KaynaklarEnocta Blog

Kurumsal Oyunlaştırma Webinarımızın Ardından Akılda Kalanlar

Oyunlaştırma, eğitim ve gelişim adına çok önemli, kurumların iş süreçleri için oldukça faydalı bir kavram. Hala pandemi süreciyle ilgili kafamızda birçok soru işaretinin olduğu ama normale dönüşün de başladığı bu dönemde, Enocta olarak dijital dönüşümün eğitime yansımasındaki kritik unsurlarını ele almaya devam ediyoruz. 20 Mayıs tarihinde Ahmet Şüküroğlu ve Ercan Altuğ Yılmaz ile birlikte gerçekleştirdiğimiz webinarda “Kurumsal Oyunlaştırma”yı konuştuk.

Webinar konuşmacılarımızı kısaca tanıyalım;

Ahmet Şüküroğlu, 1999 yılında Alman Maurer Söhne şirketiyle Türkiye’ye tam otomatik insansız katlı otopark çözümlerini getirerek çalışma hayatına başlamıştır. Türkiye’nin e-dönüşüm sürecinde kamu ve telekom sektörlerinde faaliyet göstermiştir. Bu yıllar içerisinde Türkiye’nin en büyük bilgi ve iletişim teknolojileri projelerinden E-okul altyapısı, TTnet Wifi, SEGBİS, Fatih ve Passolig gibi projeleri kazanmıştır. 2015 sonu itibariyle de profesyonel hayattan ayrılarak Sarente Bilgi Teknolojileri A.Ş.’yi kurmuştur. Halen bu şirkette yönetim kurulu başkanı ve genel müdür olarak görev yapmaktadır.

Matematik Mühendisi olan Ercan Altuğ Yılmaz, Netron, Bilge Adam, Turkcell, Yum Brands’de dijital eğitim kanalları yönetiminde çalışmış ve 10 yılı aşkın tecrübesiyle bir çok ödüllü oyun tabanlı ve oyunlaştırılmış projeleri hayata geçirmiştir. Şu anda aktif olarak dijital eğitim sistemleri, dijital oyun tasarımı ve oyunlaştırma, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik gibi konularda eğitimler, seminerler ve danışmanlık yapmaktadır.  “Herkes için Oyunlaştırma”  kitabının yazarıdır.

Oyunlaştırma, zaman zaman oyunun kendisiyle karıştırılsa da, davranış değişikliği hedefleyen; gelişim sürecine oyun duygusunu entegre eden bir uygulamadır. Birçok firma yalnızca rekabet amacıyla başlattıkları oyunlaştırma projelerini; temaya özel kurguya eğilmedikleri, dolayısıyla departman ve firmaya özel gelişim süreçlerini kurgulayamadıkları için tamamlayamıyor. Oyunlaştırma sonucunda çıktıları değerlendirmek oldukça önemli, oyunun “ödül” çıktılarını ölçmek yerine, sürecin sürdürülebilirliği; davranış değişikliği gibi asıl hedefler üzerinden ölçümler yapılmalı. Sarente tarafından geliştirilen Gameon, oyunlaştırma ile öğrenme motivasyonu yaratıp, yenilikçi bir yaklaşım sunan, oyunlaştırma tabanlı bir eğitim platformudur. İçerik ve tema, kurumlara özel kurgulanabilir olup; ihtiyaca ve farklı hedeflere yönelik bir eğitim deneyimi sunar.  Konuşmacılarımız Game On’dan bahsederken, oyunlaştırmanın iş hedeflerini gerçekleştirmede önemli bir motivasyon kaynağı olduğuna da dikkat çekiyor.

Eğitim profesyonelleri, İK uzmanlarının yanı sıra hepimizin aklını kurcalayan “daha verimli eğitim ortamlarını nasıl kugulayabiliriz?” sorusu. Bu soruya yanıt niteliğindeki “oyunlaştırma”nın hayatımıza birçok alanda yansıyacağı öngörüsü webinar çıktılarımızdan yalnızca biri. Enocta Eğitim Platformu (EEP), oyun mekaniklerini kullanan, kullanımı artırmak amacıyla önemli bir destek bileşeni olarak konumlanan Oyunlaştırma modülü sayesinde, motivasyonu ve bağlılığı artırır, gelişim yolculuğu deneyimini çalışanlar için unutulmaz kılar.

Etkileşim yöntemleri:

  • Değerli Davranışlar,
  • Puan Kazanma,
  • Rozet Tanımlama,
  • Seviye Belirleme,
  • Liderler Tablosu «Zirvedekiler».

26 kurum, odaklı oyunlaştırma kurguları ve sosyal‘i bir iletişim platformu olarak sunarak sisteme giriş etkinliğini %30 artırdı. Siz de oyunlaştırma yoluyla öğrenenlerle etkileşiminizi arttırabilirsiniz!  

Enocta Eğitim Platformu’yla ilgili bilgi edinmek ve demo talep etmek için buraya, pandemi sürecinde yaptığımız onlarca webinar ve birçok eğitim materyalini barındıran Enocta Gelişim Kataloğu’yla ilgili daha fazla bilgi edinmek ve demo talep etmek için buraya tıklayın.

Kurumsal Oyunlaştırma Webinarımızın Ardından Akılda Kalanlar
Bir önceki blog yazısına göz atın.
Bir sonraki blog yazısına göz atın.

Benzer Bloglar

Genel
14/12/2021
4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi
Genel

CNBC tarafından Ekim 2021'de gerçekleştirilen bir ankette teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57'si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Eğitim ve Gelişimde Yeni Dönem
Genel

Çağ değişti. “Eskiden…” ile başlayan cümleleri dikkatli dinlediğimizde ne kadar yol aldığımızı görmemek neredeyse imkânsız. Çağ ile birlikte birçok sektör de değişti. Teknoloji, sanayi, otomotiv, telekomünikasyon ve daha nicesi… Tüm bu değişim ve dönüşümler, eğitim sisteminin değişmesine ve gelişmesine öncülük etti. Bir düşünün, 15 yıl öncesine kadar “mobil eğitim” kavramından bahsedebilir miydik? Elbette edemezdik fakat eğitim platformları hakkında konuşabilirdik. Çünkü mazisi çok daha eskiye dayanıyor. İşte tam da bu noktada, Türkiye’deki ilk e-öğrenme girişimi olan Enocta Platformu hayatına devam ediyor. Günümüzde sadece hayatta kalmak önem arz etmiyor, günün koşullarına uyum sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple platform her gün gelişiyor ve çağa uygun olarak şekilleniyor. Kuşkusuz bu değişimleri tetikleyen en önemli unsurların başında ise gelişen teknoloji ve internet yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Genel

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?” Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?