KaynaklarEnocta Blog

Çalışma Şeklimiz Değişti, Peki Liderlik Şeklimiz?

Yeni teknolojiler iş modellerini ve iş ortamını dönüştürüyor ve değişimin hızı her gün artıyor. Sürekli değişim ve yıkım çağında başarılı olmak için şirketler her seviyeden liderinin, çevik olmasını, tasarım odaklı düşünmesini, veri analitiğine hakim ve yapay zeka gibi teknolojiler konusunda bilgili olmasını bekliyor.

Bu kritik alanlarda liderleriniz ne kadar yetkin? Ne yazık ki, şirketlerin % 90'ı liderlik gelişim programlarına yatırım yapsa da, beş şirketten sadece ikisi, şirkete faydalı liderler yetiştiriyor. Bunun nedeni, eğitim programlarının odağının, modern liderlik yetkinliklerinden ve dijital çağ zihniyetinden uzak olmasıdır.  

Liderlik gelişim programları, gerekli dijital yetkinlikleri de kapsadığında, şirketlerin karşısındaki zorlukları ve fırsatları görebilmeleri son derece önemli rol oynar. Doğru eğitim programına yatırım yapanlar ise olumlu sonuçlar elde etmektedir. C-Suite Challenge 2019: Future-Ready Organization raporuna göre, dijital liderlik yeteneklerini geliştiren şirketler diğerlerine göre %50 daha iyi performans göstermektedir.

İş ortağımız Skillsoft, insanların nasıl öğrendiğine dair bilimsel bir anlayışla ve modern çağın liderlik yetkinliklerini temel alarak tasarladığı Skillsoft Liderlik Gelişim Programı'nı (SLDP) 2018 yılında hayata geçirmiştir. Bu liderlik programı, The Brandon Hall Group, Wainhouse Research, The Telly Awards'tan ödüllerine ek olarak Training Industry tarafından “Liderlik Eğitimi İçin İlk 20 Şirket” arasında gösterilmiştir. 2019 yılında ise, SLDP, dünya standartlarında içerikler sunmak için MIT Sloan Management Review ile işbirliği yaparak daha da güçlenmiştir.

SLDP'yi  Skillsoft Liderlik Çözümleri Genel Müdürü Heide Abelli'den dinlemek isterseniz, videoyu izleyebilirsiniz.

Skillsoft ve MIT Sloan Management Review, birlikte, dünyanın her köşesindeki lideri, dijital bir ekonomide başarılı olmaya hazırlayacak, sınıfının en iyisi, vizyoner içerikler geliştiriyor ve sunuyor. Akademik araştırmalar ve iş hayatındaki günlük uygulamalar arasındaki boşluğu doldurarak liderleri teknolojik gelişmelerle aynı hizaya getirmek için programın içerikleri sürekli güncelleniyor.

Program'ın Türkçe tanıtım videosunu buradan izleyebilirsiniz.

Bu özel online program, öğrenenlere yalnızca MIT Sloan Management Review abonelerine veya MIT topluluğu üyelerine sunulan vizyoner içeriğe ve düşünce liderlerine erişim sağlamaktadır. Eğitimler, e-kitaplar, makaleler, videolar, sesli kitaplar, canlı sanal etkinlikler ve podcastler aracılığıyla farklı öğrenme stillerine hitap edecek şekilde tasarlanmış bir liderlik programıdır.

Programın içerik format kırılımı ise aşağıdaki gibidir;

  • 79 E-Eğitim (Ortalama 40 dakikalık)
  • 282 E-kitap
  • 124 Sesli Kitap
  • 143 Kitap Özeti
  • 48 Sesli Kitap Özeti

Skillsoft'un ödüllü öğrenme deneyimi platformu Percipio'dan erişilebilen bu program üç ana modülden oluşmaktadır;

SLDP üç modülden oluşmaktadır;Leading Yourself (Kendini Yönet)Leading the Business (İşini Yönet)Leading Your Team (Takımını Yönet)Program dili İngilizce’dir.

Liderleriniz, bunlara ek olarak liderlik konusunda dünya çapında başarılı olmuş kişilerce verilen canlı sanal eğitimlere katılabilirler. Böylece harmanlanmış öğrenme deneyimi yaşayabilirler. Ayrıca, kendileri atölyeler düzenlemek isterlerse, fasilitasyon yapabilmeleri için program içindeki farklı araç setlerinden (Leadership Toolkit) faydalanabilirler.

Program katılımcıları tamamladıkları her eğitimin sonunda, “Skillsoft Leadership powered by MIT SMR” logolu sertifika kazanacaklardır.(Özel logolu sertifika kazanmak için, eğitimlerin, Skillsoft’un kendi öğrenme deneyimi platformu Percipio’dan tamamlanması gerekmektedir.)

Çevikliği, inovasyon zihniyetini ve dijital becerileri hızlandıracak bir liderlik gelişim programı arıyorsanız, MIT Sloan Management Review tarafından desteklenen Skillsoft Liderlik Gelişim Programı, şirketinizdeki her seviyeden liderinizi geliştirmekten onur duyar.

Daha detaylı bilgi almak için bize info@enocta.com adresinden ulaşabilirsiniz! 

Çalışma Şeklimiz Değişti, Peki Liderlik Şeklimiz?
Bir önceki blog yazısına göz atın.
Bir sonraki blog yazısına göz atın.

Benzer Bloglar

Genel
14/12/2021
4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi
Genel

CNBC tarafından Ekim 2021'de gerçekleştirilen bir ankette teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57'si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Eğitim ve Gelişimde Yeni Dönem
Genel

Çağ değişti. “Eskiden…” ile başlayan cümleleri dikkatli dinlediğimizde ne kadar yol aldığımızı görmemek neredeyse imkânsız. Çağ ile birlikte birçok sektör de değişti. Teknoloji, sanayi, otomotiv, telekomünikasyon ve daha nicesi… Tüm bu değişim ve dönüşümler, eğitim sisteminin değişmesine ve gelişmesine öncülük etti. Bir düşünün, 15 yıl öncesine kadar “mobil eğitim” kavramından bahsedebilir miydik? Elbette edemezdik fakat eğitim platformları hakkında konuşabilirdik. Çünkü mazisi çok daha eskiye dayanıyor. İşte tam da bu noktada, Türkiye’deki ilk e-öğrenme girişimi olan Enocta Platformu hayatına devam ediyor. Günümüzde sadece hayatta kalmak önem arz etmiyor, günün koşullarına uyum sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple platform her gün gelişiyor ve çağa uygun olarak şekilleniyor. Kuşkusuz bu değişimleri tetikleyen en önemli unsurların başında ise gelişen teknoloji ve internet yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Genel

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?” Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?