KaynaklarEnocta Blog

2017'de Uygulamanız Gereken 4 Öğrenme Trendi

Online öğrenme hiç şüphesiz çalışma ve eğitim algımızı etkileyen teknolojinin bir yansıması. İşte online öğrenme endüstrisinin dikkat ettiği en son trendler.

Dikkat Edilmesi Gereken Online Öğrenme Trendleri

Online öğrenme programlar ve kursları şu anda herkesin dilinde. Teknoloji temelli doğaları bugünün teknoloji bilen dünyasında etkili olmalarını sağlıyor. Birincisi, şirketler hazır online platformları kullanarak maliyetlerini azaltıyor. İkinci olarak, geleneksel sınıflarda uygulanacak programlara harcanacak zaman ve çabadan tasarruf sağlıyor. Farklı online öğrenme gelişim trendleri, katılımcıların etkileşimini arttırarak ve onların eğitim materyallerini daha fazla ellerinde tutmasını sağlayarak öğrenme programlarının başarı oranlarını arttırmada yardımcı oluyor.

Bütün bunlar ve online öğrenmenin diğer faydaları, online öğrenmeyi en beklenen trendler listesinin en üstünde tutuyor. 2016 yılında odak, öz yönlendirmeli çalışma temelli interaktif ve eğlenceli çözümler sağlayarak, mevcut online öğrenme çözümlerini geliştirme üzerine. Bu da, dünya çapında, hem çalışanlar hem de işverenler için büyük fayda sağlıyor.

1. Mobil Öğrenme

Artan mobil cihaz kullanımı gözardı edilemez. Mobil cihazlar hayatlarımızın temel bir parçası oldu, ve insanların önemli görev ve sorumluluklarını yerine getirmesine yardımcı oluyor. Mobil öğrenme pazarındaki artışın sebebi de bu. Online bankacılık, alışveriş, oyun, ya da önemli dosyalara ulaşıp ulaşmamak olması fark etmiyor; elde bu kadar bilgi olması oldukça değer görüyor. Ayrıca mobil öğrenme, hakkında görüş ve öneri verilebilecek öğrenme projeleri için harika bir konu haline geldi. Online ya da elde taşınan öğrenmenin bazı bariz yararları aşağıdaki gibi sıralanmıştır:

  • Programlanmış esneklik
  • Taşınabilirlik.
  • Ulaşım kolaylığı.
  • Dikkat dağıtıcılar olmadan öğrenme.
  • Bir tuşla erişilebilen bilgi.
  • Eğitim materyaline hızlı erişim.
  • Öğrenme konseptlerinin kısa sunumu.

Online öğrenmenin birçok başarı faktörü olan bir trend olduğu şüphesiz. Elde taşınır öğrenmenin uygunluğu gözardı edilemez ve eminiz ki vazgeçilmez olacak.

2. Uyarlanabilen Programlar

İsimden analaşılacağı üzere, bu programlar deneyimli çalışanları yeni konseptlere hızlıca adapte edebiliyor. Bu uyarlanabilir programların kullanımıyla, çalışanlar daha önce bildikleri şeylere çalışmak için zaman kaybetmiyor. Uyarlanabilir programlar çalışanlar için öğrenme sürecini hızlandırmalarını, üretici ve etkili öğrenen kullanıcılar olmalarını mümkün kılıyor.

İnfografiklerin kullanımının da çok etkili olduğu kanıtlandı. Bu programlarla kullanıcıların tasarruf ettiği zaman yeni konuların öğrenilmesinde harcanabilir. Bu programlar dünyanın birçok yerinde uygulanıyor. Çok kısa bir zaman içinde, yetenek odaklı online öğrenme programları online öğrenme pazarındaki rakiplerini geride bırakacak.

3. Oyunlaştırma

Online öğrenme ile oyunlaştırma tekniklerini birleştirdiğinizde, konsepti yepyeni bir seviyeye taşıyorsunuz! Oyunlaştırma bir süredir sahnelerde ve en güçlü online öğrenme trendlerinden biri oluyor. Öğrenmeye interaktif ve eğlenceli bir yaklaşım getiren oyun mekanizmalarını kullanan bir konsept. Oyunlaştırma trendleri çalışan katılımını ve odak muhafazasını arttırma konusunda oldukça başarılı. Çalışanlar sadece konuları daha hızlı anlamaya eğilimli olmakla kalmıyor, ayrıca etkili öğreniyorlar.

Ünlü fast-food zinciri McDonald’s da, çalışanlarını yeni kasa sistemleri konusunda eğitmek için oyunlaştırma temelli öğrenim kullanıyor. Oyun yeni kasa sisteminin çalışma şeklini simüle ediyor ve çalışanların müşterilere kaliteli hizmet sunma bilgilerini göstermelerini sağlıyor. Bu öğrenme süreci hem eğelnceli ve interaktif, hem de gerçek çalışma ortamı sunuyor. Motive edici, ve konu müşteri hizmetleri olduğunda çalışanların en iyi performanslarını göstermelerine yardımcı oluyor.

4. Otomasyon Teknoloji ile Öğrenme (automated technology)

Otomatik teknolojiler, farklı online öğrenme derslerindeki çalışma materyalleri olan testler, alıştırmalar, değerlendirmeler ve oyunlara yardımcı olur. Şirketle bu teknolojileri kullandığında zamandan önemli ölçüde tasarruf sağlıyorlar. Dahası, öğrenme programı yaratmak için harcanan parada da önemli bir azalma oluyor. Otomatik teknolojilerle, online öğrenme derslerini içerik açısından zenginleştirmeye odaklanmak daha kolay oluyor. Daha fazla bilgi sağlamaya odaklanmak yerine daha kaliteli bilgi sağlamaya odaklanılıyor.

2017 Hakkında

2017 birçok online öğrenme gelişim trendleri için çok heyecanlı bir yıl olacak. Odak otomatik, oyunlaştırma temelli, yetenek bazlı, mobil dostu çözümler sağlamak kullanıcıları öğrenmeye hevesli ve ilgili kılacak.

Online eğitim dünyasında yeni ve gelişmiş trendleri çok kısa zamanda göreceğiz. Bu heyecanlı haberleri kaçırmadığınızdan emin olmak için sosyal medyada farklı online öğrenme sağlayıcılarını takip edin. Bu online öğrenme dünyasında güncel kalmanıza yardımcı olacaktır. Eğer bu online öğrenme modellerini denemek ve sürecinizi yeniden yapılandırmak isterseniz, diğer şirketlerin çalışanlarına sunduğu interaktif ve eğlenceli dijital öğrenme deneyimlerini gözlemlemenizi ve size deneyimlerini aktaracak bir şirketi seçmenizi tavsiye ederiz.

2017'de Uygulamanız Gereken 4 Öğrenme Trendi
Bir önceki blog yazısına göz atın.
Bir sonraki blog yazısına göz atın.

Benzer Bloglar

Genel
14/12/2021
4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi
Genel

CNBC tarafından Ekim 2021'de gerçekleştirilen bir ankette teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57'si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Eğitim ve Gelişimde Yeni Dönem
Genel

Çağ değişti. “Eskiden…” ile başlayan cümleleri dikkatli dinlediğimizde ne kadar yol aldığımızı görmemek neredeyse imkânsız. Çağ ile birlikte birçok sektör de değişti. Teknoloji, sanayi, otomotiv, telekomünikasyon ve daha nicesi… Tüm bu değişim ve dönüşümler, eğitim sisteminin değişmesine ve gelişmesine öncülük etti. Bir düşünün, 15 yıl öncesine kadar “mobil eğitim” kavramından bahsedebilir miydik? Elbette edemezdik fakat eğitim platformları hakkında konuşabilirdik. Çünkü mazisi çok daha eskiye dayanıyor. İşte tam da bu noktada, Türkiye’deki ilk e-öğrenme girişimi olan Enocta Platformu hayatına devam ediyor. Günümüzde sadece hayatta kalmak önem arz etmiyor, günün koşullarına uyum sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple platform her gün gelişiyor ve çağa uygun olarak şekilleniyor. Kuşkusuz bu değişimleri tetikleyen en önemli unsurların başında ise gelişen teknoloji ve internet yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Genel

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?” Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?