KaynaklarEnocta Blog

Kurumsal Eğitimlerin Kurumunuza Katkıları

Yetenek açığı, birçok kurumun hayatındaki en acımasız gerçeklerden. Kurumların %45’i, aranılan yeteneği bulurken zorlanıyor ve bir yetenek açığı yaşıyor. Türkiye, %66 ile en yüksek yetenek açığı yaşayan 11 ülke arasında bulunuyor.

Peki, insan kaynakları yöneticileri kurumlarında bu yetenek açığı ile baş etmek için neler yapıyorlar? Yöneticilerin %50 ile en yüksek oranda tercih ettikleri aksiyon, eğitim/öğrenim programları uygulamak oluyor. Yöneticiler hem kendi ekiplerinin gelişimine katkıda bulunarak açık pozisyonlara yeni kişiler hazırlıyor, hem de kişilerin departmanlar arası geçiş yapabilmelerini sağlıyor.


Tabi ki bu durum kurumsal eğitimlerin sunduğu faydalardan sadece bir tanesi. Eğitim profesyonellerinin düzenledikleri kurum içi eğitim programlarının kurumlara ve çalışanlara faydalarına göz atacak olursak;

  • çalışanların sürekli gelişimi sağlanıyor ve çalışanların potansiyeli ortaya çıkarılıyor,
  • dünyadaki gelişime ayak uydurabiliyor, bu sayede hem kurum hem de ekip, geleceğe hazırlanıyor, değişimlere daha çevik tepki veriyor,
  • çalışan memnuniyeti artırılıyor ve kuruma sadakati artıyor,
  • kurum içi süreçlerdeki verimlilik artıyor, kurum daha üretken bir hale geliyor,
  • tüm bunlar sayesinde, çalışanlar kurumun büyümesini ve gelişmesini sağlıyor, gelişen dünyadaki trendlerin kurumda etkin şekilde uygulanmasının yolunu açıyor.

Hazırsanız, bu faydaları biraz daha detaylı şekilde inceleyelim.

1. Sürekli Öğrenme ile Çalışanların Potansiyelini Ortaya Çıkarın

Çalışanlara sürekli öğrenme programları sunulması, çalışanların düzenli gelişimi için oldukça önemli bir konu. Her ne kadar şirket kültürü, çalışma ortamı ve alana göre kişilerin motivasyonları ve performansları etkilense de, bu değişkenlerden bağımsız şekilde kişinin gelişimine yapılan yatırım, kişinin verimliliğinin artmasına, potansiyelinin genişlemesine ve bu şekilde daha çok sonuç üretmesine katkı sağlar.

2. Kurumunuzu ve Ekibinizi Geleceğe Hazırlayın

Dijital dönüşüm, hepimizin hayatı içinde olan bir kavram. Kurumların iş süreçlerine büyük bir etkide bulunan ve çalışma şekillerini iyileştirerek daha çok sonuç üretmelerini sağlayan dijital dönüşümü kurum içinde sağlayabilmek, ve her gün değişen bu dünyaya ayak uydurabilmek, rekabette öne çıkmak için oldukça önemli. Çalışanların kendi alanlarında dünyada olan biten ile ilgili kendilerini geliştirebilmelerine olanak tanımak, kurumda bir büyüme kültürü yaratacak ve kurumun dijital dönüşüm ile geleceği yakalamasına yardımcı olacak.

3. Çalışan Memnuniyetini Yükseltin

Kurumların esneklik ile birlikte eğitim ve gelişim programları sunması, çalışan motivasyonunu görünür oranda yükseltiyor. Eğitim ve gelişim programlarına dahil olan çalışanların %80’i, çalıştıkları kurumlar ile ilgili pozitif düşünüyor, bununla beraber bir profesyonel kariyer yolu sahibi olma konusunda daha rahat hissediyorlar.

4. Kurum İçi Verimliliği Artırın

Çalıştığı pozisyonda kendini sürekli geliştirebilen çalışanlar, pozisyonları ve yaptıkları işler ile alakalı daha yüksek memnuniyete sahip oluyorlar. Harvard Business Review’da yayınlanan bir araştırma, bize çalışanların memnuniyetinin, %31 daha yüksek üretkenlik ve %37 daha yüksek ciro sağladığını gösteriyor.

İşinden memnun çalışanlar, doğrudan çalışma performansları ile birlikte kurum içi verimliliği etkiliyorlar. Bununla beraber, işleri ile ilgili de kendini geliştiren ve farklı araçları kullanma becerisi kazanan çalışanlar, işlerindeki performanslarını da bu kişisel eğitim faaliyetleri ile artırıyor, bu sayede daha çok sonuç üreterek verimliliğin yükselmesine katkıda bulunuyorlar.

Nasıl Başlayacaksınız?

Kurum içi eğitimler, kurumların büyümesine ve pazarda fark yaratmasına katkı sağlayan, stratejik şekilde yönetilmesi gereken bir alan. Bu alanda eğitim planlaması ve yönetiminde kullanılarak hayatınızı kolaylaştıran bir çok ürün mevcut. Eğer bu alanda kullanabileceğiniz farklı ürünlerin neler olduğuna göz atmak isterseniz, Kurum İçi Eğitim Yönetim Sürecini Kolaylaştıran Teknolojiler blog yazımızı okuyabilirsiniz.

Enocta olarak, kurumların uçtan uca bir öğrenme deneyimi tasarlamalarına yardımcı oluyor, onlara bu süreçte ihtiyaçları olan tüm teknolojileri ve eğitim materyallerini sunuyoruz. Kurumsal eğitimlerinizde dijitalleşmek isterseniz bizimle iletişime geçerek ücretsiz destek alabilir, dilerseniz Enocta’nın öğrenme yönetim sistemi ürünü EEP’ye, EEP ile sunduğumuz öğrenme deneyimini zenginleştiren teknoloji ortaklarımıza ya da eğitim içeriklerimizin listesinin bulunduğu Enocta Gelişim Kataloğu’na göz atabilirsiniz.

Kurumsal Eğitimlerin Kurumunuza Katkıları
Bir önceki blog yazısına göz atın.
Bir sonraki blog yazısına göz atın.

Benzer Bloglar

Genel
14/12/2021
4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi
Genel

CNBC tarafından Ekim 2021'de gerçekleştirilen bir ankette teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57'si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Eğitim ve Gelişimde Yeni Dönem
Genel

Çağ değişti. “Eskiden…” ile başlayan cümleleri dikkatli dinlediğimizde ne kadar yol aldığımızı görmemek neredeyse imkânsız. Çağ ile birlikte birçok sektör de değişti. Teknoloji, sanayi, otomotiv, telekomünikasyon ve daha nicesi… Tüm bu değişim ve dönüşümler, eğitim sisteminin değişmesine ve gelişmesine öncülük etti. Bir düşünün, 15 yıl öncesine kadar “mobil eğitim” kavramından bahsedebilir miydik? Elbette edemezdik fakat eğitim platformları hakkında konuşabilirdik. Çünkü mazisi çok daha eskiye dayanıyor. İşte tam da bu noktada, Türkiye’deki ilk e-öğrenme girişimi olan Enocta Platformu hayatına devam ediyor. Günümüzde sadece hayatta kalmak önem arz etmiyor, günün koşullarına uyum sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple platform her gün gelişiyor ve çağa uygun olarak şekilleniyor. Kuşkusuz bu değişimleri tetikleyen en önemli unsurların başında ise gelişen teknoloji ve internet yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Genel

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?” Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?