KaynaklarEnocta Blog

2015 Yılı Türkiye E-Öğrenme Trendleri

Türkiye’de yaklaşık 20. Yaşına yaklaşan kurumsal e-öğrenme dünyası, 2015 yılını da farklı sektörlerde farklı deneyimlerle geçirdi. Kurumlar bir yandan dünyadaki yeni eğitim teknolojileri trendlerini takip ederken bir yandan da eğitim teknolojilerinin eğitim gelişim faaliyetleri içerisindeki etkinliğini artırmaya yönelik çalışmalarını sürdürmeye devam etti.

Türkiye’de kurumsal dünyada e-öğrenme projelerinin önde gelen performans kriteri olarak kabul edilen “Tamamlama Oranları”, “Eğitimlerde Geçirilen Süre” kavramları 2015 yılında da projelerin temel performans başarı kriteri olarak takip edilirken “Deneyimleme” (tamamlama oranı + devam etme oranı) oranı da bir başka değerlendirilmesi gereken veri olarak karşımıza çıktı.

Yaklaşık 120 kurum kapsamında yapılan incelemede 2015 yılı içerisinde kurumlar kişi başı ortalama 10,4 adet eğitim atamışlardır. Bu noktada sektör bağımsız, söz konusu atanan eğitimlerin %41 oranında tamamlandığı görülmektedir. Ortalama deneyimleme oranı ise %50 olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yine 2015 yılı içerisinde e-öğrenme içeriklerinde kişi başı geçirilen ortalama süre 4 saattir.

Bu tablolara yapılabilecek ilk yorum, çalışanların daha ziyade kısa içerikler ve/veya video gibi bilgiyi kısaca aktaran içerikleri tercih ettiği görülmektedir.

Bu noktada kaşımıza çıkan bir diğer önemli konu ise çalışanları kendi insiyatifiyle eğitimi seçtiği ve kayıt olduğu durumlarda tamamlama ve deneyimleme oranlarının yükseldiğidir.

2015 yılı içerisinde sektör bağımsız çalışanların ortalamada yaklaşık 5 eğitime kayıt olduğu ve kayıt olduğu eğitimleri %66 oranında tamamladığı görülmektedir. Deneyimleme oranı ise (tamamlama+devam etme) %79’dur.

2015 yılı içerisinde en çok atanan eğitimlere bakıldığında, zorunlu eğitimlerin dışında, kurumsallaşma, iletişim ve çatışma çözme gibi konuların ön plana çıktığını görmekteyiz.

  • Ofiste Ergonomi
  • Müşteri Psikolojisi ve Algısı
  • Temel İlkyardım Eğitimi
  • Önce Sağlık Güvenlik Çevre
  • İkna İnce İştir...
  • Profesyonel Hayatta Etki İçin Kişisel İmaj
  • Başarı ve Sonuç Odaklılık
  • Ben Bir Profesyonelim
  • Sağlıklı Bir Yaşamın İpuçları
  • Profesyonel E-Posta’nın Formülü

Önümüzdeki dönem söz konusu verilerin “Değerli Bilgi” üreteceğimiz şekilde analiz edilebilmesine odaklanılacaktır. Böylece projelerin öncelik alanlarının belirlenmesi ve buna göre yapılandırılması 2016 yılının en öncelikli konu başlıkları olacaktır.

2015 Yılı Türkiye E-Öğrenme Trendleri
Bir önceki blog yazısına göz atın.
Bir sonraki blog yazısına göz atın.

Benzer Bloglar

Genel
14/12/2021
4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi
Genel

CNBC tarafından Ekim 2021'de gerçekleştirilen bir ankette teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57'si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Eğitim ve Gelişimde Yeni Dönem
Genel

Çağ değişti. “Eskiden…” ile başlayan cümleleri dikkatli dinlediğimizde ne kadar yol aldığımızı görmemek neredeyse imkânsız. Çağ ile birlikte birçok sektör de değişti. Teknoloji, sanayi, otomotiv, telekomünikasyon ve daha nicesi… Tüm bu değişim ve dönüşümler, eğitim sisteminin değişmesine ve gelişmesine öncülük etti. Bir düşünün, 15 yıl öncesine kadar “mobil eğitim” kavramından bahsedebilir miydik? Elbette edemezdik fakat eğitim platformları hakkında konuşabilirdik. Çünkü mazisi çok daha eskiye dayanıyor. İşte tam da bu noktada, Türkiye’deki ilk e-öğrenme girişimi olan Enocta Platformu hayatına devam ediyor. Günümüzde sadece hayatta kalmak önem arz etmiyor, günün koşullarına uyum sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple platform her gün gelişiyor ve çağa uygun olarak şekilleniyor. Kuşkusuz bu değişimleri tetikleyen en önemli unsurların başında ise gelişen teknoloji ve internet yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Genel

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?” Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?