KaynaklarEnocta Blog

E-Öğrenme Stratejisi Oluştururken Kullanılacak Araçları Belirlemek

Öğretici tasarımların temel unsurları, işe yönelik hedefler ve ilgili içerikler, e-öğrenme çözümünde kullanılacak araçlar konusunda belirleyicidir. Her hedefe ulaşmak için gereklilikler sorgulanarak en iyi öğrenme metodu bulunabilir.

Sunulabilecek alternatifleri belirlemek

Çeşitli öğrenim metotları için farklı tercihler oluşturulabilir. Öğrenim programı tasarlanırken sunulabilecek tüm olanaklar göz önünde bulundurulmalıdır:

  • Geleneksel sınıf ortamı
  • E-öğrenme
  • Sanal sınıf eğitimleri
  • Okuma materyalleri (pdf, referans kaynaklar, ppt sunumlar)
  • Kaydedilmiş ses ve video dosyaları
  • Simülasyonlar
  • Uygulamalı eğitim (yazılım, donanım, özel donanım)
  • Testler
  • Tartışma grupları
  • Performans destek (iş yardımları, destek alanları)

Çeşitliliği göz önünde bulundurmak

Eski ve yeni nesil çalışanların öğrenme alışkanlıklarını ve teknoloji kullanım becerileri göz önünde bulundurulmalıdır.

Farklı eğitim metotlarını harmanlamak

Mevcut  öğrenme çözümleri ayrıntılı olarak incelenerek kurumun stratejik hedeflerine en uygun eğitim olanakları belirlenebilir. E-öğrenmenin sunduğu mobil öğrenme, video ve oyunlar gibi farklı çözümler yanında online platformlarda paylaşma kültürüyle birlikte gelişen informal ve sosyal öğrenme de kullanılabilir.

Sınıf eğitimlerini desteklemek

E-öğrenme, sınıf eğitimleriyle birlikte, karma olarak kullanılabilir. Sınıf eğitimi öncesi e-öğrenme, katılımcıların bilgi seviyelerini aynı düzeye getirerek, sınıfta eşit bir bilgi düzeyi sağlar.

Farklı e-öğrenme araçlarından yararlanmak

E-öğrenme yönteminin sunduğu sanal sınıf, vb. araçlar, çözümün hedeflerine uygun olarak kullanılabilir.

Bilgiyi test etmek

Çalışanların bilgi ve gelişim seviyesini ölçmek ve değerlendirmek ya da eğitimdeki kilit konuları vurgulamak için online test ve anketlerden oluşan Online Sınav Sistemi’nden yararlanılabilir.

E-Öğrenme Stratejisi Oluştururken Kullanılacak Araçları Belirlemek
Bir önceki blog yazısına göz atın.
Bir sonraki blog yazısına göz atın.

Benzer Bloglar

Genel
14/12/2021
4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi
Genel

CNBC tarafından Ekim 2021'de gerçekleştirilen bir ankette teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57'si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Eğitim ve Gelişimde Yeni Dönem
Genel

Çağ değişti. “Eskiden…” ile başlayan cümleleri dikkatli dinlediğimizde ne kadar yol aldığımızı görmemek neredeyse imkânsız. Çağ ile birlikte birçok sektör de değişti. Teknoloji, sanayi, otomotiv, telekomünikasyon ve daha nicesi… Tüm bu değişim ve dönüşümler, eğitim sisteminin değişmesine ve gelişmesine öncülük etti. Bir düşünün, 15 yıl öncesine kadar “mobil eğitim” kavramından bahsedebilir miydik? Elbette edemezdik fakat eğitim platformları hakkında konuşabilirdik. Çünkü mazisi çok daha eskiye dayanıyor. İşte tam da bu noktada, Türkiye’deki ilk e-öğrenme girişimi olan Enocta Platformu hayatına devam ediyor. Günümüzde sadece hayatta kalmak önem arz etmiyor, günün koşullarına uyum sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple platform her gün gelişiyor ve çağa uygun olarak şekilleniyor. Kuşkusuz bu değişimleri tetikleyen en önemli unsurların başında ise gelişen teknoloji ve internet yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Genel

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?” Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?