KaynaklarEnocta Blog

VUCA Dünyasında Değişimi ve Öğrenme Anlarını Yakalamak

Güneş doğarken aklında onlarca yapılacak işle kalktı yatağından Zeynep Hanım. Bu kez tüm işleri yetiştirip rahat bir nefes alma umuduyla gitti işine. O koşuşturmacanın içinde yöneticisinden gelen bir telefonla tüm planları alt üst oldu. Aldığı haber her zamanki gibi tüm işlerinin önüne geçecek kadar önemliydi. Zeynep Hanım’ın yapılacak işler listesi uzadıkça uzuyordu. Bir yandan da kızının doğum günü için hazırlayacağı sürprizi düşünüyordu.

Gelin görün ki bu onun için diğerlerinden hiç de farklı bir gün değildi. Çoğu çalışan, Zeynep Hanım’ın içinde bulunduğu durumu kanıksamış bir vaziyette yoğun mesai temposuyla günü atlatmaya çalışıyor. Her yeni gelen haberle öncelikleri değişiyor, yepyeni çalışmalar yapması bekleniyor. Bu arada; pazarda, üründe ve mevzuatta belli aralıklarla değişiklikler gerçekleşiyor ve Zeynep Hanım’ın o yoğun mesai temposunda bir yandan da yeni gelişmelerle ilgili farkındalığını artırması gerekiyor.

Zeynep Hanım’ın bu hikayesi çoğu çalışan için geçerli. Eğitim yöneticileri olarak hem bu gerçeklikle uyumlu öğrenme anları yaratmak hem de önemli bilginin hızlı değiştiği VUCA dünyasında anlık farkındalık oluşturma sorumluluklarımız var. (VUCA dünyasını kısaca; değişkenlik, bilinmezlik, karmaşıklık ve belirsizliğin hâkim olduğu bir ortam olarak tanımlayabiliriz. Böyle bir ortamda anlık gelişen ihtiyaçlara yönelik eğitimleri aylar sonra çalışanlarınıza ulaştırdığınızda artık çok geç kalmış olabilirsiniz.)

Çalışanların yoğun mesai temposuyla uyumlu bir kullanıcı deneyimi ve hızla değişen ihtiyaçlara cevap verebilmek adına yazılım sektöründen esinlenen “Agile” (çevik geliştirme) yaklaşımı oldukça yaygınlaşıyor.  Bu yaklaşıma göre ihtiyaçları küçük parçalar halinde çözüme ulaştırmak hem daha hızlı hem de daha verimli oluyor. Bu yaklaşımı hayatınızın her anına uygulayabileceğiniz gibi eğitim planlarken de bu yaklaşımla ilerleyebilirsiniz. Nasıl mı? Örneğin çalışanlarınızın yeni bir ürünü kullanması gerekiyor ve sizin de onları bu ürünle ilgili bilgilendirmeniz bekleniyor. Diyelim ki bu ürünün üç ana özelliği var. Bu durumda ilk özelliği tasarlar tasarlamaz çalışanlarınızla paylaşarak ihtiyaç duydukları eğitimi bir an önce onlara ulaştırmaya başlayabilirsiniz. Üstelik ilk paylaşımınızdan sonra edineceğiniz geri bildirimlerle hazırladığınız bu kısa eğitimi hemen güncelleyebilir ve sonraki özellikler için hazırlayacağınız eğitimleri de bu geri bildirimlere göre tasarlayabilirsiniz. Zeynep Hanım tarafında da kısa, daha kolay tüketilebilir etkileşimlerle onun günlük rutininde kolaylıkla farkındalık yaratabilirsiniz.

Bu yaklaşımı ortaya çıkaran kişiler arasında yer alan ve Agile Manifesto yazarlarından biri olan Jim Highsmith’e göre “Geleneksel proje yöneticileri en az değişiklikle plana bağlı kalmaya odaklanırlar, çevik liderlerse kaçınılmaz değişimlere başarılı bir şekilde uyum sağlamaya odaklanırlar.”  

Enocta, teknoloji çözüm ortağı olan Rootie Mikro-Öğrenme Platformu ile eğitimlerinizi planlarken bu yaklaşımla hareket etme imkânı sunuyor. Rootie; video, metin, görsel, pdf doküman içeren zengin soru etkileşimlerini çalışanlarınıza istediğiniz günde, hatta dakikada ulaştırma imkânı sağlıyor. Yoğun iş temposuna sahip çalışanlarınız bile özel bir vakit ayırmaya gerek duymaksızın yolda veya molalarda onlara ulaştırmak istediğiniz 1-2 dakikalık etkileşimleri mobil odaklı kullanıcı deneyimi ile kendi telefonlarından tamamlayabiliyor. Ayrıca, anlık olarak alacağınız veri sayesinde ekipler arası kıyaslamalardan kişisel farkındalıklarına kadar detaylı analizlere sahip olabilirsiniz. Değişimlerin çevik bir şekilde çalışanlara iletilmesi, hızlı bir kullanıcı deneyimi ve anında geri bildirim alınması, daha da iyileşen bir öğrenme deneyimi yaratmanızı sağlayacak. Rootie ile çalışanlarınızın değişen ihtiyaçlarına, onların çalışma temposuna uygun bir şekilde cevap vermenin size sağlayabileceği fayda ve Rootie’nin katkısı üzerine daha detaylı bilgi almak için demo talebi bırakın, size ulaşalım. Görüşmek üzere!

Rootie demo istekleri için:
info@enocta.com

VUCA Dünyasında Değişimi ve Öğrenme Anlarını Yakalamak
Bir önceki blog yazısına göz atın.
Bir sonraki blog yazısına göz atın.

Benzer Bloglar

Genel
14/12/2021
4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi
Genel

CNBC tarafından Ekim 2021'de gerçekleştirilen bir ankette teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57'si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Eğitim ve Gelişimde Yeni Dönem
Genel

Çağ değişti. “Eskiden…” ile başlayan cümleleri dikkatli dinlediğimizde ne kadar yol aldığımızı görmemek neredeyse imkânsız. Çağ ile birlikte birçok sektör de değişti. Teknoloji, sanayi, otomotiv, telekomünikasyon ve daha nicesi… Tüm bu değişim ve dönüşümler, eğitim sisteminin değişmesine ve gelişmesine öncülük etti. Bir düşünün, 15 yıl öncesine kadar “mobil eğitim” kavramından bahsedebilir miydik? Elbette edemezdik fakat eğitim platformları hakkında konuşabilirdik. Çünkü mazisi çok daha eskiye dayanıyor. İşte tam da bu noktada, Türkiye’deki ilk e-öğrenme girişimi olan Enocta Platformu hayatına devam ediyor. Günümüzde sadece hayatta kalmak önem arz etmiyor, günün koşullarına uyum sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple platform her gün gelişiyor ve çağa uygun olarak şekilleniyor. Kuşkusuz bu değişimleri tetikleyen en önemli unsurların başında ise gelişen teknoloji ve internet yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Genel

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?” Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?