Kaynaklar

Enocta Blog

Zeigarnik Etkisi ve Üretkenlik: İşleri Tamamlamanın Motivasyona Etkisi

Zamanı verimli bir şekilde yönetmek, bireylerin kişisel ve iş yaşamında başarılı olmalarının temel taşlarıdır. Hem iş dünyasında hem de günlük yaşamımızda, bu iki beceriyi geliştirmek, daha dengeli ve verimli bir yaşam sürdürmemizi sağlar.

Ürün Geliştirmeleri
Sektörden
Eğitim Teknolojileri
Eğitim Araçları
Akademik
Eğitim ve Gelişim
Araştırma
İş Hayatı
Kurumsal Hafıza
Dijital Dönüşüm
Enocta'dan
Liderlik
Ürünler
Kurumsal
Trendler
Eğitim İçerikleri
Genel
Filtreyi Temizle
İş Hayatı
28/09/2023
Ekip İçi İletişimin Önemi: Başarılı Bir Ekip Çalışmasının Temel Taşı

İş dünyası liderleri güçlü ekip iletişimi kültürünü teşvik etmeye yönelik yatırım yapmalıdır. Çalışma arkadaşlarınızla net, yalın, açık ya da düzenli bir iletişim kurduğunuz zaman herkesin hedeflerini ve bu hedeflere nasıl ulaşılacağını net bir şekilde anlamasını sağlayabilirsiniz.

Genel
26/09/2023
Zeigarnik Etkisi ve Üretkenlik: İşleri Tamamlamanın Motivasyona Etkisi

Zamanı verimli bir şekilde yönetmek, bireylerin kişisel ve iş yaşamında başarılı olmalarının temel taşlarıdır. Hem iş dünyasında hem de günlük yaşamımızda, bu iki beceriyi geliştirmek, daha dengeli ve verimli bir yaşam sürdürmemizi sağlar.

İş Hayatı
21/09/2023
Topluluk Önünde Konuşma Korkusu ve İş Dünyası

Günlük yaşamın getirdiği zorluklar, baskılar ve değişimlerle başa çıkmak için stratejiler geliştirmeyi ifade eden stres yönetimi, bireyin sorun yaşadığı durumlarla daha sağlıklı ve etkili bir şekilde başa çıkmasına yardımcı olarak yaşam kalitesini artırmayı hedefler.

Genel
19/09/2023
Parkinson Yasası: İşlerin Sürekliliği ve Zamanın Etkin Kullanımı

Zaman Yönetimi, işleri etkili ve verimli bir şekilde yönetmek açısından kritik öneme sahiptir. Ancak işleri sürekli ertelemek, zamanı etkili kullanmanın önündeki en büyük engellerden biridir.

Genel
14/09/2023
İletişim Engelleri: Karşılaşılan Zorlukların Üstesinden Nasıl Gelinebilir?

İletişim engelleri, bir kişinin başka bir kişiyle etkili bir şekilde iletişim kurmaya çalışırken karşılaşabileceği engeller veya zorluklar olarak tanımlanabilir. Bu engeller, iletişim sürecinde birisini yanlış tanıtabilecek ya da başkalarından uzaklaştırabilecek herhangi bir şey olabilir.

Genel
11/09/2023
Çerçeveleme Etkisi: İletişimde Bilinçli ve Eleştirel Düşünme için Stratejiler

Çerçeveleme etkisi, insanlar bir şeyin olumlu ya da olumsuz olarak sunulmasına bağlı olarak farklı tepkiler verdiğinde ortaya çıkar. Çerçeveleme etkisinden yola çıkılarak söylenenden çok bilginin nasıl sunulduğunun önemli olduğu çıkarımı yapılabilir.

İş Hayatı
06/09/2023
Yapıcı Geri Bildirim: İletişimi Güçlendirme ve Gelişimi Destekleme

Çalışanlara performansları hakkında yapıcı geri bildirim sağlamak, becerilerini geliştirmelerine ve iyi davranışlar sergilemelerine yardımcı olmak anlamına gelir. Yapıcı eleştirinin eşsiz yanı, olumsuz geri bildirim verdiğinizde bile rencide edici görünmemesidir.

Genel
04/09/2023
Motivasyon Türleri: İnsanların Yönlendirici Güçleri

Motivasyon, insanları harekete geçiren, hedefler belirleyen ve onlara ulaşan değerli bir güçtür. İnsan davranışını kontrol ederken aynı zamanda onun yönünü, eylemlerini ve sürekliliğini belirleyen psikofizyolojik bir süreçtir.

Genel
31/08/2023
Karar Verme Becerisi: Bilinçli Seçimler Yapma ve Sonuçları Yönlendirme

İş yerinde sürekli olarak karar verme ve problem çözme konusunda sorunlarla boğuşuyorsanız, kesinlikle yalnız değilsiniz. Yapılan araştırmalara göre, yöneticiler zamanlarının önemli bir bölümünü -ortalama yaklaşık yüzde 40'ını- karar vermek için harcıyor.

Eğitim ve Gelişim
28/08/2023
Başarısızlık Korkusu ile Nasıl Başa Çıkabilirsiniz?

Başarısızlık korkusu, yeteneklere olan inancı ve hedefleri takip etme motivasyonunu olumsuz etkileyebilen önemli bir durumdur.

Eğitim ve Gelişim
25/08/2023
6 Şapkalı Düşünme Tekniği: Yaratıcı ve Bütünsel Düşünme için Bir Yaklaşım

6 şapkalı düşünme tekniği, daha dengeli bir bakış açısı sunarak potansiyel bir değişikliği bambaşka yönleriyle değerlendirmenize yardımcı olur. Bu sayede hem siz hem de ekibiniz en iyi ve en uygulanabilir fikirleri daha ileriye taşıyabilirsiniz.

Eğitim ve Gelişim
23/08/2023
Online Sınavlar ile Değişen Eğitim Yaklaşımları

Pandemi dönemiyle birlikte son birkaç ayda eğitim sistemimizde köklü değişiklikler meydana geldi. İnternetin yanı sıra kullanılan yeni teknolojiler, öğrencilerin farklı çevrimiçi öğrenme seçeneklerine kolaylıkla erişmelerini sağladı.

Genel
21/08/2023
Etkili Bir Webinar Oluşturma ve Yönetmenin Yolları

Webinar oluşturmak ve yürütmek, potansiyel müşterilerle etkileşim kurmanın en iyi yollarından biridir. İlk olarak bir uzaktan öğrenme aracı olarak ortaya çıkmış olsalar da günümüzde web seminerleri güçlü pazarlama araçları olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır

Eğitim ve Gelişim
18/08/2023
Etkili Bir Müşteri Eğitim Programı ve Sağladığı Avantajlar

Müşterileri çekmek ve elde tutmak söz konusu olduğunda, müşteri eğitimi en iyi çözümü sunar. Etkili eğitim pazarlaması uygulamasıyla, bir işletme kolayca rekabette öne çıkabilir ve her geçen gün büyümeye devam eden sadık bir müşteri tabanı oluşturabilir.

Dijital Dönüşüm
16/08/2023
Bulut Bilişim Sisteminin İşletmeniz İçin Sağladığı Hizmetler

Yaklaşık yirmi yıldır varlığını sürdüren bulut bilişim, sahip olduğu iş verimlilikleri ve rekabet avantajlarıyla her sektörden işletmede öne çıkıyor

Genel
14/08/2023
İş Yeri Verimliliğini Artırmak İçin Yenilikçi Yaklaşımlar

Çoğumuz için üretkenlik mutlak bir değerdir. Hem kendimiz hem de çalıştığımız kuruluşlar için bariz bir hedeftir.

Eğitim ve Gelişim
11/08/2023
Eğitimde İnovasyon ile Öğrenme Alışkanlıklarını Değiştirmek

İnovasyon günümüz dünyasında hiç bu kadar önemli olmamıştı. Önceleri en çok iş ve endüstri dünyasında kullanılırken bu kavram artık eğitimde de dikkat çekmeye başladı.

Genel
09/08/2023
Doğru Kişiyi Bulmak İçin Etkin Bir İşe Alım Sürecine Sahip Olmak

İşe alım süreci, uygun adayları belirlemek, büyümeyi ve üretkenliği kolaylaştırmak isteyen tüm şirketler için önemli bir konudur

Genel
07/08/2023
Yönetici Etkinliğini Artırmak İçin Çalışan Performansı Sorununu Ele Alma

Yönetimden öngörülen ve beklenenler bazen çalışanlar tarafından anlaşılamayabilir. Yöneticiler, çoğu durumda çalışanların onlardan ne beklediklerini bildiklerini varsayarlar.

İş Hayatı
04/08/2023
Çalışan Bağlılığını Güçlendirerek Mutlu Bir İş Ortamı Yaratın

Çalışan bağlılığı, kârlılık, gelir, müşteri deneyimi ve daha fazlası dahil olmak üzere kuruluşunuzun hemen hemen her yönünü önemli ölçüde etkiler.

Genel
03/07/2023
İnsan Kaynakları Yönetimi ile Firmanın Değerlerini Korumak

İnsan kaynakları yönetimi, bir kuruluşun misyonunu ya da hedeflerini gerçekleştirmek yolunda bir kuruluşa bağlı olan çalışanları organize etmek, koordine etmek ve yönetmek demektir

Eğitim ve Gelişim
23/06/2023
Hibrit Eğitim Modeli Nedir, Faydaları Nelerdir?

Hibrit eğitim, yüz yüze sınıfları ve çevrim içi öğrenmeyi birleştiren bir eğitim yaklaşımıdır. Hibrit öğrenme yoluyla bazı öğrenciler sınıfa bizzat katılırken diğerleri sanal olarak uzaktan dahil olabilirler.

Eğitim ve Gelişim
19/06/2023
Flipped Learning Nedir, Hangi Durumlar İçin Etkilidir?

Bu yazımızda özellikle Flipped Learning olarak bilinen bir tür olan harmanlanmış öğrenme konusunun faydalarına odaklanacağız..

Eğitim ve Gelişim
12/06/2023
Çevik Öğrenme ile Ekibinizi Hızlı ve Etkili Eğitin

Çevik öğrenme ile ekibinizin çalışma ortamında yaşanabilecek değişikliklere daha hızlı uyum sağlamasını sağlayabilir, sürekli ve artımlı bir eğitim deneyimi yaşamalarına imkân verebilirsiniz.

Enocta'dan
06/06/2023
Bulut Tabanlı Eğitim ile Öğrenmenin Geleceği

Teknoloji hızla değişiyor. Bulut tabanlı öğrenme ile eğitimin geleceği de gelişmeye devam ediyor.

Kurumsal
31/05/2023
Eğitim İhtiyaç Analizi Nasıl Yapılır?

Eğitim ihtiyaç analizi sayesinde çalışanların tam olarak neye ihtiyaç duyduklarını öğrenebilir ve onlara en uygun eğitimi sunabilir; böylelikle daha başarılı, motive olmuş ve verimli bir ekip oluşturabilirsiniz.

Kurumsal
24/05/2023
Çevre Bilinci Yüksek Bir Kurum Oluşturmak

Gezegenimizin sürdürülebilir kalkınmasını desteklemek için herkesin çevrecilik bilincini kavraması ve çevreye daha duyarlı olmaya çalışması son derece önemlidir.

İş Hayatı
18/05/2023
Çalışan Deneyimini İyileştirmek için 10 İpucu

Bundan on yıl önce işverenlere kurumları için neyin en önemli olduğunu sorsaydınız çalışan deneyimi (EX) kavramı listenin başında gelmezdi.

İş Hayatı
11/05/2023
Başarılı Onboarding Süreci Nasıl Sağlanır?

Yeni bir işe alım sürecinin başlaması ne kadar karmaşık bir süreç olsa da oldukça heyecan vericidir. Özellikle İK profesyonellerinin önem verdiği İK fonksiyonlarından biri işe alım süreçleridir.

Eğitim ve Gelişim
28/04/2023
Kurumsal Gelişim: Tanımı, Yapısı ve Stratejileri

Bir organizasyondaki herkesin ortak paydada buluşması ve aynı hedefler doğrultusunda çalışmasını sağlamanın en kolay yolu, kurumsal gelişime katkı sağlamaktan geçer.

Eğitim ve Gelişim
24/04/2023
Kişisel Gelişim: Kendinizi Neden ve Nasıl Geliştirirsiniz?

Doğamız gereği yaşadığımız süreç içerisinde kendimizi anlamlandırma ve yeteneklerimizin farkına varma çabasındayız. Bizi biz yapan değerlerimizi bilmek, kendimizi büyük ölçüde tanımaktan geçer.

Kurumsal
14/04/2023
5N1K: Kurumsal Akademiler Dosyası

Günümüzde sürdürülebilir büyümeyi önemseyen kurumların birçoğu tamamen online veya hibrit akademi projelerini hayata geçirerek büyük gelişim ve değişim yolculuğuna dâhil olmaya başladı. Bir işletmeyi başarıya götüren temel unsurlardan biri olan çalışanlara, kurum kültürünün öğretilmesi titizlik ve süreklilik gerektiren bir aksiyondur. Bu eğitimler, gerekli bilgilerin çalışanlara hızlı ve verimli bir şekilde aktarılmasına ve çalışanların öğrendiklerini uygulamalarına olanak tanıyarak onları orta/uzun vadede başarıya hazırlar. Çalışanlara gelişim konusunda fırsat eşitliği sağlanması, kendilerini daha değerli hissettirdiği için şirkete olan bağlılıklarını da artırır.

Eğitim ve Gelişim
07/04/2023
Dijital Eğitim Nedir, Yararları Nelerdir?

Dijital öğrenme kavramı uzun yıllar boyu farklı şekillerde var olsa da artık günümüzde, kurumsal ya da akademik fark etmeksizin, eğitimin birçok açıdan yeniden tasarlandığı yepyeni bir döneme girdik. Online eğitim platformları ise dijitalleşen dünyayla birlikte birçok kurum ve kuruluşlar tarafından yaygın olarak kullanılır hâle geldi.

İş Hayatı
30/01/2023
Multitasking Verimliliği Nasıl Etkiler?

Birçok şirket; çeşitli görevleri, sorumlulukları ve rolleri üstlenebilecek multitasking (çoklu görev) becerisine sahip kişileri tercih etmektedir. Ancak birden fazla işi aynı anda verimli bir şekilde yapmak kolay değildir. Bu yazımızda çoklu görevin verimliliği nasıl etkilediğini anlatacak ve bu yeteneği nasıl daha verimli bir şekilde kullanabileceğinize dair ipuçları paylaşacağız.

Kurumsal
27/01/2023
Kurumsal Wellbeing Nedir, Nasıl Sağlanır?

Kurumsal wellbeing, sağlıklı bir çalışma ortamının kritik bir bileşenidir. Refahı teşvik eden şirketler, çalışanların stres düzeylerini yönetmesini kolaylaştırırken aynı zamanda olumlu ve üretken bir ortam sağlar. Wellbeing, zihinsel ve fiziksel sağlığın yanı sıra çalışan deneyimi ve memnuniyeti gibi faktörleri de içinde barındırır. Bu makalede, kurumsal wellbeing kavramının ne olduğunu, neden önemli olduğunu ve nasıl sağlanabileceğini açıklayacağız.

İş Hayatı
25/01/2023
Cam Tavan Sendromu ile Başa Çıkma Stratejileri

David J. Schwartz tarafından yapılan bir deney sonucunda ortaya çıkan cam tavan sendromu kavramı, potansiyelinizin önündeki görünmez bir sınırı ifade eder. Kavram daha çok kadın çalışanların kariyerlerindeki engeller için kullanılsa da her cinsiyetten ve yaştan insanda gözlemlenebilir.

İş Hayatı
23/01/2023
İmposter Sendromu: Şans Değil Başarı

Hiç başarılı değil de şanslı olduğunuzu hissettiğiniz oldu mu? Arkadaşlarınız veya meslektaşlarınız başarılarınızı hak etmediğinizi düşünecek diye endişeleniyor musunuz? Bu duygular, imposter sendromu olarak bilinir. International Journal of Behavioral Science dergisinde yayınlanan bir makaleye göre insanların yaklaşık %70'i bu duyguları hayatlarının bir noktasında yaşamaktadır.

Kurumsal
20/01/2023
Kaizen Felsefesi ve Verimlilik Artırma İpuçları

Kuruluşunuzda iş süreçlerini nasıl iyileştiriyorsunuz? Muhtemelen, tüm iş süreci engelleri için tek bir çözümünüz yok. Aylarca süren projeler uygulandıktan ve büyük bütçeler harcandıktan sonra bile sistemi yeniden değiştirmeniz gerekecektir. Ancak iş süreci iyileştirmelerini karmaşık hale getirmeniz gerekmez. Kaizen felsefesini kullanmak, sürecin yavaş ve istikrarlı bir şekilde iyileştirilmesini teşvik eder.

İş Hayatı
17/01/2023
Girişimcilik Motivasyonuna Dair Bilmeniz Gerekenler

Girişimcilik motivasyonu, sağlanması gereken bir faktördür. İşletmelerin finansal olarak desteklenmeleri hem ülke ekonomisine hem işletmenin geleceğine yatırım olarak geri döner. Dolayısıyla işletme kurmak isteyen girişimcilerin mali olarak kalkınmalarına yardımcı olmak önemlidir. Ancak bir işletmeyi ayakta tutan tek şey ekonomik güçle sınırlı kalmaz. Girişimcilik, yatırım kadar bir motivasyon da gerekir.

Kurumsal
09/01/2023
Sözleşme Yönetimi Süreçleri

Sözleşme yönetimi; iş hayatında günden güne önem kazanan bir kavram. Amaca yönelik farklı alt süreçleri kapsayan bu yönetim sistemi, başarılı bir işletme olmanın ve verimliliğin altın anahtarlarından biri. İşletmenizi daha ileriye taşımak, kaynak tasarrufu sağlamak ve projelerinizi sözleşmelere en uygun şekillerde gerçekleştirmek için etkili bir yönetim süreci inşa edebilirsiniz. Gelin, bu kavrama beraber bakalım.

Kurumsal
06/01/2023
Şirketlerde İş Sürekliliği Nasıl Sağlanır?

Kritik süreçlerde iş sürekliliğini aksatmadan yürütebilmek, riskleri kontrollü biçimde yönetebilmek ve tüm olasılıklara rağmen şirketi doğru yöntemlerle ayakta tutmak önemlidir. Bu yazımızda sizlere şirketlerde iş sürekliliğiyle ilgili bilmeniz gerekenleri aktaracağız.

İş Hayatı
03/01/2023
Yöneticiler İş Stresini Nasıl Azaltabilir?

Dönem dönem herkes iş hayatında stresli durumlarla karşılaşabilir. Severek yaptığınız işlerde bile sizden veya dış faktörlerden kaynaklı stres unsurları oluşabilir. Kısa vadede yaşanan stres ya da baskı durumları çoğu zaman yararlı görünse de iş stresi kronik hâle gelmeye başladığında bu durum hem yöneticiler hem de çalışanlar için çeşitli problemlere yol açar.

Genel
30/12/2022
Daha Yaratıcı ve Yenilikçi Düşünebilmek için Bilmeniz Gerekenler

Varsayımları etkili sorgulayabilmek, daha yenilikçi çözümler üretebilmek için ne yapılmalıdır? Yaygın kanının aksine yaratıcılık yeteneği geliştirilebilir. Beyin, daha kısa zamanda, daha az enerji ile algılayabilmek; verimli olabilmek ve yaşamın risklerine karşı koruyabilmek için rutin kalıplar üzerinden algılamaya, düşünmeye ve karar vermeye yönlendirir. Konfor alanı ve ön yargılar (paradigma) bu şekilde oluşur. Yaratıcı düşünme ve etkili sorgulamanın temeli, mevcut rutin kalıpların dışına çıkabilmek için beyni kalıpların dışına yönlendirmektir.

Kurumsal
29/12/2022
Şirketler için İş Planı Hazırlama Rehberi

İş planı, hem yeni kurulan hem de gelişmeye devam eden işletmelerin ihtiyaç duyduğu araçlar arasında yer alıyor. Çünkü profesyonel anlayışa sahip tüm işletmeler, faaliyetlerini sürdürmek ve büyümek için gereken tüm adımları iş planlarıyla belirliyor. Bir iş planının ne olduğunu ve nasıl oluşturulması gerektiğini anlamak, şirketler açısından oldukça önem taşıyor.

Liderlik
26/12/2022
Yöneticiler için Duygu Yönetimi Neden Önemlidir?

Herhangi bir şirkette yöneticilik pozisyonunda görev alan ya da çalışmak isteyen birinin duygu yönetimi becerilerinin gelişmiş olması çok önemlidir. Çünkü yöneticiler, birçok görevin yanı sıra zamanın ve kaynakların doğru kullanılmasından da sorumludur.

İş Hayatı
23/12/2022
Hibrit Çalışma Sistemi Nasıl Doğru Uygulanır?

COVID-19 pandemisi ile birçok yeni kavram hayatımıza girdi. Pandemi süresince pek çok şirket, üniversite ve kuruluş, ofis çalışmalarını ve eğitimleri hibrit çalışma sistemi ile ev ortamına taşıdı. Gelin, birçok kuruluşun verim aldığı hibrit çalışma sistemini detaylı bir şekilde inceleyelim.

Genel
21/12/2022
Sunum Yapma Becerisini Geliştirmenin 10 Yolu

Topluluk önünde konuşma fobisi, dünyada en yaygın 10 fobi içerisinde yer alır. Eğer bu fobiye sahipseniz topluluk önünde bir sunum yapmak terlemenize, konuşurken kekelemenize ve etkili bir sunum yapamamanıza neden olabilir. Bunu yenmek için sunumdan önce bazı hazırlıklar yapmalı ve sunum becerinizi geliştirmelisiniz.

Genel
01/12/2022
Tatil Dönüşü Sendromunu Yenmek

Yoğun iş temposunda biraz olsun dinlenebilmek ve yeniden enerji depolamak için tatil en önemli ihtiyaçlarımızdan. Tatilleri hepimiz çok sevsek de, son günü herkes için zorlu geçer. Bu durum iş başı yaptığımızda tatil dönüşü sendromu yaşamamıza sebep olur. Çünkü işe başlamadan önceki gün aklımızda biriken onlarca iş olur; biriken e-postalar, artarak büyüyen işler ve kaçırılan toplantılar ve toplantı notları, tabii bir de tatilin bitmesinin getirdiği hüzün ile çalışmaya geri dönmek, bizi psikolojik olarak zorlar.

Genel
01/12/2022
E-Öğrenme'de IoT ve Big Data (Büyük Veri) Kullanımı

Hızla gelişen dijital dünya, hayatımıza teknolojik ürünlerle birlikte yeni kavramlar da hediye etti. Bunlardan ikisi, loT ve Büyük Veri (Big Data). İnternetin neredeyse olmadığı bir alan kalmadığı gibi kullanım alanı da genişledi. Öyle ki etrafımızdaki nesneler bile internet sayesinde yeni beceriler kazanarak daha donanımlı hale geldi. IoT denilen ve beraberinde getirdiği yenilikler de bu teknolojinin bir parçası.

Genel
01/12/2022
Eğitimde Video Kullanımı ile Bilgi Paylaşımını Kolaylaştırın

Gelişen teknoloji ile büyüyen sosyal medyanın etkisiyle üretimi, paylaşımı ve erişimi daha kolay hale getiren videolar hayatımızda hızla yer almaya başladı. Video paylaşım sitelerinde, haber ve bilgi kanallarında milyarlarca video izleniyor. Videolar öğrenmeyi kolaylaştırmak ve bilgiyi daha kalıcı hale getirmek amacıyla e-öğrenme alanında da kullanılmaya başlandı. Bu sebeple eğitimde video kullanımı hayli yaygın hale geldi.

Genel
28/11/2022
İş Hayatında Y Kuşağı

Teknolojideki yeniliklerle birlikte son 15-20 yıl içinde yeni bir neslin doğuşuna tanık olduk. Her geçen zaman, daha genç bir kuşak yepyeni alışkanlıklar ve beklentilerle iş dünyasında yerini alıyor. Günümüz iş dünyasındaki bu yeni nesil “Y nesli, internet nesli, Y kuşağı, dijital nesil” olarak da adlandırılıyor.

Genel
28/11/2022
Eğitim İçeriği Hazırlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Online öğrenme uygulaması hazırlarken en önem verilmesi gereken konulardan birisi içeriktir. Şirketler için içeriklerin gerçekçi ve konunun odak noktasında olması, hazırlık aşamasının bütçe - zaman etkileri de düşünülmelidir. Eğitim içeriği hazırlama aşamasında sormanız gereken sorular ve kritik noktaları öğrenmek için okumaya devam edebilirsiniz.

Kurumsal
18/11/2022
Kurumsal Aidiyet Nasıl Sağlanabilir?

Çalışanlarının kurumsal aidiyetlerinin yüksek olduğu bir şirkette verimlilik ve şirket içi mutluluk artış göstereceğinden her şirket, çalışanlarının yüksek kurumsal aidiyet duygusuna sahip olmasını ister. Ancak bu nasıl mümkün olabilir? Kurumsal aidiyet duygusunu şirket içerisinde sağlayabilmenin yollarını anlamadan önce, aidiyetin ne olduğunu ve nasıl kazanılabileceğini incelememiz gerekiyor.

Liderlik
10/11/2022
Yöneticilerde Bulunması Gereken Liderlik Özellikleri

Lider olarak, şirketin ya da kurumun hikâyesini yazmak için Deepak, önce kendi hikâyenizi yazmanızı tavsiye ediyor. Kendi hikâyenizi yazmak ise bir dizi karar alma süreçlerine bağlı. Örneğin işle ilgili bir karar alırken bunu liderlik özellikleri ile mi yoksa kendinizi geliştirmek için mi veriyorsunuz? Bu ayrımı yapabiliyor olmalısınız.

Genel
09/11/2022
Eğitim Sektörünün Yükselen Yıldızı: E-Öğrenme

İnternet ve teknolojik araçların kullanımı ile gerçekleştirilen web tabanlı eğitim, öğrenim ve bilgi yönetimi faaliyetleri e-öğrenme olarak adlandırılıyor. Bireysel eğitim çalışmaları çok eskilere dayansa da bu kelimenin ilk defa kullanımı 90’lı yılları buluyor.

Genel
17/10/2022
Mobil Öğrenmeye Dair Bilmeniz Gereken Her Şey

Teknoloji insan hayatında büyük değişikliklere yol açtı. Özellikle mobil teknolojiler günlük yaşamın bir parçası haline geldi. Artık her konuda akıllı telefonlar ve internet aracılığı ile elimizin altındaki cihazlardan yardım alabiliyoruz. Bunun son dönemlerde en gelişmiş ve kullanım alanı çoğalmış bir dalı da mobil eğitim için önemli olan mobil öğrenme.

Genel
30/09/2022
Yüz Yüze ve Uzaktan Eğitimde Yeni Trendler

2022’ye hızla girdik ve yılı neredeyse tamamlamak üzereyiz… COVİD 19 ve global ekonomide yatırım sepetlerine eklenen tahmin edilemez araçların, her alanda toplumu dönüştüren etkisi eğitimde de yeni trendlerin oluşmasına neden oldu. Bir süredir kullanımda olan dijital eğitim ve öğrenme teknikleri, hızla gelişen ve birbirine entegre olabilen yeni teknolojilerle değişip dönüştü.

Genel
30/09/2022
Kurumsal Dünyanın Yıldızı: İnformal Öğrenme

İnformal öğrenme, bilinçli bir öğrenme sürecine girmeksizin, ihtiyaçlar sonucunda, içgüdüsel ve doğal olarak gerçekleştirilen öğrenme süreci demektir. Yazımızda bu metodun tanımı, kullanımı ve araştırmalar sonucu ortaya çıkan önemli bulguları sizlerle paylaşacağız.

Eğitim ve Gelişim
15/09/2022
Geleceğin Yetkinliklerine Hazır Mıyız?

Dünya değişiyor, işler değişiyor, yetkinlikler değişiyor. 2025 yılında hala değerli işler yapabiliyor olmak için sahip olmamız gereken beceriler de değişti. Artık meslekler değil beceriler çağındayız. Bireysel çabanın dışında kurumlar da iş gücünü yeni çağın gerekliliklerine uyumlandırmaya çalışırken harcanacak eforu ve elde edilecek faydayı daha fazla hesaplamaya başladı. Enocta olarak gerek teknolojilerimiz, gerekse içeriklerimiz açısından tam da bugünler için hazırlandık.

Eğitim Teknolojileri
15/06/2022
Eğitimde Metaverse ve E-Öğrenme Dünyası

Hepimiz artık yepyeni bir dünya ile karşı karşıyayız. Tam yeni bir konuya kulak kesilirken hemen ardından hızlıca yepyeni bir şeyler hayatımıza girmeye başlıyor. Şimdilerde ise “metaverse” kelimesi öylesine popüler oldu ki kripto para ve NFT’den sonra bu aralar en çok söylenen kelimelerden biri haline gelmeye başladı. Durum böyle olunca eğitimde metaverse kavramı da dillerde dolanmaya başladı.

Akademik
Dijital Dönüşüm
Eğitim Teknolojileri
23/03/2021
Veri Analizleri ve Öğrenme Analitiği ile Kişiselleştirilmiş Deneyim

Dijital bir öğrenme ortamında etkileşim içerisinde bulunduğumuz her durumda bir ayak izi bırakırız. Platforma giriş, çıkış zamanlarımız, eğitim izleme, tamamlama durumlarımız, hangi başlıklara daha çok ilgi gösterdiğimiz, sosyal etkileşim oranlarımız gibi çok sayıda veri oluştururuz. Öğrenenler, öğrenme deneyimleri, eğitim programları ile ilgili toplanan bu verilerin, öğrenmeyi ve öğrenmenin kuruma etkisini anlamak ve optimize etmek amacıyla ölçülmesi, analizi ve raporlanmasını öğrenme analitiği olarak tanımlayabiliriz.

Dijital Dönüşüm
Eğitim İçerikleri
Genel
10/03/2021
Yeni PMP Sınavındaki 4 Değişiklik

Teknolojideki yenilikler ve değişen iş ortamları, proje yöneticilerinin rollerini ve hedeflerini dönüştürüyor. Bu dönüşümle birlikte Project Management Institue (PMI), Project Management Professional (PMP) sertifika sınavının içeriğini bu yılın başında değiştirdi.

Genel
24/12/2020
Farklı Öğrenme Stillerine Uygun Öğrenme Deneyimleri Yaratmak

Öğrenme şeklimizin kişiliğimize, beynimizin çalışma şekline, bulunduğumuz ortama ve kültüre bağlı olduğunu biliyor muydunuz?

Genel
12/08/2020
Değişen Dünyada Kişisel Liderlik

Kişisel liderlik, yaşamın her alanında bireysel olarak bir üst noktaya çıkmamızı sağlayan en önemli yeteneklerden. Bu yeteneğin içinde bulunduğumuz dönemde aldığı kritik hal, hayatımızın direksiyonuna nasıl geçeriz gibi birçok soruya yanıt bulduğumuz webinarımızda, Kemal İslamoğlu bizlerle buluştu.

Genel
28/07/2020
Eğitimde Yapay Zekâ ve Eğitimcilere Sunacağı Fırsatlar

Dijitalleşme sürecinde, hepimizin karşısına çıkan “makine öğrenmesi” ve “eğitimde yapay zekâ” terimleri, günümüz dünyasında algoritmalar yoluyla karar alma mekanizmasında, insan müdahalesini azaltıp daha iyi sonuçlar elde etmemize yardımcı oluyor.

Genel
20/07/2020
Yeni Başlayanlar için Percipio

İş ortağımız Skillsoft’un ödüllü öğrenme deneyimi platformu Percipio, öğrenenlere, sürekli zenginleşerek büyüyen bir içerik kütüphanesi sunuyor. Liderlik gelişimi, iş ve yönetim becerileri, dijital dönüşüm, teknoloji ve yazılım geliştirme konularında farklı formatlarda binlerce içerik, her gün 2 milyondan fazla kullanıcı tarafından erişiliyor.

Araştırma
28/01/2020
‘İşimizin Geleceği’ için “Upskilling” ve “Reskilling”

Tüm dünyada dijitalleşme ve otomasyonun iş dünyası ve mesleklere olan etkileri ve bu dönüşümün nasıl yönetilmesi gerektiği konusunda çalışmalarını sürdüren McKinsey, geçtiğimiz hafta Türkiye’de iş birliğine dayalı, köklü ve fayda sunan bir dönüşüm için aksiyon odaklı bir rehber sundu.

Genel
22/01/2020
Öğrenme Evreleri

“Öğrenme” meselesi en ilkel haliyle baştan sona, çocukluktan yetişkinliğe nasıl ilerliyor? İnsan yaşamı boyunca her gün öğrenme ihtiyacı ile ilerler. Ayakta kalma içgüdüsü, duyguları, yetenekleri, bulunduğu ortam, çevre vb. unsurlar insanı her zaman yeni bir şeyler öğrenmeye tetikler

Eğitim İçerikleri
Eğitim ve Gelişim
Genel
04/11/2019
İş Yaşamında Cinsiyet Eşitliği

Geçen hafta dokuzuncusu düzenlenen TEGEP Eğitim ve Gelişim Zirvesi’ne katılma fırsatım oldu. İki gün boyunca ana ve paralel oturumlarla süren etkinliğin teması akıştı. Oturumlardan biri de “İş Yaşamında Cinsiyet Eşitliği” üzerine olunca kaçırmak istemedim. Toplumsal cinsiyet eşitliği üzerine çalışan Dr. Canan Aratemur Çimen ve Dr. Ece Paralı Öztan, kendi işyerimizde ve eğitimlerimizde farkındalığın ötesine nasıl geçebileceğimizi tartıştı. Benim için oldukça bilgilendirici bir seanstı, aldığım notları paylaşmak istedim.

Sektörden
Trendler
Genel
18/10/2019
Gartner Hype Cycle ile Yeni Teknolojileri Keşfedin

Yeni teknolojilerin gelip geçici mi yoksa ticari olarak uygulanabilir mi olduğunu nasıl ayırt edersiniz? Amerikan teknoloji araştırma şirketi Gartner tarafından geliştirilen, Teknoloji İlerleme Döngüsü (Hype Cycle) metodolojisi, teknolojilerin olgunluğunu, benimsemesini ve uygulamasını grafiksel bir sunumla ortaya koyuyor. Bu sayede bir teknolojinin veya uygulamanın zaman içinde nasıl geliştiğine dair bir bakış açısı sunarak, iş hedeflerinin gerçekleştirilmesi bağlamında teknoloji yönetimi için sağlam bir fikir kaynağı sağlıyor.

Kurumsal Hafıza
Genel
02/08/2019
Kurumsal Hafızayı Kayıt Altına Almak

Kurumsal hafızayı korumak ve kayıt altında tutmak şirketlerin iş akışını düzenlemek için ihtiyaç duyduğu bir işlem... Yapılan toplantı çıktıları, aylar önce hazırlanan maliyet tablosu, ürün kullanım kılavuzu, şirket içi eğitim raporları ve benzer dokümanları depolamak ve gerektiğinde bulup kullanmak hayati önem taşır.

Enocta'dan
Sektörden
Trendler
12/06/2019
Kurumsal Akademi Zirvesi 2019: Gelecek Çok Yakın

Eğitim ve Gelişim Platformu Derneği (TEGEP) tarafından her sene düzenlenen Kurumsal Akademi Zirvesi, bu sene 29 Mayıs’ta gerçekleşti. Geçtiğimiz senelerde olduğu gibi, bu sene de Enocta olarak zirvede yer aldık.

Kurumsal
Genel
10/05/2019
Kurumsal Eğitimlerde Dijital Dönüşümün Faydaları

1801 yılında kara tahta icat edilene kadar, eğitimlerde öğretmenlere dayalı genelde sözel bir anlatım yöntemi hakimdi. Görsel anlatıma ve yaratıcılığa imkan tanıyan kara tahta, o yıldan sonra Dünya’da yayılmaya başladı. 1980’de beyaz tahta hayatımıza girene kadar ana araç olan kara tahta ve tebeşir, zaman içerisinde yerini tahta kalemi ve beyaz tahtaya bıraktı.

Sektörden
Trendler
Genel
17/04/2019
Geleceğin Öğrenme Deneyimleri

M.Ö. 535 ile 475 yılları arasında İzmir’de, Efes’te yaşamış olan ünlü düşünür Herakleitos’un hepimizin bildiği ve oldukça doğru bir sözü var; Değişmeyen tek şey, değişimin kendisidir.

Genel
05/04/2019
VUCA Dünyasında Değişimi ve Öğrenme Anlarını Yakalamak

Güne aklınızda yapılacak onlarca iş varken mi başlıyorsunuz? Tüm işleri tamamlama umudu ile iş yerine yetişme telaşı, işe başlama telaşı, yöneticinin günlük planı değiştirecek öncelikli istekleri. Bunlara ek olarak, yaklaşan doğum günü hazırlıkları ya da yapmak isteyip ertelediğiniz işler. Çoğu çalışanın aynı durumda olduğunu düşünürsek yoğun mesai saatlerimizi yüksek farkındalık gerektirecek şekilde atlatmaya çalışıyoruz. Bu koşuşturma birçoğumuz için aynı. Eğitmenler artık, hem yaşam temposu ile uyumlu öğrenme anları yaratmak istiyorlar hem de bilginin hızla değiştiği VUCA dünyasında anlık farkındalık oluşturma hedefindeler.

Kurumsal
20/02/2019
Dijital Liderin En Önemli 6 Özelliği

Dijital dönüşümün neden gerektiğini çok sık konuştuk. Bu yazıda da dönüşümün nasıl yapılacağına değineceğiz. Bu konuda pek çok etken mevcut olmakla birlikte, liderin rolünün kritik olduğu açıktır.‍

Genel
26/07/2017
Enocta Gelişim Programları

Günümüz öğrenme yaklaşımı olan Yeni Nesil Öğrenme bakışını hazır ürünlerimiz olan Enocta Gelişim Kataloğuna da yansıttık. Yeni döneme tüm içeriklerimizi gelişim programları çatısı altında kurguladığımız 30 farklı Gelişim Programı sizlerle buluşuyor olacak.

Eğitim Teknolojileri
Eğitim ve Gelişim
Kurumsal
11/05/2017
Yeni İş Hayatında Yeni Nesil Öğrenme

Aslında yeni olan sadece iş hayatı değil. İş hayatını kökünden değiştiren pek çok önemli dijital, sosyal ve ekonomik etmenlerle karşı karşıya olduğumuz kesin. Aynı unsurlar ve hatta daha fazlası bireyler olarak bizlerin hayatlarını da derinden etkiliyor. İklim değişikliği, savaşlar, mülteci sorunu, terör, ekonomik sıkıntılar ve siyasi gelişmeler, dünden daha farklı bir yaşamı zorunlu kılıyor. Tüm bu olup bitenler olurken, eğitim, gelişimin ve öğrenmenin aynı kalması ve hatta aynı hızda değişime devam ediyor olması mümkün değil, yeterli de değil. Dijital çağa ayak uydurmamız, bu çağın gerektirdiği becerileri kazanmanız ve azalan dünya kaynaklarını daha etkin kullanmamız için, bireysel olarak yeni nesil bir öğrenme ihtiyacımız var. Öte yandan artan rekabet, hızlı değişim, dijital dönüşüm ve verimlilik baskısı nedeniyle, iş hayatında eğitimi, gelişimi ve daha doğru bir ifadeyle öğrenmeyi yeniden tasarlamamız, ezber bozmamız şart.

Trendler
14/12/2016
Mikro Öğrenme Neden Eğitim ve Gelişim Stratejinizin Bir Parçası Olmalı ?

Küçük parçalar halinde sunulan bilgilerin, çalışanların daha çok tercih ettiği eğitim içeriği olduğu artık biliniyor. Mikro öğrenme ile ilgili yapılan bir araştırma eğitim alacak kişilerin %94’ünün 10 dakikadan daha kısa süreli e-öğrenme içeriklerini tercih ettiğini gösteriyor. Dikkat süresinin giderek azaldığı ve insanların zaman konusunda kısıtlı davrandığı düşünülürse bilgilerin mümkün olduğunca kısa, öz ve dolu olması gerekiyor. Videolu anlatımların daha çok tercih edilme nedenlerinden biri de bu.

Liderlik
Kurumsal
Genel
14/11/2016
Liderliğin 4 Çeşidi ve Duruma Uygun Kullanılması

Ufak çaplı bir yönetici olarak algılanmaktan ve isteklerinizi uygulatamamaktan rahatsız mı oluyorsunuz? İşte yönetim tarzınızı değiştirmek ve ekibinizin sizi tekrar sevmesini daha aktif çalışmasını sağlamak için yapmanız gerekenler.

Genel
03/11/2016
Takım Liderliğinin Temel Prensipleri

Büyük ve küçük birçok başarılı şirketin liderlerinde yapılan araştırma sonucunda liderlerin deneyimlerinden ders çıkarıp öğrenerek temel bazı prensipleri iş hayatlarında uyguladıklarını ortaya koyuyor. Başarılı liderlerin öğrendiği derslerden birkaçı şu şekilde...

Trendler
28/09/2016
Eğitimde Hikayeleştirmenin Önemi

İyi bir hikaye etkili bir hikaye anlatıcılığı ile başarılı olur. İkna etmek, duygusal bağ kurmak, akılda kalmak ve anlam yaratmak için her zaman iyi bir hikayeye ihtiyaç vardır. Hikaye, gerçek ya da tasarıyla üretilen yazılı veya sözlü metinlerin bütünü olarak destanlarla birlikte doğmuş olsa da günümüze kadar büyük değişmeler kaydetmiştir. Hayatımızın bir parçası haline gelen bu gelenek, hayatın her alanında elde edilen tüm deneyim ve kültürel aktarımın eğlenceli şekilde sunulmasını sağlamıştır. Bu da eğitimde hikayeleştirme yöntemlerinin doğmasına neden olmuştur.

Genel
22/08/2016
Perakende Sektörüne Özel Eğitimler

Sabancı Edu ve Enocta iş birliği ile hazırlanan perakende içerikleri kariyer geliştirme fırsatı sunuyor! Perakende sektörü, gün geçtikçe gelişen ve farklılaşan müşteri ihtiyaçları ve özellikle teknolojinin gelişmesiyle değişen şartlara ayak uydurmayı gerektirmekte. Eğlenceli konseptlerle akılda kalıcılığı yüksek, öğrenmeyi kolaylaştıran eğitimler sayesinde çalışanlarınız öğrendiklerini hayata geçirirken hiç zorlanmayacak. Ayrıca, çalışanların kendini değerlendirebilmesi için her dersin sonunda ara testler olacak. Tüm paket tamamlandığında oyun tabanlı bir öğrenim değerlendirme modülü olacak. Peki, bu eğitimlerde neler var?

Eğitim ve Gelişim
Genel
20/04/2016
Yetişkin Eğitiminde İşinizi Kolaylaştıracak 10 İpucu

Değişime ayak uydurmak, hayatı daha pratik hale getirmek ve daha rahat yaşamak için eğitim olmazsa olmaz! Yetişkin eğitimi, bilinçli bireylerin kendilerini geliştirmelerine ve profesyonel hayatta başarılı olmalarına yardım eden planlı eğitim programıdır. Yetişkin eğitimi ile ilgilenen bilim ve sanat dalının adı ise Androgoji'dir.

Eğitim Teknolojileri
Kurumsal
Trendler
30/03/2016
Maslow Piramidi ile İçerik Tasarımında İhtiyacı Belirlemek

Dünya, ‘Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi’ ile 1943’te tanıştı. Amerikalı sosyal psikolog Abraham Maslow tarafından yazılan, içi bol jargon içeren bir makalenin ortasında hayatlarımıza giren siyah beyaz üçgen şeklindeki Maslow piramidi, bugün yalnızca psikolojik analizlerin merkezinde kalmayıp, iş dünyası dahil olmak üzere insana dokunan birçok alanın temel dayanağı haline geldi. Sizce bu bir tesadüf olabilir miydi?

Eğitim Teknolojileri
Kurumsal
Trendler
28/09/2015
TIN CAN API

Tin Can API (Yeni Nesil Scorm) öğrenme içeriklerinin ve öğrenme sistemlerinin birbirleriyle konuşmasına izin veren e-öğrenme yazılımı özelliğidir. Tin Can’in Google’daki karşılığı bu şekilde. Peki e-öğrenme sistemlerinin konuşması ne demek? Konuşarak birbirlerine ne söylüyorlar? Konuşmasalar ne olur?

Eğitim Teknolojileri
Kurumsal
Trendler
21/10/2015
Çevik (Agile) Yazılım Geliştirme Süreci

Enocta yazılım geliştirme ekibi olarak Mayıs 2015 başında, “Waterfall” olarak tanımlanabilecek yazılım geliştirme süreçlerimizi değiştirerek , farklı disiplinlerde de kullanılan çevik (agile) proje yönetim metotlarından “Scrum” yöntemini kullanmak üzere adımlarımızı attık.

Eğitim ve Gelişim
Kurumsal
Trendler
05/07/2013
Teknoloji Tabanlı Öğrenme Yaklaşımlarının Liderlik Gelişimine Katkısı

Liderlik gelişimi ile ilgili çalışmalar birçok kurumun farklı kademelerinde farklı biçimlerde sürdürülmekte. Yönetimin üst kademelerine sağlanan uzun soluklu liderlik gelişim programları yüksek maliyetleri nedeniyle kurumun geneline yayılamıyor. Bu nedenle, alt kadrolarda genelde temel yönetim becerilerinin geliştirilmesine odaklı ve e-öğrenme ile sınıf içi eğitimin harmanlandığı karma eğitimler tercih ediliyor. Liderlik gelişiminin tüm yöneticileri kapsaması gereğine inanılan günümüzde, zaman ve maliyet kısıtlarını aşmanın yolu teknolojiden yararlanma olarak görülmekte.

Genel
05/04/2013
Öğrenmede Yeni Boyut: Yeni Bloom Taksonomisi

Her şey büyük bir hızla değişiyor ve gelişiyor. Peki ya, ihtiyaçlarımız ve öğrenme alışkanlıklarımız? Bilgiyi aktarmaktan öte üst düzey düşünme becerileri ile bilgiye ulaşılmasını sağlayan revize edilmiş Bloom Taksonomosi, teknoloji ve iletişim çağına uygun bir öğrenme hiyerarşisi olarak karşımıza çıkıyor.‍Hedeflerin Taksonomisi

Genel
05/02/2013
Karma Eğitim Yaklaşımına Genel Bakış

Güçlü bir eğitim stratejisi olan karma eğitim yönteminin iyi tasarlandığı takdirde, öğrenim gereksinimlerini karşılamada, daha çok katılımcıya ulaşmada ve hatta performansı artırmada yarattığı olumlu etki artık kabul edilen bir gerçek.

Genel
05/01/2013
Yetenek Yönetiminin Başarısında Eğitimin Rolü

İşgücü planlamasını, işletme stratejisine uyarlamayı benimseyen kuruluşların sayısının giderek çoğaldığı son yıllarda, yetenek yönetiminin önemi de artmıştır. Yetenek yönetimi sistemleri ve stratejileri ancak iş gücünü sürekli olarak değişen piyasanın ihtiyaçlarına hazır hale getirerek ilerleyebilir. Yani bir şirketin gelecekte var olmasını, insan kaynakları ile şirket ihtiyaçlarının birbiriyle uyumlu hale getirilmesindeki sistematik yaklaşım sağlar. Çünkü işletme planınız ne kadar mükemmel olursa olsun bunu destekleyecek bir işgücünüz yoksa hedeflediğiniz sonuçları alamazsınız.

Genel
04/09/2012
Akıllı Telefonlar ve Tabletler: Mobil Eğitimin İki Ayrı Yüzü

Our Mobile Planet’in yaptığı araştırmaya göre Türkiye’de yaklaşık 11 milyon kişi akıllı telefon, 7 milyon kişi de tablet bilgisayar kullanıyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu da, mobil araçlar ile internet erişiminin yılda ortalama %10 civarında bir büyüme gösterdiğini bildiriyor. Bu da demek oluyor ki; her geçen gün hayatımızda daha fazla yer edinen tabletler ve akıllı telefonları etkili ve verimli birer öğrenme aracı olarak kullanabilmek için bildiğimiz tasarım yöntemlerini ve yaklaşımları tekrar gözden geçirmenin tam zamanı.

Genel
03/04/2012
Öğrenme ve Gelişimi, Ücretlendirme ve Ödül Yönetimi ile Birlikte Etkin Kullanabilmek

Öğrenme ve gelişimin; ücretlendirme ve ödül yönetiminin yanısıra tüm yönetim politikaları, süreçler ve uygulamalarla uyumlu olması, etkili bir yetenek yönetim sisteminin vazgeçilmez bir özelliğidir.

Genel
03/03/2012
Liderlik Gelişiminde Teknoloji Tabanlı Öğrenmenin Rolü

Liderlik vasfı şirketlerin performans büyütmesi açısından çok önemsediği bir konudur. Liderliğin ne olduğuna ve kurum içerisinde hangi metotla uygulanması gerektiğine dair farklı fikirler vardır. Liderlik becerisi eğitimle geliştirilebilse de doğuştan gelen yönetme kabiliyeti, güçlü insan ilişkileri, kriz çözme yetenekleri de olması gereklidir. Artan rekabet, küreselleşme, inovasyon ihtiyacının sürekliliği ve takım çalışmasındaki gelişmeler liderlik gelişimi programlarının önemini açıklıyor.

Genel
03/02/2012
Öykü Anlatma Sanatı

Bir zamanlar mutsuz bir çalışan varmış, eğitim esnasında PowerPoint sunumunu izlerken 100 yıllık bir uykuya dalmış... Bu size tanıdık geliyor mu? Eğer çalışanlarınızın yeni beceriler kazanması için artık bıkkınlık veren eski yöntemleri hala kullanan biri iseniz, evet!

Genel
03/12/2011
Eğlenceli ve Kalıcı Öğrenmenin Yolu, Başarılı Bir Öğretim Tasarımından Geçer!

İnsan zihni canlı ve aktiftir. Uyarılara, renklere, seslere, farklılıklara duyarlıdır ve tepki verir. Öğrenme sürecinde de aktiftir ve doğası gereği aktif olmak ister. Bu yazımızda daha kalıcı öğrenmenin temelinde yatan öğretim tasarımına ilişkin ögelere yer vereceğiz.

Genel
03/10/2011
Sosyal Öğrenme: Eğitim Uzmanlarının Yeni Öğrenim Alanı

Sosyal öğrenme insanlarla etkileşim kurarak başkalarından yeni bilgiler öğrenmektir. Kişilerin birbirlerinden bilgi edinmesi, farklı bir bakış açısı kazanmaya yardımcı olur. Sosyal medyanın iş yerlerinde artan kullanımı, kurumsal öğrenmenin büyük oranda formel değil, informel kanallardan gerçekleşmesini sağlar. Sosyal medya araçları informel öğrenme deneyiminin güçlendirilmesi açısından önemli bir yöntemdir.

Genel
03/10/2010
Enocta, Kurumlarda Yetkinlik Yönetimine Neler Katıyor ?

Kurumlarda kişilerin çalıştıkları ya da çalışacakları pozisyona göre sahip olmaları gereken, bilgi, birikim, tutum, davranış ve kabiliyetlerin, yani aslında yetkinlik yönetiminin önemini artık hepimiz biliyoruz. Bu yazıda Enocta olarak verdiğimiz hizmetlerle ve eğitimlerimizle, kurumlarda yetkinlik süreçlerine nasıl maksimum faydalı katkılar yaptığımızı paylaşmak istiyoruz.

Genel
03/09/2010
Yönetici Geliştirme ve Liderlik Eğitim Programlarında E-Öğrenmenin Rolü

Hiç şüphe yok ki, yönetici geliştirme ve liderlik eğitim programları, eğitim faaliyetleri içinde önemli bir yere sahiptir. Üstelik kurumsal eğitim sektöründe, en hızlı büyüyen ve gelişen alanlardan birisidir.

İletişimde Kalın, Blog
Yazılarımızı Kaçırmayın.
En yeni blog yazılarımızı anında okumak için iletişim bilgilerinizi bizimle paylaşın.
Teşekkürler! Kaydınız alındı.
Lütfen bilgilerinizi kontrol edin.