KaynaklarEnocta Blog

Metaverse ve E-Öğrenme Dünyası

Hepimiz artık yepyeni bir dünya ile karşı karşıyayız. Tam yeni bir konuya kulak kesilirken hemen ardından hızlıca yepyeni bir şeyler hayatımıza girmeye başlıyor. Şimdilerde ise “Metaverse” kelimesi öylesine popüler oldu ki, Kripto para ve NFT’den sonra bu aralar en çok söylenen kelimelerden biri haline gelmeye başladı. “Şirketinizi neden bu Meta dünyaya sokmayalım?” dercesine hemen danışman firmalar bile kuruldu.

Görsel Telif: Unreal Engine, Shutterstock

Öncelikle bu hızlı dünyanın tanımını yaparak başlayalım ve yakından inceleyelim.

Evet, herkesin dilinde ve hem fikir olduğu şekilde Metaverse “tam bir dijital Rönesans!”

Metaverse Nedir?

Kelime olarak Meta (ötesi), Universe (Evren) anlamlarını taşır. «Metaverse» için ise dijital platform ve araçların bir arada olduğu bir «sanal evren, evren ötesi» tanımı yapılabilir.

Peki bu dünya da neler var, neler yapılabilir?

Öncelikle bu sanal evrende var olmak için kendinizin bir sanal kopyasını/ikizini/avatarını/kimliğinizi oluşturmanız gerekiyor. Bireysel olarak yapabileceğiniz bu işlemleri kurumunuz için de uygulayabilirsiniz. Bu sayede tıpkı bilim kurgu filmlerindeki gibi eş zamanlı olarak gerçek hayatta yaptığınız hemen hemen her şeyi yapabilir; örneğin sanal dünya/lar da gezinebilir, arazi alabilir, alışveriş yapabilir, toplantılara katılabilir, konserlere gidebilir, sosyalleşebilirsiniz. Kurumsal tarafını düşününce network kurabilir, iş birlikleri yapabilirsiniz.

Belki ileride gerçekten işin içine “bilinç” “duygu”larımızda dahil olabilir mi?

Metaverse neden bu kadar popüler?

Popüler olmasının sebepleri, yeni dijital dünyaya uyum mu, bir heves mi, dilimizde dolanırken bizi akıllı ve yenilikçi göstermesi mi, köşeyi dönmek mi, popüler olduğu için trend trenini kaçırmamak mı? Bu soruların cevapları birey ve kurum olarak birbirinden farklı olacaktır elbet. Fakat hepsinin sonunda bir gerçek var ki: “Metaverse” bir balon değil. Bazı noktaların ucu açık görünse de yıllar içerisinde kullanımı ve cazibesini artıracağına emin olabiliriz. Bakarsınız 90’ların sanal yumurtaları bile geri dönebilir. Sanal aile, sanal çocuk düşününce ucu bucağı yok gibi… Burada her şey hayal gücümüz kadar olabilir.

Özellikle bazı sektörler için bu sanal evren, fikri dönüştürme ve fayda sağlama süresini bir tık daha hızlı gerçekleştirmesini sağladı. Moda (Karakter Giyimleri), E-Ticaret (Sanal Alışveriş) gibi. En önemlisi Çevrimiçi olarak sunulan E-Öğrenme dünyasının bu evrene adaptasyonu çok daha elverişli ve kolay.

Meta dünyanın “deneyim” odaklı olması “etkileşim” içermesi en büyük artılarından biri elbette. Bu sayede simüle edilmiş sanal sınıflar, çevrimiçi katalog, oyunlaştırma, webinarlar yapabilir veya eğitim içeriğine kullanıcılarınızın hem görsel hem de işitsel etkileşimlerle dahil olmasında ve pekiştirilmesinde fayda sağlayabileceği ön görülebilir. E-Öğrenme etkinlikleri düzenleyebilir kurumlar arası iletişim ve network kurabilirsiniz.

Bu evrene tek bir cihaza bağlı olmadan “deneyimleme” ayrıcalığı ile her cihazdan kullanıcılarınıza özellikle sağlamak istediğiniz eğitimlerinize hemen erişim sağlayabilirsiniz.

Kurumunuzun akademisini kurabilir, farklı şubelerden çalışanlarınızı bir araya getirebilirsiniz. Burada akademiniz için yapabilecekleriniz, kurumunuzun esnekliği ve hayal dünyası kadar büyütülebilir.

Metaverse ve E-Öğrenme Dünyası
Bir önceki blog yazısına göz atın.
Bir sonraki blog yazısına göz atın.

Benzer Bloglar

Genel
14/12/2021
4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi
Genel

CNBC tarafından Ekim 2021'de gerçekleştirilen bir ankette teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57'si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Eğitim ve Gelişimde Yeni Dönem
Genel

Çağ değişti. “Eskiden…” ile başlayan cümleleri dikkatli dinlediğimizde ne kadar yol aldığımızı görmemek neredeyse imkânsız. Çağ ile birlikte birçok sektör de değişti. Teknoloji, sanayi, otomotiv, telekomünikasyon ve daha nicesi… Tüm bu değişim ve dönüşümler, eğitim sisteminin değişmesine ve gelişmesine öncülük etti. Bir düşünün, 15 yıl öncesine kadar “mobil eğitim” kavramından bahsedebilir miydik? Elbette edemezdik fakat eğitim platformları hakkında konuşabilirdik. Çünkü mazisi çok daha eskiye dayanıyor. İşte tam da bu noktada, Türkiye’deki ilk e-öğrenme girişimi olan Enocta Platformu hayatına devam ediyor. Günümüzde sadece hayatta kalmak önem arz etmiyor, günün koşullarına uyum sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple platform her gün gelişiyor ve çağa uygun olarak şekilleniyor. Kuşkusuz bu değişimleri tetikleyen en önemli unsurların başında ise gelişen teknoloji ve internet yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Genel

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?” Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?