KaynaklarEnocta Blog

Neden Öğrenmek de Oyun Oynamak Kadar Zevkli Olmasın?

Eğitsel Oyun: Video/bilgisayar oyunlarının özelliklerini kullanarak merak uyandıran, ilgi çeken öğrenme tecrübeleri yaşatmak için tasarlanan ve belli eğitsel hedeflere yönelik etkileşimlerle zenginleştirilen uygulama.

 • Neden öğrenmek de oyun oynamak kadar zevkli olmasın?
 • Yetişkinler de öğrenmek için oyun oynar.
 • Büyüklere Oyunlar

Teknolojinin sürekli geliştiği ve sunduğu olanakların arttığı bir dünyada yaşıyoruz. Bu durum, eğitim ve e-öğrenme alanlarında da etkisini gösteriyor ve farklı arayışları beraberinde getiriyor. “Eğitsel oyunlar” bir süredir bu arayışların merkezinde. Bu yazımızda oyun dünyasına “öğrenme” gözlüğüyle bakacağız.

Neden öğrenmek de oyun oynamak kadar zevkli olmasın?

Bilirsiniz, pek çok kimse için oyun oynamak bir tutku gibidir. Oyun oynarken “zamanın nasıl geçtiği anlamadığını” söyleyen pek çok kişi ile karşılaşabilirsiniz. Belki siz de oyun severlerden birisiniz. Peki, kişileri saatlerce oyun oynamaya iten, oyunları bu kadar ilgi çekici yapan nedir? Bu konuda yapılan araştırmalar gösteriyor ki, oyunlarda bulunan eğlence ve etkileşim unsurları, oyun esnasında sonuçların ve geribildirimlerin kullanıcıya anında ulaşması, kazanma arzusunun tetiklenmesi ve kişilerin oyun içinde problem çözmekten aldıkları haz gibi farklı etkenler, oyunları vazgeçilmez kılıyor.

Oyunlar, taşıdıkları bu kilit özellikler sayesinde, aslında “etkili öğrenme ortamları” için de vazgeçilmez birçok özelliği bünyesinde bulunduruyor. Bu sebepten, eğitsel oyunlar öğrenme için ciddi bir potansiyel oluşturuyor. Hem neden öğrenmek de oyun oynamak kadar zevkli olmasın?

Eğitsel Oyunlarla eğlenirken öğrenme

 • Oyunlar, taşıdıkları bu kilit özellikler sayesinde, aslında “etkili öğrenme ortamları” için de vazgeçilmez birçok özelliği bünyesinde bulunduruyor. Bu sebepten, eğitsel oyunlar öğrenme için ciddi bir potansiyel oluşturuyor. Hem neden öğrenmek de oyun oynamak kadar zevkli olmasın?
 • Bilirsiniz, pek çok kimse için oyun oynamak bir tutku gibidir. Oyun oynarken “zamanın nasıl geçtiği anlamadığını” söyleyen pek çok kişi ile karşılaşabilirsiniz. Belki siz de oyun severlerden birisiniz. Peki, kişileri saatlerce oyun oynamaya iten, oyunları bu kadar ilgi çekici yapan nedir? Bu konuda yapılan araştırmalar gösteriyor ki, oyunlarda bulunan eğlence ve etkileşim unsurları, oyun esnasında sonuçların ve geribildirimlerin kullanıcıya anında ulaşması, kazanma arzusunun tetiklenmesi ve kişilerin oyun içinde problem çözmekten aldıkları haz gibi farklı etkenler, oyunları vazgeçilmez kılıyor.
 • Teknolojinin sürekli geliştiği ve sunduğu olanakların arttığı bir dünyada yaşıyoruz. Bu durum, eğitim ve e-öğrenme alanlarında da etkisini gösteriyor ve farklı arayışları beraberinde getiriyor. “Eğitsel oyunlar” bir süredir bu arayışların merkezinde. Bu yazımızda oyun dünyasına “öğrenme” gözlüğüyle bakacağız.
 • Birçok öğrenme teorisi anında geri bildirim verilmesinin ve eğitimi alan kişinin aktif katılımının etkili bir öğrenme ortamı için vazgeçilmez olduğunu ortaya koyar. Oyunlar yapıları itibariyle bu iki temel özelliği bir arada sunabiliyor.
 • Oyun sırasında oyuncunun karmaşık problemleri “yaşayarak” tecrübe etmesi ve çözüm oluşturması, oyuncunun daha sonra yaşayacağı benzer problemlere daha etkili çözüm getirme yeteneğini geliştirmesine olanak sağlar.
 • Oyunlar kişiye farklı yöntemleri/yolları deneyerek neden-sonuç ilişkilerini daha rahat gözlemleyebilme olanağı sağlayarak daha etkili bir öğrenmenin temellerini atar.
 • Özellikle fantastik öğeler ve eğlence unsurları içeren zengin hikâye akışı, oyuncuyu dolaylı olarak motive ederek oyuncunun sıkılmadan ilerlemesine olanak tanır.

Eğitsel oyunlar etkili bir öğrenme aracı mıdır?

Eğitsel oyunlar etkili bir öğrenme aracı mıdır? sorusuna cevap aramak için yapılan araştırmalar eğitsel oyunların;

 • Kullanıcının motivasyonunu artırdığını,
 • Kullanıcının aktif katılımına olanak sağladığını,
 • Öğrenilen bilgi ve becerileri kalıcılığını pekiştirdiğini,
 • Problem çözme becerilerini artırdığını

ortaya koyuyor. Dahası, çok kullanıcılı sanal ortamlar sunacak şekilde tasarlanan bazı eğitsel oyunlar, kişiler arası etkileşimi artırmakla kalmıyor, kişilerin bilgi, beceri ve kaynakları paylaşarak birlikte ve birbirlerinden öğrenmelerine de olanak sağlıyor.

Eğitsel oyunları kurumsal eğitim programlarına nasıl dahil edebiliriz?

Eğitsel oyunları mevcut bir eğitim programına entegre edebilmek konusunda farklı stratejiler kullanmak mümkün:

 • Sınıf içi/e-eğitimler öncesinde: Öğrenmeye hazırlık sağlamak için
 • Sınıf içi/e-eğitimlerle birlikte: Bazı bilgileri daha akılda kalıcı yöntemlerle öğretmek ve anında pekiştirme sağlayabilmek için
 • Sınıf içi/e-eğitimler sonrasında: Öğrenilenlerin değerlendirilmesi, öğrenilenlerin farklı bağlamlarda uygulanmasına olanak sağlayarak bilgi ve becerilerin pekiştirilmesi için

Referanslar

Neden Öğrenmek de Oyun Oynamak Kadar Zevkli Olmasın?
Bir önceki blog yazısına göz atın.
Bir sonraki blog yazısına göz atın.

Benzer Bloglar

Genel
14/12/2021
4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi
Genel

CNBC tarafından Ekim 2021'de gerçekleştirilen bir ankette teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57'si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Eğitim ve Gelişimde Yeni Dönem
Genel

Çağ değişti. “Eskiden…” ile başlayan cümleleri dikkatli dinlediğimizde ne kadar yol aldığımızı görmemek neredeyse imkânsız. Çağ ile birlikte birçok sektör de değişti. Teknoloji, sanayi, otomotiv, telekomünikasyon ve daha nicesi… Tüm bu değişim ve dönüşümler, eğitim sisteminin değişmesine ve gelişmesine öncülük etti. Bir düşünün, 15 yıl öncesine kadar “mobil eğitim” kavramından bahsedebilir miydik? Elbette edemezdik fakat eğitim platformları hakkında konuşabilirdik. Çünkü mazisi çok daha eskiye dayanıyor. İşte tam da bu noktada, Türkiye’deki ilk e-öğrenme girişimi olan Enocta Platformu hayatına devam ediyor. Günümüzde sadece hayatta kalmak önem arz etmiyor, günün koşullarına uyum sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple platform her gün gelişiyor ve çağa uygun olarak şekilleniyor. Kuşkusuz bu değişimleri tetikleyen en önemli unsurların başında ise gelişen teknoloji ve internet yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Genel

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?” Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?