KaynaklarEnocta Blog

Uzaktan Eğitim ve E-Öğrenmenin Tarihçesi

Hepimizin bildiği gibi Türkiye’de e-öğrenme’nin tarihçesi Enocta ile başladı. Peki, dünyada e-öğrenme hangi aşamalardan geçti? Bilinenin aksine sadece 10-15 yıl önce ortaya çıkmadı. Kılıktan kılığa girerek bugünlere geldi. Bazı önemli tarihsel gelişmelerle uzaktan öğrenme ve e-öğrenmenin yolculuğuna göz atalım.

 • M.Ö. 200:  Uzaktan öğrenme ilk defa Roma’da M.Ö. 200’lü yıllarda uygulanmış denebilir. Trier yakınlarında, Roma döneminden kalma bir tablette şöyle bir sahne resmedilmiş: Okulda öğretmen ortada oturuyor. Yanında oturan iki öğrenci de parşömen kağıttan bir şeyler okuyor. Sağ taraftan bir öğrenci elinde üzerine yazı yazabildiği bir tabletle geliyor. Bu teknik (slate writing) Avrupa'daki okullarda 1950'li yıllara kadar kullanılmış.
 • 1840: 1840’larda ilk çağdaş anlamda uzaktan dersi veren Isaac Pitman, İngiltere'de yazışma yoluyla stenografi öğretmiş. Posta yoluyla öğrencilerine ödev göndermiş ve onlar da 'ev ödevlerini' tamamlanmış olarak ona geri göndermişler.
 • 1924: 1924 yılında, Ohio State Üniversitesi'nde eğitim psikoloji profesörü olan Sidney Pressey tarafından ilk test makinesi (Pressey Test Makinesi) icat edilmiş. Bu cihaz öğrencilerin matkap ile uygulama yapmalarını ve kendilerini test etmelerini sağlamış. Ancak tam bir başarısızlıkla sonuçlanmış.
 • WWII: Dünya tarihinde çok önemli bir yeri olan İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yeni işlere binlerce yetişmiş eleman gerekiyormuş. Bu da muazzam bir öğretim sorunu oluşturmuş. Hızla yeni medya teknolojisi (özellikle filmler) yaygın olarak kullanılır olmuş.
 • 1954: 1954 yılında, Harvard Profesörü B.F. Skinner, öğrencilerine aslında koşullu davranışı öğretmek için bir "öğretme makinesi" icat etmiş. Şöyle bir sözü bile var: Learners are like rats! Öğrenciler fareler gibi! ( https://www.youtube.com/watch?v=jTH3ob1IRFo )
 • 1960: 1960’larda Illinois Üniversitesi öğrencileri için bilgisayar tabanlı eğitim programı - PLATO (Otomatik Öğretim Operasyonları için Programlı Mantık) tasarlanmış. Bu program sonraki 40 yıl boyunca çevre okullar ve üniversitelerde de uygunlanmış.
 • 1969: 1969’da internetin öncüsü olan ARPANET (Gelişmiş Araştırma Projeleri Dairesi Ağı), Birleşik Devletler Savunma Bakanlığı bünyesine bağlı ARPA (Gelişmiş Savunma Araştırmaları Projeleri Birimi) tarafından geliştirilmiş.
 • 1970: 1970’lerde mouse ve GUI (Graphic User Interface) geliştirilmiş.
 • 1984: 1984’te Apple Macintosh marka bilgisayar piyasaya sürülmüş. Daha iyi grafik ve metin desteği sunan ilk bilgisayarmış. Mouse girişi ile kullanıcıların makine ile etkileşimde bulunmalarına olanak sağlamış. Macintosh aynı zamanda teknoloji meraklısı öğretmenlerin öğrencileri için kendi yazılım ve öğreticilerini tasarlamalarına yardım etmiş. Ticari yazılım şirketleri için, bilgisayar tabanlı eğitim materyalleri ve öğrenme oyunları geliştirmek için de çok kullanışlıymış.
 • 1990: Ve 1990’lar.. 1990’larda doğanlar için Digital Native’s deniyor. Bunun anlamı günümüz teknolojisinin var olduğu ortamda doğmuş ve bilgisayar, mp3 televizyon gibi teknolojiler ile büyümüş, ana dilini öğrenir gibi teknoloji öğrenmiş kişiler. Onlara elbette klasik yöntemlerle öğretim yerine bildikleri teknolojilerle yaklaşmak gerekiyor.
 • 1999:  Gelelim “e-öğrenme” kelimesinin bulunuşuna… 1999 yılının Ekim ayında, Los Angeles'ta bir CBT (Computer Based Training) Sistemleri seminerinde, yeni ve garip bir kelime profesyonel bir ortamda ilk kez kullanılmış. 'Online öğrenme' ya da 'sanal öğrenme' gibi ifadelerle ilişkili bu kelime, “internet veya diğer elektronik medya aracılığıyla, online interaktif ve kişiselleştirilmiş eğitime erişimi sağlayan yeni teknolojilerin kullanımına dayalı öğrenmeyi ve yetkinlikleri geliştirmek” anlamında ilk kez kullanılmış.
 • 2000: 2000'li yıllara gelindiğinde, işletmeler çalışanlarını eğitmek için e-öğrenme kullanmaya başlamışlar. Hem yeni hem de deneyimli işçiler artık endüstriyel bilgilerini ilerletmek ve bu sayede becerilerini geliştirme fırsatı bulmuşlar.
 • 2010: 2010’larda ise sosyal medyanın gelişimi ile birlikte bilgi paylaşımı ve birbirinden öğrenme trendleri ortaya çıktı.

Teknoloji bu hızda gelişmeye devam ettikçe uzaktan eğitim de şekil değiştirmeye devam edecek gibi görünüyor.

Uzaktan Eğitim ve E-Öğrenmenin Tarihçesi
Bir önceki blog yazısına göz atın.
Bir sonraki blog yazısına göz atın.

Benzer Bloglar

Genel
14/12/2021
4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi
Genel

CNBC tarafından Ekim 2021'de gerçekleştirilen bir ankette teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57'si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Eğitim ve Gelişimde Yeni Dönem
Genel

Çağ değişti. “Eskiden…” ile başlayan cümleleri dikkatli dinlediğimizde ne kadar yol aldığımızı görmemek neredeyse imkânsız. Çağ ile birlikte birçok sektör de değişti. Teknoloji, sanayi, otomotiv, telekomünikasyon ve daha nicesi… Tüm bu değişim ve dönüşümler, eğitim sisteminin değişmesine ve gelişmesine öncülük etti. Bir düşünün, 15 yıl öncesine kadar “mobil eğitim” kavramından bahsedebilir miydik? Elbette edemezdik fakat eğitim platformları hakkında konuşabilirdik. Çünkü mazisi çok daha eskiye dayanıyor. İşte tam da bu noktada, Türkiye’deki ilk e-öğrenme girişimi olan Enocta Platformu hayatına devam ediyor. Günümüzde sadece hayatta kalmak önem arz etmiyor, günün koşullarına uyum sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple platform her gün gelişiyor ve çağa uygun olarak şekilleniyor. Kuşkusuz bu değişimleri tetikleyen en önemli unsurların başında ise gelişen teknoloji ve internet yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Genel

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?” Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?