KaynaklarEnocta Blog

Mikro Öğrenme Neden Eğitim ve Gelişim Stratejinizin Bir Parçası Olmalı ?

Küçük parçalara bölünmüş bilgilerin çalışanların favori eğitim içeriği olduğu herkesin malumu. Hatta bir araştırma öğrenenlerin %94’ünün 10 dakikadan daha kısa süreli e-öğrenme içeriklerini tercih ettiğini ortaya koyuyor. Onlara göre bu tür içerikler tabiri caizse nuggettan farksız. Aynı araştırmadaki yaygın sonuçlardan biri de sıradan e-öğrenme materyalinin çok fazla bilgi içerdiği. Dikkat süresinin giderek azaldığını da göz önünde bulundurursak öğreneceğimiz bilgiler mümkün olduğunca kısa, öz ve dolu dolu olmalıdır.

İşte tam da bu noktada, videolar dikkat çekiyor. Yüksek standartlarda üretilen, kaliteli bir video materyali mikro öğrenme için son derece etkili bir araç olabilir. Çünkü merak uyandıran görseller öğreneceğimiz bilginin daha kalıcı olmasını sağlıyor. Yani, bilgiye ne kadar farklı biçimde ulaşırsak, bizim için o kadar kalıcı oluyor.

Mikro öğrenmenin bize avantaj sağlayan bir başka yanı ise her an her yerde ulaşılabilir olması. Evden işe giderken internetteki sevimli kedi videolarındansa Excel’in farklı fonksiyonlarını anlatan kısa videoları izleyerek ay sonu raporlarınızı kolayca oluşturabilirsiniz. Tabii ki kediler kadar sevimli değil ancak Excel’in daha yararlı olduğunu kim reddedebilir ki?

Mikro öğrenmede en büyük övgüyü içeriğin boyutu oluyor olsa da “öğrenme” kısmı da ihmal edilmemelidir. Buradaki amaçlardan biri hedef kitlenin katılımını ve zevk almasını sağlamak olabilir ancak, niyetimiz eğer iş gücünün gelişerek ilerlemesiyse çalışanların öğrendiklerini kalıcı kılmak da en önemli önceliğimizdir. Bu bağlamda, kullanılacak bütün içeriklerde uyulması gereken en önemli kural süresi fark etmeksizin her bir içeriğin bir amacının olmasıdır.

Skillsoft olarak kalıcı bir mikro öğrenme deneyimi için öğrenilen konuların pekiştirilmesini sağlayacak yöntemlere ve tekrar fırsatlarına ihtiyaç olduğu kanısındayız. Çalışanlara, öğrendikleri yeni bilgileri kullanabilecekleri veya kazandıkları becerileri uygulayabilecekleri imkânlar sağlanmalıdır. Çünkü öğrenilen bilginin birkaç hafta içinde kullanılması, bu bilginin akılda kalma olasılığını artıracaktır.

Mikro öğrenme, özellikle bilgi ihtiyacının anlık olduğu zamanlarda işe yaramaktadır. Aberdeen Group’un yakın zamanda yayınladığı bir rapora göre mikro öğrenme, çalışanların acil bir çözüme ulaşmaları gerektiği durumlarda veya konuyla ilgili herhangi bir bilgi sahibi olmadıkları zor zamanlarda en iyi şekilde kullanılmakta. Dahası, mikro öğrenme, yöneticilere çalışanlarının daha kolay inisiyatif almalarını sağlayacak fırsatlar sunuyor.

Bu yazıdan yola çıkarak mikro öğrenmeyi kendi eğitim ve gelişim programlarınıza dâhil edebilir, pozisyonları fark etmeksizin çalışanlarınızın kendi kariyer ve gelişim planlarında mikro öğrenmeden nasıl yararlanabileceklerini onlarla paylaşabilir ve yeni stratejiler oluşturabilirsiniz.

Yazan: Cindy Simms

http://blogs.skillsoft.com/learning-re-imagined/2016/07/why-microlearning-should-be-part-of-your-strategy.html

Mikro Öğrenme Neden Eğitim ve Gelişim Stratejinizin Bir Parçası Olmalı ?
Bir önceki blog yazısına göz atın.
Bir sonraki blog yazısına göz atın.

Benzer Bloglar

Genel
14/12/2021
4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi
Genel

CNBC tarafından Ekim 2021'de gerçekleştirilen bir ankette teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57'si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Eğitim ve Gelişimde Yeni Dönem
Genel

Çağ değişti. “Eskiden…” ile başlayan cümleleri dikkatli dinlediğimizde ne kadar yol aldığımızı görmemek neredeyse imkânsız. Çağ ile birlikte birçok sektör de değişti. Teknoloji, sanayi, otomotiv, telekomünikasyon ve daha nicesi… Tüm bu değişim ve dönüşümler, eğitim sisteminin değişmesine ve gelişmesine öncülük etti. Bir düşünün, 15 yıl öncesine kadar “mobil eğitim” kavramından bahsedebilir miydik? Elbette edemezdik fakat eğitim platformları hakkında konuşabilirdik. Çünkü mazisi çok daha eskiye dayanıyor. İşte tam da bu noktada, Türkiye’deki ilk e-öğrenme girişimi olan Enocta Platformu hayatına devam ediyor. Günümüzde sadece hayatta kalmak önem arz etmiyor, günün koşullarına uyum sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple platform her gün gelişiyor ve çağa uygun olarak şekilleniyor. Kuşkusuz bu değişimleri tetikleyen en önemli unsurların başında ise gelişen teknoloji ve internet yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Genel

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?” Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?