KaynaklarEnocta Blog

Kurumlar İçin Öğrenme Yönetim Sistemi Kullanım Alanları

İstisnaları gözardı ettiğimizde, hiçbir kurumda ya da endüstride, zaman ve/veya kaynakta bir fazlalık bulunmuyor. Daha ziyade, kaynaklar her zaman kısıtlı, bütçeler sıkı, ihtiyaçlar ise her zaman artan bir durumda. Bu durumun sebepleri ise, sektörlerde rekabetin devamlı bir şekilde artması ve şirketlerin büyümeye sürekli bir kaynak ayırması.

Tabi ki bu durum eğitim alanında da çok farklı değil. Her kurumun daha çok insan kaynakları çalışanına, daha büyük bir eğitim birimine, daha çok eğitime ve eğitim teknolojisine ihtiyacı var.

Bu noktada, yıllar içinde şube sayısını artırmış bir kurumun 10’dan fazla şubesi, 50’den fazla franchise kanalı ve 500’den fazla çalışanı olduğunu düşünelim. Bu kurumun, standartlarını korumak ve iyileştirmek için bazı aksiyonlar alması gerekiyor;

 • Farklı konumlardaki çalışanlarını eğitmek,
 • Varolan çalışanların ürünler ile ilgili bilgi seviyelerini yükseltmek,
 • Çalışanlarını ve iş ortaklarını yeni kampanyalar hakkında detaylıca bilgilendirmek,
 • Regülasyonlarda belirtilen değişiklikleri uyum kapsamında uygulamak,
 • Tüm şubelerde belirli bir kalite standardının tutturulmasını sağlamak,
 • Yeni gelen çalışanları hızlıca oryante edebilmek.

Büyük ya da büyüyen operasyonların bu aksiyonları geleneksel eğitim yöntemleri ya da sadece iç eğitimler ile sağlamaları oldukça güç. Ölçeklenemeyen ve fiziksel dünyaya dayalı bu eğitimler, kurumun bütçesinden büyük bir pay götürüyor, bununla beraber işin yürütüm sürecinde de Excel, Powerpoint ve yüzlerce e-posta değişiminden ötürü hem zaman götürüyor, hem eğitimlere olan katılımı/öğrenmeyi azaltıyor, hem de çalışanların aynı anda aynı yerde olması gerektiğinden ötürü büyük bir zaman verimsizliğine yol açıyor.

Öğrenme Yönetim Sistemi Nedir?

Bu noktada, öğrenme yönetim sistemleri devreye giriyor. Kısaca Öğrenme Yönetim Sistemi (Eğitim Yönetim Sistemi (EYS) veya Learning Management System (LMS)), kurumların eğitim süreç ve operasyonlarını organize ettikleri, takip ettikleri ve yönettikleri sistemlerdir. Kurumlar öğrenme yönetim sistemleri sayesinde;

 • eğitim katılım kayıtlarını yönetebilir,
 • puanlandırma gerçekleştirebilir,
 • eğitim programı oluşturabilir,
 • sınıf içi eğitimlerinin operasyonlarını yönetebilir,
 • çalışanlarının ve partnerlerinin e-öğrenme deneyimi yaşamasını sağlayabilir,
 • sertifikasyon sürecini yönetebilir,
 • kişilerin hangi alanlarda ne kadar yetkin olduklarını kolayca ölçümleyebilirler.

Kurumlar İçin Öğrenme Yönetim Sistemi Kullanım Alanları Nelerdir?

Her ne kadar çalışanların belirli soft ve hard yetkinliklerde eğitimleri akla gelen ilk nokta olsa da, öğrenme yönetim sistemleri kurumlar açısından farklı alanlarda da tercih edilen bir yönetim sistemi türü. Çalışanların eğitimleri ile birlikte, regülasyon uyum süreçlerinde gerekli bilgilendirmelerin yönetmeliklere uygun sağlanması, kanal satış ekiplerinin eğitimleri, ve müşterilerin sunulan ürünler ile ilgili bilgilendirilmesi gibi farklı kullanım alanlarına sahip.

Çalışan Eğitimi Yönetimi

Çalışan eğitimi, öğrenme yönetim sistemleri için kurumlarda en çok tercih edilen alan. Küçük ve büyük organizasyonlar, öğrenme yönetim sistemlerinde çalışanlarının gelişim programlarına göre eğitim atayarak, farklı coğrafyalardaki kişilerin kolayca gelişimini sağlayabiliyorlar. Bu sayede çalışanların iş performansları yükseliyor, memnuniyet seviyeleri artıyor ve tutunma oranları yükseliyor. Bu noktada, öğrenme yönetim sistemleri kurumların hangi alanda iyi olduklarını görmelerine yardımcı oluyor, ve dünyadaki değişikliklere daha kolay uyum sağlayabilmelerini sağlıyor.

Resmi Regülasyonlara Uyum

Regülasyonlara olan uyum ve kurumların iç kuralları, eğitim stratejileri için oldukça önemli bir nokta. Bu noktada çalışanların sağlığı ve cezai yaptırımlar ile karşılaşmamak adına, kurumlar, İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimi gibi, regülasyonlara tabi olan eğitimleri kolayca öğrenme yönetim sistemleri üzerinden verebiliyor, sınavlar ve raporlama modülleri sayesinde de kolayca eksik noktaları görerek eğitim süreçlerini denetimlere karşın dijital güvence altına alıyor.

Kanal Eğitimi Yönetimi

Acente, franchise, dış satış kanalı gibi kanal stratejisi izleyen kurumlarda, öğrenme yönetim sistemleri, markayı temsil eden bu partnerlerin eğitimi ve güncellenmesi alanında oldukça etkili bir yol oluyor. Aradaki bu köprü sayesinde, partnerler satılan ürünler hakkında güncel bilgilere kolayca ulaşabiliyor - bu durum da çift taraflı memnuniyetin artmasına, düzenli senkronizasyona ve cirosal anlamda artışa sebep oluyor.

Müşteri Bilgi Havuzu

Bir kurumun müşterilerinin ürünler ile ilgili güncel bilgiye sahip olması, kafasındaki sorular ile ilgili bir cevap havuzuna ulaşabilmesi, hatta diğer müşteriler ile etkileşime geçerek sorular sorabilmesi ya da kuruma geri bildirimlerde bulunabilmesi, görece kompleks ürünlerde ihtiyaç duyulan özellikler. Öğrenme yönetim sistemleri, kurumların müşterilerine eğitim sunabilmesini sağlıyor, sosyal öğrenme modülleri ile birlikte bir etkileşim fırsatı sunuyor.

Size Uygun Öğrenme Yönetim Sistemi

Her ne kadar öğrenme yönetim sistemleri genellikle insan kaynakları ya da eğitim birimleri tarafından tercih edilse de, bir platform gibi çalıştıkları için, farklı bir alanda, ve farklı metriklere etki edecek şekilde de kurgulanabilirler. Her durumda, bu sistemler kişiler e-posta trafiğini azaltıyor, eğitim maliyetlerini düşürüyor, ek maliyetleri ortadan kaldırıyor ve ilgili kişilerin daha verimli çalışmalarına yardımcı oluyor. Eğer bir öğrenme yönetim sistemi kullanmaya başlamayı düşünüyorsanız, Öğrenme Yönetim Sistemi Seçerken Hangi Kriterlere Dikkat Etmelisiniz? blog yazımıza göz atarak, sizin ihtiyaç duyduğunuz kriterleri kolayca belirleyebilirsiniz.

Enocta olarak, kurumların uçtan uca bir öğrenme deneyimi tasarlamalarına yardımcı oluyor, onlara bu süreçte ihtiyaçları olan tüm teknolojileri ve eğitim materyallerini sunuyoruz. Öğrenme yönetim sistemi ya da eğitim ihtiyaçlarınız için bizimle iletişime geçebilir, dilerseniz Enocta’nın öğrenme yönetim sistemi ürünü EEP’ye, EEP ile sunduğumuz öğrenme deneyimini zenginleştiren teknoloji ortaklarımıza ya da eğitim içeriklerimizin listesinin bulunduğu Enocta Gelişim Kataloğu’na göz atabilirsiniz.


Kurumlar İçin Öğrenme Yönetim Sistemi Kullanım Alanları
Bir önceki blog yazısına göz atın.
Bir sonraki blog yazısına göz atın.

Benzer Bloglar

Genel
14/12/2021
4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi
Genel

CNBC tarafından Ekim 2021'de gerçekleştirilen bir ankette teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57'si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Eğitim ve Gelişimde Yeni Dönem
Genel

Çağ değişti. “Eskiden…” ile başlayan cümleleri dikkatli dinlediğimizde ne kadar yol aldığımızı görmemek neredeyse imkânsız. Çağ ile birlikte birçok sektör de değişti. Teknoloji, sanayi, otomotiv, telekomünikasyon ve daha nicesi… Tüm bu değişim ve dönüşümler, eğitim sisteminin değişmesine ve gelişmesine öncülük etti. Bir düşünün, 15 yıl öncesine kadar “mobil eğitim” kavramından bahsedebilir miydik? Elbette edemezdik fakat eğitim platformları hakkında konuşabilirdik. Çünkü mazisi çok daha eskiye dayanıyor. İşte tam da bu noktada, Türkiye’deki ilk e-öğrenme girişimi olan Enocta Platformu hayatına devam ediyor. Günümüzde sadece hayatta kalmak önem arz etmiyor, günün koşullarına uyum sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple platform her gün gelişiyor ve çağa uygun olarak şekilleniyor. Kuşkusuz bu değişimleri tetikleyen en önemli unsurların başında ise gelişen teknoloji ve internet yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Genel

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?” Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?