KaynaklarEnocta Blog

Eğitimde Hikayeleştirmenin Önemi

“Bana bir masal anlat baba…İçinde deniz ve balıklar. İçinde İstanbul olsun.”

Hepimiz masal ve hikayelerle büyüdük. İyi kalpli çocuklar, kötü canavarlar, güzel prensesler, öpünce prens olan kurbağalar… Bunlar hep ilgimizi çekti, hiç bitmesin istedik. Yıllar geçtikçe hikayeler iletişimimizin büyük bir kısmını oluşturmaya başladı. Hikâyeler, geçmişte yaşananlar arasında bağ kuran bir köprü gibidir. Üstelik, birden fazla duyguya hitap ettiği için hem akılda kalıcı hem de ilgi çekicidir. Bu nedenle başarılı hikâyeler, iş dünyası, pazarlama, reklam, sinema, medya, eğitim gibi birçok sektörde kullanılır.

E-öğrenme eğitim tasarımında amaç öğrenenin tatmin edici bir başarı seviyesine ulaşma ve maksimum fayda elde etmesidir. Öğrenenin bu süreci etkili ve anlamlı geçirebilmesi için başarılı e-öğrenme eğitimlerinde hikâyeler kullanılır.

“Ekip yönetmenin yöntemlerini anlatacağım.” diyen birini mi dinlemek isterdiniz yoksa “Geçenlerde bir film izledim, yedi kapılı, mavi duvarlı odası olan, Turgay adında bir yönetici vardı. Ekibi ile neler yaşamış öyle…” diyen birini mi dinlemek isterdiniz? Ardışık olarak bilgileri sıralamak bir yöntem olsa da sıkıcıdır. Hikâyeler ise eğlencelidir. Kişinin özellikleri nasıl olursa olsun, her bireyin mutlaka anlatacağı ve dinleyeceği hikâyeler vardır. Bu sebeple eğitimlerde hikâyeleştirme kullanmak kaçınılmazdır. Eğitimlerde aktarılan bilgiler, oluşturmak istenilen farkındalıklar zihnimize hitap eder. Hollywood’un en ünlü senaristlerinden biri olan Robert McKee, “Zihnimizin dili, öykü dilidir” der. Zihnimiz görsellerle konuşur.

Zihnimizin dili olan hikâyeleri e-öğrenme ortamlarında nasıl kullanılmalı ?

İnteraktif bir ortamda, ses, resim, grafik, müzik, hareketli resim gibi çoklu ortam öğeleriyle desteklenen hikâyeler etkileşimi arttırır.

Özelleştirilen hikayelerde eğitim alan kişilerin performansları aşağıdaki nedenlerden dolayı artar.

  • Kullanıcıların kendi deneyimlerinden anlam çıkarmaları,
  • Kişisel deneyim ve olayların özgürce ifade edilmesi,
  • Öğrenci motivasyon ve dikkatini desteklemesi,
  • Karmaşık durumların daha kolay ilişkilendirilmesi,
  • Öğrenmenin kolaylaşması,
  • Araştırma becerilerini teşvik etme,

Nielsen’in sosyal medya üzerinden yaptığı bir araştırmaya göre zengin materyal ve hikaye kullanımı kullanıcının öğrenme sürecinde ve etkileşiminde 12 kat arttırdığı tespit edilmiştir. Kullanıcılar görsel, video veya anlatımı hikayeleştirilen metinleri %60 daha hızlı algılar.

Hikâyeleme etkinliklerinin,  kullanıcıyı süreçte aktif kıldığı, bir hikâye akışı içerisinde yol alırken kullanıcının zihninde bilgiyi kendisinin yapılandırdığı, keşfettiği, alıştırma ve uygulamalar ile bilgiyi pekiştirmesine olanak sağladığı, gerçek durumlara adapte edebildiği bilinmektedir.

Dijital öykülerin üstün yönleri incelendiğinde eğitim tasarımlarında hikâyeleştirme kullanılması gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Çünkü, günümüzde yetişkinler süreç içinde aktif olmak, kişisel deneyimlerini özgür bir şekilde ifade etmek ister. Yetişkinler için tasarlanan eğitim etkinliklerinde özellikle hikayeleştirme kullanmaya özen gösterilmelidir. Bu durum, öğrenme sürecinin kolaylaşmasını ve öğrenmeye yönelik ilginin artmasını sağlar.

Hikâyelerin gücünü tüm hayatınızda kullanmanızı öneririm. Sevgiler

Eğitimde Hikayeleştirmenin Önemi

Benzer Bloglar

Dijital Dönüşüm
Eğitim İçerikleri
Genel
10/03/2021
Yeni PMP Sınavındaki 4 Değişiklik

Teknolojideki yenilikler ve değişen iş ortamları, proje yöneticilerinin rollerini ve hedeflerini dönüştürüyor. Bu dönüşümle birlikte Project Management Institue (PMI), Project Management Professional (PMP) sertifika sınavının içeriğini bu yılın başında değiştirdi.

Genel
24/12/2020
Farklı Öğrenme Stillerine Uygun Öğrenme Deneyimleri Yaratmak

Öğrenme şeklimizin kişiliğimize, beynimizin çalışma şekline, bulunduğumuz ortama ve kültüre bağlı olduğunu biliyor muydunuz?

Genel
23/10/2020
Esnek Profesyoneller için Esnek Dil Öğrenme Çözümü: Rosetta Stone

Esneklik profesyonel dünyada en çok konuşulan kavramlardan biri halini aldı. Hatta değişen dünyaya uyum sağlamak için iş dünyasında ilk akla gelen etkenlerden biri… Artık kurumlar çalışanlarının bu becerilere sahip olması için eğitim programlarına daha fazla yatırım yapıyor ve daha esnek metotlar üzerinde duruyorlar. Bu yüzden eğitim teknolojisi de sürekli gelişen iş dünyasının beklentilerine uyum sağlayacak şekilde kendisini geliştiriyor. Esnek öğrenme modeli de bunlardan biri… Ödüllü kurumsal dil eğitim çözümü olan Rosetta Stone uygulaması, bu beklentileri karşılayacak özelliklere sahip…

Ürün ve Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bize ulaşın
Teşekkürler! Kaydınız alındı.
Lütfen bilgilerinizi kontrol edin.