KaynaklarEnocta Blog

Mobil Öğrenme – Ama Nasıl?

Özellikle birkaç senedir mobil öğrenme hakkında bir şeyler duymakla kalmıyor, onu aktif bir şekilde araştırıyor ve nasıl uygulanabileceği konusunda çalışıyoruz. Bu yazımızda hem mobil öğrenme ile ilgili yapılan bir SWOT analizine, hem de mobil cihazların öğrenme amaçlı olarak nasıl kullanılabileceğine değineceğiz.

Mobil öğrenmenin gittikçe daha çok uygulamaya geçtiğini gözlemliyoruz. Bunu mümkün kılan bir takım faktörler var: daha iyi, daha hızlı ve daha ucuz akıllı telefonlar, tablet bilgisayarların piyasaya sürülmesi, mobil öğrenmenin yararlarına ve olası uygulamalarına dair bilinçlenme ve internet bağlantı hızlarının artmasını bu faktörler arasında sayabiliriz. Uygulama önerilerine geçmeden önce sizlerle Mobil Öğrenme için yapılan bir SWOT analizinin sonuçlarını paylaşmak isteriz.

Mobil Öğrenmenin SWOT Analizi

Güçlü Yönleri

 • Artık moda bir terim ya da bilim kurgu değil.
 • Mobil ortamda öğrenmenin hayata geçirilmesine olanak verecek pratik, düşük maliyetli ve heyecan verici cihazlar piyasada bulunuyor.
 • Cihazlar hızlanıp iyileştikçe, bellek ve saklama kapasiteleri arttıkça karmaşık uygulamaların hayata geçirilebilmesi mümkün oluyor.
 • (Şu anda) başarım desteği için kullanılabilecek en uygun araçlardan biri.
 • Telefonlarda internet bağlantısı sadece kablosuz ağlarla sınırlı değil. EDGE, 3G, 4G hatta WAP gibi bağlantılar bulunuyor. Ayrıca SMS ve sesli mesaj da mobil cihazlarda öğrenme amaçlı olarak kullanılabiliyor.
 • Mobil uygulamaya yönelik içerik geliştirme araçlarının kullanımı kolay ve bu araçlar, çoğu masaüstü ya da sistem yazılımında rastlanan problemlere sahip değil.

Zayıf Yönleri

 • Çok fazla sayıda işletim platformu ve cihaz tipi olması ve her biri tarafından desteklenen teknolojilerin farklılığı herkese uygun bir çözüm geliştirilmesini zor, hatta imkansız kılıyor.
 • Teknoloji hala çok hızlı değişiyor. İlk noktadaki problemlere ilaveten teknolojinin kendisinin hızla değişiyor olması, hem eğitim tedarikçisi hem de müşteri noktasında değişime ayak uydurmayı zorlaştırıyor
 • İçerik geliştirme platformlarının ve araçlarının kullanımı kolay, ancak bu araçlarla etkili öğrenme çözümleri geliştirmek başka bir hikaye. Mobil cihazlara özel hem eğitim hem de çoklu ortam tasarımı, ciddi ara yüz ve kullanıcı deneyimi tasarımı becerileri gerektiriyor.
 • Temel cihaz güvenliği ve veri güvenliği konularında endişeler halen dile getiriliyor. Mobil cihazlara dair standartların olmayışı karmaşayı arttırıyor.

Fırsatlar

 • İsteğe yönelik, hızlı ve gerçek zamanlı performans desteği vermenin en iyi yollarından biri olarak görünüyor. Öğrenmeyi mobil cihazlara aktarmak yerine, performans desteği sunan çözümler geliştirmek en büyük fırsatı sunuyor.
 • Eğitim yönetim sistemleri (LMS) için ara yüz ya da ara katman olarak kullanmak ayrı bir fırsat. Kurumların, eğitim yönetim ortamlarının bazı özelliklerini mobil cihazlara aktarması kurumlara müthiş bir fırsat sunabilir. Bu kapsamda eğitim takvimleri, uyarılar ve performans desteği sağlayabilecek geleneksel eğitim birimleri, arkadaş ağları ve içerik paylaşımı gibi sosyal öğrenme ve işbirliği araçları ve hatta cihaz özelliklerini kullanarak anında resim ve video paylaşımı düşünülebilir.

Tehditler

 • Mobil cihazlarda öğrenmeye, hatta genel teknoloji kullanımına dair standartlar henüz bulunmuyor.
 • Eğitim tedarikçilerinin bir çoğu mobil öğrenmeye odaklanmıyor. Hakim tedarikçi yaklaşımı, halen öğrenme yönetim sistemleri ve benzerlerine odaklı.
 • Birçok farklı platformun varlığı ve değişen teknik özellikleri, tasarım ve geliştirme konusundaki karışıklıkları artırıyor.

Mobil öğrenmenin bugün karşı karşıya bulunduğu açık ve net, ciddi zayıflıklar ve tehditler varsa da onu zaman içerisinde ticari öğrenme stratejilerinin ayrılmaz bir parçası haline getirebilecek fırsatlar da bulunuyor.

Mobil Öğrenme Uygulama Önerileri

SWOT analiz sonuçlarını da göz önünde bulundurduğumuzda, yetkin bir ara yüz tasarımı ile öğrenmeyi destekleyecek aşağıdaki çözümler ön plana çıkıyor:

1) Performans Desteği

Çalışanlarımıza işlerini yaptıkları sırada erişebilecekleri performans destek materyallerini ulaştırmak için mobil öğrenmeyi kullanabiliriz. Belli bir işlemi yapmak için hangi adımları takip etmeliyim? İade girişlerini hangi ekrandan yapmalıyım? gibi hızlı ve anında yanıt bekleyen soruların cevaplarını mobil öğrenme ile ulaştırabiliriz.

2) Eğitim Desteği

Belli bir sınıf içi ya da e-öğrenme deneyiminden sonra, öğrenmeyi pekiştirmek için mobil öğrenmeyi kullanabiliriz. Diyelim çalışanlarınıza bir ürün için satış eğitimi sundunuz. Haftalık olarak kullanıcılarınıza bu eğitimde öğrendikleri bazı konular ile ilgili hatırlatma veya mini vaka örnekleri gönderebilirsiniz. Örneğin, bir müşterinin “Ürününüz şahane ama çok pahalı” itirazına yönelik “fiyat” itirazı kapsamında verilebilecek yanıtları çalışanlarınızla pekiştirme amaçlı olarak mobil cihazlar üzerinden paylaşabilirsiniz.

3) Video Desteği

Mobil cihazların en güçlü oldukları alanlardan biri de videolar. İş süreçleri ile ilgili çalışan veya uzman videoları, bir işin ya da işlemin nasıl yapıldığını gösteren videolar, belli konularda - örneğin liderlik ya da geri bildirim verme - konu uzmanlarının düşüncelerini paylaştıkları videolar, mobil öğrenme ile çalışanlarınıza ulaştırabileceğiniz çok önemli materyaller olacaktır. Videolarda dikkat edilmesi gereken en temel iki konu kısa olmaları ve sıkıcı bir anlatım içermemeleridir.

4) Konum-Tabanlı Öğrenme

Mobil öğrenmenin getirdiği en önemli avantajlardan biri “istediğimiz yerde” erişmemiz. Bu özellik konum-tabanlı öğrenmeyi de destekliyor. Örneğin bir oryantasyon programında, yeni işe başlayan bir çalışanınıza sağlayacağınız “Şirketimizde ilk gün” uygulamasıyla, çalışan şirkette gezinirken o anda bulunduğu bölüm ile ilgili bilgi alabilir, tıpkı müze turlarında olduğu gibi. İlginç öğelerle desteklenebilecek, mümkünse görsel desteğiyle sunulabilecek bu gibi bir konum tabanlı öğrenme kullanıcılara zengin bir öğrenme deneyimi sunabilir.

Enocta olarak, mobil öğrenmenin sunduğu bu gibi fırsatları önemsiyor ve müşterilerimize ihtiyaçları paralelinde çözümler üretiyoruz. Tablet gibi bilgisayar ekranı deneyimini destekleyen cihazlar için e-öğrenme paketlerinin mobil sürümlerini geliştiriyoruz. Daha düşük ekran çözünürlüklerini destekleyen akıllı telefonlar için ise performans veya eğitim desteği olarak sunulabilecek alternatifler öneriyoruz. Tüm bunları mobil telefonlardan erişilebilir kılmanın yanı sıra, takip edilebilir bir yapıda sunmak konusunda da Mobil EEP (Mobil Enocta Eğitim Platformu) çözümümüzü geliştiriyoruz. Çalışanların kendi eğitimlerini takip edebildikleri ve kendilerine atanan mobil eğitimleri alabildikleri mevcut Mobil EEP ara yüzümüze yakında eklenecek Sosyal EEP özellikleri ile, çalışanların istedikleri yerden keyifli bir sosyal öğrenme deneyimini desteklemeyi de hedefliyoruz.

Mobil Öğrenme – Ama Nasıl?
Bir önceki blog yazısına göz atın.
Bir sonraki blog yazısına göz atın.

Benzer Bloglar

Genel
14/12/2021
4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi
Genel

CNBC tarafından Ekim 2021'de gerçekleştirilen bir ankette teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57'si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Eğitim ve Gelişimde Yeni Dönem
Genel

Çağ değişti. “Eskiden…” ile başlayan cümleleri dikkatli dinlediğimizde ne kadar yol aldığımızı görmemek neredeyse imkânsız. Çağ ile birlikte birçok sektör de değişti. Teknoloji, sanayi, otomotiv, telekomünikasyon ve daha nicesi… Tüm bu değişim ve dönüşümler, eğitim sisteminin değişmesine ve gelişmesine öncülük etti. Bir düşünün, 15 yıl öncesine kadar “mobil eğitim” kavramından bahsedebilir miydik? Elbette edemezdik fakat eğitim platformları hakkında konuşabilirdik. Çünkü mazisi çok daha eskiye dayanıyor. İşte tam da bu noktada, Türkiye’deki ilk e-öğrenme girişimi olan Enocta Platformu hayatına devam ediyor. Günümüzde sadece hayatta kalmak önem arz etmiyor, günün koşullarına uyum sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple platform her gün gelişiyor ve çağa uygun olarak şekilleniyor. Kuşkusuz bu değişimleri tetikleyen en önemli unsurların başında ise gelişen teknoloji ve internet yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Genel

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?” Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?