KaynaklarEnocta Blog

Tatil Sendromunu Ortadan Kaldıracak Enocta Eğitimleri

Tatil sonrası sendromu, maalesef iş hayatımızdaki gerçeklerden bir tanesi.
Belki de uzun zaman beklediğimiz bir tatilden normal hayatımıza döndüğümüz zaman bir hayal kırıklığı ve bir stres ile karşılaşıyoruz. E-postalar, işler ve toplantılar, tatilin bitmesinin getirdiği hüzün ile birleşiyor, çalışmaya geri dönmeyi zor bir hale getiriyor.

Tıpkı doğum günü ve yılbaşı gibi dönüm noktalarında insanların kendilerine koydukları hedefler gibi, tatil sonrası dönemler de kurumlarda yeni başlangıçlar için güzel bir fırsat sunuyor. Bu noktada biz de Enocta Eğitim ve Gelişim Kataloğu’nda tatil sonrası sendromunu bir daha oluşmamak üzere ortadan kaldırabilecek 4 eğitimi sizin için filtreledik ve listeledik. Bu listeyi oluştururken eğitimlerin tatil sonrasında işe dönüşte kişileri hem kendi açılarından hem de kurum açısından rahatsız hissettirebilecek noktaları göz önünde bulundurduk. 

Bu şekilde düşünerek, kişisel gelişim, stres yönetimi, toplantı yönetimi ve zaman yönetimi konularını bir araya getirdik. Bu eğitimler;

  1. Sonuçsuz Toplantılara Son: Toplantı Yönetimi Gelişim Yolculuğu
  2. Kişisel Gelişim ve Motivasyon Gelişim Yolculuğu
  3. Mehmet Auf: Stresle Başa Çıkma Yolları
  4. Zaman Sihirbazı: Zaman Yönetimi Gelişim Yolculuğu

Hazırsanız, bahsettiğimiz bu eğitimlere hızlıca göz atalım.

(1) Sonuçsuz Toplantılara Son: Toplantı Yönetimi Gelişim Yolculuğu

Toplantılar, iş hayatında en çok rahatsız olduğumuz aktivitelerden. Her ne kadar efektif kullanıldığında gruplar ile etkileşimin en etkili yöntemi olsa da, yoğun gündemde iyi yönetilmediği zaman, malesef büyük bir zaman kaybı yaratıyor.

Toplantıları daha efektif hale getirerek iş hayatındaki korkulan zaman canavarından, etkili buluşmalara dönüştürmek mümkün. Mehmet Auf ve ADS Partners ile hazırladığımız bu gelişim yolculuğu, toplantıları verimli ve etkili hale getirmenize yardımcı oluyor. Fiziksel ve sanal toplantılarda yapılması gerekenleri anlattığımız bu gelişim yolculuğu ile toplantı süreçlerinizi daha etkili hale getirebilirsiniz. 

Videoya Göz Atın

Demo İsteyin

(2) Kişisel Gelişim ve Motivasyon Gelişim Yolculuğu

Beklentilerimiz, yaşadıklarımız ve tabi ki bakış açımız, işimizden aldığımız hazzı ve gelecek motivasyonumuzu doğrudan etkiliyor. Bu noktada yaşadığımız olumsuz duygular da iş yapış şeklimizi ve kişisel gelişimimizi negatif etkiliyor. 

Vidobu, Mehmet Auf ve Baltaş ile hazırladığımız bu gelişim yolculuğu, tüm bu kötü durumları fiziksel ve duygusal olarak yönetebilmemiz adına bizi geliştiriyor. Bu sayede, bir hedefi geliştirmeye yönelik çabalarımızda odağı ve olumlu beklentileri ifade eden motivasyon süreci yönetebilmelerimize yardımcı oluyor.

Videoya Göz Atın

Demo İsteyin

(3) Mehmet Auf: Stresle Başa Çıkma Yolları

Stres, hayatımızın her alanında olduğu gibi, iş hayatımızda da fazlasıyla duyduğumuz bir his. Bazen bir toplantı öncesi hazırlıklarımızdan emin olamadığımızda, bazen bir kriz anında, bazen ise bir işi yetiştirmeye çalışırken. Doğamızda olan bu hissi yok etmek oldukça güç, ancak bu hissi yönetebiliriz. 

Mehmet Auf ile hazırladığımız bu video koleksiyonu ile, stresi 360° öğreniyor, stresli hissettiğimizde nasıl davranmamız gerektiğini çok daha iyi bir şekilde kavrıyoruz. Bu durum da, tüm stresli durumların üstesinden daha güçlü gelebilmemize, kendimizi yöneterek stresli durumlardan başarıyla çıkabilmemize yardımcı oluyor.

Demo İsteyin

(4) Zaman Sihirbazı: Zaman Yönetimi Gelişim Yolculuğu

Bahsettiğimiz bazı kavramların sebebi, bazılarının ise sonucu, tabi ki zaman yönetimi. Yoğun iş hayatlarımızda zamanın kontrolünü ele almak oldukça zor; ancak hepimiz üretkenliğimizi ve verimliliğimizi artırmak, çalışma süremizde daha rahat olmak istiyoruz. 

Baltaş, Mehmet Auf ve Vibons ile geliştirdiğimiz bu gelişim yolculuğunun amacı da, zamanı bilinçli bir şekilde kontrol ederek, kişinin verimliliğini ve üretkenliğini artırmasına yardımcı olmak. Bu program sayesinde, zamanı farklı açılardan tartıyor, etkin zaman yönetimi için yeni teknikler, önceliklendirme, oyalayıcı aktivitelerden kurtulmayı ve planlamayı öğreniyoruz.

Videoya Göz Atın

Demo İsteyin

Tatil Sendromunu Ortadan Kaldırın!

Enocta Eğitim ve Gelişim Kataloğu ile siz de tatil sendromunun önüne geçebilir, daha verimli ve stressiz bir iş kültürü oluşturabilirsiniz. Organizasyonun kendi kendini geliştirebilmesi ve rahatlaması ile verimli hale gelmesi noktasında eğitimler ve uygulamalar ile destek olarak, bu daha keyifli bir çalışma ortamı oluşturabilirsiniz. Unutmadan, bu stresli dönemi en hafif şekilde geçirmenin yollarını ‘Tatilden Döndükten Sonraki İlk İş Günü Sendromunu Yenmek’ başlıklı blog yazımızda anlatık, dilerseniz hemen göz atabilirsiniz.

Eğer eğitimler ile ilgili sorularınız varsa, bize info@enocta.com adresinden dilediğiniz zaman yazabilirsiniz.

Tatil Sendromunu Ortadan Kaldıracak Enocta Eğitimleri
Bir önceki blog yazısına göz atın.
Bir sonraki blog yazısına göz atın.

Benzer Bloglar

Genel
14/12/2021
4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi
Genel

CNBC tarafından Ekim 2021'de gerçekleştirilen bir ankette teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57'si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Eğitim ve Gelişimde Yeni Dönem
Genel

Çağ değişti. “Eskiden…” ile başlayan cümleleri dikkatli dinlediğimizde ne kadar yol aldığımızı görmemek neredeyse imkânsız. Çağ ile birlikte birçok sektör de değişti. Teknoloji, sanayi, otomotiv, telekomünikasyon ve daha nicesi… Tüm bu değişim ve dönüşümler, eğitim sisteminin değişmesine ve gelişmesine öncülük etti. Bir düşünün, 15 yıl öncesine kadar “mobil eğitim” kavramından bahsedebilir miydik? Elbette edemezdik fakat eğitim platformları hakkında konuşabilirdik. Çünkü mazisi çok daha eskiye dayanıyor. İşte tam da bu noktada, Türkiye’deki ilk e-öğrenme girişimi olan Enocta Platformu hayatına devam ediyor. Günümüzde sadece hayatta kalmak önem arz etmiyor, günün koşullarına uyum sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple platform her gün gelişiyor ve çağa uygun olarak şekilleniyor. Kuşkusuz bu değişimleri tetikleyen en önemli unsurların başında ise gelişen teknoloji ve internet yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Genel

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?” Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?