KaynaklarEnocta Blog

E-öğrenmenin Vaka-i Hayriye’si: Vaka Jeneratörü

Vaka denilince aklınıza ne geliyor? Çoğumuzun ilkokul sıralarında sıklıkla duyduğu; neden bilmiyorum ama belki de telaffuzunun hoşluğu ya da farklılığından ötürü, “vaka” denilince benim hafızamda -ve eminim ki birçok kişinin hafızasında- ilk olarak kendini gösteren isim “Vaka-i Hayriye” olmuştur. Hadi sizi Google’lama zahmetinden de kurtarayım: 1826 yılında, Yeniçeri Ocağı’nın kapatılmasına “Vaka-i Hayriye”, yani “Hayırlı Olay” denilmiştir. “Vaka” kelimesi ile ilgili olarak hafızamızı ve bilgi dağarcığımızı biraz daha kurcalarsak, bu sefer de büyük ihtimalle doktorlardan duyduğumuz “30 tane apandisit vakam oldu” gibi cümleler canlanacaktır belleklerimizde.

Peki, günümüzde de birçok farklı alanda “vaka çalışması, vaka tabanlı” gibi kalıplarla karşımıza çıkan “vaka” kelimesi tam olarak ne anlama geliyor? Sözlüğü karıştırırsak “olay, durum”; biraz daha ansiklopedik yaklaşacak olursak “genelde gerçek ama kimi zaman da teorik bir temeli olan; belirli, tespit edilmiş veriler içeren olay” olarak açıklayabiliriz.

İşte bu ilgi çekici kelime; yeni eğitim anlayışına ve yaklaşımına da iyice nüfuz ediyor. Birçok eğitimci, vaka çalışması (case study) denilen yöntemi derslerinde uyguluyor. Hatta sadece eğitimciler değil, büyük firmalar da işe alımlarında vaka çalışması yaptırıyor artık adaylarına. Vaka tabanlı eğitimlerin popülerliği ve önemi de günden güne artıyor.

Vaka tabanlı bir eğitim; ileride karşılaşılması veya gerçekleşmesi çok olası bir duruma ilişkin bilgileri rahat ve kalıcı şekilde öğreten, benzer durumlarda neyin, nasıl yapabileceğini gösteren en etkili öğrenme yöntemlerinden biri. Mesela vaka tabanlı eğitimde, satış danışmanının agresif bir müşterisini karşılamasından, uğurlamasına kadar olan süreçte neler yaptığını görebilir ya da size verilecek olan müdür rolü ile çalışanlarınızın iş-özel hayat dengesini kurmanız beklenebilir.

Tamamen gerçeğe yakın ya da gerçek hikâyeler sayesinde vaka tabanlı eğitimlerden gördüklerinizi, öğrendiklerinizi, iş ya da özel hayatınıza birebir şekilde uygulayabilir, kurgulayabilirsiniz. E, bu kadar etkili bir yöntemi e-öğrenme içeriklerimizde kullanmamak anlamsız ve kullanıcılarımıza da büyük haksızlık olurdu doğrusu. Üstelik Enocta olarak, e-öğrenme alanındaki öncülüğümüzün ve yenilikçiliğimizin yanı sıra kullanıcılarımıza maksimum faydayı sunma gayretlerimiz doğrultusunda vaka tabanlı birçok içerik ürettik ve üretmeye devam ediyoruz. Haliyle vaka tabanlı içeriklerimizin etkisi ve başarısı neticesinde, müşterilerimizin talepleri gitgide artıyor. Biz de bu talepleri; kaliteden ödün vermeden daha kısa sürede neticelendirebilmenin yollarını aradık, taradık, daha business tabirle “AR-GE” yaptık ve e-öğrenme sektöründe bir ilk olan, tüm patent haklarını satın aldığımız :) bir ürün ortaya çıkardık: Vaka Jeneratörü!

Standart şartlarda; senaryosu, grafik tasarımı ve multimedya üretim süreci derken tamamlanması için uzun çalışma süreleri gereken vaka tabanlı bir eğitimi, Vaka Jeneratörü sayesinde neredeyse yüzde 70 oranında daha kısa sürede tamamlayabiliyoruz. “Tamamlayabiliyoruz” diyorum çünkü test ettik ve Vaka Jeneratörü ile üretilen ilk içeriklerimizi müşterilerimizin beğenisine sunduk.

Sonuç: Bingo!

Vaka Jeneratörü; senaryo şablonunun konu uzmanı, müşteri ya da öğretim tasarımı uzmanı tarafından doldurulması ile çalışmaya başlıyor. Daha sonra senaryodaki tanımlamalara uygun olarak, grafik tasarım süreci devreye giriyor. Mevcut senaryo; grafik tasarım süreci biter bitmez, formülleri bizde saklı olan üretim altyapısı ile (Coca-Cola kadar olmasa da iyi koruyoruz :) ) hızlı ve pratik şekilde son ürüne dönüşüyor. Ayrıca yakın zamanda tamamlayacağımız “Vaka Jeneratörü Faz 2” ile birlikte arka plandan, karakter seçimine kadar işin büyük kısmını pratik bir şekilde müşterilerimiz de halledebileceğinden bize çok daha fazla vakit kalacak. Bu bol vakitlerde Enocta olarak yine ilkleri, yine en iyileri, yine müşterilerimize en faydalı olanı sunabilmek adına yeni fikirler, yeni ürünler için var gücümüzle çalışacağız! Hem Enocta hem müşterilerimiz hem de e-öğrenmenin geleceği için birçok faydayı içinde barındıran “vaka jeneratörü” herkese hayırlı olsun!

E-öğrenmenin Vaka-i Hayriye’si: Vaka Jeneratörü
Bir önceki blog yazısına göz atın.
Bir sonraki blog yazısına göz atın.

Benzer Bloglar

Genel
14/12/2021
4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi
Genel

CNBC tarafından Ekim 2021'de gerçekleştirilen bir ankette teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57'si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Eğitim ve Gelişimde Yeni Dönem
Genel

Çağ değişti. “Eskiden…” ile başlayan cümleleri dikkatli dinlediğimizde ne kadar yol aldığımızı görmemek neredeyse imkânsız. Çağ ile birlikte birçok sektör de değişti. Teknoloji, sanayi, otomotiv, telekomünikasyon ve daha nicesi… Tüm bu değişim ve dönüşümler, eğitim sisteminin değişmesine ve gelişmesine öncülük etti. Bir düşünün, 15 yıl öncesine kadar “mobil eğitim” kavramından bahsedebilir miydik? Elbette edemezdik fakat eğitim platformları hakkında konuşabilirdik. Çünkü mazisi çok daha eskiye dayanıyor. İşte tam da bu noktada, Türkiye’deki ilk e-öğrenme girişimi olan Enocta Platformu hayatına devam ediyor. Günümüzde sadece hayatta kalmak önem arz etmiyor, günün koşullarına uyum sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple platform her gün gelişiyor ve çağa uygun olarak şekilleniyor. Kuşkusuz bu değişimleri tetikleyen en önemli unsurların başında ise gelişen teknoloji ve internet yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Genel

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?” Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?