KaynaklarEnocta Blog

Eğitimde Hikayeleştirmenin Önemi

“Bana bir masal anlat baba…İçinde deniz ve balıklar. İçinde İstanbul olsun.”

Hepimiz masal ve hikayelerle büyüdük. İyi kalpli çocuklar, kötü canavarlar, güzel prensesler, öpünce prens olan kurbağalar… Bunlar hep ilgimizi çekti, hiç bitmesin istedik. Yıllar geçtikçe hikayeler iletişimimizin büyük bir kısmını oluşturmaya başladı. Hikâyeler, geçmişte yaşananlar arasında bağ kuran bir köprü gibidir. Üstelik, birden fazla duyguya hitap ettiği için hem akılda kalıcı hem de ilgi çekicidir. Bu nedenle başarılı hikâyeler, iş dünyası, pazarlama, reklam, sinema, medya, eğitim gibi birçok sektörde kullanılır.

E-öğrenme eğitim tasarımında amaç öğrenenin tatmin edici bir başarı seviyesine ulaşma ve maksimum fayda elde etmesidir. Öğrenenin bu süreci etkili ve anlamlı geçirebilmesi için başarılı e-öğrenme eğitimlerinde hikâyeler kullanılır.

“Ekip yönetmenin yöntemlerini anlatacağım.” diyen birini mi dinlemek isterdiniz yoksa “Geçenlerde bir film izledim, yedi kapılı, mavi duvarlı odası olan, Turgay adında bir yönetici vardı. Ekibi ile neler yaşamış öyle…” diyen birini mi dinlemek isterdiniz? Ardışık olarak bilgileri sıralamak bir yöntem olsa da sıkıcıdır. Hikâyeler ise eğlencelidir. Kişinin özellikleri nasıl olursa olsun, her bireyin mutlaka anlatacağı ve dinleyeceği hikâyeler vardır. Bu sebeple eğitimlerde hikâyeleştirme kullanmak kaçınılmazdır. Eğitimlerde aktarılan bilgiler, oluşturmak istenilen farkındalıklar zihnimize hitap eder. Hollywood’un en ünlü senaristlerinden biri olan Robert McKee, “Zihnimizin dili, öykü dilidir” der. Zihnimiz görsellerle konuşur.

Zihnimizin dili olan hikâyeleri e-öğrenme ortamlarında nasıl kullanılmalı ?

İnteraktif bir ortamda, ses, resim, grafik, müzik, hareketli resim gibi çoklu ortam öğeleriyle desteklenen hikâyeler etkileşimi arttırır.

Özelleştirilen hikayelerde eğitim alan kişilerin performansları aşağıdaki nedenlerden dolayı artar.

  • Kullanıcıların kendi deneyimlerinden anlam çıkarmaları,
  • Kişisel deneyim ve olayların özgürce ifade edilmesi,
  • Öğrenci motivasyon ve dikkatini desteklemesi,
  • Karmaşık durumların daha kolay ilişkilendirilmesi,
  • Öğrenmenin kolaylaşması,
  • Araştırma becerilerini teşvik etme,

Nielsen’in sosyal medya üzerinden yaptığı bir araştırmaya göre zengin materyal ve hikaye kullanımı kullanıcının öğrenme sürecinde ve etkileşiminde 12 kat arttırdığı tespit edilmiştir. Kullanıcılar görsel, video veya anlatımı hikayeleştirilen metinleri %60 daha hızlı algılar.

Hikâyeleme etkinliklerinin,  kullanıcıyı süreçte aktif kıldığı, bir hikâye akışı içerisinde yol alırken kullanıcının zihninde bilgiyi kendisinin yapılandırdığı, keşfettiği, alıştırma ve uygulamalar ile bilgiyi pekiştirmesine olanak sağladığı, gerçek durumlara adapte edebildiği bilinmektedir.

Dijital öykülerin üstün yönleri incelendiğinde eğitim tasarımlarında hikâyeleştirme kullanılması gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Çünkü, günümüzde yetişkinler süreç içinde aktif olmak, kişisel deneyimlerini özgür bir şekilde ifade etmek ister. Yetişkinler için tasarlanan eğitim etkinliklerinde özellikle hikayeleştirme kullanmaya özen gösterilmelidir. Bu durum, öğrenme sürecinin kolaylaşmasını ve öğrenmeye yönelik ilginin artmasını sağlar.

Hikâyelerin gücünü tüm hayatınızda kullanmanızı öneririm. Sevgiler

Eğitimde Hikayeleştirmenin Önemi
Bir önceki blog yazısına göz atın.
Bir sonraki blog yazısına göz atın.

Benzer Bloglar

Genel
14/12/2021
4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi
Genel

CNBC tarafından Ekim 2021'de gerçekleştirilen bir ankette teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57'si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Eğitim ve Gelişimde Yeni Dönem
Genel

Çağ değişti. “Eskiden…” ile başlayan cümleleri dikkatli dinlediğimizde ne kadar yol aldığımızı görmemek neredeyse imkânsız. Çağ ile birlikte birçok sektör de değişti. Teknoloji, sanayi, otomotiv, telekomünikasyon ve daha nicesi… Tüm bu değişim ve dönüşümler, eğitim sisteminin değişmesine ve gelişmesine öncülük etti. Bir düşünün, 15 yıl öncesine kadar “mobil eğitim” kavramından bahsedebilir miydik? Elbette edemezdik fakat eğitim platformları hakkında konuşabilirdik. Çünkü mazisi çok daha eskiye dayanıyor. İşte tam da bu noktada, Türkiye’deki ilk e-öğrenme girişimi olan Enocta Platformu hayatına devam ediyor. Günümüzde sadece hayatta kalmak önem arz etmiyor, günün koşullarına uyum sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple platform her gün gelişiyor ve çağa uygun olarak şekilleniyor. Kuşkusuz bu değişimleri tetikleyen en önemli unsurların başında ise gelişen teknoloji ve internet yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Genel

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?” Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?