllık dönemdeki vizyonunu ve bu konulardaki yaklaşımını bizlere aktardı. Açıkçası oldukça heyecan verici ve ufuk açıcı bir etkinlik oldu. Peki nedir bu IoT ve BigData? Bizim hayatımızı nasıl etkileyecek?

Eğitim Teknolojileri
Eğitim ve Gelişim
Kurumsal
20/04/2016
E-öğrenmenin Şirketlere Sağladığı 8 Fayda
Eğitim Teknolojileri
Eğitim ve Gelişim
Kurumsal

Günümüzde hem kurumlar, hem de çalışanlar değer kaybetmemek için hızla gelişen yeni standartlara, uygulamalara ve teknolojilere ayak uydurmak zorundalar. Bunun yolu da sürekli eğitimden geçmektedir. Çalışanlarına doğru eğitim yatırımı yapan kurumlar hem kendilerine değer katmakta hem de çalışanlarında işlevselliği, performansı ve kaliteyi arttırıp, çalışan memnuniyetini ve güvenini de perçinlemektedirler.

Eğitim ve Gelişim
Genel
20/04/2016
Yetişkin Eğitiminde İşinizi Kolaylaştıracak 10 İpucu
Eğitim ve Gelişim
Genel

Günlük yaşamımızda o kadar meşgulüz ki… Hepimizin yoğun geçen bir iş hayatı var... Evde, tamamlanacak görevlerimiz ve biraz olsun birlikte vakit geçirmeyi umut eden ailemiz bizi bekliyor. Arkadaşlarımızla ve dostlarımızla zaman geçirmek için fırsatlar yaratmaya çalışıyoruz. Kendimize bile zor zaman ayırıyoruz. Bir de bu yoğunluğun üzerine tamamlanması gereken e-öğrenme derslerinin eklendiğini düşünebiliyor musunuz? Zaten akademik hayattan, ders çalışmaktan ve çalışarak bir şeyler öğrenmekten uzaklaşmış bireylerin tekrar kendi başına çalışarak öğrenmesini sağlamak yeterince zorken bir de onların yoğun ajandalarına girip ilgilerini e-öğrenme içeriğine çekmek ve bu eğitimi tamamlamak için motivasyonu artırmak, daha da zor bir hal alıyor.

Eğitim Teknolojileri
Kurumsal
Trendler
30/03/2016
Uzaktan Eğitim ve E-Öğrenmenin Tarihçesi
Eğitim Teknolojileri
Kurumsal
Trendler

Hepimizin bildiği gibi Türkiye’de e-öğrenme’nin tarihçesi Enocta ile başladı. Peki, dünyada e-öğrenme hangi aşamalardan geçti? Bilinenin aksine sadece 10-15 yıl önce ortaya çıkmadı. Kılıktan kılığa girerek bugünlere geldi. Bazı önemli tarihsel gelişmelerle uzaktan öğrenme ve e-öğrenmenin yolculuğuna göz atalım.‍

Eğitim Teknolojileri
Kurumsal
Trendler
30/03/2016
İçerik Tasarımında İhtiyacı Belirmeye Yardım Eden 3 İpucu
Eğitim Teknolojileri
Kurumsal
Trendler

‍İhtiyaç deyince akla ilk kim gelir? Maslow. Maslow’un ihtiyaç hiyerarşisini bilirsiniz. En altta olan 1. adım fizyolojik ihtiyaçlar; yemek, içmek, uyumak gibi. Bedenimizin varlığını sürdüren şeyler. 2. adım güvenlik ihtiyacı; barınma, tehlikelerden korunma, güvenli yaşama gibi. 3. adım sevme, sevilme ihtiyacı; sosyal ihtiyaçlar, bir gruba ait olma, ilişki kurma gibi. 4. adım, saygınlık ihtiyacı; başarı elde etme, saygınlık kazanma, tanınma gibi. 5.adım kendini gerçekleştirme ihtiyacı ise, tüm alt kategorideki ihtiyaçlar karşılandıktan sonra kişinin kendini geliştirmesi, zorlu hedefleri başarması, performansı artırması ve yetenekleri gerçekleştirmesini kapsar. Peki, sizin neye ihtiyacınız var?

Eğitim Teknolojileri
Kurumsal
Trendler
28/09/2015
TIN CAN API
Eğitim Teknolojileri
Kurumsal
Trendler

Tin Can API (Yeni Nesil Scorm) öğrenme içeriklerinin ve öğrenme sistemlerinin birbirleriyle konuşmasına izin veren e-öğrenme yazılımı özelliğidir. Tin Can’in Google’daki karşılığı bu şekilde. Peki e-öğrenme sistemlerinin konuşması ne demek? Konuşarak birbirlerine ne söylüyorlar? Konuşmasalar ne olur?

Eğitim Teknolojileri
Kurumsal
Trendler
21/10/2015
Çevik (Agile) Yazılım Geliştirme Süreci
Eğitim Teknolojileri
Kurumsal
Trendler

Enocta yazılım geliştirme ekibi olarak Mayıs 2015 başında, “Waterfall” olarak tanımlanabilecek yazılım geliştirme süreçlerimizi değiştirerek , farklı disiplinlerde de kullanılan çevik (agile) proje yönetim metotlarından “Scrum” yöntemini kullanmak üzere adımlarımızı attık.

Eğitim ve Gelişim
Kurumsal
25/01/2016
Doğru E-Öğrenme Stratejisi: 1 - Yeni Başlayan Kurumlar İçin
Eğitim ve Gelişim
Kurumsal

E-öğrenmeye uyum ve tutundurma‍ E-öğrenmenin kurumların eğitim planlarının etkin bir parçası olabilmesi için, öncelikle eğitim, insan kaynakları ve bilgi teknolojileri departmanları çalışanlarının, e-öğrenmeye uyum sağlanabilmesiyle ilgili bir arada çalışmaları önem taşıyor.

Eğitim ve Gelişim
Kurumsal
25/01/2016
Bazı Kavramlar: 3 - Mobil Öğrenme ve Mobil Eğitimler
Eğitim ve Gelişim
Kurumsal

Her zaman her yerde öğrenme!‍ Mobil teknolojilerin gelişimi hayatın her alanında olduğu gibi eğitim ve gelişim konusunda da bir dönüşüme yol açtı. Birçok yeniliği ve fırsatı beraberinde getiren mobil dönüşüm, eğitim ve gelişim birimlerinin tüm çalışanlara, her zaman ve her yerde dokunmasını sağlıyor.

Eğitim ve Gelişim
Kurumsal
25/01/2016
Bazı Kavramlar: 2- Formal-informal Öğrenme & Senkron Asenkron Öğrenme
Eğitim ve Gelişim
Kurumsal

Formal – İnformal Öğrenme‍ Öğrenmenin doğal yolu‍ İnformal öğrenme, bilinçli bir öğrenme sürecine girmeksizin içgüdüler (merak, gözlem) veya ihtiyaçlar sonucunda doğal olarak gerçekleştirilen öğrenme süreci olarak tanımlanıyor.

Eğitim ve Gelişim
Kurumsal
22/01/2016
Bazı Kavramlar: 1-Karma Eğitim
Eğitim ve Gelişim
Kurumsal

Farklı öğrenme yöntemlerinin avantajları bir arada Karma eğitim, online kurslar, eğitmen eşliğinde yapılan dersler, kitaplar, videolar, simülasyon ve iş yardımları gibi öğrenme yöntemlerinin bir arada kullanımı için kullanılıyor.

Eğitim ve Gelişim
Kurumsal
22/01/2016
E-Öğrenme Nedir? Farklı E-öğrenme Araçları Nelerdir?
Eğitim ve Gelişim
Kurumsal

E-öğrenme; internet teknolojileri aracılığıyla gerçekleştirilen web tabanlı eğitim, öğrenim ve bilgi yönetimi faaliyetleridir.

Eğitim Teknolojileri
Kurumsal
Trendler
08/12/2015
Mobil Öğrenme Eğilimleri
Eğitim Teknolojileri
Kurumsal
Trendler

Cep telefonlarımız ya da tabletlerimiz ile neleri yapmıyoruz ki şu an? Alışverişten oyuna, sosyal medyadan e-postaya görüntülü görüşmeden video tüketimine kadar kullanmadığımız alan kalmadı sanırım. Büyük şehirlerde yaşam çok hareketli. Sürekli sokakta, dışarıda bir yerden bir yere koşuşturma ile geçiyor. Bu süreçte yeni jenerasyonun eli sürekli cep telefonunda ve mobil cihazlarında…

Eğitim ve Gelişim
Kurumsal
Trendler
06/10/2013
Liderlik Gelişim Programlarına Genel Bakış
Eğitim ve Gelişim
Kurumsal
Trendler

Liderliğin yüksek performans gösteren şirketlerin vazgeçilmez bir öğesi olduğunun hepimiz bilincindeyiz. Liderliğin önemi hakkında hemfikir olunmasına karşın liderliğin ne olduğuna ve kurum içerisinde hangi metotla uygulamaya koyulabileceğine dair pek çok farklı yaklaşım mevcut.

Eğitim Teknolojileri
Kurumsal
Trendler
05/10/2013
Mobil Öğrenmeye Başlamak için 10 Sebep
Eğitim Teknolojileri
Kurumsal
Trendler

Günümüzde mobil öğrenmenin çok sayıda şirket tarafından benimsendiğini ve yeni uygulamaların ilgiyle takip edildiğini gözlemlemekteyiz. Bu eğilimin temelinde, teknolojinin hızlı gelişiminden belki de en büyük payı alan akıllı telefon ve tabletlerin artık daha iyi, daha hızlı ve daha ucuz modeller ile tüketicilerin zorlanmadan ulaşabileceği bir konuma gelmesi yatmakta. Ayrıca, iş dünyasının mobil öğrenmenin yararlarına ve olası uygulamalarına dair farkındalığının artması da mobil öğrenmenin yaygınlaşmasını tetikleyen en önemli faktör.

Eğitim Teknolojileri
Kurumsal
Trendler
05/09/2013
Neden Mobil Öğrenme?
Eğitim Teknolojileri
Kurumsal
Trendler

Günümüz teknolojik gelişim hızının “Teknoloji Tsunamisi” olarak adlandırılması hiç şüphesiz oldukça anlamlı. Zira teknoloji büyük bir hızla ve dalga dalga hayatımıza her gün daha da derinlemesine girmeye devam ediyor. Her geçen gün yeni mobil cihazlar yeni özellikleriyle kullanıma sunuluyor.

Eğitim ve Gelişim
Kurumsal
Trendler
05/07/2013
Teknoloji Tabanlı Öğrenme Yaklaşımlarının Liderlik Gelişimine Katkısı
Eğitim ve Gelişim
Kurumsal
Trendler

Liderlik gelişimi ile ilgili çalışmalar birçok kurumun farklı kademelerinde farklı biçimlerde sürdürülmekte. Yönetimin üst kademelerine sağlanan uzun soluklu liderlik gelişim programları yüksek maliyetleri nedeniyle kurumun geneline yayılamıyor. Bu nedenle, alt kadrolarda genelde temel yönetim becerilerinin geliştirilmesine odaklı ve e-öğrenme ile sınıf içi eğitimin harmanlandığı karma eğitimler tercih ediliyor. Liderlik gelişiminin tüm yöneticileri kapsaması gereğine inanılan günümüzde, zaman ve maliyet kısıtlarını aşmanın yolu teknolojiden yararlanma olarak görülmekte.

Genel
05/06/2013
Eğitimci Gözüyle “Kurumlarda Sosyal Öğrenme Platformları”
Genel

Günümüzde gelişen teknoloji ve değişen ihtiyaçlar birçok alanda daha hızlı ve daha etkili araçlar ve yöntemler kullanılmasını, farklı alışkanlıklar edinilmesini zorunlu kılıyor. İletişim haberleşme ya da alışveriş konusunda teknolojinin hayatımıza getirdiği değişiklikleri incelediğimizde değişim ve gelişimin temelinde ihtiyaçlar ve bu ihtiyaçların en hızlı şekilde giderilmesi olduğunu görmekteyiz. Şüphesiz bu değişim ve gelişimden en fazla etkilenen alanlardan birisi de iş hayatı ve doğal olarak çalışanlar oluyor.

Genel
05/05/2013
E-Öğrenmeye Başlarken
Genel

Şirket içi eğitimin çehresi artık değişmiştir. Sahip olduğunuz insan sermayesini tek bir yaklaşımla geliştirmeniz artık mümkün değildir. Şirket ortamı günümüzde alışılmışın dışında düşünmeyi ve farklı eğitim tarzlarının avantajlarından, şirketinizin yegâne en büyük yatırımı olan şirket çalışanlarının faydalandırılmasını gerektirmektedir.

Genel
05/04/2013
Öğrenmede Yeni Boyut: Yeni Bloom Taksonomisi
Genel

Her şey büyük bir hızla değişiyor ve gelişiyor. Peki ya, ihtiyaçlarımız ve öğrenme alışkanlıklarımız? Bilgiyi aktarmaktan öte üst düzey düşünme becerileri ile bilgiye ulaşılmasını sağlayan revize edilmiş Bloom Taksonomosi, teknoloji ve iletişim çağına uygun bir öğrenme hiyerarşisi olarak karşımıza çıkıyor.‍Hedeflerin Taksonomisi

Genel
05/02/2013
Karma Eğitim Yaklaşımına Genel Bakış
Genel

Güçlü bir eğitim stratejisi olan karma eğitim yönteminin iyi tasarlandığı takdirde, öğrenim gereksinimlerini karşılamada, daha çok katılımcıya ulaşmada ve hatta performansı artırmada yarattığı olumlu etki artık kabul edilen bir gerçek.

Genel
05/01/2013
Yetenek Yönetiminin Başarısında Eğitimin Rolü
Genel

İşgücü planlamasını, işletme stratejisine uyarlamayı benimseyen kuruluşların sayısının giderek çoğaldığı son yıllarda, yetenek yönetiminin önemi de artmıştır. Yetenek yönetimi sistemleri ve stratejileri ancak iş gücünü sürekli olarak değişen piyasanın ihtiyaçlarına hazır hale getirerek ilerleyebilir. Yani bir şirketin gelecekte var olmasını, insan kaynakları ile şirket ihtiyaçlarının birbiriyle uyumlu hale getirilmesindeki sistematik yaklaşım sağlar. Çünkü işletme planınız ne kadar mükemmel olursa olsun bunu destekleyecek bir işgücünüz yoksa hedeflediğiniz sonuçları alamazsınız.

Genel
04/09/2012
Akıllı Telefonlar ve Tabletler: Mobil Öğrenmenin İki Ayrı Yüzü
Genel

Our Mobile Planet’in yaptığı araştırmaya göre Türkiye’de yaklaşık 11 milyon kişi akıllı telefon, 7 milyon kişi de tablet bilgisayar kullanıyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu da, mobil araçlar ile internet erişiminin yılda ortalama %10 civarında bir büyüme gösterdiğini bildiriyor. Bu da demek oluyor ki; her geçen gün hayatımızda daha fazla yer edinen tabletler ve akıllı telefonları etkili ve verimli birer öğrenme aracı olarak kullanabilmek için bildiğimiz tasarım yöntemlerini ve yaklaşımları tekrar gözden geçirmenin tam zamanı.

Genel
04/07/2012
Öğrenmeyi Video ile Destekleyin!
Genel

Arkadaşlarınızla konuşurken bu cümlelerle sık sık karşılaşıyorsunuzdur. Gelişen teknolojik imkânlar ve akıl almaz bir hızla büyüyen sosyal medyanın da etkisiyle; üretimi, paylaşımı ve erişimi gittikçe kolaylaşan “videolar”, hayatımızda oldukça önemli bir yer tutmaya başladı. Video paylaşım sitelerinde, haber ve bilgi portallarında, mobil iletişim araçlarında gün içerisinde milyarlarca video izleniyor. Böylesine büyük talep ve ilgi gören videoları gerek öğrenmeyi kolaylaştırması gerekse bilgiyi daha kalıcı hale getirmesi nedeniyle e-öğrenme alanında kullanmanın şimdi tam zamanı!

Genel
04/07/2012
Karma Eğitimler ve Öğrenen Merkezli Eğitim Yaklaşımı
Genel

Günümüzde, işletmelerde değişen koşullar ve hızlanan süreçlere uyum sağlamak adına eğitim uzmanları, eğitimlerin tasarım ve aktarımında yeni yaklaşımların arayışına girmek zorunda kaldılar. Başarılı karma eğitim çözümleri tasarlayabilmek; teknolojik yatırımlardan verim almak, maliyetleri düşürmek, eğitimlere değer katmak konularında bize avantaj sağlıyor.

Genel
04/06/2012
Mobil Öğrenme – Ama Nasıl?
Genel

Özellikle birkaç senedir mobil öğrenme hakkında bir şeyler duymakla kalmıyor, onu aktif bir şekilde araştırıyor ve nasıl uygulanabileceği konusunda çalışıyoruz. Bu yazımızda hem mobil öğrenme ile ilgili yapılan bir SWOT analizine, hem de mobil cihazların öğrenme amaçlı olarak nasıl kullanılabileceğine değineceğiz.

Genel
03/04/2012
Öğrenme ve Gelişimi, Ücretlendirme ve Ödül Yönetimi ile Birlikte Etkin Kullanabilmek
Genel

Öğrenme ve gelişimin; ücretlendirme ve ödül yönetiminin yanısıra tüm yönetim politikaları, süreçler ve uygulamalarla uyumlu olması, etkili bir yetenek yönetim sisteminin vazgeçilmez bir özelliğidir.

Genel
03/04/2012
E-Öğrenme, Sosyal Öğrenme Topluluklarıyla Zenginleşiyor!
Genel

Hepimiz, doğduğumuz andan itibaren içgüdülerimizin yönetimindeki gözlem yeteneğimizi kullanmaya başladık. Yaptığımız ilk resimleri bitirir bitirmez çevremizdekilerle paylaşmak istedik. Sorgulama isteğimiz, merak duygumuz ve sosyalleşme ihtiyacımız, bizi hayatımız boyunca çevreyle iletişim halinde tuttu.

Genel
03/03/2012
Liderlik Gelişiminde Teknoloji Tabanlı Öğrenmenin Rolü
Genel

Liderlik gelişimi‍ Liderlik, başarıyı sürekli kılmak için çalışan kurumların vazgeçilmez bir ilkesidir. Liderliğin önemi hakkında herkes hemfikir olsa da, iyi liderliğin ne olduğuna ve bir kurum içerisinde nasıl sistematik bir biçimde uygulamaya koyulabileceğine dair pek çok farklı görüş vardır.

Genel
03/02/2012
Öykü Anlatma Sanatı
Genel

Bir zamanlar mutsuz bir çalışan varmış, eğitim esnasında PowerPoint sunumunu izlerken 100 yıllık bir uykuya dalmış... Bu size tanıdık geliyor mu? Eğer çalışanlarınızın yeni beceriler kazanması için artık bıkkınlık veren eski yöntemleri hala kullanan biri iseniz, evet!

Genel
03/01/2012
İnformal Öğrenme: Kurumsal Dünyanın Yeni Yıldızı
Genel

Öğle yemeğinde birbirimize anlattığımız hikayelerden, kullandığımız sistemle ilgili iş arkadaşımıza yardım amacıyla attığımız bir e-postaya kadar, informal öğrenme hayatımızın her alanının önemli bir parçası. Bununla birlikte informal öğrenmeyi destekleyen yöntemler gittikçe değişiyor. Yeni teknolojilere erişimimiz ve adaptasyon yeteneğimiz arttığı için informal öğrenme çok daha etkin bir şekilde gerçekleşebiliyor. Yeni teknolojilerin ışığında, birçok kurum bireysel olarak çalışanların performansını, dolayısıyla kurumun performansını artırmak için yeni ve daha gelişmiş yollar bulmak arzusunda.

Genel
03/12/2011
Eğlenceli ve Kalıcı Öğrenmenin Yolu, Başarılı Bir Öğretim Tasarımından Geçer!
Genel

İnsan zihni canlı ve aktiftir. Uyarılara, renklere, seslere, farklılıklara duyarlıdır ve tepki verir. Öğrenme sürecinde de aktiftir ve doğası gereği aktif olmak ister. Bu yazımızda daha kalıcı öğrenmenin temelinde yatan öğretim tasarımına ilişkin ögelere yer vereceğiz.

Genel
03/12/2011
Mobil Öğrenmenin 20 Yararı
Genel

Bu yazımızda, mobil öğrenmenin yararları konusunda yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkan 20 bulguyu sizlerle paylaşacağız. Bunlardan elverişlilik ve esneklik herkesin ilk aklına gelen yararlar. Hataların hızla düzeltilebilmesini sağlayan anında geri bildirim olanağı ya da karar almayı destekleyecek materyallere yönlendirebilme özellikleri ise daha az bilinen özelliklerdir.

Genel
03/10/2011
Sosyal Öğrenme: Eğitim Uzmanlarının Yeni Öğrenim Alanı
Genel

Sosyal öğrenme; kelime anlamıyla, başkalarıyla ve başkalarından öğrenmektir. İnformel eğitimin sosyal medya araçlarını kullanarak gerçekleşmesine de sosyal öğrenme diyebiliriz. Sosyal öğrenme, temelde; kişilerin bilgilerinin artması, geniş bir bakış açısı kazanmaları ve başkaları ile iletişim kurarak daha doğru kararlar almaları yönünde destek olur. Buna örnek olarak bir çalışanın, bir bloga mesaj atarak, bir süreç hakkında tavsiye istemesi veya bir eğitimcinin, eğitimler arasındaki sürede çalışanlar arasında iletişimi sağlayan çeşitli ağ araçlarından faydalanması verilebilir.

Genel
03/09/2011
Mobil Öğrenme Stratejisi Geliştirme
Genel

Akıllı telefonların sıradanlaşıp, tablet gibi mobil cihazların büyük bir hızla yaygınlaştığı günümüzde; mobil öğrenmeye yönelik ilgide gözle görülür bir artış oldu. Kurumlar, mobil öğrenme uygulamalarını dikkatle takip etmekteler. Hatta, mobil öğrenmeyi başlatmak için hevesliler diyebiliriz. Sadece “Nasıl?” sorusunun yanıtında kararsız kalınıyor. Başlangıç aşamasında önemli olan doğru noktalara odaklanabilmek. Bu aşamada yapılması gereken şey uygulamanın doğru kurgulanmış olması ve pazardaki gelişmelerin sürekli takip edilmesi.

Genel
03/07/2011
Sosyal Öğrenmenin Sekiz Koşulu
Genel

Sosyal öğrenme, eğitim departmanlarının ilgi alanları içinde olmasına rağmen oldukça az sayıda kurum sosyal öğrenmeyi hayata geçirmeyi başarmıştır. Bu yazıda sizlere başarılı bir sosyal öğrenme programı oluşturmaya yönelik temel gereksinimleri aktarmayı amaçlıyoruz.

Genel
03/06/2011
Karma Eğitimin Gücü
Genel

Kurumsal dünyada gittikçe yıldızı parlayan karma eğitimin (blended learning) ne olduğunu merak ediyor musunuz? Karma eğitimle ilgili yol haritanızı çizerken neleri göz önünde bulundurmanız gerekir? Bu soruların yanıtlarını ve etkili eğitsel sonuçlar elde etmek için gerekli olan ipuçlarını yazımızda bulabilirsiniz!

Genel
03/03/2011
Sosyal Öğrenme: Bilgi Paylaştıkça Çoğalır!
Genel

Sosyal medya araçları bireyleri elektronik ortam kullanarak biraraya getiren ve belli konular hakkında işbirliği yapabilme ve bilgi paylaşma gibi fonksiyonlar sağlayan yeni nesil araçlar olarak tarif edilebilir. Artık ‘Sosyal Medya’ yalnızca sosyal iletişim için alternatifler sunan bir mecra olmaktan çıkmış, öğrenme etkinliklerinin yeni mecrası da olmuş durumdadır. Bu yazımızda, sosyal medya araçlarının öğrenmeyi nasıl etkilediğine değiniyoruz.

Genel
03/02/2011
Cebinizden Daha da Çok Şey Bekleyin
Genel

Mobil teknolojiler e-öğrenme alanında gündemimize tekrar oturmaya başladı. Bu yazımızda mobil teknolojilerin sağladığı avantajlara ve kullanım alanlarına e-öğrenme çerçevesinde göz atacağız.

Genel
03/11/2010
Açılın! Y Nesli Geliyor.
Genel

Çok değil, 15-20 yıllık bir dönem içinde, bilgi ve iletişim teknolojilerindeki yeniliklerle birlikte bambaşka bir neslin doğuşuna tanık olduk. Her geçen gün, daha da genç bir kuşak iş dünyasının kapılarını aralıyor. Günümüz iş dünyası, kendinden önceki hiçbir nesle benzemeyen bu yeni nesli çözmeye, anlamaya çalışıyor. Bu yazımızda, “Y nesli, internet nesli, Y kuşağı, dijital nesil” gibi adlarla anılan bu kuşağın farklılaşan öğrenme ihtiyaçlarına kısaca göz atacağız.‍Y nesline ilişkin bazı gerçekler

Genel
03/11/2010
Kurumunuz E-Öğrenme İçeriklerine İhtiyaç Duyuyor ve Birlikte Çalışacağınız Bir Çözüm Ortağı Mı Arıyorsunuz?
Genel

Peki hangi şirketle çalışacağınıza nasıl karar vereceksiniz? Gerçek ihtiyaçlarınızı karşılayacak uzun vadeli e-öğrenme programları oluşturabilmek ve e-öğrenmeyi kurum kültürünüzün bir parçası haline getirmek, ciddi bir analiz ve karar verme süreci içerir. Doğru soruları sorarak kurumunuzun ihtiyaçlarını karşılayacak uzmanlık ve yeteneğe sahip olan çözüm ortağınızı seçebilirsiniz.

Genel
03/11/2010
Kurumsal Bilgi Paylaşımını Video Kullanımı ile Nasıl Kolaylaştırabileceğinizi Biliyor Musunuz?
Genel

Bilgi paylaşımında video kullanımı gittikçe yaygınlaşıyor.Bildiğiniz gibi sosyal medya kavramı son dönemlerde en çok bahsi geçen kavramlardan biri haline geldi. Sosyal medya, İnternet kullanıcılarının yorumlarıyla, paylaştıklarıyla, ürettikleriyle zenginleşen içerik paylaşım ortamlarını ifade ediyor. Video kullanımı da sosyal medya ortamlarında bilginin üretimi ve paylaşımı konusunda en çok göze çarpan unsurlardan biri. Video paylaşımı uzun süredir vardı. Ama artan İnternet bağlantı hızları ile web üzerinden video izlemenin kolaylaşması, ayrıca kişisel bilgisayarlar ve video düzenleme araçları ile video üretiminin de çok basit bir hale gelmesi video paylaşımını yaygınlaştırdı. Youtube gibi video paylaşım sitelerindeki videoların, bilgi ve haber portallerindeki videolu haberlerin her gün milyonlarca insan tarafından izlenmesi, videonun ne kadar çok sevildiğinin belki de en önemli göstergesidir. Önümüzdeki 2 yıl içerisinde günümüz video transferinin 4 kat daha artacağı ve İnternet üzerindeki veri alışverişinin yaklaşık %60’lık oranının video paylaşımı ile gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

Genel
03/10/2010
Enocta, Kurumlarda Yetkinlik Yönetimine Neler Katıyor ?
Genel

Kurumlarda kişilerin çalıştıkları ya da çalışacakları pozisyona göre sahip olmaları gereken, bilgi, birikim, tutum, davranış ve kabiliyetlerin, yani aslında yetkinlik yönetiminin önemini artık hepimiz biliyoruz. Bu yazıda Enocta olarak verdiğimiz hizmetlerle ve eğitimlerimizle, kurumlarda yetkinlik süreçlerine nasıl maksimum faydalı katkılar yaptığımızı paylaşmak istiyoruz.

Genel
03/09/2010
Yönetici Geliştirme ve Liderlik Eğitim Programlarında E-Öğrenmenin Rolü
Genel

Hiç şüphe yok ki, yönetici geliştirme ve liderlik eğitim programları, eğitim faaliyetleri içinde önemli bir yere sahiptir. Üstelik kurumsal eğitim sektöründe, en hızlı büyüyen ve gelişen alanlardan birisidir.

Eğitim Teknolojileri
Kurumsal
Trendler
27/11/2013
Mobil Öğrenmeyi Özgür Kılan İçerikler
Eğitim Teknolojileri
Kurumsal
Trendler

Mobil cihazların hızla yaygınlaşmasıyla birlikte bugün kullanıcılar ihtiyaç duydukları her türlü bilgiye anında erişebiliyorlar. Ancak klasik web ortamında çalışan içerikler mobilde aynı performansla kullanıcı dostu olamıyor. Üstelik mobil teknolojiler sayesinde sunulabilecek imkânların daha zengin olma şansı varken web teknolojilerine sıkışılmış olması, bilgi aktarımındaki hareketliliği kısıtlıyor.

İlgini çeken konuları Enocta içerikleri ile keşfet!

No items found.
İletişimde Kalın, Blog
Yazılarımızı Kaçırmayın.
En yeni blog yazılarımızı anında okumak için iletişim bilgilerinizi bizimle paylaşın.
Teşekkürler! Kaydınız alındı.
Lütfen bilgilerinizi kontrol edin.