KaynaklarEnocta Blog

Kurumsal Akademi Zirvesi 2019: Gelecek Çok Yakın

Eğitim ve Gelişim Platformu Derneği (TEGEP) tarafından her sene düzenlenen Kurumsal Akademi Zirvesi, bu sene 29 Mayıs’ta gerçekleşti. Geçtiğimiz senelerde olduğu gibi, bu sene de Enocta olarak zirvede yer aldık.

Tıpkı geçtiğimiz sene olduğu gibi, bu sene de Twitter üzerinden etkinlik sırasında konuşulanları paylaştık. (Tüm paylaşılanlara buradan ulaşabilirsiniz) Ancak bu sene etkinliğe katılamayanlar için, etkinlik boyunca yaptığımız gözlemleri, gelişmeleri ve deneyimlerimizi paylaşmak istedik. Eğer hazırsanız, bizi etkinlikte çok etkileyen gelecek ve otomasyon konusunu ve diğer bazı notlarımızı paylaşalım.

İşlerin %50’si, Otomatize Olma Potansiyeli Taşıyor

İlk olarak, McKinsey & Company İstanbul’da Partner olan Bengi Korkmaz’ın konuşması ile başlayalım. Konuşmasının başında McKinsey’in Future of Work verilerinden bahseden Bengi Hanım, özellikle gelecekte yaşanacak büyük yetenek değişiminden bahsetti. Bengi Hanım’ın paylaştığı sayılara kısaca bakacak olursak,

 • şu anki işlerin %50’sinin otomatize olacağını,
 • toplam otomasyon potansiyelinin henüz sadece %15’inin gerçekleştiğini,
 • global ekonomiye 550 milyon ile 990 milyon arasında yeni iş ekleneceğini,
 • 350 milyon çalışanın meslek değiştirmeleri ya da yeni yeteneklerde geliştirmelerinin gerekliliğini görüyoruz.

Tüm bu değişimden en çok etkilenen alanlar ise üretim, konaklama ve gıda servisleri, ulaşım/depolama, madencilik ve perakende satışı.

Peki bu alanda neler yapmalıyız? Birçok teknoloji şirketi, bu alanda farklı adımlar atmaya başladı. Google, mühendislerinin ⅓’ünün makine öğrenmesi alanında gelişmesine destek olurken, Zappos organizasyonel esnekliği cesaretlendiriyor. Bu alanda kurumlar için alternatif aksiyon önerilerine baktığımızda;

 • Kurumlar gelecek 10 yıl içerisinde iş güçlerinin önemli bir bölümüne yeni yetenekler kazandırmalı, ve onları geliştirmeli.
 • Becelerin dönüşümünün kurumlara etkisini içselleştirmeli, bu durum stratejik bir öncelik olarak görülmeli.
 • Geleneksel eğitimlerin ötesinde, yeni nesil öğrenme araçları ile eğitim süreçleri güçlendirilmeli.

McKinsey'den Bengi Hanım’ın değindiği gelişim yolculukları, teknoloji platformları ve çevik akademiler, artık hepimizin hayatında. Eğer stratejik radarımızda yoksa ise, radarımıza almalıyız.

TEGEP, Kurumsal Eğitmen Sertifika Programına Başlıyor!

TEGEP’in Eğitim Programları ve Sertifikasyon Komitesi Lideri Dr. Çağlayan Bodur, TEGEP’in yeni kurumsal eğitmen sertifika programını tanıttı. 12 günlük bir yolculuk şeklinde tasarlanmış olan bu sertifika programının amacı, her seviyedeki kurumsal eğitmenlerin meslek standartlarına uygun gelişim sağlayabilmesi için bir referans oluşturmak. Program, ana olarak (1) kurumsal eğitmenliğe stratejik bakış, (2) eğitim tasarımı, (3) sınıf içi eğitmen yetkinlikleri yetkinlikleri üzerine tasarlandırılmış.

Program ile ilgili bazı detaylara daha göz atacak olursak;

 • Program, uygulama ve işbaşı görevler eklenerek yapılandırılmış.
 • Eğitim süreci, dijital araçlar ile desteklenecek.
 • Eğitim sonunda, eğitime katılan kişiler başarı sertifikası alacaklar.

Diğer Notlarımız

HBR Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Serdar Turan da konuşmasında becerilerin ve iş hayatının değişimini yoğun şekilde vurguladı. Bu alanda değişime uyum sağlamak için yapılacak ilk şey, tabiki bakış açımızı değiştirmek.

Eğitim profesyonelleri, kendileri ve kurumları için bazı alışkanlıklar yaratmalılar.

Kürasyon
Kürasyon ile birlikte, sadece içeride üretilen değil, dışarıda üretilmiş içerikler ile eğitimleri zenginleştirmek, farklı bakış açılarını eğitim programlarına dahil ederek, bu programları zenginleştirmek.

Eğitimi Hayata Entegre Etmek
Eğitimlerin çalışanların kullandıkları araçlarda, doğal şekilde, ya da ihtiyaç duydukları yerde ulaşılabilir olması önemi artan bir konu.

Deneyerek Öğrenme
Öğrenilen konunun ya da kavramın kişiler tarafından pratiğinin yapılması, öğrenilen konuların pekiştirilmesi için gereklilik taşıyor.

Eğitimleri Çalışanlara Adapte Etmek
Çoklu kanalda eğitimlerin sunulabilmesi sayesinde, çalışanların kullandıkları araçlarda eğitimlere ulaşabilmesi eğitim tüketimini artırıyor.

Eğitimi Stratejik Bir Konuma Getirmek
Kurumlar, eğitim teknolojilerine ve kaynağına daha çok kaynak ayırmalı, kurum içinde stratejik bir noktada konumlandırmalılar.

Kurumsal Akademi Yaratmak
Kurumsal akademiler ile, kişilere özel eğitim programları hazırlamak, onların gelişimine devamlı katkıda bulunmak gerekiyor.

Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Uğur Nalbantoğlu, eğitimde stratejik iletişim üzerine bazı noktalardan bahsetti. Uğur Bey’e göre, her ne kadar buzdağının üstünde çıktılar, gözle görülen deneyim ve eğitim içerikleri olsa da, buzdağının altında topluluk yönetimi, iletişim stratejileri, içerik stratejisi, kullanılan teknolojiler ve ölçümleme gibi birçok alan bulunuyor. Bu yüzden akademilere tek yönlü değil çok yönlü bakılmalı; akademilerin yaşayan organizmalar olduğu kabul edilmeli.

Uğur Bey'e göre başarılı akademilerin 6 temel taşı olmalı. Peki bu temel taşlar neler?

 • Tutku ve Amaçlar
 • Çalışma Bakış Açısı ve Kapsamı
 • Hedef Kitle ve İçerik Yönetimi
 • İş Modeli
 • Yönetim ve Yapısal Duruş
 • Marka ve İttifakları

Zirvenin Sonu

Bu yazıda sizin için dolu dolu ve oldukça kalabalık geçen bu zirvenin bizce önemli olan bazı noktalarını derlemek istedik. Etkinlik organizasyonundan dolayı TEGEP’i tebrik ediyor, ayırdıkları zaman ve aktardıkları bilgilerden dolayı konuşmacılara teşekkür ediyoruz. Bununla beraber, etkinlik süresince standımıza uğrayan herkese çok teşekkürler, gelecek sene görüşmek üzere!


Kurumsal Akademi Zirvesi 2019: Gelecek Çok Yakın
Bir önceki blog yazısına göz atın.
Bir sonraki blog yazısına göz atın.

Benzer Bloglar

Genel
14/12/2021
4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi
Genel

CNBC tarafından Ekim 2021'de gerçekleştirilen bir ankette teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57'si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Eğitim ve Gelişimde Yeni Dönem
Genel

Çağ değişti. “Eskiden…” ile başlayan cümleleri dikkatli dinlediğimizde ne kadar yol aldığımızı görmemek neredeyse imkânsız. Çağ ile birlikte birçok sektör de değişti. Teknoloji, sanayi, otomotiv, telekomünikasyon ve daha nicesi… Tüm bu değişim ve dönüşümler, eğitim sisteminin değişmesine ve gelişmesine öncülük etti. Bir düşünün, 15 yıl öncesine kadar “mobil eğitim” kavramından bahsedebilir miydik? Elbette edemezdik fakat eğitim platformları hakkında konuşabilirdik. Çünkü mazisi çok daha eskiye dayanıyor. İşte tam da bu noktada, Türkiye’deki ilk e-öğrenme girişimi olan Enocta Platformu hayatına devam ediyor. Günümüzde sadece hayatta kalmak önem arz etmiyor, günün koşullarına uyum sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple platform her gün gelişiyor ve çağa uygun olarak şekilleniyor. Kuşkusuz bu değişimleri tetikleyen en önemli unsurların başında ise gelişen teknoloji ve internet yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Genel

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?” Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?