KaynaklarEnocta Blog

Kurumsal Eğitimlerde Dijital Dönüşümün Faydaları

1801 yılında kara tahta icat edilene kadar, eğitimlerde öğretmenlere dayalı genelde sözel bir anlatım yöntemi hakimdi. Görsel anlatıma ve yaratıcılığa imkan tanıyan kara tahta, o yıldan sonra Dünya’da yayılmaya başladı. 1980’de beyaz tahta hayatımıza girene kadar ana araç olan kara tahta ve tebeşir, zaman içerisinde yerini tahta kalemi ve beyaz tahtaya bıraktı.

Dijitalin, internetin ve mobilin hayatımıza girmesi ile, eğitim sahnesi de büyük değişime uğradı. Dijital içerikler ve akıllı tahtalar, eğitim dünyasında kara tahta ve beyaz tahtanın yerini aldı; e-öğrenme (e-learning) platformları sayesinde bireysel dijital eğitimler ulaşılabilir hale geldi. Kurumsal dünyada ise dijital dönüşüm ile birlikte çevrimiçi eğitim araçları, geleneksel sınıf eğitimine kıyasla her geçen gün fayda açısından kendini geliştirdi - geliştiriyor. Geleceğin eğitim dünyası, hızlı şekilde yeniden şekilleniyor.

Bugün iş dünyasında e-öğrenme tüm eğitim sektörünü hakimiyetine alıyor. Pazar 2015 yılında 56 Milyar Dolar ve 2018 yılında ise 190 Milyar Dolar büyüklüğündeydi; 2025’te ise 300 Milyar Dolar’ı geçmesi bekleniyor.

Peki, bu büyümenin sebebi ne? Eğitim sektöründe eğitimi fizikselden dijitale dönüştüren e-öğrenmenin faydaları neler? Kurumlar neden e-öğrenmeyi tercih ediyorlar?

Kurumsal Eğitimlerde E-Öğrenme Ne Gibi Faydalar Sunuyor?

E-öğrenme, kurumsal eğitimlerde klasik yöntemlere göre birçok açıdan fayda sağlıyor. Fiyat uygunluğundan eğitimde kişiselleştirmeye, dijital dönüşümden performans takibine birçok alanda e-öğrenme, klasik yöntemlere göre fark yaratan bir konumda.

Bu yazıda, insan kaynakları yönetiminde oldukça zorlu olan kurumsal eğitim sürecini iyileştiren e-öğrenmenin faydalarını listeledik. Eğer hazırsanız, kurumsal eğitimlerde dijital dönüşümün ve e-öğrenmenin faydalarına göz atalım.

1. Kolay ve Esnek Erişim

E-öğrenmenin en yaygın bilinen avantajı, eğitim alan kişiler için oldukça rahat ve esnek bir erişim olanağı sunması. Eğitim içerikleri herhangi bir zamanda, herhangi bir dizüstü ya da masaüstü bilgisayar ya da mobil cihazdan erişilebiliyor.

Bu sayede, eğitim alan kişiler diledikleri yerde ve diledikleri zaman aralığında, diledikleri dijital eğitimi alabiliyorlar. Eğitimler herhangi bir kişinin takvimine bağlı kalmak zorunda olmuyor, herkes kendisine uygun olan zaman aralığında eğitimi ve gerekliliklerini tamamlayabiliyor. Bu sayede eğitimlerin planlaması da oldukça kolay oluyor.

2. Maliyet Uygunluğu

Dijital eğitimler, geleneksel sınıf içi eğitimlere göre daha uygun bir maliyet yapısına sahipler. Dijital eğitimler sayesinde, yolculuk, yiyecek, mekan ve eğitici masrafları ortadan kalkıyor ve bu sayede maliyet uygunluğu sağlanmış oluyor. Buna ek olarak, çalışanların bu süreçte minimum zaman kaybetmesi ve eğitimlerine zaman ayırmaları sayesinde, gizli harcamalar da ortadan kalkmış oluyor. Üstelik e-öğrenme, yeni becerileri, daha geniş bir ekibe sunulması gereken liderlik becerilerini çok daha ekonomik olarak geniş kitlelere sunabiliyor.

Elbette her eğitimin tamamıyla dijital olarak sunulması mümkün olmayabilir. Ama dijital eğitimlerle birlikte planlanan bir öğrenme süreci, sınıf eğitimi ve diğer maliyetleri azaltarak tasarruf sağlayacaktır.

3. Farklı Öğrenme Yöntemlerini Destekleme

Eğitim alanında yaygın şekilde bilindiği üzere, insanlar aynı şekilde öğrenmiyorlar. Bazı insanlar not alarak ya da okuyarak, bazıları animasyonlar ve oyunlar yardımıyla, bazıları videolar ile, bazıları ise gerçekten deneyerek öğreniyorlar.

E-öğrenmenin bu alandaki en büyük avantajı, farklı tip içerikleri barındırabilmesi, bu sayede farklı öğrenme stillerine uygun şekilde içerik geliştirilebiliyor olması. Videolar, dokümanlar, ses kayıtları (podcast), oyunlar ve daha birçok içerik tipi, e-öğrenme platformları tarafından destekleniyor.

Tüm bunlara ek olarak, öğrenmeyi pekiştirmek amacıyla yapılan mini-sınavlar, değerlendirmeler ve görevler sayesinde, oldukça güçlü eğitim yolculukları tasarlanabiliyor.

4. Ölçülebilir Sonuçlar ve Raporlama

Öğrenme yönetim sistemlerinde (ÖYS) (Eğitim Yönetim Sistemi (EYS) veya Learning Management System (LMS) olarak da bilinir) tasarlanan çok yönlü eğitim yolculukları sayesinde, eğitimlerin öğrenilme ve hatırlanma oranı kolayca ölçülebiliyor, çalışanların yetkinlik değerlendirmeleri yapılabiliyor ve tüm bunlar dijital platformlar üzerinden raporlanabiliyor. Bu sayede eğitimlerin size yatırım geri dönüşünü (RoI) ölçümleyebiliyorsunuz.

5. Optimum Operasyonel İş Yükü

Dijital eğitimlerde en önemli iş değerlerinden bir tanesi, Ölçülebilir Sonuçlar ve Raporlama kısmında bahsettiğimiz gibi, her detayın ölçülebilir olması. İnsan kaynakları yönetimindeki operasyonel işlerimizin üzerine, geleneksel eğitimlerde de fiziksel dokümanlar ve elle giriş yapılan excel dosyaları ile uğraşıyoruz. E-öğrenmede her şey tek noktadan yönetilebiliyor, raporlar tüm detayları ile birlikte size sunuluyor.

Bundan dolayı maksimum verim ile öğrenme sürecini yönetilebiliyor, kağıt/kalem/dosya olmadan, kolayca tüm verilere dijital platformlar üzerinden hakim olunabiliyor.

6. Etkileşimli Eğitim ve Oyunlaştırma

Eğitimlerin en büyük sıkıntılarından bir tanesi kişilerin eğitim sürecinde dikkatlerini toplamakta güçlük çekmesi, bu yüzden de eğitimlerin verimsiz geçmesi. Bununla beraber, yetişkinlerin uzun süreler boyunca bir sınıfta belli bir şeyi dinlemek zorunda olmaları da bu durumu keyifsiz kılıyor.

Dijital eğitimler etkileşimli eğitim yöntemleri sayesinde, kişileri eğitimin bir parçası haline getiriyor ve eğitimin alınabilirliğini artırıyor. Bunun yanında, platformlardaki oyunlaştırma özellikleri sayesinde, kişiler eğitim almak için daha motive şekilde hareket ediyorlar.

7. Sosyal Öğrenme ve Uzman Desteği

Kişiler her ne kadar dijital eğitimleri tek başlarına alsalar da, kafalarına takılan soru işaretlerini çözmeleri adına öğrenme yönetim sistemlerinin sunduğu sosyal öğrenme olanaklarını kullanabiliyorlar. Bu sayede kişiler eğitimi alan diğer kişiler ile etkileşime geçerek, sosyal öğrenme deneyimine dahil olabiliyorlar.

Bununla beraber uzman desteği gerektiren konularda eğitim alan kişiler sosyal öğrenme alanlarında dersin eğitmenlerine ulaşabiliyor, onlara sorular sorabiliyor, bu sayede uzman desteği gerektiren konularda onlardan birebir destek alabiliyorlar.

8. Anlık Geri Bildirim ve Sınavlar

Öğrenme yönetim sistemlerinde tasarlanmış eğitim yolculukları sayesinde, kişiler eğitim süreçlerine göre anlık olarak sistem tarafından geri bildirim alabiliyor ve mini-sınavlar ve değerlendirme anketleri ile birlikte seviyelerini görme fırsatı yakalıyorlar. Bu ölçüm yöntemleri sayesinde kişiler öğrenimin yetersiz kaldığı alanları görerek, o alanda kendilerini güçlendirebiliyor, eğitimin etkisini artırabiliyorlar. Üstelik anlık geribildirimleri ve gerekli bilgiyi, tam da ihtiyaç anında, tam da iş ile ilgili performans anında sunabiliyorsunuz.

9. Süreçler ve Standartlaşma

Farklı yerlere dağılmış ekipleriniz, ofisleriniz, uzaktan çalışan ekip arkadaşlarınız olabiliyor. Bu noktada herkese aynı eğitimi aynı deneyim ile sunmak maalesef mümkün olmuyor. E-öğrenme, burada devreye girerek, kişilerin öğrenme deneyimlerini ve erişimlerini standardize etmenize yardımcı oluyor. Öğrenme yönetim sistemlerini kullanarak kişilere aynı içeriği, aynı şekilde, tüm Dünya’da sunabiliyorsunuz, bilgiyi ve eğitimi demokratik olarak yayıyorsunuz.

10. Hız

Günümüz iş hayatında ayakta kalmak, değişime uyun sağlamak ve rekabette gerilere düşmemek, sürekli ve yüksek bir hız gerektiriyor. Dijital öğrenme ile, kurumunuzun daha hızlı hareket etmesi için gereken bilgiyi ve becerileri, yüne yüksek hızda tüm çalışanlarınıza, bayilerinize ve iş ortaklarına sunabiliyorsunuz. Eğitim için vakit kaybetmiyor, kurumunuzun değişime daha hızlı adaptasyonu için önemli bir rolü eğitim ve gelişim ekibi olarak üstleniyorsunuz.

11. Dijital Dönüşüm

E-öğrenme araç ve teknolojileri ile sadece eğitim içeriklerini değil, eğitim ve gelişim süreçlerini de hızlıca dijitalleştirebileceğinizi belirtmiştik. Söz konusu dijital dönüşüm olunca, e-öğrenmenin sunduğu diğer bir fayda ise, dijital dönüşüm için gerekli olan bilgi, davranış ve liderlik becerilerini çok hızlı ve çok etkili bir şekilde kurum genelinde yayabilmenizdir.

Kurumsal Eğitimlerinizi Nasıl Dijitalleştireceksiniz?

Geleneksel sınıf içi kurumsal eğitimlerin farklı açılardan faydaları olsa da, dijital eğitimler kuruma ve eğitimi alan kişilere çok büyük faydalar sağlıyor. Dijital eğitimlerle daha dinamik ve daha ölçülebilir iş yönetimi için, eğitim süreçlerinde dijitalleşme, 21. yüzyıla uygun kurumlar inşa etmek için kritik bir gereklilik.

Kurumsal eğitimde dijital dönüşüm için işe doğru bir öğrenme yönetim sistemi ve doğru bir iş ortağı ile başlamak en kritik ve en öncelikli adım. Peki öğrenme yönetim sistemi seçerken nelere dikkat etmelisiniz? Bu konuda geçmiş Öğrenme Yönetim Sistemi Seçerken Hangi Kriterlere Dikkat Etmelisiniz? yazımıza göz atmanızı öneririz.

Enocta olarak, kurumların eğitim alanında dijitalleşmelerine yardımcı olan teknolojiler sunuyor, kurumsal eğitimlerini her açıdan iyileştirmelerine destek oluyoruz. Kurumsal eğitimlerinizde dijitalleşmek isterseniz bizimle iletişime geçerek ücretsiz destek alabilir, dilerseniz Enocta’nın öğrenme yönetim sistemi ürünü EEP’ye, EEP ile sunduğumuz öğrenme deneyimini zenginleştiren teknoloji ortaklarımıza ya da eğitim içeriklerimizin listesinin bulunduğu Enocta Gelişim Kataloğu’na göz atabilirsiniz.


Kurumsal Eğitimlerde Dijital Dönüşümün Faydaları
Bir önceki blog yazısına göz atın.
Bir sonraki blog yazısına göz atın.

Benzer Bloglar

Genel
14/12/2021
4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi
Genel

CNBC tarafından Ekim 2021'de gerçekleştirilen bir ankette teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57'si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Eğitim ve Gelişimde Yeni Dönem
Genel

Çağ değişti. “Eskiden…” ile başlayan cümleleri dikkatli dinlediğimizde ne kadar yol aldığımızı görmemek neredeyse imkânsız. Çağ ile birlikte birçok sektör de değişti. Teknoloji, sanayi, otomotiv, telekomünikasyon ve daha nicesi… Tüm bu değişim ve dönüşümler, eğitim sisteminin değişmesine ve gelişmesine öncülük etti. Bir düşünün, 15 yıl öncesine kadar “mobil eğitim” kavramından bahsedebilir miydik? Elbette edemezdik fakat eğitim platformları hakkında konuşabilirdik. Çünkü mazisi çok daha eskiye dayanıyor. İşte tam da bu noktada, Türkiye’deki ilk e-öğrenme girişimi olan Enocta Platformu hayatına devam ediyor. Günümüzde sadece hayatta kalmak önem arz etmiyor, günün koşullarına uyum sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple platform her gün gelişiyor ve çağa uygun olarak şekilleniyor. Kuşkusuz bu değişimleri tetikleyen en önemli unsurların başında ise gelişen teknoloji ve internet yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Genel

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?” Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?