KaynaklarEnocta Blog

Sanal Gerçeklikle Öğrenmenin Neden Bir Sonraki Trend Olacağının 5 Sebebi

Bu makalede, sanal gerçeklik ile öğrenme modelinin imkanları ve kurumsal eğitim alanına getireceği fırsatlara değineceğiz.

Neden sanal gerçeklikle öğrenme bir sonraki trend olabilir?

3D öğrenme, online öğrenme sektörünün gelişen, heyecan verici bir alanı. Teknolojinin olgunluğa ulaşmasıyla birlikte, 3D öğrenme yaklaşımlarının, arttırılmış gerçeklik de dahil, online eğitim ürünleri arasında yerini alması çok da uzun sürmeyecek.

İşte 3D öğrenmenin neden bir sonraki trend olacağının 5 sebebi.

1. Sosyal İmkanlar Ve Takım Çalışması İçin Elverişlidir

Pokemon GO gibi yeni oyun trendleri işbirlikçi oyun deneyimleri için yenilikçi gelişmelere ön ayak oluyor. Oyunda, oyuncular, puan kazanmak için sanal-gerçek “canavarları” bulmak için yola koyuluyor. Gruplar bir araya geliyor ve bu yaratıkları yakalamak için ekip çalışmasını kullanıyor. Bu daha çok bir sanal-gerçek hazine avı gibi. Bu teknolojinin takım kurma günlerine neler katabileceğini bir düşünün. Eğitim bağlamında, gerçek sosyal fırsatların “oyunlaştırma” ile iç içe geçtiğini görmeye başladık.

2. Uygulama İle Öğrenme Sağlar

Birçok şirket eğitimin başarısız olduğunu, çünkü çalışanların öğrendiklerini işlerinde uygulayamadığını bildirdi. sanal gerçeklikle öğrenme, eğitim içeriğinin iş hayatında uygulanmasına izin verir. Kişilere birleştirmeleri için ekipman parçaları sunulabilir; böylece her bir parçayı sanal olarak dokunarak ya da sanal belge ya da işlemlerde gezinerek öğrenir. Sanal gerçeklikle öğrenme öğrencilerin ekipmanı, prosedürleri ve görevleri pratik bir yolla görüntülemesine olanak sağlar.

3. Gerçek Şeyleri Simüle Eder

VR - sanal gerçeklik öğrenmenin temel faydalarından biri gerçek durumu ya da ortamı simüle edebilmesidir. Eğitim, sanal gerçeklik modelini kullanarak, hataların etkileri olmadan gerçek deneyim fırsat vererek üretilebilir. Simülasyon eğitim ekipman satın alımı ve yönetimi mecburiyetini de azaltır, çünkü sanal bir kopyadır ve güncel gerçek modellere kolayca uyarlanabilir.

Sanal Görev Eğitimcileri (virtual task trainer) (VTT) 3D online öğrenme çözümleri ile de ilişkilendirilebilir. VVTler Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da askeriyede kullanılıyor. Burada, eğitimleri %60 oranında arttırdığı, öğrencilerin sınav skorlarını geliştirdiği ve hata oranlarını düşürdüğü ve masraflarda önemli tasarruf sağladığı görülmüştür.

4. Mobil İşgücünü Destekler

Bugünlerde en önemli eğitim trendi belki de mobil öğrenme, çünkü son zamanlarda iş yerlerinde, gün boyunca sabit bir yerdense, çalışanların hareketli olmayı tercih ettikleri bir çalışma şekli gelişmekte. İyi haber şu ki, sanal gerçeklikle öğrenme ve arttırılmış gerçeklik, çalışanların masalarına bağlı olmayacağı bir mobil öğrenme modeliyle birleştirilebilir. Talep üzerine eğitim fırsatları sağlamak, öğrenmeye karşı olumlu bir yaklaşım da geliştirebilir çünkü kişiler, öğrenmenin nasıl, ne zaman ve nerede olacağı üzerinde daha fazla kontrole sahip olacaklardır.

5. Öğrenmeyi Eğlenceli Hale Getirir.

Bu büyük avantajı unutmayalım. Sanal gerçeklikle öğrenme modeli, öğrenmeyi eğlenceli hale getirmek için kullanılabilir. Oyunla çok yakından ilgisi olduğu için, oyunlaştırmanın mekaniklerini çözümle birleştirmek kolay olacaktır; böylece öğrenme rekabetçi sanal bir ortamda ya da ödül kazandıracak bir başarı ile gerçekleştirilebilir. Oyunlaştırma stratejileri öğrenci katılımını ve motivasyonunu önemli ölçüde arttırırken, gelecekten etkilenmeyen eğitimlerin yatırım olarak geri dönmesine yardımcı olur.

Sanal Gerçeklikle Öğrenmenin Neden Bir Sonraki Trend Olacağının 5 Sebebi
Bir önceki blog yazısına göz atın.
Bir sonraki blog yazısına göz atın.

Benzer Bloglar

Genel
14/12/2021
4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi
Genel

CNBC tarafından Ekim 2021'de gerçekleştirilen bir ankette teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57'si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Eğitim ve Gelişimde Yeni Dönem
Genel

Çağ değişti. “Eskiden…” ile başlayan cümleleri dikkatli dinlediğimizde ne kadar yol aldığımızı görmemek neredeyse imkânsız. Çağ ile birlikte birçok sektör de değişti. Teknoloji, sanayi, otomotiv, telekomünikasyon ve daha nicesi… Tüm bu değişim ve dönüşümler, eğitim sisteminin değişmesine ve gelişmesine öncülük etti. Bir düşünün, 15 yıl öncesine kadar “mobil eğitim” kavramından bahsedebilir miydik? Elbette edemezdik fakat eğitim platformları hakkında konuşabilirdik. Çünkü mazisi çok daha eskiye dayanıyor. İşte tam da bu noktada, Türkiye’deki ilk e-öğrenme girişimi olan Enocta Platformu hayatına devam ediyor. Günümüzde sadece hayatta kalmak önem arz etmiyor, günün koşullarına uyum sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple platform her gün gelişiyor ve çağa uygun olarak şekilleniyor. Kuşkusuz bu değişimleri tetikleyen en önemli unsurların başında ise gelişen teknoloji ve internet yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Genel

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?” Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?