Kaynaklar

Enocta Blog

Etkili Online Dil Eğitimi için Bilmeniz Gereken 4 Şey

Herhangi bir çevirim içi (online) dil eğitim programını başarılı bir şekilde yönetmek için, öğrenenin performansını ölçmek ve sürekli takip etmek kritik öneme sahiptir. Tüm kurumsal eğitim başarı faktörlerinin ortak bir yanı vardır: öğrenenlerinizin sürece dahil olmaları ve bunu göstermeleri.

Ürün Geliştirmeleri
Sektörden
Eğitim Teknolojileri
Eğitim Araçları
Akademik
Eğitim ve Gelişim
Araştırma
İş Hayatı
Kurumsal Hafıza
Dijital Dönüşüm
Enocta'dan
Liderlik
Ürünler
Kurumsal
Trendler
Eğitim İçerikleri
Genel
Filtreyi Temizle
Genel
28/11/2022
İş Hayatında Y Kuşağı

Teknolojideki yeniliklerle birlikte son 15-20 yıl içinde yeni bir neslin doğuşuna tanık olduk. Her geçen zaman, daha genç bir kuşak yepyeni alışkanlıklar ve beklentilerle iş dünyasında yerini alıyor. Günümüz iş dünyasındaki bu yeni nesil “Y nesli, internet nesli, Y kuşağı, dijital nesil” olarak da adlandırılıyor.

Genel
28/11/2022
Eğitim İçeriği Hazırlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Online öğrenme uygulaması hazırlarken en önem verilmesi gereken konulardan birisi içeriktir. Şirketler için içeriklerin gerçekçi ve konunun odak noktasında olması, hazırlık aşamasının bütçe - zaman etkileri de düşünülmelidir. Eğitim içeriği hazırlama aşamasında sormanız gereken sorular ve kritik noktaları öğrenmek için okumaya devam edebilirsiniz.

Kurumsal
18/11/2022
Kurumsal Aidiyet Nasıl Sağlanabilir?

Çalışanlarının kurumsal aidiyetlerinin yüksek olduğu bir şirkette verimlilik ve şirket içi mutluluk artış göstereceğinden her şirket, çalışanlarının yüksek kurumsal aidiyet duygusuna sahip olmasını ister. Ancak bu nasıl mümkün olabilir? Kurumsal aidiyet duygusunu şirket içerisinde sağlayabilmenin yollarını anlamadan önce, aidiyetin ne olduğunu ve nasıl kazanılabileceğini incelememiz gerekiyor.

Genel
10/11/2022
Sanal Ekipleri Motive Etmek için İpuçları

COVID-19 salgını ile birlikte uzaktan çalışma dönemi başladı ve birçok firma bu durumu zorunlu kılarak, yeni bir çalışma dinamiği oluşturdu. Bu yeni çalışma düzenine adapte olurken zorlanılsa da iyi yanlarını da görmezden gelmemek gerekir. Bunlardan biri de sanal ekip ile çalışma sistemidir.

Liderlik
10/11/2022
Yöneticilerde Bulunması Gereken Liderlik Özellikleri

Lider olarak, şirketin ya da kurumun hikâyesini yazmak için Deepak *, önce kendi hikâyenizi yazmanızı tavsiye ediyor. Kendi hikâyenizi yazmak ise bir dizi karar alma süreçlerine bağlı. Örneğin işle ilgili bir karar alırken bunu liderlik özellikleri ile mi yoksa kendinizi geliştirmek için mi veriyorsunuz? Bu ayrımı yapabiliyor olmalısınız.

Genel
10/11/2022
Evden Çalışma Nasıl Verimli Hale Getirilir?

Covid – 19 salgının hayatlarımıza getirdiği değişikliklerden birisi de evden çalışma olgusu oldu. Bu sebeple birçok sektör ve firma zorunlu sebeplerle başladığı bu çalışma yöntemine artık çağın bir getirisi ve bir ihtiyaç olarak devam ediyor. Evden çalışma kulağa hoş geliyor, avantajlı tarafları olduğu kadar zorlayıcı yanları da bulunuyor.

Genel
09/11/2022
Eğitim Sektörünün Yükselen Yıldızı: E-Öğrenme

İnternet ve teknolojik araçların kullanımı ile gerçekleştirilen web tabanlı eğitim, öğrenim ve bilgi yönetimi faaliyetleri e-öğrenme olarak adlandırılıyor. Bireysel eğitim çalışmaları çok eskilere dayansa da bu kelimenin ilk defa kullanımı 90’lı yılları buluyor.

Genel
18/10/2022
Harmanlanmış Öğrenme Nedir, Kurumunuza Katkıları Nelerdir?

Harmanlanmış öğrenme, dilimizde “karma” ya da “hibrit” öğrenme olarak da bilinmektedir. Sınıfta yapılan yüz yüze öğrenme ile internet destekli (web tabanlı) öğrenme yönteminin avantajlı yönlerinin kullanıldığı bir model olarak tanımlanıyor Karma ya da Hibrit öğrenme.

Genel
17/10/2022
Mobil Öğrenmeye Dair Bilmeniz Gereken Her Şey

Teknoloji insan hayatında büyük değişikliklere yol açtı. Özellikle mobil teknolojiler günlük yaşamın bir parçası haline geldi. Artık her konuda akıllı telefonlar ve internet aracılığı ile elimizin altındaki cihazlardan yardım alabiliyoruz. Bunun son dönemlerde en gelişmiş ve kullanım alanı çoğalmış bir dalı da mobil eğitim için önemli olan mobil öğrenme.

Genel
30/09/2022
Yüz Yüze ve Uzaktan Eğitimde Yeni Trendler

2022’ye hızla girdik ve yılı neredeyse tamamlamak üzereyiz… COVİD 19 ve global ekonomide yatırım sepetlerine eklenen tahmin edilemez araçların, her alanda toplumu dönüştüren etkisi eğitimde de yeni trendlerin oluşmasına neden oldu. Bir süredir kullanımda olan dijital eğitim ve öğrenme teknikleri, hızla gelişen ve birbirine entegre olabilen yeni teknolojilerle değişip dönüştü.

Genel
30/09/2022
Kurumsal Dünyanın Yıldızı: İnformal Öğrenme

İnformal öğrenme, bilinçli bir öğrenme sürecine girmeksizin, ihtiyaçlar sonucunda, içgüdüsel ve doğal olarak gerçekleştirilen öğrenme süreci demektir. Yazımızda bu metodun tanımı, kullanımı ve araştırmalar sonucu ortaya çıkan önemli bulguları sizlerle paylaşacağız.

Eğitim ve Gelişim
15/09/2022
Geleceğin Yetkinliklerine Hazır Mıyız?

Dünya değişiyor, işler değişiyor, yetkinlikler değişiyor. 2025 yılında hala değerli işler yapabiliyor olmak için sahip olmamız gereken beceriler de değişti. Artık meslekler değil beceriler çağındayız. Bireysel çabanın dışında kurumlar da iş gücünü yeni çağın gerekliliklerine uyumlandırmaya çalışırken harcanacak eforu ve elde edilecek faydayı daha fazla hesaplamaya başladı. Enocta olarak gerek teknolojilerimiz, gerekse içeriklerimiz açısından tam da bugünler için hazırlandık.

Eğitim Teknolojileri
15/06/2022
Eğitimde Metaverse ve E-Öğrenme Dünyası

Hepimiz artık yepyeni bir dünya ile karşı karşıyayız. Tam yeni bir konuya kulak kesilirken hemen ardından hızlıca yepyeni bir şeyler hayatımıza girmeye başlıyor. Şimdilerde ise “metaverse” kelimesi öylesine popüler oldu ki kripto para ve NFT’den sonra bu aralar en çok söylenen kelimelerden biri haline gelmeye başladı. Durum böyle olunca eğitimde metaverse kavramı da dillerde dolanmaya başladı.

Akademik
Dijital Dönüşüm
Eğitim Teknolojileri
23/03/2021
Veri Analizleri ve Öğrenme Analitiği ile Kişiselleştirilmiş Deneyim

Dijital bir öğrenme ortamında etkileşim içerisinde bulunduğumuz her durumda bir ayak izi bırakırız. Platforma giriş, çıkış zamanlarımız, eğitim izleme, tamamlama durumlarımız, hangi başlıklara daha çok ilgi gösterdiğimiz, sosyal etkileşim oranlarımız gibi çok sayıda veri oluştururuz. Öğrenenler, öğrenme deneyimleri, eğitim programları ile ilgili toplanan bu verilerin, öğrenmeyi ve öğrenmenin kuruma etkisini anlamak ve optimize etmek amacıyla ölçülmesi, analizi ve raporlanmasını öğrenme analitiği olarak tanımlayabiliriz.

Dijital Dönüşüm
Eğitim İçerikleri
Genel
10/03/2021
Yeni PMP Sınavındaki 4 Değişiklik

Teknolojideki yenilikler ve değişen iş ortamları, proje yöneticilerinin rollerini ve hedeflerini dönüştürüyor. Bu dönüşümle birlikte Project Management Institue (PMI), Project Management Professional (PMP) sertifika sınavının içeriğini bu yılın başında değiştirdi.

Genel
24/12/2020
Farklı Öğrenme Stillerine Uygun Öğrenme Deneyimleri Yaratmak

Öğrenme şeklimizin kişiliğimize, beynimizin çalışma şekline, bulunduğumuz ortama ve kültüre bağlı olduğunu biliyor muydunuz?

Genel
23/10/2020
Esnek Profesyoneller için Esnek Dil Öğrenme Çözümü: Rosetta Stone

Esneklik profesyonel dünyada en çok konuşulan kavramlardan biri halini aldı. Hatta değişen dünyaya uyum sağlamak için iş dünyasında ilk akla gelen etkenlerden biri… Artık kurumlar çalışanlarının bu becerilere sahip olması için eğitim programlarına daha fazla yatırım yapıyor ve daha esnek metotlar üzerinde duruyorlar. Bu yüzden eğitim teknolojisi de sürekli gelişen iş dünyasının beklentilerine uyum sağlayacak şekilde kendisini geliştiriyor. Esnek öğrenme modeli de bunlardan biri… Ödüllü kurumsal dil eğitim çözümü olan Rosetta Stone uygulaması, bu beklentileri karşılayacak özelliklere sahip…

Genel
12/08/2020
Değişen Dünyada Kişisel Liderlik

Kişisel Liderlik, yaşamın her alanında bireysel olarak bir üst noktaya çıkmamızı sağlayan en önemli yeteneklerden. Bu yeteneğin içinde bulunduğumuz dönemde aldığı kritik hal, hayatımızın direksiyonuna nasıl geçeriz gibi birçok soruya yanıt bulduğumuz webinarımızda, Kemal İslamoğlu bizlerle buluştu.

Genel
28/07/2020
Eğitimde Yapay Zekâ ve Eğitimcilere Sunacağı Fırsatlar

Dijitalleşme sürecinde, hepimizin karşısına çıkan “makine öğrenmesi” ve “eğitimde yapay zekâ” terimleri, günümüz dünyasında algoritmalar yoluyla karar alma mekanizmasında, insan müdahalesini azaltıp daha iyi sonuçlar elde etmemize yardımcı oluyor.

Genel
20/07/2020
Yeni Başlayanlar için Percipio

İş ortağımız Skillsoft’un ödüllü öğrenme deneyimi platformu Percipio, öğrenenlere, sürekli zenginleşerek büyüyen bir içerik kütüphanesi sunuyor. Liderlik gelişimi, iş ve yönetim becerileri, dijital dönüşüm, teknoloji ve yazılım geliştirme konularında farklı formatlarda binlerce içerik, her gün 2 milyondan fazla kullanıcı tarafından erişiliyor.

Genel
27/05/2020
Etkili Online Dil Eğitimi için Bilmeniz Gereken 4 Şey

Herhangi bir çevirim içi (online) dil eğitim programını başarılı bir şekilde yönetmek için, öğrenenin performansını ölçmek ve sürekli takip etmek kritik öneme sahiptir. Tüm kurumsal eğitim başarı faktörlerinin ortak bir yanı vardır: öğrenenlerinizin sürece dahil olmaları ve bunu göstermeleri.

Araştırma
28/01/2020
‘İşimizin Geleceği’ için “Upskilling” ve “Reskilling”

Tüm dünyada dijitalleşme ve otomasyonun iş dünyası ve mesleklere olan etkileri ve bu dönüşümün nasıl yönetilmesi gerektiği konusunda çalışmalarını sürdüren McKinsey, geçtiğimiz hafta Türkiye’de iş birliğine dayalı, köklü ve fayda sunan bir dönüşüm için aksiyon odaklı bir rehber sundu.

Genel
22/01/2020
Öğrenme Evreleri

“Öğrenme” meselesi en ilkel haliyle baştan sona, çocukluktan yetişkinliğe nasıl ilerliyor? İnsan yaşamı boyunca her gün öğrenme ihtiyacı ile ilerler. Ayakta kalma içgüdüsü, duyguları, yetenekleri, bulunduğu ortam, çevre vb. unsurlar insanı her zaman yeni bir şeyler öğrenmeye tetikler

Eğitim İçerikleri
Eğitim ve Gelişim
Genel
04/11/2019
İş Yaşamında Cinsiyet Eşitliği

Geçen hafta dokuzuncusu düzenlenen TEGEP Eğitim ve Gelişim Zirvesi’ne katılma fırsatım oldu. İki gün boyunca ana ve paralel oturumlarla süren etkinliğin teması akıştı. Oturumlardan biri de “İş Yaşamında Cinsiyet Eşitliği” üzerine olunca kaçırmak istemedim. Toplumsal cinsiyet eşitliği üzerine çalışan Dr. Canan Aratemur Çimen ve Dr. Ece Paralı Öztan, kendi işyerimizde ve eğitimlerimizde farkındalığın ötesine nasıl geçebileceğimizi tartıştı. Benim için oldukça bilgilendirici bir seanstı, aldığım notları paylaşmak istedim.

Sektörden
Trendler
Genel
18/10/2019
Önümüzdeki 10 Yılı Etkileyecek Yeni Teknolojiler

Yeni teknolojilerin gelip geçici mi yoksa ticari olarak uygulanabilir mi olduğunu nasıl ayırt edersiniz? Amerikan teknoloji araştırma şirketi Gartner tarafından geliştirilen, Teknoloji İlerleme Döngüsü (Hype Cycle) metodolojisi, teknolojilerin olgunluğunu, benimsemesini ve uygulamasını grafiksel bir sunumla ortaya koyuyor. Bu sayede bir teknolojinin veya uygulamanın zaman içinde nasıl geliştiğine dair bir bakış açısı sunarak, iş hedeflerinin gerçekleştirilmesi bağlamında teknoloji yönetimi için sağlam bir fikir kaynağı sağlıyor.

Eğitim ve Gelişim
Enocta'dan
15/08/2019
Tatil Sendromunu Ortadan Kaldıracak Enocta Eğitimleri

Tatil sonrası sendromu, maalesef iş hayatımızdaki gerçeklerden bir tanesi. Belki de uzun zaman beklediğimiz bir tatilden normal hayatımıza döndüğümüz zaman bir hayal kırıklığı ve bir stres ile karşılaşıyoruz. E-postalar, işler ve toplantılar, tatilin bitmesinin getirdiği hüzün ile birleşiyor, çalışmaya geri dönmeyi zor bir hale getiriyor.

İş Hayatı
08/08/2019
Tatilden Döndükten Sonraki İlk İş Günü Sendromunu Yenmek

Tatilleri hepimiz çok sevsek ve iple çeksek de, işe dönmeden önceki gün yani tatilin son günü hepimiz için oldukça zorlu geçiyor. Tatilde geçen sürede biriken e-postalar, yavaş yavaş artarak büyüyen işler ve kaçırılan toplantılar, tatilin bitmesinin getirdiği hüzün ile birleştiği zaman, çalışmaya geri dönmek psikolojik olarak altından kalkması oldukça zor bir iş haline geliyor.

Kurumsal Hafıza
Genel
02/08/2019
Kurumsal Hafızayı Kayıt Altına Almak

Kurumsal hafızayı korumak ve kayıt altında tutmak şirketlerin iş akışını düzenlemek için ihtiyaç duyduğu bir işlem... Yapılan toplantı çıktıları, aylar önce hazırlanan maliyet tablosu, ürün kullanım kılavuzu, şirket içi eğitim raporları ve benzer dokümanları depolamak ve gerektiğinde bulup kullanmak hayati önem taşır.

Enocta'dan
Sektörden
Trendler
12/06/2019
Kurumsal Akademi Zirvesi 2019: Gelecek Çok Yakın

Eğitim ve Gelişim Platformu Derneği (TEGEP) tarafından her sene düzenlenen Kurumsal Akademi Zirvesi, bu sene 29 Mayıs’ta gerçekleşti. Geçtiğimiz senelerde olduğu gibi, bu sene de Enocta olarak zirvede yer aldık.

Kurumsal
Genel
10/05/2019
Kurumsal Eğitimlerde Dijital Dönüşümün Faydaları

1801 yılında kara tahta icat edilene kadar, eğitimlerde öğretmenlere dayalı genelde sözel bir anlatım yöntemi hakimdi. Görsel anlatıma ve yaratıcılığa imkan tanıyan kara tahta, o yıldan sonra Dünya’da yayılmaya başladı. 1980’de beyaz tahta hayatımıza girene kadar ana araç olan kara tahta ve tebeşir, zaman içerisinde yerini tahta kalemi ve beyaz tahtaya bıraktı.

Sektörden
Trendler
Genel
17/04/2019
Geleceğin Öğrenme Deneyimleri

M.Ö. 535 ile 475 yılları arasında İzmir’de, Efes’te yaşamış olan ünlü düşünür Herakleitos’un hepimizin bildiği ve oldukça doğru bir sözü var; Değişmeyen tek şey, değişimin kendisidir.

Genel
05/04/2019
VUCA Dünyasında Değişimi ve Öğrenme Anlarını Yakalamak

Güneş doğarken aklında onlarca yapılacak işle kalktı yatağından Zeynep Hanım. Bu kez tüm işleri yetiştirip rahat bir nefes alma umuduyla gitti işine. O koşuşturmacanın içinde yöneticisinden gelen bir telefonla tüm planları alt üst oldu. Aldığı haber her zamanki gibi tüm işlerinin önüne geçecek kadar önemliydi. Zeynep Hanım’ın yapılacak işler listesi uzadıkça uzuyordu. Bir yandan da kızının doğum günü için hazırlayacağı sürprizi düşünüyordu.

Kurumsal
20/02/2019
Dijital Liderin En Önemli 6 Özelliği

Dijital dönüşümün neden gerektiğini çok sık konuştuk. Bu yazıda da dönüşümün nasıl yapılacağına değineceğiz. Bu konuda pek çok etken mevcut olmakla birlikte, liderin rolünün kritik olduğu açıktır.‍

Genel
26/07/2017
Enocta Gelişim Programları

Günümüz öğrenme yaklaşımı olan Yeni Nesil Öğrenme bakışını hazır ürünlerimiz olan Enocta Gelişim Kataloğuna da yansıttık. Yeni döneme tüm içeriklerimizi gelişim programları çatısı altında kurguladığımız 30 farklı Gelişim Programı sizlerle buluşuyor olacak.

Eğitim Teknolojileri
Eğitim ve Gelişim
Kurumsal
11/05/2017
Yeni İş Hayatında Yeni Nesil Öğrenme

Aslında yeni olan sadece iş hayatı değil. İş hayatını kökünden değiştiren pek çok önemli dijital, sosyal ve ekonomik etmenlerle karşı karşıya olduğumuz kesin. Aynı unsurlar ve hatta daha fazlası bireyler olarak bizlerin hayatlarını da derinden etkiliyor. İklim değişikliği, savaşlar, mülteci sorunu, terör, ekonomik sıkıntılar ve siyasi gelişmeler, dünden daha farklı bir yaşamı zorunlu kılıyor. Tüm bu olup bitenler olurken, eğitim, gelişimin ve öğrenmenin aynı kalması ve hatta aynı hızda değişime devam ediyor olması mümkün değil, yeterli de değil. Dijital çağa ayak uydurmamız, bu çağın gerektirdiği becerileri kazanmanız ve azalan dünya kaynaklarını daha etkin kullanmamız için, bireysel olarak yeni nesil bir öğrenme ihtiyacımız var. Öte yandan artan rekabet, hızlı değişim, dijital dönüşüm ve verimlilik baskısı nedeniyle, iş hayatında eğitimi, gelişimi ve daha doğru bir ifadeyle öğrenmeyi yeniden tasarlamamız, ezber bozmamız şart.

Trendler
14/12/2016
Mikro Öğrenme Neden Eğitim ve Gelişim Stratejinizin Bir Parçası Olmalı ?

Küçük parçalar halinde sunulan bilgilerin, çalışanların daha çok tercih ettiği eğitim içeriği olduğu artık biliniyor. Mikro öğrenme ile ilgili yapılan bir araştırma eğitim alacak kişilerin %94’ünün 10 dakikadan daha kısa süreli e-öğrenme içeriklerini tercih ettiğini gösteriyor. Dikkat süresinin giderek azaldığı ve insanların zaman konusunda kısıtlı davrandığı düşünülürse bilgilerin mümkün olduğunca kısa, öz ve dolu olması gerekiyor. Videolu anlatımların daha çok tercih edilme nedenlerinden biri de bu.

Liderlik
Kurumsal
Genel
14/11/2016
Liderliğin 4 Çeşidi ve Duruma Uygun Kullanılması

Ufak çaplı bir yönetici olarak algılanmaktan ve isteklerinizi uygulatamamaktan rahatsız mı oluyorsunuz? İşte yönetim tarzınızı değiştirmek ve ekibinizin sizi tekrar sevmesini daha aktif çalışmasını sağlamak için yapmanız gerekenler.

Genel
03/11/2016
Takım Liderliğinin Temel Prensipleri

Büyük ve küçük birçok başarılı şirketin liderlerinde yapılan araştırma sonucunda liderlerin deneyimlerinden ders çıkarıp öğrenerek temel bazı prensipleri iş hayatlarında uyguladıklarını ortaya koyuyor. Başarılı liderlerin öğrendiği derslerden birkaçı şu şekilde...

Genel
13/10/2016
E-Öğrenme’de “Büyük Veri” Kullanımı Performansınızı Nasıl Etkiler?

Büyük Veri (Big Data) terimini daha önce duymuşsunuzdur. Dijital verinin entegre biçimde e-öğrenme dünyası ile nasıl ilişkili olduğunu bu yazıda anlatmaya çalışacağım. Öncelikle "Big Data - Büyük Veri" kavramı nedir ona bir bakalım.

Trendler
05/10/2016
VUCA - Yeni Dünya Düzeni Sizin için Neden Önemli ?

Güneş doğarken VUCA dünyasında; Hande Hanım ve Ahmet Bey işe, Berkecan okula gitmek için uyanır. Vakit bir an önce yola çıkıp o büyük kalabalığa karışma vaktidir. Arabalarına binerler ve yüzlercesinin içinden karınca misali yol alır giderler. Biraz şanslılarsa iş yerleri ve okul birbirine çok yakındır, değilse de böyle olması için ellerinden geleni yaparlar. Onların sistemli olduğu düşünülen hayatları vardır. İşe gidiş geliş saatleri, ne kadar sürede ne yapacakları bellidir. En azından öyle olduğu düşünülür. Gün boyu 4 farklı dersi, 6 saat boyunca dinler Berkecan. Hande Hanım ve Ahmet Bey günde 10 farklı raporu inceler, 2 toplantı yapar, 20 imza atar, 40 mail gönderir, sıklıkla Berkecan’ı düşünürler.

Trendler
28/09/2016
Eğitimde Hikayeleştirmenin Önemi

Hepimiz masal ve hikayelerle büyüdük. İyi kalpli çocuklar, kötü canavarlar, güzel prensesler, öpünce prens olan kurbağalar… Bunlar hep ilgimizi çekti, hiç bitmesin istedik. Yıllar geçtikçe hikayeler iletişimimizin büyük bir kısmını oluşturmaya başladı. Hikâyeler, geçmişte yaşananlar arasında bağ kuran bir köprü gibidir. Üstelik, birden fazla duyguya hitap ettiği için hem akılda kalıcı hem de ilgi çekicidir. Bu nedenle başarılı hikâyeler, iş dünyası, pazarlama, reklam, sinema, medya, eğitim gibi birçok sektörde kullanılır.

Genel
22/08/2016
Perakende Sektörüne Özel Eğitimler

Sabancı Edu ve Enocta iş birliği ile hazırlanan perakende içerikleri kariyer geliştirme fırsatı sunuyor! Perakende sektörü, gün geçtikçe gelişen ve farklılaşan müşteri ihtiyaçları ve özellikle teknolojinin gelişmesiyle değişen şartlara ayak uydurmayı gerektirmekte. Eğlenceli konseptlerle akılda kalıcılığı yüksek, öğrenmeyi kolaylaştıran eğitimler sayesinde çalışanlarınız öğrendiklerini hayata geçirirken hiç zorlanmayacak. Ayrıca, çalışanların kendini değerlendirebilmesi için her dersin sonunda ara testler olacak. Tüm paket tamamlandığında oyun tabanlı bir öğrenim değerlendirme modülü olacak. Peki, bu eğitimlerde neler var?

Eğitim Teknolojileri
Kurumsal
Genel
20/04/2016
IoT ve BigData ile Yeni Cesur Dünyanın Keşfi

6 Ocak’ta Microsoft’un ODTÜ’de düzenlediği IoT ve BigData etkinliğine katılma fırsatı yakaladım. Açılışını Microsoft Türkiye’nin Genel Müdür Yardımcısı Cavit Yantaç’ın yaptığı etkinlikte Microsoft’un bu alanlarda çalışmaları bulunan İbrahim Kıvanç, Engin Polat, Daron Yöndem gibi önemli profesyonelleri Microsoft’un bu konulardaki yaklaşımından ve çözümlerinden bahsettiler. Ama etkinliğin en önemli konuğu şüphesiz Microsoft’un CEO’su Satya Nadella’ydı. Türkiye’ye ilk ziyaretini yapan Satya Nadella Microsoft’un özellikle önümüzdeki 10-20 yıllık dönemdeki vizyonunu ve bu konulardaki yaklaşımını bizlere aktardı. Açıkçası oldukça heyecan verici ve ufuk açıcı bir etkinlik oldu. Peki nedir bu IoT ve BigData? Bizim hayatımızı nasıl etkileyecek?

Eğitim ve Gelişim
Genel
20/04/2016
Yetişkin Eğitiminde İşinizi Kolaylaştıracak 10 İpucu

Değişime ayak uydurmak, hayatı daha pratik hale getirmek ve daha rahat yaşamak için eğitim olmazsa olmaz! Yetişkin eğitimi, bilinçli bireylerin kendilerini geliştirmelerine ve profesyonel hayatta başarılı olmalarına yardım eden planlı eğitim programıdır. Yetişkin eğitimi ile ilgilenen bilim ve sanat dalının adı ise Androgoji'dir.

Eğitim Teknolojileri
Kurumsal
Trendler
30/03/2016
İçerik Tasarımında İhtiyacı Belirmeye Yardım Eden 3 İpucu

‍İhtiyaç deyince akla ilk kim gelir? Maslow. Maslow’un ihtiyaç hiyerarşisini bilirsiniz. En altta olan 1. adım fizyolojik ihtiyaçlar; yemek, içmek, uyumak gibi. Bedenimizin varlığını sürdüren şeyler. 2. adım güvenlik ihtiyacı; barınma, tehlikelerden korunma, güvenli yaşama gibi. 3. adım sevme, sevilme ihtiyacı; sosyal ihtiyaçlar, bir gruba ait olma, ilişki kurma gibi. 4. adım, saygınlık ihtiyacı; başarı elde etme, saygınlık kazanma, tanınma gibi. 5.adım kendini gerçekleştirme ihtiyacı ise, tüm alt kategorideki ihtiyaçlar karşılandıktan sonra kişinin kendini geliştirmesi, zorlu hedefleri başarması, performansı artırması ve yetenekleri gerçekleştirmesini kapsar. Peki, sizin neye ihtiyacınız var?

Eğitim Teknolojileri
Kurumsal
Trendler
28/09/2015
TIN CAN API

Tin Can API (Yeni Nesil Scorm) öğrenme içeriklerinin ve öğrenme sistemlerinin birbirleriyle konuşmasına izin veren e-öğrenme yazılımı özelliğidir. Tin Can’in Google’daki karşılığı bu şekilde. Peki e-öğrenme sistemlerinin konuşması ne demek? Konuşarak birbirlerine ne söylüyorlar? Konuşmasalar ne olur?

Eğitim Teknolojileri
Kurumsal
Trendler
21/10/2015
Çevik (Agile) Yazılım Geliştirme Süreci

Enocta yazılım geliştirme ekibi olarak Mayıs 2015 başında, “Waterfall” olarak tanımlanabilecek yazılım geliştirme süreçlerimizi değiştirerek , farklı disiplinlerde de kullanılan çevik (agile) proje yönetim metotlarından “Scrum” yöntemini kullanmak üzere adımlarımızı attık.

Eğitim ve Gelişim
Kurumsal
Trendler
05/07/2013
Teknoloji Tabanlı Öğrenme Yaklaşımlarının Liderlik Gelişimine Katkısı

Liderlik gelişimi ile ilgili çalışmalar birçok kurumun farklı kademelerinde farklı biçimlerde sürdürülmekte. Yönetimin üst kademelerine sağlanan uzun soluklu liderlik gelişim programları yüksek maliyetleri nedeniyle kurumun geneline yayılamıyor. Bu nedenle, alt kadrolarda genelde temel yönetim becerilerinin geliştirilmesine odaklı ve e-öğrenme ile sınıf içi eğitimin harmanlandığı karma eğitimler tercih ediliyor. Liderlik gelişiminin tüm yöneticileri kapsaması gereğine inanılan günümüzde, zaman ve maliyet kısıtlarını aşmanın yolu teknolojiden yararlanma olarak görülmekte.

Genel
05/04/2013
Öğrenmede Yeni Boyut: Yeni Bloom Taksonomisi

Her şey büyük bir hızla değişiyor ve gelişiyor. Peki ya, ihtiyaçlarımız ve öğrenme alışkanlıklarımız? Bilgiyi aktarmaktan öte üst düzey düşünme becerileri ile bilgiye ulaşılmasını sağlayan revize edilmiş Bloom Taksonomosi, teknoloji ve iletişim çağına uygun bir öğrenme hiyerarşisi olarak karşımıza çıkıyor.‍Hedeflerin Taksonomisi

Genel
05/02/2013
Karma Eğitim Yaklaşımına Genel Bakış

Güçlü bir eğitim stratejisi olan karma eğitim yönteminin iyi tasarlandığı takdirde, öğrenim gereksinimlerini karşılamada, daha çok katılımcıya ulaşmada ve hatta performansı artırmada yarattığı olumlu etki artık kabul edilen bir gerçek.

Genel
05/01/2013
Yetenek Yönetiminin Başarısında Eğitimin Rolü

İşgücü planlamasını, işletme stratejisine uyarlamayı benimseyen kuruluşların sayısının giderek çoğaldığı son yıllarda, yetenek yönetiminin önemi de artmıştır. Yetenek yönetimi sistemleri ve stratejileri ancak iş gücünü sürekli olarak değişen piyasanın ihtiyaçlarına hazır hale getirerek ilerleyebilir. Yani bir şirketin gelecekte var olmasını, insan kaynakları ile şirket ihtiyaçlarının birbiriyle uyumlu hale getirilmesindeki sistematik yaklaşım sağlar. Çünkü işletme planınız ne kadar mükemmel olursa olsun bunu destekleyecek bir işgücünüz yoksa hedeflediğiniz sonuçları alamazsınız.

Genel
04/09/2012
Akıllı Telefonlar ve Tabletler: Mobil Öğrenmenin İki Ayrı Yüzü

Our Mobile Planet’in yaptığı araştırmaya göre Türkiye’de yaklaşık 11 milyon kişi akıllı telefon, 7 milyon kişi de tablet bilgisayar kullanıyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu da, mobil araçlar ile internet erişiminin yılda ortalama %10 civarında bir büyüme gösterdiğini bildiriyor. Bu da demek oluyor ki; her geçen gün hayatımızda daha fazla yer edinen tabletler ve akıllı telefonları etkili ve verimli birer öğrenme aracı olarak kullanabilmek için bildiğimiz tasarım yöntemlerini ve yaklaşımları tekrar gözden geçirmenin tam zamanı.

Genel
04/07/2012
Öğrenmeyi Video ile Destekleyin!

Arkadaşlarınızla konuşurken bu cümlelerle sık sık karşılaşıyorsunuzdur. Gelişen teknolojik imkânlar ve akıl almaz bir hızla büyüyen sosyal medyanın da etkisiyle; üretimi, paylaşımı ve erişimi gittikçe kolaylaşan “videolar”, hayatımızda oldukça önemli bir yer tutmaya başladı. Video paylaşım sitelerinde, haber ve bilgi portallarında, mobil iletişim araçlarında gün içerisinde milyarlarca video izleniyor. Böylesine büyük talep ve ilgi gören videoları gerek öğrenmeyi kolaylaştırması gerekse bilgiyi daha kalıcı hale getirmesi nedeniyle e-öğrenme alanında kullanmanın şimdi tam zamanı!

Genel
03/04/2012
Öğrenme ve Gelişimi, Ücretlendirme ve Ödül Yönetimi ile Birlikte Etkin Kullanabilmek

Öğrenme ve gelişimin; ücretlendirme ve ödül yönetiminin yanısıra tüm yönetim politikaları, süreçler ve uygulamalarla uyumlu olması, etkili bir yetenek yönetim sisteminin vazgeçilmez bir özelliğidir.

Genel
03/03/2012
Liderlik Gelişiminde Teknoloji Tabanlı Öğrenmenin Rolü

Liderlik vasfı şirketlerin performans büyütmesi açısından çok önemsediği bir konudur. Liderliğin ne olduğuna ve kurum içerisinde hangi metotla uygulanması gerektiğine dair farklı fikirler vardır. Liderlik becerisi eğitimle geliştirilebilse de doğuştan gelen yönetme kabiliyeti, güçlü insan ilişkileri, kriz çözme yetenekleri de olması gereklidir. Artan rekabet, küreselleşme, inovasyon ihtiyacının sürekliliği ve takım çalışmasındaki gelişmeler liderlik gelişimi programlarının önemini açıklıyor.

Genel
03/02/2012
Öykü Anlatma Sanatı

Bir zamanlar mutsuz bir çalışan varmış, eğitim esnasında PowerPoint sunumunu izlerken 100 yıllık bir uykuya dalmış... Bu size tanıdık geliyor mu? Eğer çalışanlarınızın yeni beceriler kazanması için artık bıkkınlık veren eski yöntemleri hala kullanan biri iseniz, evet!

Genel
03/12/2011
Eğlenceli ve Kalıcı Öğrenmenin Yolu, Başarılı Bir Öğretim Tasarımından Geçer!

İnsan zihni canlı ve aktiftir. Uyarılara, renklere, seslere, farklılıklara duyarlıdır ve tepki verir. Öğrenme sürecinde de aktiftir ve doğası gereği aktif olmak ister. Bu yazımızda daha kalıcı öğrenmenin temelinde yatan öğretim tasarımına ilişkin ögelere yer vereceğiz.

Genel
03/10/2011
Sosyal Öğrenme: Eğitim Uzmanlarının Yeni Öğrenim Alanı

Sosyal öğrenme insanlarla etkileşim kurarak başkalarından yeni bilgiler öğrenmektir. Kişilerin birbirlerinden bilgi edinmesi, farklı bir bakış açısı kazanmaya yardımcı olur. Sosyal medyanın iş yerlerinde artan kullanımı, kurumsal öğrenmenin büyük oranda formel değil, informel kanallardan gerçekleşmesini sağlar. Sosyal medya araçları informel öğrenme deneyiminin güçlendirilmesi açısından önemli bir yöntemdir.

Genel
03/11/2010
Kurumsal Bilgi Paylaşımını Video Kullanımı ile Nasıl Kolaylaştırabileceğinizi Biliyor Musunuz?

Bilgi paylaşımında video kullanımı gittikçe yaygınlaşıyor.Bildiğiniz gibi sosyal medya kavramı son dönemlerde en çok bahsi geçen kavramlardan biri haline geldi. Sosyal medya, İnternet kullanıcılarının yorumlarıyla, paylaştıklarıyla, ürettikleriyle zenginleşen içerik paylaşım ortamlarını ifade ediyor. Video kullanımı da sosyal medya ortamlarında bilginin üretimi ve paylaşımı konusunda en çok göze çarpan unsurlardan biri. Video paylaşımı uzun süredir vardı. Ama artan İnternet bağlantı hızları ile web üzerinden video izlemenin kolaylaşması, ayrıca kişisel bilgisayarlar ve video düzenleme araçları ile video üretiminin de çok basit bir hale gelmesi video paylaşımını yaygınlaştırdı. Youtube gibi video paylaşım sitelerindeki videoların, bilgi ve haber portallerindeki videolu haberlerin her gün milyonlarca insan tarafından izlenmesi, videonun ne kadar çok sevildiğinin belki de en önemli göstergesidir. Önümüzdeki 2 yıl içerisinde günümüz video transferinin 4 kat daha artacağı ve İnternet üzerindeki veri alışverişinin yaklaşık %60’lık oranının video paylaşımı ile gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

Genel
03/10/2010
Enocta, Kurumlarda Yetkinlik Yönetimine Neler Katıyor ?

Kurumlarda kişilerin çalıştıkları ya da çalışacakları pozisyona göre sahip olmaları gereken, bilgi, birikim, tutum, davranış ve kabiliyetlerin, yani aslında yetkinlik yönetiminin önemini artık hepimiz biliyoruz. Bu yazıda Enocta olarak verdiğimiz hizmetlerle ve eğitimlerimizle, kurumlarda yetkinlik süreçlerine nasıl maksimum faydalı katkılar yaptığımızı paylaşmak istiyoruz.

Genel
03/09/2010
Yönetici Geliştirme ve Liderlik Eğitim Programlarında E-Öğrenmenin Rolü

Hiç şüphe yok ki, yönetici geliştirme ve liderlik eğitim programları, eğitim faaliyetleri içinde önemli bir yere sahiptir. Üstelik kurumsal eğitim sektöründe, en hızlı büyüyen ve gelişen alanlardan birisidir.

Eğitim ve Gelişim
Kurumsal
Trendler
26/02/2014
Video ile Öğrenme

Video izlemek artık hayatımızın vazgeçilmezi haline geldi. Bir tık, hatta bir dokunuş ile görüntülü konuşmalar yapabilmekteyiz. İnsanlar, “Şu nasıl yapılır?” diye merak ettiğinde, çoğunlukla her adımının yakın plan çekildiği videolara anında ulaşabildikleri internete başvuruyor. Örneğin, amatör müzisyenler viral video kliplerle ilgi uyandırmakta, hatta ün kazanmaktalar. Videolar eğlendirici olduğu kadar çalışanların kurumla ilgili hedefleri başarabilmelerine de destek olan önemli bir öğrenme aracı.‍Öğrenmede Yaşanan Zorluklar

İletişimde Kalın, Blog
Yazılarımızı Kaçırmayın.
En yeni blog yazılarımızı anında okumak için iletişim bilgilerinizi bizimle paylaşın.
Teşekkürler! Kaydınız alındı.
Lütfen bilgilerinizi kontrol edin.