KaynaklarEnocta Blog

Özel E-Eğitim İçeriği Hazırlamadan Önce 5 Tavsiye

Kurumunuzun kimliğini yansıtacak, logosunu taşıyacak, yalnızca kurumunuza özel bilgileri içeren bir e-eğitimi çalışanlarınıza sunmak ve yeni gelişim fırsatları yakalamak istiyorsanız çözüm, kurumunuza özel e-eğitim üretimi.

Kurumunuza özel e-eğitimin üretilmesinde beraber çalışacağınız profesyonel ekibe karar verdiniz. İşte tam da bu noktada sizi son derece keyifli, tüm uzmanlığınızı konuşturmanıza fırsat verecek, tanımlı  bir sürecin beklediğini söylemem gerekiyor.

Siz tüm bu sürece hazırsınız. Peki, e-eğitime dönüştüreceğiniz içeriğiniz hazır mı?

Yemek yapmaktan hiç anlamam. Mutfakla ilişkim makarna yapmaktan ibaret olsa da, kurumunuza özel e-eğitime dönüştüreceğiniz içeriği bir hamura benzetmeden geçemeyeceğim. Size özel e-eğitimden ne beklediğinize doğru bir şekilde karar vermek için önce içeriğinizi, yani hamurunuzu tanımanız, konu uzmanı olarak hamurun kalitesinden sorumlu olduğunuzu unutmamanız gerekiyor.

İşte, özel içerik geliştirecek ekibe hamurunuzu teslim etmeden önce aklınızda olması gereken, 5 özel tavsiye:

1. Eğitimi alacak hedef kitle net mi?

Net olsun. Eğitimin “hedef kitlesi” ve “amacı” özel e-eğitimi hazırlarken eğitsel rotayı belirleyen temel bileşenlerden ikisi. Eğitimin istenen ilgiyi görmesini istiyorsak, bu rotanın sonunda eğitimin doğru kişilerle buluşması gerekir.

2. İçerik güncel mi?

Güncel olsun. “Bu içerikle başlayalım, sonra güncelleriz. Zaten çok az yer güncellenecek” demeden, mümkün olan en güncel içerikle sürece başlayın. Pişmiş aşa su katmayın. İçeriğe sonradan eklenecek kapsam ya da bilgiler, belli bir akış oturtulmuş eğitsel senaryo çalışmasını farklı bir yöne götürebilir, yeni bir süreç gerektirebilir.

3. Ham içerik, kapsam olarak e-eğitime uygun mu?

Uygun olsun. Bir e-eğitim projesi için geniş bir kapsamdan özetlenmesi istenerek gelen içerikler, yani kitaplar, sunumlar, okuma materyallerinin istenen öz hamura ulaşması için e-eğitim firmasının yoğun bir “ham içerik oluşturma” mesaisi harcaması gerekir. Aslında uzmanlığınızı konuşturmak için süper bir fırsat olan bu aşamada vereceğiniz desteğin sürece katkısı büyüktür. İletilen geniş kapsamı en doğru şekilde rafine ederek, doğru hamura çok daha hızlı ve etkili bir şekilde sizin sayenizde ulaşmak mümkündür.

4. İçeriğin dili sade mi?

Sade olsun. İçeriğin dilini “- mektedir”, “- maktadır”la biten uzun cümlelerden arındırın. Cümleleri kısa tutun. Çok kısa. Biraz reklamcı gözüyle bakmayı deneyin. Aktarılmak istenen bilginin dışında gereksiz bilgiler de var mı? Tüm bunların eğitsel senaryo aşamasında da yapılabileceğini bilseniz de, içeriğin konu uzmanı olarak sizin kısaltmalarınızın ve eklemelerinizin ne kadar değerli olduğunu unutmayın.

5. İçerik, hedef kitlenin hayatından örneklerle destekleniyor mu?

Destekleyin. Yetişkin eğitiminin ayırt edici noktalarından biri de yetişkinlerin deneyimlerden öğrenmesidir. İçeriğinizi destekleyecek bolca örnek olay ekleyin. Konu uzmanı olarak sizin tecrübelerinizle örülmüş örnek vakalar, e-eğitim hamurunun tadı tuzu değerindedir.

Özel e-eğitim geliştirme sürecinde profesyonel bir ekiple çalışıyorsanız kritik noktalarda sizin onayınız istenecek ve e-eğitimi içinize sinen yapıya getirmek üzere fırsatlar verilecektir. Yukarıda saydıklarımızın tamamı profesyonel bir ekip tarafından sizin yönlendirileceğiniz maddeler olup, gündeme gelecek ve sizlerle paylaşılacaktır.  Bunları göz önüne alarak içeriği hazırlamış olmak, çok daha ekonomik, hızlı, etkili ve keyifli yollarla özel içeriğinizin kurum çalışanları ile buluşmasını sağlar.

Özel E-Eğitim İçeriği Hazırlamadan Önce 5 Tavsiye
Bir önceki blog yazısına göz atın.
Bir sonraki blog yazısına göz atın.

Benzer Bloglar

Genel
14/12/2021
4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi
Genel

CNBC tarafından Ekim 2021'de gerçekleştirilen bir ankette teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57'si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Eğitim ve Gelişimde Yeni Dönem
Genel

Çağ değişti. “Eskiden…” ile başlayan cümleleri dikkatli dinlediğimizde ne kadar yol aldığımızı görmemek neredeyse imkânsız. Çağ ile birlikte birçok sektör de değişti. Teknoloji, sanayi, otomotiv, telekomünikasyon ve daha nicesi… Tüm bu değişim ve dönüşümler, eğitim sisteminin değişmesine ve gelişmesine öncülük etti. Bir düşünün, 15 yıl öncesine kadar “mobil eğitim” kavramından bahsedebilir miydik? Elbette edemezdik fakat eğitim platformları hakkında konuşabilirdik. Çünkü mazisi çok daha eskiye dayanıyor. İşte tam da bu noktada, Türkiye’deki ilk e-öğrenme girişimi olan Enocta Platformu hayatına devam ediyor. Günümüzde sadece hayatta kalmak önem arz etmiyor, günün koşullarına uyum sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple platform her gün gelişiyor ve çağa uygun olarak şekilleniyor. Kuşkusuz bu değişimleri tetikleyen en önemli unsurların başında ise gelişen teknoloji ve internet yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Genel

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?” Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?